Προς το περιεχόμενο

Ο πρώτος μου υπολογιστής/παιχνιδομηχανή


Kostas.karras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρωτο μου computer ηταν ενα βασισμενο στον επεξεργαστη pentium στα 100 Mhz to 1995.Μητρικη η intel Atlantis με ενσωματωμενη καρτα γραφικων την ATI mach64 2 mb.Αγαπημενη μητρικη των FreeBsd και Linux fans, βρηκα και thread που αναφερεται σε αυτη :

 

http://www.verycomputer.com/200_06cbe3cab1076381_1.htm

 

16mb ram, 1.7 GB ide δισκο Seagate,cd-rom X8,floppy,ενα υπικο παλιου τυπου tower και μια οθονη Nokia 15' . Τα πρωτα games ηταν με την σειρα, Stonekeep, Rise of the Triads, Doom,Phantasmagoria,Daggerfall (απο την σειρα Elder Scrolls)και το game που με ειχε εντυπωσιασει και το ειχα λατρεψει τοτε,το Gabriel Knight,the Beast Within. Εδω και η υπεροχη εισαγωγη στο παιχνιδι :

 

Oυτε που το ηξερα αυτο το παιχνιδι..διαπιστώνω οτι για την εποχη του ηταν πολυυ μπροστα..

Σωτήριον έτος 1984 ZX spextrum  ,περιοδικό Pixel και ατελείωτες ώρες πληκτρολόγησης και δεν μπορείτε ,οι νεότεροι , να φανταστείτε πόσους συνδιασμούς πλήκτρων μπορείς να πατήσεις με το ένα χέρι ταυτόχρονα  ο οποίος επωλήθη 2 χρόνια αργότερα όσο είχε αγοραστεί ,αυτό σημαίνει διαχρονική αξία :-D :-D

καθώς μου έκαναν δώρο ένα ΖΧ spectrum +2 με ενσωματομένο κασετοφωνο , κανονικό πληκτρολόγιο και ολόκληρα 128 ΚΒ μνήμης ram τα οποία τα έβλεπες με κόλπο κι οχι απευθείας ( και γκρινιάζουν σήμερα λέγοντας ότι 16 GB δεν  τους φτάνουν για τα απαραίτητα) Λειτουργεί ακόμα  .

 

Σαν φοιτητής είχα ένα Macintosh  LC το οποίο δουλεύει ακόμα όπως την πρώτη μέρα . Αγαπημένη γραμματοσειρά Helvetica

Μacintosh κλασσικα της τοτε εποχης.. αλλα το zx spextrum  δεν το γνωριζα...εντυπωσιακο,ποσο πανε τωρα αυτα? υπαρχουν καταρχην? και τι δουλειες εκανες με αυτο?

offtopic

Όσοι παππούδες δεν το έχετε ακουστά, ξεκινήστε το :P

http://www.imdb.com/title/tt2543312/

Με ψηνει να το δω κι εγω...(αν και δεν ειμαι παππους)

Μονο το person of interest εχω δει και λιγο απο mr robot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Oυτε που το ηξερα αυτο το παιχνιδι..διαπιστώνω οτι για την εποχη του ηταν πολυυ μπροστα..

Μacintosh κλασσικα της τοτε εποχης.. αλλα το zx spextrum  δεν το γνωριζα...εντυπωσιακο,ποσο πανε τωρα αυτα? υπαρχουν καταρχην? και τι δουλειες εκανες με αυτο?

Με ψηνει να το δω κι εγω...(αν και δεν ειμαι παππους)

Μονο το person of interest εχω δει και λιγο απο mr robot.

Μπορεις να βρεις παλια και εξαιρετικα games που τρεχουν και στις 3 πλατφορμες στο gog παμφτηνα.Αξιζει να τα παιξεις μερικα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να βρεις παλια και εξαιρετικα games που τρεχουν και στις 3 πλατφορμες στο gog παμφτηνα.Αξιζει να τα παιξεις μερικα. :)

Καμια προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια προταση?

Το παιχνιδι που σου αρεσε και γενικα ολη η σειρα Gabriel Knight της Jensen και  υπαρχει μεγαλος αριθμος games να παιζεις για 5 χρονια,απο παλια και καλα.Απλα δεν ξερω τα γουστα σου και ποια πιθανον ηδη εχεις παιξει. Καλυτερα καποια στιγμη να συνομιλησουμε μεσω Skype και να σου προτεινω καποια.Τωρα πρεπει να ετοιμαζομαι γιατι πρεπει να φυγω και θα γυρισω αργα το βραδυ. Επομενως θα επικοινωνησουμε μεσω pm, θα ορισουμε ενα ραντεβου για Skype και θα τα πουμε. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic

Όσοι παππούδες δεν το έχετε ακουστά, ξεκινήστε το :P

http://www.imdb.com/title/tt2543312/

Ωραίος χαμπάρι δεν το έχω πάρει.

Επίσης επειδή είδα το μποξ από το αταρι βάλε και το μπάσκετ με την τετραγωνη μπάλα :)

 

Εγώ ξεκίνησα με 386 33mghz με κουμπί τούρμπο στα 66.

Πρώτο παιχνίδι δεν θυμάμαι όνομα αλλά έγραφες moto στο dos και επαιζες, μετά από 6 μήνες ανακάλυψα το Norton commander (NC και τα μυαλά στα κάγκελα) μετά Windows 3.1 σε 10 δισκέτες αν θύμαμαι καλά, παράλληλα Gaming στο αμιγκαδικο της γειτονιάς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο ήταν κάτι τέτοιο  https://en.wikipedia.org/wiki/Polystation  που είχε αρκετά παιχνιδάκια και είχε και μένα ένα παιχνίδι με πάπιες και καιγόμουν.Το είχα πριν το 2002 αλλά δεν ξέρω πότε ακριβώς.Μετά το 2002 ή 2003 πήγα στο ps2 μαζί με το αγαπημένο pes 2 που το έλιωσα αλλά είναι πλήρως λειτουργικό ακόμη.Τέλος το 2005 πήρα το πρώτο pc πιθανότατα με pentium 4 στα 1200€  :X μαζί με όλα τα συναφή βέβαια και συνέχισα το κάψιμο με far cry,gta,pes 4 και 6.Τι μου θυμίσατε..με κάνατε να νιώθω παππούς στα 22  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο pc για παιχνίδια ένας με pentium 1 133mhz, μια κάρτα γραφικών που έγραφε color με πολύχρωμα γράμματα (τεχνολογία τότε), 16mb ram, 2GB σκληρό CDrom, 200άρι τροφοδοτικό προATX εποχών και πληκτρολόγιο με στρογγυλό χοντρό βύσμα  :blink: .

 

Προφανώς κανένα USB πάνω. Καλές εποχές, με trains and trucks tycoon κτλ. Ακόμα δουλεύει και το έχω σε μια γωνία με windows 95 να το βάζω μπρος κάθε δυο χρόνια να θυμάμαι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο pc για παιχνίδια ένας με pentium 1 133mhz, μια κάρτα γραφικών που έγραφε color με πολύχρωμα γράμματα (τεχνολογία τότε), 16mb ram, 2GB σκληρό CDrom, 200άρι τροφοδοτικό προATX εποχών και πληκτρολόγιο με στρογγυλό χοντρό βύσμα  :blink: .

 

Προφανώς κανένα USB πάνω. Καλές εποχές, με trains and trucks tycoon κτλ. Ακόμα δουλεύει και το έχω σε μια γωνία με windows 95 να το βάζω μπρος κάθε δυο χρόνια να θυμάμαι...

 

To Δεινοσαυράκι τα σπάει όμως ε;  :P  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες εποχες ρε παιδια.....

 

Ξεκινησα με παιχνιδομηχανη  Atari 2600 ,  και αργοτερα Amstrad 464 με κασετα, Amiga 500, Pc 286,386.. και παει λεγοντας...

 

Θυμαμαι εντονα τις βολτες στα μαγαζια της Στουρναρη πρων ( silicon valey ) και συγκεκριμενα στην "ποντικινα" οι παλιοι θα την ξερουν, και thomas soft, για αγορα games-κασετα πειρατικα φυσικα !!!  :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο ήταν κάτι τέτοιο  https://en.wikipedia.org/wiki/Polystation  που είχε αρκετά παιχνιδάκια και είχε και μένα ένα παιχνίδι με πάπιες και καιγόμουν.Το είχα πριν το 2002 αλλά δεν ξέρω πότε ακριβώς.Μετά το 2002 ή 2003 πήγα στο ps2 μαζί με το αγαπημένο pes 2 που το έλιωσα αλλά είναι πλήρως λειτουργικό ακόμη.Τέλος το 2005 πήρα το πρώτο pc πιθανότατα με pentium 4 στα 1200€  :X μαζί με όλα τα συναφή βέβαια και συνέχισα το κάψιμο με far cry,gta,pes 4 και 6.Τι μου θυμίσατε..με κάνατε να νιώθω παππούς στα 22  :-D

Παππους ε?? Οντως , η τεχνολογια παει με γοργα βηματα και εχουμε χασει την μπαλα..

Polystation ε? ειχα παρει κι εγω ενα διαστημα..Και να μην ηθελες θα επαιρνες δηλαδη,,Σε καθε πανιγυρι ειχε και απο ενα τετοιο σε ξεφτιλα τιμη..καλη φαση..

Πρώτο pc για παιχνίδια ένας με pentium 1 133mhz, μια κάρτα γραφικών που έγραφε color με πολύχρωμα γράμματα (τεχνολογία τότε), 16mb ram, 2GB σκληρό CDrom, 200άρι τροφοδοτικό προATX εποχών και πληκτρολόγιο με στρογγυλό χοντρό βύσμα  :blink: .

 

Προφανώς κανένα USB πάνω. Καλές εποχές, με trains and trucks tycoon κτλ. Ακόμα δουλεύει και το έχω σε μια γωνία με windows 95 να το βάζω μπρος κάθε δυο χρόνια να θυμάμαι...

Εχω και εγω ενα σε καποια γωνια με color καρτα και επεξεργαστη mmx ,ειναι διπλασιος απο εναν σημερινο,μου φαινεται οτι θα τον κρατησω για κανενα ιστορικο μουσειο τεχνολογιας? :-)

1989

 

 

Δουλευει κανονικα μεχρι σημερα.

\m/

Νταξειι,μια φορα πηγα στην ζωη μου κατασκηνωση και τοτε πρωτοπηρα gameboy και το ελιωσα... WARIOLAND 3 ..Απιστευτο παιχνιδακι,να φανταστεις πριν δυο χρονια καπου το βρηκα στο ιντερνετ online και καθομουν και επαιζα αλλα δεν εχει την ιδια χαρη με το gameboy..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας νέος, το πρώτο "μου" PC μπορεί να μην ξέρω από τι αποτελούνταν, μιλάμε για εποχές ±2002, αλλά έπαιζα MoH Allied Assault και CoD 1. Ταυτόχρονα είχα πέσει στην αγκαλιά των κονσόλων. Σήμερα, συζώ με όλα αυτά. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

[..]

Νταξειι,μια φορα πηγα στην ζωη μου κατασκηνωση και τοτε πρωτοπηρα gameboy και το ελιωσα... WARIOLAND 3 ..Απιστευτο παιχνιδακι,να φανταστεις πριν δυο χρονια καπου το βρηκα στο ιντερνετ online και καθομουν και επαιζα αλλα δεν εχει την ιδια χαρη με το gameboy..

I feel you :-D

 

 

post-49874-0-84724100-1480871794_thumb.jpg

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρωτο μου computer ηταν ενα βασισμενο στον επεξεργαστη pentium στα 100 Mhz to 1995.Μητρικη η intel Atlantis με ενσωματωμενη καρτα γραφικων την ATI mach64 2 mb.Αγαπημενη μητρικη των FreeBsd και Linux fans, βρηκα και thread που αναφερεται σε αυτη :

 

http://www.verycomputer.com/200_06cbe3cab1076381_1.htm

 

16mb ram, 1.7 GB ide δισκο Seagate,cd-rom X8,floppy,ενα υπικο παλιου τυπου tower και μια οθονη Nokia 15' . Τα πρωτα games ηταν με την σειρα, Stonekeep, Rise of the Triads, Doom,Phantasmagoria,Daggerfall (απο την σειρα Elder Scrolls)και το game που με ειχε εντυπωσιασει και το ειχα λατρεψει τοτε,το Gabriel Knight,the Beast Within. Εδω και η υπεροχη εισαγωγη στο παιχνιδι :

 

 

 

 

 

Ποσο ψευτικα, 15 fps max στην καλυτερη, αλλα ποσο τελεια ηταν ολα αυτα!...Νιωθω μια ζεστασια  στην καρδια.. Και μου ερχονται αναμνησεις τις οποιες αισθανομαι σαν να τα ξανα ζω!!! Ε ρε μαγεια...Και ταυτοχρονως μια θλιψη για τα περασμενα μεγαλεια και τον τωρινο υπερκαταναλλωτισμο που πλεον τα εχεις ολα στο πιατο και δεν εκτιμας τιποτα....... :( :( :(

 

Πρωτη επαφη λοιπον με atari 2600  το οποιο ειχε 32 παιχνιδια ενσωματωμενα κι επαιρνε κασσετες απο πανω για αλλα παιχνιδακια...Το λεω αυτο γιατι μετα απο λιγο βγηκαν ολα τα atari με το κιλο τα οποια ειχαν καμια 300αρια παιχνιδια ενσωματωμενα που ηταν 5-6 φορες το καθενα γραμμενο ανα 10-20 αρα στην ουσια καμια 50αρια θα ηταν ολα μαζι!!! Και δεν επαιρναν κασσετα! Η υποδοχη απο πανω ηταν ενα ψεμα!!! :-D

 

Παλιοπαιδα!Τι μου θυμησατε τωρα και με συγκινησατε!!!Θα στριψω τσιγαρο τωρα!!!

 

Μετα ηρθε το 92΄ ο 286 plus hundai στα 8 mhz με turbo στα 12mhz με 1mb ram και δισκετα 5.25  1.2mb!Οθονη εγχρωμη goldstar! Το pc της υπογραφης μου βασικα...170.000 δρχ τοτε στην Στουρναρη... Θυμαμαι τα παντα απο εκεινη την ημερα!Παντου ειχαν το καινουργιο sega τοτε με τον sonic να βαραει ανελεητες κωλοτουμπες! Χωρις σκληρο εννοειται... Αργοτερα με χαρτζιληκοοικονομιες μπηκε σκληρος 70 mb που χαλασε η κεφαλη απο κεραυνο και αντικατασταθηκε απο 210mb που για τοτε ηταν θηριο! 110.000 δρχ τον ειχα παρει ...Μπηκε και drive 3.5  μετα για δισκετα 1.44 και τελος cd rom mitsubisi 4x ταχυτητας!

 

Τα πρωτα παιχνιδια δωρο με το pc... 10 παιχνιδια σε μια δισκετα 5.25  360kb...!!! cat, με μια γατα που επρεπε να ανεβαινει στους σκουπιδοτενεκεδες για να μην την πιασει ο σκυλος και οι αλλες γατες την εριχναν κατω...grave digger κ.α που δεν θυμαμαι.... Τα εχω ολα αυτα και το pc και τις δισκετες εννοειται και το pc πριν κανα 2-3 χρονια που το εβαλα μπροστα ηταν ok... Με dos 4.1 και προσθηκη windows 3.1 for workgroups φυσικα... Οχι παιζουμε!!!    Ααααααααα ξεχασα!  Την αποδειξη απο την αγορα του υπερυπολογιστη μου την εχω ακομα! Κατα κιτρινισμενη πλεον απο τα χρονια,χρυσαφενια για μενα στην καρδια μου... ^_^ ^_^ ^_^

Επεξ/σία από ZELOMOTH
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...