Προς το περιεχόμενο

Ο πρώτος μου υπολογιστής/παιχνιδομηχανή


Kostas.karras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο πρώτος δικός μου η/υ ήταν ένας commodore 128 (1988 περιπου)με πράσινο μόνιτορ και 1541ΙΙ drive τα οποια πούλησα αργότερα για να πάρω αμίγκα 500 (1990-91περιπου), την οποια πουλησα αργότερα(1993) για να πάρω ένα 386 pc για το πανεπιστήμιο το οποίο αναβαθμίστηκε με τα χρόνια και δεν έμεινε τίποτα από αυτό.

Επειδή όμως το είχα χιλιομετανιώσει που πούλησα την αμίγκα αποφάσισα πρίν καιρο να βρώ μία σε καλή κατάσταση, την οποία όμως δεν άφησα μόνη της αλλά της έφερα για παρέα έναν γερο-atari st,μονο που τον έβαλα σε άλλο γραφείο για να μην τσακώνονται.

 

 

(Η αμίγκα είναι εφοδιασμένη με scandoubler για να παίζει στο μόνιτορ , ενώ ο atari είναι συνδεμένος σε ένα nec 1550m(15MHz) που με το κατάλληλο καλώδιο.δίνει τέλεια εικόνα σε color mode.

post-235736-0-25580900-1491916300_thumb.jpg

post-235736-0-81655300-1491916330_thumb.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρώτος δικός μου η/υ ήταν ένας commodore 128 (1988 περιπου)με πράσινο μόνιτορ και 1541ΙΙ drive τα οποια πούλησα αργότερα για να πάρω αμίγκα 500 (1990-91περιπου), την οποια πουλησα αργότερα(1993) για να πάρω ένα 386 pc για το πανεπιστήμιο το οποίο αναβαθμίστηκε με τα χρόνια και δεν έμεινε τίποτα από αυτό.

Επειδή όμως το είχα χιλιομετανιώσει που πούλησα την αμίγκα αποφάσισα πρίν καιρο να βρώ μία σε καλή κατάσταση, την οποία όμως δεν άφησα μόνη της αλλά της έφερα για παρέα έναν γερο-atari st,μονο που τον έβαλα σε άλλο γραφείο για να μην τσακώνονται.

 

 

(Η αμίγκα είναι εφοδιασμένη με scandoubler για να παίζει στο μόνιτορ , ενώ ο atari είναι συνδεμένος σε ένα nec 1550m(15MHz) που με το κατάλληλο καλώδιο.δίνει τέλεια εικόνα σε color mode.

Σ'ωραιος  ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτη παιχνιδομηχανη Atari 2600 jr. με κασσετα/cartridge με 32 games (arcanoid,pacman, donkey kong κτλ) και μετα amiga 500 (τιμησα πολυ kick off,shadow of the beast, sf και παραααα πολλααααα)

πρωτος pc   286DX (δεν θυμαμαι πολλα χαρακτηριστικα) απλα ειχε τις κλασσικες 5,25 θυρες  και ασπρομαυρη οθονη , που μετα πηρα 15"εγχρωμη sony trinitron (η οποια παρεπιπτοντως δουλευε μεχρι προσφατα , χωρις ιχνος καμμενου pixel) .

 

...

 το Another World ηταν καλυτερο σε pc ή amiga ? (μεγαλη αντιπαραθεση τοτε) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι,

 

Χαίρομαι πάρα πολύ που ένα τέτοιο θέμα έχει έρθει πάλι στην επιφάνεια. Άλλωστε όσοι με ξέρουν καλά στο Insomnia και διαβάζουν τα μηνύματά μου, σίγουρα θα έχουν παρατηρήσει ότι το παρελθόν της τεχνολογίας της πληροφορικής είναι το αγαπημένο μου θέμα. Το πρώτο μου μηχάνημα ήταν ο Amstrad CPC 464 που αγοράστηκε το 1986 και 5 χρόνια μετά αναβάθμισα σε Amstrad 1640. Για να μη γράφω όμως πάλι τα ίδια, άμα σας αρέσει η ρετρονοσταλγία, μπορείτε να μπείτε στο προφίλ μου και να διαλέξετε την αναζήτηση περιεχομένου. Σίγουρα θα χορτάσετε (και ίσως να μπουχτίσετε) από παλιές αναμνήσεις.

 

Σας ευχαριστώ,

Ο Άσπρος Γάτος

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

15"εγχρωμη sony trinitron (η οποια παρεπιπτοντως δουλευε μεχρι προσφατα , χωρις ιχνος καμμενου pixel) .

 

Οι crt δεν έκαιγαν pixel !!!!!

πρωτη παιχνιδομηχανη Atari 2600 jr. με κασσετα/cartridge με 32 games (arcanoid,pacman, donkey kong κτλ) και μετα amiga 500 (τιμησα πολυ kick off,shadow of the beast, sf και παραααα πολλααααα)

πρωτος pc   286DX (δεν θυμαμαι πολλα χαρακτηριστικα) απλα ειχε τις κλασσικες 5,25 θυρες  και ασπρομαυρη οθονη , που μετα πηρα 15"εγχρωμη sony trinitron (η οποια παρεπιπτοντως δουλευε μεχρι προσφατα , χωρις ιχνος καμμενου pixel) .

 

...

 το Another World ηταν καλυτερο σε pc ή amiga ? (μεγαλη αντιπαραθεση τοτε) .

Οι crt δεν έκαιγαν pixel !!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι,

 

Χαίρομαι πάρα πολύ που ένα τέτοιο θέμα έχει έρθει πάλι στην επιφάνεια. Άλλωστε όσοι με ξέρουν καλά στο Insomnia και διαβάζουν τα μηνύματά μου, σίγουρα θα έχουν παρατηρήσει ότι το παρελθόν της τεχνολογίας της πληροφορικής είναι το αγαπημένο μου θέμα. Το πρώτο μου μηχάνημα ήταν ο Amstrad CPC 464 που αγοράστηκε το 1986 και 5 χρόνια μετά αναβάθμισα σε Amstrad 1640. Για να μη γράφω όμως πάλι τα ίδια, άμα σας αρέσει η ρετρονοσταλγία, μπορείτε να μπείτε στο προφίλ μου και να διαλέξετε την αναζήτηση περιεχομένου. Σίγουρα θα χορτάσετε (και ίσως να μπουχτίσετε) από παλιές αναμνήσεις.

 

Σας ευχαριστώ,

Ο Άσπρος Γάτος

 

 

Σε παω πολυ γιατι εισαι ο,τι πιο ευγενικο κυκλοφοραει εδω μεσα!Καθε φορα που σε διαβαζω(σπανια βεβαια γραφεις) βγαζεις κατι πολυ ωραιο και ηρεμο! Δεν σου ζηταω να τα φτιαξουμε φυσικα :P  απλα σε παραδεχομαι γιατι ειναι σπανιο γενικα στους ανθρωπους του σημερα αυτο... Το μονο που με στεναχωρει ειναι που δεν ειναι κατασπρος ο γατουλης αλλα εχει και λιγο καφε! Χαχαχα! :-D  Καλη συνεχεια και να΄σαι καλα! :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

15"εγχρωμη sony trinitron (η οποια παρεπιπτοντως δουλευε μεχρι προσφατα , χωρις ιχνος καμμενου pixel) .

 

Οι crt δεν έκαιγαν pixel !!!!!

Οι crt δεν έκαιγαν pixel !!!!!

 

εχεις δικιο, με την τεχνολογια τωρα εχω ξεχασει :-) τα παλια πλεονεκτηματα  , παντος γενικα ηταν "αλλες" κατασκευες τοτε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη παιχνιδομηχανή, παρόμοια bootleg, με το μπιστόλι-zapper σκότωνες 8bitες πάπιες στην οθόνη (για κάποιο λόγο με την κασσέτα που ερχόταν, είχε έναν BASIC compiler!)

 

 

18j180i549ebkjpg.jpg

 

 

Πρώτο PC: Pentium III @ 550Mhz MMX (slot1), 64MB RAM, 8G HDD, Voodoo 3 8MB AGP

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη παιχνιδομηχανή, παρόμοια bootleg, με το μπιστόλι-zapper σκότωνες 8bitες πάπιες στην οθόνη (για κάποιο λόγο με την κασσέτα που ερχόταν, είχε έναν BASIC compiler!)

 

 

18j180i549ebkjpg.jpg

 

 

Πρώτο PC: Pentium III @ 550Mhz MMX (slot1), 64MB RAM, 8G HDD, Voodoo 3 8MB AGP

Νοσταλγιες...  :mellow:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/4/2017 στις 3:56 ΜΜ, ametakis είπε

μου:

-ZX Spectrum Plus το καλοκαίρι του 1985 (ακόμη φυλάγεται στο κουτί του, σε άριστη κατάσταση, στο πατρικό μου)

  Αν και παλιό το ποστ, δεν άντεξα τα δάκρυα συγκίνησης. Κάτοχος zx spectrum 48k (το κασετόφωνο ξεχωριστά, όχι ενσωματωμένο στην κονσόλα). Θυμάμαι περί τα μέσα της δεκαετίας του 80 έπαιρνα χαρτζιλίκι και αγόραζα το περιοδικό PIXEL. Στις τελευταίες σελίδες είχε πάντα έναν κώδικα (3-5 σελίδων) σε basic, προκειμένου να αντιγράψει κανείς και να παίξει το παιχνίδι. Μεγάλες στιγμές. Πασχίζαμε να καταλάβουμε πώς σώζει κανείς στην κασέτα! Αυτό που θυμάμαι στα σίγουρα είναι ότι προκειμένου η κάθε κασέτα-παιχνίδι να τρέξει, έπρεπε να γράψει κανείς LOAD "", να πατήσει το play στο κασετόφωνο και το ENTER στην κονσόλα.

Αγαπημένα παιχνίδια το Indiana Jones and the temple of Doom, Hatchback, Platoon βεβαίως και Gift from the Gods.

 

Επόμενη στάση (1991) ένας pc HYUNDAI, μοντέλο Super 16TE. Σαν χθες το θυμάμαι. Μνήμη 640kb νομίζω, με ένα floppy 5,25" (3.5" βάλαμε μετά, είχε θέση ελεύθερη) και χωρίς σκληρό δίσκο. Ο HD μπήκε μετά (30MB, Western Digital, νομίζω Caviar), ενώ από τη μάνα του είχε κάρτα CGA, που σε συνδυασμό με μαυροπράσινη οθόνη, σκότωνε κυριολεκτικά! Ο δε επεξεργαστής ήταν ο θρυλικός 8088 της INTEL (άγνωστο σε εμάς τότε, το ακρωνύμιο Advanced Micro Devices) . Το λογισμικό τέλος, ήταν αναπόσπαστο κομμάτι του (MS-DOS με τις τρεις δισκέτες).

 

Σε επόμενο ποστ θα αναφερθώ και στο πρώτο εσωτερικό μόντεμ (slot), μάρκας HYUNDAI (εργολαβία την είχαμε πάρει) και ταχύτητας 1200bps.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...