Προς το περιεχόμενο

Cinebench R11.5 και Cinebench R15 Benchmarks


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο Command rate έχω αλλάξει, το XMP βάζει 2Τ και το έχω 1 (μικρή διαφορά btw). Τα άλλα είναι autο από το ΧΜΡ. Δεν πείραξα ποτέ τάση στις μνήμες, auto είναι και παίρνει 1.35V από το ΧΜΡ, ενώ το HWinfo δείχνει 1.36-1.38, αν και εμπιστεύομαι περισσότερο το BIOS reading που δείχνει 1.35

Είχα παίξει πιο παλιά με subtimings, αλλά θέλει πάααρα πολύ trial and error με boot loops κτλ και τα παράτησα γιατί εκεί που το έχει το clear cmos jumper η μητρική, θέλει να ξηλώνω την 2η κάρτα, το αυτό και για την μπαταρία που είναι ανάμεσα στις GPU και θέλει ταχυδακτυλουργικά για το βγάλε-βάλε.

Δεν είναι ρύζια οι καφέδες, ότι δοκιμές έκανα ήταν μία η άλλη, με διαφορές είτε στα όρια του στατιστικού λάθους είτε με χασούρα αν ανέβω σε συχνότητα με χαλαρότερα timings (τύπου 3800/17 ή 4000/19). Συν ότι άντε πες και είδα διαφορά, για να τσεκάρω mem stability θέλω ώρες, με την CPU καθαρίζω σε <1 ώρα, οπότε ΧΜΡ κ τέλος :P

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Μόνο Command rate έχω αλλάξει, το XMP βάζει 2Τ και το έχω 1 (μικρή διαφορά btw). Τα άλλα είναι autο από το ΧΜΡ. Δεν πείραξα ποτέ τάση στις μνήμες, auto είναι και παίρνει 1.35V από το ΧΜΡ, ενώ το HWinfo δείχνει 1.36-1.38, αν και εμπιστεύομαι περισσότερο το BIOS reading που δείχνει 1.35

Είχα παίξει πιο παλιά με subtimings, αλλά θέλει πάααρα πολύ trial and error με boot loops κτλ και τα παράτησα γιατί εκεί που το έχει το clear cmos jumper η μητρική, θέλει να ξηλώνω την 2η κάρτα, το αυτό και για την μπαταρία που είναι ανάμεσα στις GPU και θέλει ταχυδακτυλουργικά για το βγάλε-βάλε.

Δεν είναι ρύζια οι καφέδες, ότι δοκιμές έκανα ήταν μία η άλλη, με διαφορές είτε στα όρια του στατιστικού λάθους είτε με χασούρα αν ανέβω σε συχνότητα με χαλαρότερα timings (τύπου 3800/17 ή 4000/19). Συν ότι άντε πες και είδα διαφορά, για να τσεκάρω mem stability θέλω ώρες, με την CPU καθαρίζω σε <1 ώρα, οπότε ΧΜΡ κ τέλος :P

Ναι δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες.

Btw έβαλα 4.8 Uncore και δεν είδα διάφορα σε τάσεις.

Βάζω και τα timings μου για όποιον ενδιαφέρεται. 1.40v ram, 1.20VCCIO 

 

 

ram.jpg

 

ram3.png

Επεξ/σία από petranthe
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οι μνήμες δεν νομίζω να έχουν θέμα με το 1.4v, αλλά VCCIO 1.20v γιατί; 1.05 το έχω (από 0.95v stock) και 1.13 το SA (από 1.00v stock). Και δεν τους φαίνεται, αλλά ανεβάζουν κι αυτά τις θερμοκρασίες λίγο (πολύ λιγότερο από το vcore προφανώς, αλλά γιατί να δίνεις παραπάνω αν δεν χρειάζεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

Καλά οι μνήμες δεν νομίζω να έχουν θέμα με το 1.4v, αλλά VCCIO 1.20v γιατί; 1.05 το έχω (από 0.95v stock) και 1.13 το SA (από 1.00v stock). Και δεν τους φαίνεται, αλλά ανεβάζουν κι αυτά τις θερμοκρασίες λίγο (πολύ λιγότερο από το vcore προφανώς, αλλά γιατί να δίνεις παραπάνω αν δεν χρειάζεται).

Εισαι ωραιος.Τα ειχα 1.20 και το vccio και το vccia. Πηγαιναν μεχρι 1.23 σε load. Τα εβαλα 1.03 το vccio και 1.09 το vccia και επεσα 4-5 βαθμους απο πριν σε stress test. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

το vccio και το vccia ανεβαζουν θεμοκρασια του cpu?

bro !!!!!!!εννοειται  τι θα γινει το εχτρα ρευμα ;; αφου ολα μεσα στο cpu ειναι !!!;)

 VCCSA is System Agent Voltage, and it stabilizes or helps overclock BLCK

VCCIO (commomly known as VTT/QpI) is IMC Voltage and helps stabilize when overclocking RAM .

inks:
http://www.tomshardware.com/forum/266192-29-vccio-vccsa
http://www.hardwaresecrets.com/article/Understanding-All-Voltage-Configurations-from-the-Motherboard/995/4

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να το δω λίγο πιο επιστημονικά με τις μνήμες, αποτελέσματα από 6 runs με CPU 5.0 / Cache 4.6 / 1.335 Vcore (τα daily μου δλδ).
Με μνήμες 3333 14-14-14-32-1Τ (χειροκίνητα, ίσως παίρνουν μια μικρή βελτίωση)
6 run Avg: 1670 (L:1656 H: 1678)
Με μνήμες 3600-16-16-16-36-2Τ (XMP δλδ, 0 tweaks)
6 run Avg: 1672 (L: 1656 H: 1685)

Κοινώς, τρίχες... Οι 2 πόντοι είναι κυριολεκτικά τίποτα, όταν με ίδιες ρυθμίσεις παίζει +-15 από το μέσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Με το τσιγκέλι τα ανεβάζεις, αφού φωνάζει για ταληράκι το τσιπάκι...

Για ταληρακι daily επίσης φωνάζει  delid το τσιπακι,  μιας και στο realbench stress test που το πέρασε στα 4.9ghz είχε σηκώσει 80-82 βαθμούς max... Την περισσότερη ώρα ήταν στους 75-77 βαθμούς. Βέβαια έπαιζε στο performance τα φουρφουρια της ψυκτρας και όχι στο full ....Γενικά είμαι καλά για non delid ακόμα....Αργότερα με delid ελπίζω να πάω για 5.1ghz με κάτω του 1.32-1.33v daily...θα δούμε  βέβαια. 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...