Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες μετρήσεις με 7700Κ απογοητευτικές!!!


fallen4ngel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μιας και έρχεται και το Mobo μου έχει μείνει μόνο να αγοράσω CPU.

Θα πάρω ή 7700κ ή 6700κ

Έχω διαβάσει ότι στον 7700κ μπορεί να τρεχει στα 4.5 ολους τους πυρήνες με enhanced turbo νομίζω το λένε.

Τώρα το ερώτημα είναι αν μπορεί να το κάνει αυτό και ο 6700κ στα 4.2 όλους τους πυρήνες.

Το Mobo είναι z270 και η διαφορά τιμής μεταξύ των 2 είναι 50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 431
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά μιας και έρχεται και το Mobo μου έχει μείνει μόνο να αγοράσω CPU.

Θα πάρω ή 7700κ ή 6700κ

Έχω διαβάσει ότι στον 7700κ μπορεί να τρεχει στα 4.5 ολους τους πυρήνες με enhanced turbo νομίζω το λένε.

Τώρα το ερώτημα είναι αν μπορεί να το κάνει αυτό και ο 6700κ στα 4.2 όλους τους πυρήνες.

Το Mobo είναι z270 και η διαφορά τιμής μεταξύ των 2 είναι 50 ευρώ.

Παμε παλι για αλλη μια φορα να ρωτησουμε τα αυτονοητα. Απο τι αποτελειται το υπολοιπο συστημα(gpu,ψυκτρα,οθονη κλπ)και ποια ειναι η χρηση αυτου.

Αν εχεις δωσει πολλα χρηματα για τον υπολογιστη και αφου πηρες και Z270(δεν λες ποια)μητρικη,η λογικη λεει να πας στο πιο καινουργιο που κλασσικα θα το πληρωσεις ακριβοτερα. Αν εχεις δωσει στα υπολοιπα εξαρτηματα λιγοτερα χρηματα,τοτε ισως ο 6700 να ειναι πιο αξιολογη επιλογη λογω της χρηματικης διαφορας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις προφανώς ε;

Συγνώμη που ρωτάω αλλά πλέον δεν ξέρω πότε μιλάει σοβαρά κάποιος και πότε όχι με τόσα που διαβάζω εδώ.

 

Αχαχαχαχα αλήθεια έκλαψα :D. Γιατί μπουκάλα επειδή δουλεύει 30% η gpu :D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1070 windforce

Noctua d15s

Asus strix z270g

16gb Corsair 3200

4k 40" οθονη

Και φυσικά gaming η χρήση.

Αφου εχεις ηδη δωσει ενα καρο χρηματα τοτε πας αναγκασικα για i7 7700k.Αν δεν ειχες ηδη φτιαξει τον υπολογιστη και ειχες αναλογους προβληματισμους και για τα υπολοιπα κομματια τοτε ναι θα κοιταζες σε φθηνοτερες λυσεις που αν εκοβες απο παντου θα ηταν και αξιολογο το ποσο που θα γλυτωνες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί βλέπω να είναι από 50-90% με πιο συχνά το 70%;

 

Όταν ακούμε την περιγραφή του βίντεο καταλαβαίνουμε ότι στο πρώτο κομμάτι του BF1 μας δείχνει το HT κλειστό με ultra settings, για να καταλάβουμε μετά πόσα καρέ επιπλέον δίνει το HT. Η διαφορά με τους παλιούς pentium δηλαδή.

 

εδιτ: Τώρα που το ξανάβαλα λέει ότι τεστάρει pentium 4400 στην αρχή. Οχι το 4560 με κλειστό το ΗΤ. Ο 4400 είναι και ψηλότερα χρονισμένος.

 

Όμως κάποιοι έπρεπε να βρουν κάτι να πουν. Για ένα άλλωστε τόσο φθηνό τσιπάκι.

1070 windforce

Noctua d15s

Asus strix z270g

16gb Corsair 3200

4k 40" οθονη

Και φυσικά gaming η χρήση.

 

Αφού έχεις noctua d15 αξίζει να πας για 7700Κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που ξαναειδες το βιντεο το καταλαβες,τεσταρει πρωτα λιγο τον 4400 και μετα τον 4560 για να μας δειξει την διαφορα που εχουν οι δυο επεξεργαστες.Πραγματικα,αν και δεν δειχνει settings,η διαφορα ειναι μεγαλη υπερ του 4560 αλλα παλι μπουκαλα ριχνει στην 1060.Τα frames απο ~70 πεφτουν στα 40(μεχρι και 30 ειδα στιγμιαια) και το usage της καρτας βολοδερνει στο 80% με τον επεξεργαστη μονιμα στο 97-100%.Το hyperthreading,απο την στιγμη που ο επεξεργαστης ειναι μονιμα στο 100%,ειτε on ειτε off το ιδιο κανει.

 

Fallen,εννοειται πλακα κανω.Τι δυνατος ειναι ο 4560,δεν βλεπεις framerate?Απο 80 πεφτει 30,παει λιγο 50,μετα 60-70.Και αυτο σε 10 δευτερολεπτα παιχνιδιου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανταγωνιστής του(τώρα) είναι ο FX-6300, ο οποίος δυσκολεύεται-και αυτός-τόσο σε ακραία multi-threaded games όσο και σε on line strategy, fps παλιάς κοπής του ενός με δύο θρεντ. Τουλάχιστον ο 4560 είναι καλυτερος στο δεύτερο. Ούτε έχει ενσωματωμένη gpu ο 6300.

 

 

Εδώ είναι υλικό από multi που ανέβασε κάποιος στο ultra(ό,τι πιο απαιτητικό). Αν ρίξεις λίγο κάποια πράγματα όπως το mesh quality θα έχεις 60άρι με <100€ cpu. Άλλωστε δεν είναι για ultra τέτοια chip.

 

 


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-FX-Series%20FX-6300.html 2012 ;)

Τωρα που ξαναειδες το βιντεο το καταλαβες,τεσταρει πρωτα λιγο τον 4400 και μετα τον 4560 για να μας δειξει την διαφορα που εχουν οι δυο επεξεργαστες.Πραγματικα,αν και δεν δειχνει settings,η διαφορα ειναι μεγαλη υπερ του 4560 αλλα παλι μπουκαλα ριχνει στην 1060.Τα frames απο ~70 πεφτουν στα 40(μεχρι και 30 ειδα στιγμιαια) και το usage της καρτας βολοδερνει στο 80% με τον επεξεργαστη μονιμα στο 97-100%.Το hyperthreading,απο την στιγμη που ο επεξεργαστης ειναι μονιμα στο 100%,ειτε on ειτε off το ιδιο κανει.

 

Fallen,εννοειται πλακα κανω.Τι δυνατος ειναι ο 4560,δεν βλεπεις framerate?Απο 80 πεφτει 30,παει λιγο 50,μετα 60-70.Και αυτο σε 10 δευτερολεπτα παιχνιδιου.

Ε διαβάζεις και τα υπόλοιπα σχόλια... Καταλαβαίνεις γιατί δεν μπορώ να καταλάβω.

Φτάσαμε να συγκρίνουμε επεξεργαστή του 2012 με επεξεργαστή του 2017 και πάλι στα σενάρια multithread θα χάνει κλασσικά.

Αλλά γούστα είναι αυτά είπαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 65€ στο σκρουτζ. Το οτι κάνει bottleneck κάρτες γραφικών 200€+ σε κάποια σενάρια νομίζω ήταν αναμενόμενο αλλά στη τιμή που παίζει δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Και οι zen δε νομίζω να παίξουν τόσο χαμηλά για πολύ καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 65€ στο σκρουτζ. Το οτι κάνει bottleneck κάρτες γραφικών 200€+ σε κάποια σενάρια νομίζω ήταν αναμενόμενο αλλά στη τιμή που παίζει δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Και οι zen δε νομίζω να παίξουν τόσο χαμηλά για πολύ καιρό.

Και εγώ μαζί σου φίλε μου.

Αλλά μην μας τον παρουσιάζουν ως θαύμα και την λύση για οικονομικό gaming.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 65€ στο σκρουτζ.

 

Άντε να δούμε i3 μτχ στα 30-40 ευρώ........πραγματικά κίνηση πόνου της intel για τους κατόχους i3 + 120 ευρώ που τους είχαν τσιμπήσει.Επιτέλους στην σωστή τιμή που πρέπει να ήταν ένας 2c/4t και σιγά-σιγά να παίρνουν δρόμο κάτι celeron & pentium 2c/2t & i3 2c/4t των 120+ευρώ...... B)

Στα υπόλοιπα περί gaming απλά ένα low-entry cpu......

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις ηδη δωσει ενα καρο χρηματα τοτε πας αναγκασικα για i7 7700k.Αν δεν ειχες ηδη φτιαξει τον υπολογιστη και ειχες αναλογους προβληματισμους και για τα υπολοιπα κομματια τοτε ναι θα κοιταζες σε φθηνοτερες λυσεις που αν εκοβες απο παντου θα ηταν και αξιολογο το ποσο που θα γλυτωνες.

 

Μη νομίζεις ότι έδωσα και τα τρελά λεφτά

400 για 1070

200 για Mobo

110 για ραμ.

Μόνο από Mobo το πολύ να εκοβες 50 ευρώ γιατί αναγκαστικά λόγω κουτιού πάω σε matx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους υποψήφιους αγοραστές i7 7700Κ και όσοι έχουν "τρέλα" με το oc βγήκαν και οι pre-binned

5.1ghz (599,90 ευρώ)   .......   https://www.caseking.de/en/intel-core-i7-7700k-kaby-lake-pretested-5-1-ghz-tray-hpit-353.html

5.0ghz (479,90 ευρώ) .......   https://www.caseking.de/en/intel-core-i7-7700k-kaby-lake-pretested-5-0-ghz-tray-hpit-352.html

4.9ghz (419,90 ευρώ)  .......   https://www.caseking.de/en/intel-core-i7-7700k-kaby-lake-pretested-4-9-ghz-tray-hpit-351.html

4.8ghz (389,90 ευρώ)   .......   https://www.caseking.de/en/intel-core-i7-7700k-kaby-lake-pretested-4-8-ghz-tray-hpit-350.html

 

Καλό deal ο 4,9ghz cpu μιας και στοιχίζει σχεδόν όσο έρχεται ο 7700Κ εδώ στην Ελλάδα και δεν ξέρεις τι τσιπάκι θα σου καθήσει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...