Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το Paypal χρησιμοποιεί πλέον αναγκαστικά τη δική του ισοτιμία στις μετατροπές συναλλάγματος


aiadas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια στο AliExpress μπορω  να κανω αγορα  με την καρτα της Revolut ? γιατι εκανα μια δοκιμη και εγραψε---- Your issuer declined 

your payment .[ η αγορα ηταν 102 ευρω  και στην κατρα εχω 100 ευρω και 58 δολ .]

H Revolut δεν μπορεί να εξαντλήσει τα 100 ευρώ όπως υπέθεσες και να συνεχίσει παίρνοντας και 2-3 δολλάρια για να ''καλύψει'' το ποσό της αγοράς.  Δεν μπορεί να συνδιάσει δυο διαφορετικά νομίσματα.  Θα πρέπει αν βιάζεσαι (και αν σε συμφέρει) να μετατρέψεις ενα μέρος των δολλαρίων σου σε ευρώ για να καλύψει το ποσό της αγοράς που θέλεις να κάνεις στο AliExpress, διαφορετικά στέλνεις επιπλέον ευρω στην κάρτα σου με εμβασμα...  

 

(Ξέρω οτι είναι offtopic αλλά είπα να απαντήσω )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Revolut δεν μπορεί να εξαντλήσει τα 100 ευρώ όπως υπέθεσες και να συνεχίσει παίρνοντας και 2-3 δολλάρια για να ''καλύψει'' το ποσό της αγοράς.  Δεν μπορεί να συνδιάσει δυο διαφορετικά νομίσματα.  Θα πρέπει αν βιάζεσαι (και αν σε συμφέρει) να μετατρέψεις ενα μέρος των δολλαρίων σου σε ευρώ για να καλύψει το ποσό της αγοράς που θέλεις να κάνεις στο AliExpress, διαφορετικά στέλνεις επιπλέον ευρω στην κάρτα σου με εμβασμα...  

 

(Ξέρω οτι είναι offtopic αλλά είπα να απαντήσω )

Καταλαβα ευχαριστω για την απαντηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις να μας ενημερωσει αξιζει να αφηνουμε το paypal να κανει την μετρατροπη οταν εχουμε να κανουμε αγορα με ελληνικη καρτα μεσω Paypal και για νομισμα σε λιρες ή δολαρια? ή ειναι καλυτερο να διαλεγουμε η μετρατοπη να γινεται απο την τραπεζα μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις να μας ενημερωσει αξιζει να αφηνουμε το paypal να κανει την μετρατροπη οταν εχουμε να κανουμε αγορα με ελληνικη καρτα μεσω Paypal και για νομισμα σε λιρες ή δολαρια? ή ειναι καλυτερο να διαλεγουμε η μετρατοπη να γινεται απο την τραπεζα μας?

Για εθνικη δεν έχεις κανένα πρόβλημα, Πειραιώς κρατάει 2%, άλλες τράπεζες δεν ξέρω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις να μας ενημερωσει αξιζει να αφηνουμε το paypal να κανει την μετρατροπη οταν εχουμε να κανουμε αγορα με ελληνικη καρτα μεσω Paypal και για νομισμα σε λιρες ή δολαρια? ή ειναι καλυτερο να διαλεγουμε η μετρατοπη να γινεται απο την τραπεζα μας?

 

Η ισοτιμία που χρησιμοποιεί το paypal είναι χειρότερη από αυτή που χρησιμοποιούν οι τράπεζες (στην πραγματικότητα των οργανισμών Visa/MasterCard), αλλά πρέπει να συνυπολογίσεις και την προμήθεια που χρεώνουν οι τράπεζες (εκτός της ΕΤΕ), για αγορές σε συνάλλαγμα, προκειμένου να βρεις τη σωστή απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα.Σχετικα με την Paypal και την Revolut στο θεμα της ισοτιμιας.Εκανα μια αγορα σημερα απο ebay.Αφου εκανα την αναζητηση μου εμφανισε την τιμη του προιον σε δολαρια.Αφου μπηκα "μεσα" στο προιον για να κανω προσθηκη στο καλαθι μου εμφανισε την τιμη σε PL (πολωνικα).Οκ λεω κανενα προβλημα.Προχωραω για την πληρωμη και η τελικη τιμη ειναι 300PL.Κανω και μια μετροπη απο PL σε EURO (αναζητηση στο google) και βγαινει το ποσο 66ευρω .Βαζω και ενα κουπονι και η τελικη τιμη του προιον ειναι 60~ευρω(272PL).Στελω λεφτα στην Revolut 62ευρω.Οποτε παω να κανω την πληρωμη στο ebay και μου ερχεται μυνημα στην Revolut για ανεπαρκες υπολοιπο.Βλεπω απο την εφαρμογη οτι τελικα το ποσο ειναι 63~ευρω για το προιον.Να πω εδω οτι στο ebay μου εβγαζε κατω απο την επιλογη της καρτας κατι για exchange rate.Επισης κατα την πληρωμη με paypal οταν μου εβγαλε να κανω login μετα επρεπε να επιλεξω σε τι να γινει η μετατροπη δηλ EURO η PL.Εγω επελεξα ευρω να γινει.

Εκανα κατι λαθος γενικα?.Τα εγραψα αυτα για να γνωριζω πλεον η και καποιος αλλος που δεν γνωριζει.Eχω κανει αγορες γενικα αλλα απο οσο θυμαμαι δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο.Απο οσο εψαξα πλεον δεν υπαρχει στο paypal η επιλογη αυτη PayPal-bill-in-sellers-currency.png

Επεξ/σία από giannis22k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραπάνω επιλογή που εχεις παράθεση καταργήθηκε, η επιλογη πλεον ειναι στο τελευταίο βημα λιγο πριν πληρώσεις και πρέπει να τα κάνεις κάθε φορα που αγοράζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, giannis22k είπε

ok.Αρα αναγκαστικα πρεπει να επιλεγω σε ευρω ; Θα βλεπω μετα την επιλογη αυτην το τελικο ποσο;

Θα επιλέγεις το νόμισμα πώλησης του πωλητή

.

Υπάρχει θεμα στο φορουμ "paypal", καλύτερα να γραφτείς εκει και να διαβάσεις μερικές σελίδες κυρίως απο το τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...