Προς το περιεχόμενο

Cinebench R11.5 και Cinebench R15 Benchmarks


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Heybro είπε

Καμία διαφορά με enable disable στο cinebench. Με disable ίσως να έπεσε κιόλας το score. Ίσως να κάνει disable μόνο τον κώδικα της Microsoft το Microcode του επεξεργαστή που εκείνο ρίχνει τις επιδόσεις δεν μπορεί νομίζω. 

bro !!στη περιπτωση μου τα microcodes του cpu φταινε που εχω μονταρει στο βιος δεν εχω κανενα patch απο windows μερια

και  επισης να συμπληρωσω  οτι στο enable (spectre/meltdown )πεφτουν και τα iops  στις μετρησεις του ssd !!1:angry:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

bro !!στη περιπτωση μου τα microcodes του cpu φταινε που εχω μονταρει στο βιος δεν εχω κανενα patch απο windows μερια

και  επισης να συμπληρωσω  οτι στο enable (spectre/meltdown )πεφτουν και τα iops  στις μετρησεις του ssd !!1:angry:

Δεν έχεις πάρει patch από Microsoft? Με enable disable βλέπεις διαφορές? Γενικά το cinebench είναι λίγο για τα πανηγύρια. Εκεί που βγάζω 1594 μπορεί να βγάλω 1530 και ξανά 1580 κτλ. Καμία σταθερότητα. Στο single score είναι αρκετά ακριβές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Heybro είπε

Δεν έχεις πάρει patch από Microsoft? Με enable disable βλέπεις διαφορές? Γενικά το cinebench είναι λίγο για τα πανηγύρια. Εκεί που βγάζω 1594 μπορεί να βγάλω 1530 και ξανά 1580 κτλ. Καμία σταθερότητα. Στο single score είναι αρκετά ακριβές. 

οχι δεν εχω patch απο ms !!  προσεξε τι γινοταν αρχικα με το inspectre  μονο μπορουσα να κανω enable/disable μονο το spectre  το meltdown ειταν κλειδωμενο

μετα λοιπον  με το uefi update tool   που ειχε τα codes  για 1155  socket προσθεσα τα νεα microcodes  της cpu  μου στο  τελευταιο βιος και φλασαρα απο κει και περα μου ξεκλειδωσε και το meltdown

τα εχουμε πει και εδω στη σελιδα 50 το ποστ μου και οι μετρησεις-διαφορες  και με ssd σε enable disable

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

οχι δεν εχω patch απο ms !!  προσεξε τι γινοταν αρχικα με το inspectre  μονο μπορουσα να κανω enable/disable μονο το spectre  το meltdown ειταν κλειδωμενο

μετα λοιπον  με το uefi update tool   που ειχε τα codes  για 1155  socket προσθεσα τα νεα microcodes  της cpu  μου στο  τελευταιο βιος και φλασαρα απο κει και περα μου ξεκλειδωσε και το meltdown

τα εχουμε πει και εδω στη σελιδα 50 το ποστ μου και οι μετρησεις-διαφορες  και με ssd σε enable disable

Άρα διαφορές υπάρχουν άλλα μόνο στα iops του ssd. Τα 1660 cinebench που βγάζαμε πριν και με κλειστά τα patch δεν βγαίνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Heybro είπε

Άρα διαφορές υπάρχουν άλλα μόνο στα iops του ssd. Τα 1660 cinebench που βγάζαμε πριν και με κλειστά τα patch δεν βγαίνουν. 

δε ξερω εαν ισχυουν για ολους οι διαφορες  και πως επηρεαζετε  το καθε setup θελει δοκιμες ο baby ts με τον 4790k του που  περασε και αυτος τα microcodes με την ιδια μεθοδο με μενα μου ειπε οτι δεν  ειχε διαφορες  στα νουμερα  μετα  το update !!

 

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

δε ξερω εαν ισχυουν για ολους οι διαφορες  και πως επηρεαζετε  το καθε setup θελει δοκιμες ο baby ts με τον 4790k του που  περασε και αυτος τα microcodes με την ιδια μεθοδο με μενα μου ειπε οτι δεν  ειχε διαφορες  στα νουμερα  μετα  το update !!

Τα ίδια δηλαδή. Περισσότερο ο SSD έφαγε τη φόλα τώρα οι 100 πόντοι στα bench λίγη σημασία έχουν. Με disable πάντως ο SSD δίνει καλύτερα νούμερα. Στο cinebench όχι όμως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Στα iops του ssd έχω και εγώ απώλειες. Στο cinebench και σε λοιπά benches έχει από καθόλου έως μικρές διαφορές,πάντα προς τα κάτω βέβαια. 

Πριν τα patch βγάζαμε 1660 στο cinebench στα 5ghz. Μετά κατω από 1600 παντα. Με disable των patches πάλι κάτω από 1600 βγαίνει. Πιστεύω ότι δεν γίνονται disable τα microcodes patches οπότε υπάρχει μόνιμα η πτώση επιδόσεων σε συγκεκριμένα πράγματα.

 

Από έναν στο reddit 

Asrock Taichi with some gskill 3000 CL 14

Stock (no MCE) = 1444 multi and 208 single

4.7 = 1554 (but I forgot to run single)

5.0 = 1665/219

5.1 = 1698/221

 

Το single είναι το ίδιο και μετά τα patches 219 βγάζουμε αλλά το multi έχει πέσει αρκετά. Τα 1700 για τα 5ghz χτυπάνε τον 1800x στα 4ghz που έχει 4 παραπάνω threads. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις ανεβαστε κανα σκορ και αφηστε τα λογια :P

7 ώρες πριν, Heybro είπε

 Τα 1700 για τα 5ghz χτυπάνε τον 1800x στα 4ghz που έχει 4 παραπάνω threads. 

ουτε για πλακα αυτο μην το πεις θα σε κοροιδευουν...

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε σεις ανεβαστε κανα σκορ και αφηστε τα λογια :P

ουτε για πλακα αυτο μην το πεις θα σε κοροιδευουν...

Αλλα βλέπω παρακάτω πάντως 

Screenshot_20180416-213410.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σορρυ αλλα δεν εχουν ιδεα τι γραφουν οι τυποι... απορω που τα βρισκουν... τραγικο, ο αλλος γραφει 1306 σκορ stock ο 1700 χαχαχα δεν υπαρχουν ....

5ad4f05b6c45a_3466.png.2fcd92977f271e314989570eae3ee7a0.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σορρυ αλλα δεν εχουν ιδεα τι γραφουν οι τυποι... απορω που τα βρισκουν... τραγικο, ο αλλος γραφει 1306 σκορ stock ο 1700 χαχαχα δεν υπαρχουν ....

5ad4f05b6c45a_3466.png.2fcd92977f271e314989570eae3ee7a0.png

Ίσως είναι πολύ πρώιμα benchmarks και βελτιώθηκε αργότερα η κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Heybro είπε

Τα 1700 για τα 5ghz χτυπάνε τον 1800x στα 4ghz που έχει 4 παραπάνω threads. 

για να χτυπήσεις σε multitasking (τουλάχιστον στο cb στο multi) τον 1800Χ στα 4,0ghz all cores  πρέπει να περιστρέψεις τον 8700Κ στα 5,3ghz - 5,4ghz.....ούτε για αστείο δηλαδή με normal 8700K....16threads vs 12threads είναι ........κάτι λάθος έχει ποστάρει ο τυπάς στο reddit  .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BabisTs είπε

για να χτυπήσεις σε multitasking (τουλάχιστον στο cb στο multi) τον 1800Χ στα 4,0ghz all cores  πρέπει να περιστρέψεις τον 8700Κ στα 5,3ghz - 5,4ghz.....ούτε για αστείο δηλαδή με normal 8700K....16threads vs 12threads είναι ........κάτι λάθος έχει ποστάρει ο τυπάς στο reddit  .

Προφανως κατι εγραψαν λαθος η μπορει να ειχαν μνημες στα 2133 η κατι αλλο. Πριν τα patches εβγαινε καλυτερη βαθμολογια παντως μετα επεσαν αρκετα. Με delid σιγουρα θα παιζαμε στα 5.2 με 1.40vcore πιστευω. Bootara κανονικα στα 5.2 με 1.37 αλλα benchmark δεν ετρεξα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...