Προς το περιεχόμενο

Cinebench R11.5 και Cinebench R15 Benchmarks


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Delidded + custom loop, κάτι μου λέει και κομπρέσσορα... γιατί ακόμα και delid+custom loop δεν παίζει να πηγαίνει μόνο 70° με 1.56vcore.

Ωραίος με το 2Κ Spartan, θερίζεις! Με τι μνήμες αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zaknafein είπε

Delidded + custom loop, κάτι μου λέει και κομπρέσσορα... γιατί ακόμα και delid+custom loop δεν παίζει να πηγαίνει μόνο 70° με 1.56vcore.

Ωραίος με το 2Κ Spartan, θερίζεις! Με τι μνήμες αυτό;

Απίστευτα πράγματα 5.6 για πλάκα τα έχει ο άλλος. 1884 cinebench 274 single. 3466cl14 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zaknafein είπε

Extreme cooling -> extreme clocks, δεν είναι κάτι καινούριο αυτό.

Απλά διαβάζω ότι μόνο το 22% μπορεί να bootarei με 5.2ghz. Στα 5.6 λογικά θα είναι κάτω από 1%. Πάντως και εμάς δεν θα πηγαίνει στα 1.55volt? Πχ γίνεται με 1.55 να bootaroume στα 5.4 5.5. Προφανώς χωρίς benchmark γιατί σε 1 δευτερόλεπτο θα έχει πάει 110.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Heybro είπε

Απλά διαβάζω ότι μόνο το 22% μπορεί να bootarei με 5.2ghz. Στα 5.6 λογικά θα είναι κάτω από 1%. Πάντως και εμάς δεν θα πηγαίνει στα 1.55volt? Πχ γίνεται με 1.55 να bootaroume στα 5.4 5.5. Προφανώς χωρίς benchmark γιατί σε 1 δευτερόλεπτο θα έχει πάει 110.

Αυτά τα ποσοστά που αναφέρεις ως δείγματα ,συνηθως μιλάνε για λογικά voltages.Δηλαδή 1.45 ,άντε 1.50 το πολύ για να δούνε που φτάνουν .

Οι extreme-hardcore overclockers με άζωτα κλπ,δίνουν "άλλα" ρεύματα. Και εσύ με 1.60+ μπορεί να μπουτάρεις στα 5.6. 

Αυτά δεν μετράνε για να πούμε πόσοι cpu φτάνουν σε x συχνότητα κλπ ;)

http://hwbot.org/benchmark/cpu_frequency/rankings?hardwareTypeId=processor_5519&cores=6#start=0#interval=20

Επεξ/σία από mcrae13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Αυτά τα ποσοστά που αναφέρεις ως δείγματα ,συνηθως μιλάνε για λογικά voltages.Δηλαδή 1.45 ,άντε 1.50 το πολύ για να δούνε που φτάνουν .

Οι extreme-hardcore overclockers με άζωτα κλπ,δίνουν "άλλα" ρεύματα. Και εσύ με 1.60+ μπορεί να μπουτάρεις στα 5.6. 

Αυτά δεν μετράνε για να πούμε πόσοι cpu φτάνουν σε x συχνότητα κλπ ;)

http://hwbot.org/benchmark/cpu_frequency/rankings?hardwareTypeId=processor_5519&cores=6#start=0#interval=20

Απίστευτα μου φαινονται όλα αυτά αυτοί παίζουν με 1.55 με 70 βαθμούς και εμείς με 1.30 πάμε στους 85. Να τον βάλουμε στο ψυγείο θα γίνει δουλειά ή θα παρει υγρασία? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Heybro είπε

Απλά διαβάζω ότι μόνο το 22% μπορεί να bootarei με 5.2ghz. Στα 5.6 λογικά θα είναι κάτω από 1%. Πάντως και εμάς δεν θα πηγαίνει στα 1.55volt? Πχ γίνεται με 1.55 να bootaroume στα 5.4 5.5. Προφανώς χωρίς benchmark γιατί σε 1 δευτερόλεπτο θα έχει πάει 110.

Δεν έχει σχέση αυτό. Στα εξήγησε ο mcrae, τα ποσοστά είναι για φυσιολογικές συνθήκες (τάσης & ψύξης). Στην τελική τι σε νοιάζει αν πάει 6-7 GHz με υγρό άζωτο ξέρω 'γω, για bragging rights είναι αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Δεν έχει σχέση αυτό. Στα εξήγησε ο mcrae, τα ποσοστά είναι για φυσιολογικές συνθήκες (τάσης & ψύξης). Στην τελική τι σε νοιάζει αν πάει 6-7 GHz με υγρό άζωτο ξέρω 'γω, για bragging rights είναι αυτά.

 

11 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Δεν έχει σχέση αυτό. Στα εξήγησε ο mcrae, τα ποσοστά είναι για φυσιολογικές συνθήκες (τάσης & ψύξης). Στην τελική τι σε νοιάζει αν πάει 6-7 GHz με υγρό άζωτο ξέρω 'γω, για bragging rights είναι αυτά.

Τα 6 7 είναι όντως με υγρό άζωτο και μη ρεαλιστικα. Τα 5.4 όμως με delid ίσως είναι εφικτά σε καθημερινές εργασίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Heybro είπε

Τα 6 7 είναι όντως με υγρό άζωτο και μη ρεαλιστικα. Τα 5.4 όμως με delid ίσως είναι εφικτά σε καθημερινές εργασίες. 

Το 0.01% των τσιπ και αν, στα 5.3 τερματίζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2018 στις 6:50 ΜΜ, Zaknafein είπε

Νουμεράκια στα 5.1 @ 1.38:

cinebench_5101.jpg.c95c8314174fb33fb0c91f748c260a20.jpg

 Τις μνήμες πόσο τις τρέχεις; Και με τι timings; Βγάζω ανάλογο σκορ με 3900/17-17-17-32 2Τ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορίστε και το δικό μου, ίσως κάνουν διαφορά οι μνήμες. Οι δικές μου με 1Τ μου κάνουν τις δύσκολες. Δεν μπουτάρουν καν πάνω από 3333. Μόνο με 2Τ. Uncore 4400 το έχω αλλά δεν νομίζω να κάνει διαφορά.

cine.jpg

Επεξ/σία από petranthe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, petranthe είπε

Ορίστε και το δικό μου, ίσως κάνουν διαφορά οι μνήμες. Οι δικές μου με 1Τ μου κάνουν τις δύσκολες. Δεν μπουτάρουν καν πάνω από 3333. Μόνο με 2Τ. Uncore 4400 το έχω αλλά δεν νομίζω να κάνει διαφορά.

Το uncore δίνει ~10-15 πόντους άνα 100 MHz περίπου (άλλα θέλει και λίγο παραπάνω vcore + ανεβάζει κ θερμοκρασίες λίγο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Το uncore δίνει ~10-15 πόντους άνα 100 MHz περίπου (άλλα θέλει και λίγο παραπάνω vcore + ανεβάζει κ θερμοκρασίες λίγο).

Έχω μπουτάρει μέχρι 4700 uncore με το ίδιο περίπου vcore αλλά δεν παρατήρησα πουθενά διαφορές. Θα δοκιμάσω ξανά και με παραπάνω. 

Τα timings τα υπόλοιπα τα έχεις auto; Με τι τάση παίζεις 3600 ;

Επεξ/σία από petranthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...