Προς το περιεχόμενο

Έχετε παράξενες φοβίες;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εψαχνα κατι που με ενδιεφερε και μου εκανε εντυπωση οτι στην κινα κορεα και ιαπωνια εχουν πολλοι την.. Τετραφοβια!

Φοβουνται τον αριθμο 4 γιατι στη διαλεκτο/γλωσσα τους αν προφερεις με αλλο τονο το 4 η λεξη που θα βγει σημαινει πεθαινω. Οπως εμεις λεμε πχ σηκω ρημα η συκο φρουτο.

Πολλα κτηρια δεν εχουν τεταρτο οροφο , οσων αφορα βεβαια την αναγραφη του στο ανσασερ κλπ. Επισης για τον ιδιο λογο η Nokia ποτε δεν εβγαλε μοντελο σειρας 4000. Οσα δε, κινητα αναγραφουν στο μοντελο τους τον αριθμο 4, τεινουν να πουλιουνται φθηνοτερα. Τι μαθαινει κανεις..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβαμαι πως οταν οδηγαω μηχανακι θα μου γυρισει το τιμονι αναποδα για ανεξηγητο λογο και θα σκοτωθω :P

 

Παιζει να το ειχα παθει με το ποδηλατο μικρος και να μου εμεινε, δε θυμαμαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φοβίες, όπως όταν είμαι στις κυλιόμενες ότι κάποιος μου ξαφρίζει το σακίδιο, κοιταζω καθε λίγα δευτερόλεπτα πίσω μου.

Φοβάμαι τις αρκούδες και όταν είχα πάει εκδρομή στο βουνό μου είχε γίνει εμμονή.

Φοβάμαι τον πυθμένα, δεν κοιτάω προς τα κάτω στη θαλασσα και δεν κολυμπάω πάνω από βραχια ή φύκια.

Και ενα καινουριο που προεκυψε οταν πήγα να μείνω επαρχία, φοβαμαι κάτι γριες ρυτιδιασμένες και παραδοσιακές που στεκονται σαν μουμιες στα παραθυρα. Δεν μπορώ να τις κοιταζω καθόλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβαμαι όταν κάνω update μην σβήσει το ρεύμα επειδή λέει μην σβησετε το ps4 και μετά έχω κανένα θέμα... :P

 

Πέρα από την πλάκα όταν μπαίνω σε μεγάλο ασανσέρ και λέει 4 άτομα και μπαίνουν 5-6 φοβάμαι ότι θα σπάσει τίποτα και θα σκοτωθουμε ολοι

 

 

Και φοβάμαι τους γέρους και γριές που κοιτάνε επίμονα σαν φαντάσματα τα βράδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια περίεργη φοβία με τα πολλά χρήματα πάνω μου.

 

Σκέφτομαι ότι μπορεί να πετάξουν έξω από την τσέπη μου κτλ. με αποτέλεσμα κάθε 3 λεπτά να σταματάω να κοιτάω αν είναι ακόμα στην τσέπη μου τα λεφτά.

 

Επίσης έχω και εγώ θέμα με την φωτιά όπως η basketballfan αλλά δεν το θεωρώ παράξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια περίεργη φοβία με τα πολλά χρήματα πάνω μου.

 

Σκέφτομαι ότι μπορεί να πετάξουν έξω από την τσέπη μου κτλ. με αποτέλεσμα κάθε 3 λεπτά να σταματάω να κοιτάω αν είναι ακόμα στην τσέπη μου τα λεφτά.

 

Επίσης έχω και εγώ θέμα με την φωτιά όπως η basketballfan αλλά δεν το θεωρώ παράξενο.

Κ εμενα με επιασε μια φοβια τωρα που έμαθα οτι υπάρχουν καποιοι με πολλα χρήματα πανω τυος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όταν έχω πολλά χρήματα επάνω μου φοβάμαι μην τα χάσω,μην μου πέσουν από την τσέπη,μην βγάλω κάτι από την τσεπη και πέσουν κτλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φοβάμαι ότι μπορεί να προκαλέσω ατύχημα με το αυτοκίνητο, και ενώ εγώ μπορεί να μην πάθω τίποτα, μπορεί να τραυματίσω κάποιον άλλο ή χειρότερα θα τον σκοτώσω, δεν θα μπορούσα να ζήσω με τις τύψεις. Μέσα στην πόλη/χωριό πάω πολύ σιγά, σταματάω σε διασταυρώσεις ακόμη και αν έχω εγώ προτεραιότητα για να ελέγξω πρώτα αν περνάνε άλλα αυτοκίνητα, αποφεύγω δρόμους με σχολεία για να μην μου πεταχτεί κάνα παιδί μπροστά και άλλα τέτοια. Οδηγάω πολλά χρόνια, και οδηγάω το ίδιο αυτοκίνητο από τότε που πήρα το δίπλωμα οπότε το έχω συνηθίσει, αυτό το άγχος δεν λέει να φύγει. Επίσης δεν ξεκινάω το αυτοκίνητο αν όλοι οι επιβάτες δεν βάλουν ζώνη, και δεν μπαίνω συνεπιβάτης σε άλλο αυτοκίνητο σε πίσω κάθισμα αν το αυτοκίνητο είναι τρίθυρο (θέλω να έχω διαθέσιμη πόρτα σε περίπτωση ατυχήματος για να μπορώ να βγω ποιο εύκολα, έχω τέτοιο άγχος που και άλλος να οδηγάει θεωρώ ότι μπορεί να προκληθεί ατύχημα). Ευτυχώς όμως με επηρεάζει με "θετικό" τρόπο με την λογική ότι προσέχω περισσότερο στον δρόμο.

 

Επίσης έχω και υψοφοβία, αλλά είναι αρκετά κοινή φοβία, δεν είναι κάτι το παράξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαχνα κατι που με ενδιεφερε και μου εκανε εντυπωση οτι στην κινα κορεα και ιαπωνια εχουν πολλοι την.. Τετραφοβια!

Φοβουνται τον αριθμο 4 γιατι στη διαλεκτο/γλωσσα τους αν προφερεις με αλλο τονο το 4 η λεξη που θα βγει σημαινει πεθαινω. Οπως εμεις λεμε πχ σηκω ρημα η συκο φρουτο.

Πολλα κτηρια δεν εχουν τεταρτο οροφο , οσων αφορα βεβαια την αναγραφη του στο ανσασερ κλπ. Επισης για τον ιδιο λογο η Nokia ποτε δεν εβγαλε μοντελο σειρας 4000. Οσα δε, κινητα αναγραφουν στο μοντελο τους τον αριθμο 4, τεινουν να πουλιουνται φθηνοτερα. Τι μαθαινει κανεις..

 

Κατι αντιστοιχο με το 13 στο δυτικο κοσμο δηλαδη.

 

Καποια ψηλα κτιρια δεν εχουν οροφο 13 και καποιες αεροπορικες εταιριες παραλειπουν τη σειρα 13 στα καθισματα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβαμαι τα περιστερια, ετσι οπως καθονται και βοσκουν τα σκασμενα μη μου ερθουν στα μουτρα οταν τα πλησιασω και πανε να πεταξουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φοβάμαι τον πυθμένα, δεν κοιτάω προς τα κάτω στη θαλασσα και δεν κολυμπάω πάνω από βραχια ή φύκια.

To αυτό! Ευχαριστώ, νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος με τη λόξα αυτή.  :shock:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...