Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Malthador είπε

...σκέφτηκε ο Kenichiro και έβγαλε την pochette από το Versace σακάκι του για να σκουπίσει το δάκρυ που κύλησε στη φρεσκοξυρισμένη παρειά του.

ναι οκ slow the much oil αλλα περαν της πλακας προσωπικα θελω να εχω και δισκακι/συλλεκτικη στην βιβλιοθηκη μου...οκ ευκολια το digital δεν λεω αλλα την αισθηση της συλλογης και του physical δεν την εχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Πολύ φοβάμαι πως δεν μπορεί να κρεμάσει τους retailers. Διότι οι κονσόλες και τα περιφερειακά δεν πωλούνται digital. Έχουν ο ενας ανάγκη τον άλλον.

Τους έχει κρεμάσει ήδη:

https://www.polygon.com/playstation/2019/9/25/20883520/playstation-store-direct-ps4-consoles-peripherals-games

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 04/04/2020 at 16:41, Thanofski said:

Θέλω να πιστεύω το παιχνιδι θα έχει release day όταν θα ανοίξουν τα μαγαζιά στις μεγαλύτερες αγοραστικές κοινότητες και αν αυτή η ημερομηνία είναι κοντά στην 29η μαϊου ίσως και να ισχύσει τότε να το δώσουν digital λίγο νωρίτερα από τα physical.θεωρω ότι απλά θέλουν να περιορίσουν το κενό ανάμεσα στα 2 release.αν χάσει την δυναμική που έχει η 29η μαϊου σαν release date νομίζω μετά είναι ανυπολόγιστο σε τι κατάσταση θα βρεθεί η κοινωνία μετά τον ιουνιο

Αν το παιχνίδι έβγαινε στην ώρα του, έστω και μόνο digital θα έκανε τρελές πωλήσεις, τώρα που το hype είναι στα ύψη. Δυστυχώς η αναβολή θα είναι πολύμηνη, το θεωρώ απίθανο να κυκλοφορήσει τίτλος τέτοιου βεληνεκούς τον Ιούλιο ή τον Αύγουστο, οπότε πάμε στο χαλαρό για Οκτώβρη/Νοέμβρη. Νωρίτερα δεν το βλέπω να βγαίνει, πράγμα που θα είναι καταστροφικό για τις πωλήσεις του.

Εκτός κι αν το κάνουν PS5 launch title. Αυτό θα του έδινε τρελό boost.

On 04/04/2020 at 19:05, aggelos87 said:

Απ την στιγμή που έχουν ήδη γίνει παραγγελίες και από τους τελικούς πελάτες αλλά και από καταστήματα πάρτε το απόφαση πως δεν γίνεται να κυκλοφορήσει μόνο digital.

Η Square Enix πριν λίγες μέρες ανακοίνωσε πως θα στείλει το παιχνίδι σε μερικές περιοχές νωρίτερα με αποτέλεσμα άλλοι να παραλάβουν νωρίς, άλλοι στην ώρα τους άλλοι με καθυστέρηση και παρακάλεσε να μην spoilαρουμε τις εκπλήξεις που έχουν προσθέσει.

Θα ήταν καλύτερα να κάνει το ίδιο και η ND;; Να μην τολμάμε να μπούμε στο διαδίκτυο για να μην φάμε το σποιλερ με το κουτάλι;;

 

Εγώ πιστεύω ότι αυτό θα ήταν καλύτερο πάντως. Ας το έβγαζαν digital τώρα και physical όταν θα είναι έτοιμοι. Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα σε αυτό, ίσα ίσα, όλοι θα ήταν ευχαριστημένοι.

On 04/04/2020 at 21:21, ison said:

ναι οκ slow the much oil αλλα περαν της πλακας προσωπικα θελω να εχω και δισκακι/συλλεκτικη στην βιβλιοθηκη μου...οκ ευκολια το digital δεν λεω αλλα την αισθηση της συλλογης και του physical δεν την εχει

Θα το αγόραζες μόλις έβγαινε physical, πού είναι το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Αν το παιχνίδι έβγαινε στην ώρα του, έστω και μόνο digital θα έκανε τρελές πωλήσεις, τώρα που το hype είναι στα ύψη. Δυστυχώς η αναβολή θα είναι πολύμηνη, το θεωρώ απίθανο να κυκλοφορήσει τίτλος τέτοιου βεληνεκούς τον Ιούλιο ή τον Αύγουστο, οπότε πάμε στο χαλαρό για Οκτώβρη/Νοέμβρη. Νωρίτερα δεν το βλέπω να βγαίνει, πράγμα που θα είναι καταστροφικό για τις πωλήσεις του.

Εκτός κι αν το κάνουν PS5 launch title. Αυτό θα του έδινε τρελό boost.

Εγώ πιστεύω ότι αυτό θα ήταν καλύτερο πάντως. Ας το έβγαζαν digital τώρα και physical όταν θα είναι έτοιμοι. Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα σε αυτό, ίσα ίσα, όλοι θα ήταν ευχαριστημένοι.

Θα το αγόραζες μόλις έβγαινε physical, πού είναι το πρόβλημα;

Θα έδινε τρελό boost στο ίδιο το παιχνίδι ή στην κονσόλα ? Γιατί για να γίνει launch title πρέπει να δικαιολογεί κ το next gen που οκ φαίνεται να έχει ωραία γραφικά αλλά είναι παιχνίδι που ετοιμάζεται από το 2015 αν δεν κάνω λάθος.δυσκολο να το ξανά βάλουν σε διαδικασία ανακατασκευής χωρίς καν να έχει κυκλοφορήσει.

 

Τώρα να κυκλοφορήσει πρώτα digital η αλήθεια είναι δεν χαβω τα περί θέλουμε ισάξιο launch για όλους κ παπατζες.σιγουρα σκέφτονται την αυξημένη ζήτηση σε bandwidth όμως εμένα μου κάνει εντύπωση μόνο κ μόνο που δεν θα παίζει μεταπώληση και ανταλλαγή σε δισκάκια νομίζω υπερκαλύπτει την ενδεχόμενη χασουρα αν γίνει delay μόνο η physical.

Όπως κ ναχει εγώ βλέπω πιθανότερο σενάριο Ιούλιο με Αύγουστο.

 

Δύσκολο πλέον για νωρίτερα και μεγάλο λάθος για μένα να πάει τόσο κοντά στο ps5 αν ισχύσουν κ τα console launch dates ...

 

Επεξ/σία από Thanofski
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, Thanofski said:

Θα έδινε τρελό boost στο ίδιο το παιχνίδι ή στην κονσόλα ? Γιατί για να γίνει launch title πρέπει να δικαιολογεί κ το next gen που οκ φαίνεται να έχει ωραία γραφικά αλλά είναι παιχνίδι που ετοιμάζεται από το 2015 αν δεν κάνω λάθος.δυσκολο να το ξανά βάλουν σε διαδικασία ανακατασκευής χωρίς καν να έχει κυκλοφορήσει.

Το παράλληλο release θα έδινε boost και στο game και στην κονσόλα. Τι εννοείς «να δικαιολογεί το next-gen»; Δεν ισχύει αυτό, ποτέ κανένας launch τίτλος δεν δικαιολόγησε το next-gen, το next-gen θα δικαιολογηθεί μετά από 3-4-5 χρόνια, που θα κυκλοφορήσουν οι τίτλοι που έχουν γραφτεί στο μέταλό του. Από εκεί και πέρα, απλά κάνουν παράλληλο launch παρέα με καμπάνια 4Κ/60 στο PS5. Δεν βλέπω πως αλλιώς μπορεί να πιάσει πάλι hype το game.

8 hours ago, Thanofski said:

Τώρα να κυκλοφορήσει πρώτα digital η αλήθεια είναι δεν χαβω τα περί θέλουμε ισάξιο launch για όλους κ παπατζες.σιγουρα σκέφτονται την αυξημένη ζήτηση σε bandwidth όμως εμένα μου κάνει εντύπωση μόνο κ μόνο που δεν θα παίζει μεταπώληση και ανταλλαγή σε δισκάκια νομίζω υπερκαλύπτει την ενδεχόμενη χασουρα αν γίνει delay μόνο η physical.

Σιγά μην υπάρχει πρόβλημα με το bandwidth. Ας το βγάλουν digital στις 29/5 και ας ανοίξει το pre-load ένα μήνα νωρίτερα, problem solved. Ούτως ή άλλως έτοιμο είναι το game, στα δισκάκια κόλλησαν για να πιάσουν την ημερομηνία.

8 hours ago, Thanofski said:

Όπως κ ναχει εγώ βλέπω πιθανότερο σενάριο Ιούλιο με Αύγουστο.

Δύσκολο πλέον για νωρίτερα και μεγάλο λάθος για μένα να πάει τόσο κοντά στο ps5 αν ισχύσουν κ τα console launch dates ...

Ιούλιο δεν νομίζω να έχει τελειώσει η ιστορία και ο Αύγουστος είναι εντελώς λάθος μήνας για να κυκλοφορήσει game τέτοιου βεληνεκούς. Προσωπικά ποντάρω Οκτώβρη ή Νοέμβρη, αλλά και πάλι, δεν πρόκειται να βγει PS5 πριν το Q1 του 2021, θα βγάλουν το tLoU2 τον Νοέμβρη και την νέα κονσόλα το Μάρτη; Δύσκολο το βρίσκω και αυτό, τέσπα θα δούμε.

22 minutes ago, ison said:

@Malthador καθαρα οικονομικο το θεμα

Αυτό λέω, τους συμφέρει να καθυστερήσουν το launch μερικούς μήνες και να χαθεί το hype από το να το κυκλοφορήσουν κανονικά digital τώρα που θα το αγοράσουν όλοι όσοι έχουν PS4 σε full price μιας και οι περισσότεροι είναι κλεισμένοι στο σπίτι και κωλοβαράνε; 

Μπορεί και να τους συμφέρει, αν και έχω τις επιφυλάξεις μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Malthador ειναι περιπλοκο το πραγμα..προφανως κατι εχουν στο νου τους (για να μην παω σε θεωριες συνομοσιας οτι ετσι κι αλλιως θα αργουσε παλι). Δεν νομίζω το hype να επηρεαστει μιλαμε για τιτλο που πολυ περιμενουν εδω και χρονια. Απο την αλλη triple dip δυσκολα θα εκανα (εχω collectors και special σε preorder)...ειπαμε το αγαπαμε το game αλλα εχουμε και ghost να παρουμε και δοξα το θεο το backlog ουτε με 30 κορονοιους δεν το εξαντλω :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφαιρέθηκε και από το PlayStation Store ,το βλεπω να πηγαινει για launch τιτλος του ps5

 

Μετά την ανακοίνωση της επ' αόριστον καθυστέρησης της κυκλοφορίας του, το The Last of Us: Part II αφαιρέθηκε από το PlayStation Store. Αρχικά, το παιχνίδι ήταν προγραμματισμένο να κυκλοφορήσει στις 29 Μαΐου 2020, όμως με πρόσφατες ανακοινώσεις τους, η Sony και η Naughty Dog ενημέρωσαν ότι η πανδημία του κορονοϊού τις αναγκάζει να αναβάλουν το λανσάρισμα. Έτσι λοιπόν οι ενδιαφερόμενοι δεν έχουν πια τη δυνατότητα να παραγγείλουν οποιαδήποτε ψηφιακή έκδοση, είτε τη Standard, είτε τη Digital Deluxe. Από την άλλη, όσοι έχουν ήδη προπαραγγείλει, λογικά μέσα στις επόμενες μέρες θα δουν το ποσό που έχουν ήδη καταβάλει να πιστώνεται στο λογαριασμό τους στο PSN. Αυτή την τακτική ακολουθεί η Sony σε παρόμοιες περιπτώσεις και πρόσφατο παράδειγμα είναι το Marvel's Avengers.

Πηγη

Επεξ/σία από aekoupoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Malthador είπε

Το παράλληλο release θα έδινε boost και στο game και στην κονσόλα. Τι εννοείς «να δικαιολογεί το next-gen»; Δεν ισχύει αυτό, ποτέ κανένας launch τίτλος δεν δικαιολόγησε το next-gen, το next-gen θα δικαιολογηθεί μετά από 3-4-5 χρόνια, που θα κυκλοφορήσουν οι τίτλοι που έχουν γραφτεί στο μέταλό του. Από εκεί και πέρα, απλά κάνουν παράλληλο launch παρέα με καμπάνια 4Κ/60 στο PS5. Δεν βλέπω πως αλλιώς μπορεί να πιάσει πάλι hype το game.

Σιγά μην υπάρχει πρόβλημα με το bandwidth. Ας το βγάλουν digital στις 29/5 και

Αυτό λέω, τους συμφέρει να καθυστερήσουν το launch μερικούς μήνες και να χαθεί το hype από το να το κυκλοφορήσουν κανονικά digital τώρα που θα το αγοράσουν όλοι όσοι έχουν PS4 σε full price μιας και οι περισσότεροι είναι κλεισμένοι στο σπίτι και κωλοβαράνε; 

Μπορεί και να τους συμφέρει, αν και έχω τις επιφυλάξεις μου.

Πλέον κάνει μπαμ ότι κάτι άλλο τους απασχολεί σίγουρα κάτι που δεν βλέπουμε εμείς γτ ούτε να μην το δώσουν digital στέκει ούτε η indefinite καθυστέρηση ούτε αυτά που παρουσιάζουν κ πόσο μάλλον όταν το παιχνίδι φαίνεται να ταλαιπωρείται χωρίς λόγο (delay, μυστικοπάθεια,αφαίρεση multiplayer ,καμία παρουσίαση σε κάποιο event, και τώρα ξανά delay )

 

Μακάρι αυτό να γίνεται επειδή έχουν επενδύσει τόσα πολλά σε χρόνο κ χρήμα που απλά δεν τους παίρνει να χάσουν ούτε μισό ευρώ από τις πωλήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φαίνεται παράλογη η αναβολή. Ζούμε πρωτόγνωρες καταστάσεις και είναι λογικό δευτερεύοντα πράγματα όπως τα games να πάνε πίσω.

εργαζομενοι έχουν σταματήσει να πηγαίνουν στις δουλειές τους, οι μεταφορές γίνονται με δυσκολία, δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει και στα τελωνεία και ποσό εύκολες είναι πλέον οι εισαγωγές και οι εξαγωγές.

Απο την άλλη και η εταιρεία δεν θέλει να κάψει ένα από τα δυνατότερα χαρτιά της. Να έχει καθυστερήσεις, ελλείψεις σε υπηρεσίες, αποθέματα που θα αργήσουν ή δεν θα φτάσουν στον προορισμό τους.

Σκεψου δηλαδή να έχει παίξει το παιχνίδι ένα μέρος του πληθυσμού και στην Ιταλία που βρίσκεται σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης να το δουν από το γιουτιουμπ σε walk through.

Αν ήταν να το βγάλουν και να πουλήσουν τα αντερα τους θα το έκαναν.

εγω κινητό παρηγγειλα πρόσφατα και μου ακύρωσαν την παραγγελία γιατί δεν μπορούσε το κατάστημα να  κάνει εισαγωγή. Ποσό μάλλον όταν μιλάμε για ένα τέτοιο πρότζεκτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ ότι ολο το ενεργό gaming community παγκοσμίως αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο καναπέ του κ περιμενει,συνδεδεμένο στο ίντερνετ κ με ακόμα λεφτά στη τσεπη...

 

Τώρα η σονυ προφανώς βλέπει κάτι άλλο 

Τώρα για hardware που μιλάς εσύ ναι προφανώς είναι τελείως διαφορετική κατάσταση 

Επεξ/σία από Thanofski
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, Thanofski said:

Θεωρώ ότι ολο το ενεργό gaming community παγκοσμίως αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο καναπέ του κ περιμενει,συνδεδεμένο στο ίντερνετ κ με ακόμα λεφτά στη τσεπη...

^^ Έλα μου ντε.

Τριάμιση δισεκατομμύρια άνθρωποι είναι κλεισμένοι αυτή τη στιγμή σπίτι τους και ξύνουν τα τομπολίνια τους ασύστολα. Ως επί το πλείστον στις ανεπτυγμένες χώρες του κόσμου, που σημαίνει ότι είναι κάτοχοι των περισσότερων PS4 εκεί έξω. Οι κονσόλες ήδη έχουν πάρει την ανιούσα και σε λίγο θα υπάρχει έλλειψη H/W. Στην Ελλάδα έχει φτάσει τριακόσια (300) ευρώ το PS4. Το Slim. Το 500άρι. Χωνέψτε το λίγο αυτό. Το 500αρι PS4 Slim έχει την ίδια τιμή που είχε όταν έγινε released, 4 φάκιν χρόνια πριν.

Σε αυτή την αγορά αν έβγαινε αύριο το tLoU2 θα ξεσκιζόταν στις πωλήσεις. Τα 3.1m που έπιασε το GoW σε τρεις μέρες, το tLoU2 θα τα έπιανε σε τρεις ώρες. Αν τους έπιανε ο πόνος για την Ιταλία, θα μπορούσαν να έδιναν ένα 50% έκπτωση στην περιοχή. Και πάλι χρυσό θα γινόταν.

Βασικά ο μόνος λόγος να μην το βγάλουν τώρα, είναι ότι θέλουν να πάει πακέτο με το PS5, δεν εξηγείται αλλιώς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mηπως παιζουν και ρολο οι physical collector edition που εχουν γινει προπαραγγελιες κτλ?Mπορει να μην θελει να αδικήσει αυτους που εχουν δωσει 200αρια εδω και ποσο καιρο.Αλλα και παλι θα μπορουσε να το δωσει και σε αυτους digital δωρεαν και οταν ανοιγαν τα παντα  απο καραντινα κτλ να εστελνε και της physical collectors.ΑΝ δεν εχεισ Ps+ μπορεις να αγορασεις απο store?γιατι ps+ δεν εχουν οσοι εχουν Ps4

 

edit:

Σε ερώτηση για το γιατί δεν αποφασίστηκε μόνο η ψηφιακή διάθεση του game, o Druckmann τόνισε πως πρόκειται για ένα παιχνίδι που περιμένουν gamers σε κάθε άκρη του πλανήτη και πως για να αντιμετωπιστούν όλοι δίκαια, θα πρέπει να έχουν τη δυνατότητα να το αποκτήσουν την ίδια στιγμή. Τέλος, στο ερώτημα γιατί δεν βγαίνει στη διάθεση των παικτών το press demo που παρουσιάστηκε σε ένα media event τον Σεπτέμβριο, απάντησε πως στο δίσκο της έκδοσης που δοκίμασαν οι δημοσιογράφοι ήταν ολόκληρο το game (στην τότε μορφή του) και πως κάτι τέτοιο δεν είναι εύκολο να συμβεί με ένα PlayStation Store demo.

Επεξ/σία από aekoupoli
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...