Προς το περιεχόμενο

Έχετε παράξενες φοβίες;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οτιδήποτε μπορεί να μου δημιουργησει αίσθηση κλειστοφοβιας και περιορισμού. Σε αρκετές περιπτώσεις μου δυσκολεύει τη ζωή, δεν μπαίνω σε ασανσέρ, στο μετρό και στους υπόγειους σταθμούς του τρένου νιωθω νευρικότητα. Το καλοκαίρι βρέθηκα σε μια απομονωμένη παραλία στην όποια, για τους hardcore, υπήρχε πρόσβαση μέσω μισάωρης ανάβασης και κατάβασης ενός βουνού-γκρεμού, για τους νορμάλ με καραβάκι. Με το που φτάσαμε, μια μινι κρίση με έπιασε μπορώ να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο αληθεια. Νιωθεις να σε παρακολοθει κανενα γιγαντιαιο εξωγηινο διαβολικο πλασμα και σε συνδυασμο με τα ανεξερευνητα βαθη που υπαρχουν στους ωκεανους μας γινεται ακομη πιο τρομαχτικο. Βεβαια εμενα με μια μικρη τσουχτρα με πιανει πανικος, οταν ειμαι μονος μου ομως :P

 

 

Φοβάμαι τον πυθμένα, δεν κοιτάω προς τα κάτω στη θαλασσα και δεν κολυμπάω πάνω από βραχια ή φύκια.

 

 

Εννοείται ο σκοτεινός πυθμένας είναι τεράστιος φόβος, θέλω τα νερά καταγάλανα και διάφανα με λεπτή άμμο η μικρά βοτσαλάκια.

 

:-)

0cba3dad5bd0bf68be77f8cbfc82e59d.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπαίνω σε ασανσέρ, στο μετρό και στους υπόγειους σταθμούς του τρένου

 

Kαι πώς μεταφέρεσαι; A! Tηλεμεταφορά!! Το κάνω κι εγώ καμιά φορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θάλασσα απο κατω σας εχει απλα κ αλλη θαλασσα

Αν φοβαστε τα ψαρακια σας λεω οτι δεν υπαρχει λογος, αν ηθελαν να σας φανε θα σας ειχαν φαει, στην ελλαδα, κ δεν μιλαω μονο για ανοιχτα σε βαθια νερα κλπ, υπαρχουν 135 ειδη καρχαριων, 9 στις 10 φορες που καποιος απο εμας κανει μπανιο, μας εχει εντοπίσει καρχαριας, αν θελανε θα μας ειχανε φαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να κοιμηθώ σε λάκο με φίδια και λατρεύω το νυχτερινό μπάνιο στα βαθιά (μόνο το νυχτερινό για την ακρίβεια, αλλιώς ξαπλώστρα-μπύρα), μπορώ να μείνω κλεισμένος 2 βδομάδες σε ντουλάπα αν έχει wifi και τουαλέτα, αλλά όποτε ανεβαίνω σε μηχανάκι κλείνω μάτια και χάνω χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να κοιμηθώ σε λάκο με φίδια και λατρεύω το νυχτερινό μπάνιο στα βαθιά (μόνο το νυχτερινό για την ακρίβεια, αλλιώς ξαπλώστρα-μπύρα), μπορώ να μείνω κλεισμένος 2 βδομάδες σε ντουλάπα αν έχει wifi και τουαλέτα, αλλά όποτε ανεβαίνω σε μηχανάκι κλείνω μάτια και χάνω χρόνια.

Και πολύ καλά κάνεις.

Τα μηχανάκια ειναι μεγάλες σκοτώστρες. 

 

Δε θα έλεγα οτι είναι φοβία αλλά φυσιολογικός φόβος για κάτι επικίνδυνο.

Η φοβία είναι για πράγματα ακίνδυνα ή με ελάχιστη πιθανότητα κινδύνου που στον πάσχοντα έχει μεγαλοποιηθεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ καλά κάνεις.

Τα μηχανάκια ειναι μεγάλες σκοτώστρες. 

 

Δε θα έλεγα οτι είναι φοβία αλλά φυσιολογικός φόβος για κάτι επικίνδυνο.

Η φοβία είναι για πράγματα ακίνδυνα ή με ελάχιστη πιθανότητα κινδύνου που στον πάσχοντα έχει μεγαλοποιηθεί. 

 

Το τελευταίο κομμάτι ισχύει, δεν είναι παράλογο. Αλλά ανάμεσα σε άλλα τόσα επικίνδυνα πράγματα που θα έπρεπε να φοβάμαι ενώ δεν, ξεχωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι όταν δεν έχω τον έλεγχο, για παράδειγμα όταν κοιμάμαι μήπως πιάσει καμιά φωτιά ή μπει κανένας μέσα. Γι'αυτό και έχω θέμα και με τις ώρες που πέφτω για ύπνο και πολλές φορές με την ποιότητά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Aπο τοτε που ειχα δει το Final Destination εχω αποκτησει εναν φοβο οταν ειμαι στην εθνικη οδο και εχω μπροστα μου φορτηγο φορτωμενο με σωληνες/μακρουλα αντικειμενα κλπ. Μου σκαει παντα η σκηνη και πρεπει να προσπερασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο τοτε που ειχα δει το Final Destination εχω αποκτησει εναν φοβο οταν ειμαι στην εθνικη οδο και εχω μπροστα μου φορτηγο φορτωμενο με σωληνες/μακρουλα αντικειμενα κλπ. Μου σκαει παντα η σκηνη και πρεπει να προσπερασω.

 

Το 'χε πάθει η πρώην στην Αττική οδό με φορτηγό που κουβαλούσε κανώ. Ή καγιάκ, δεν ξέρω τη διαφορά. Ευτυχώς είχε την ίδια ανησυχία με σένα και άλλαξε λωρίδα, μετά από κάνα δίλεπτο ο φίλος μοίρασε βάρκες παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το 'χε πάθει η πρώην στην Αττική οδό με φορτηγό που κουβαλούσε κανώ. Ή καγιάκ, δεν ξέρω τη διαφορά. Ευτυχώς είχε την ίδια ανησυχία με σένα και άλλαξε λωρίδα, μετά από κάνα δίλεπτο ο φίλος μοίρασε βάρκες παντού.

Nα, καταλαβες τωρα, αυτα τα σκατα συμβαινουν. Οχι γιατι πολλοι σπευδουν να μου λενε "ελαρεμλκσιγατωρα" οταν το ακουν. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...