Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εχω ηδη Α/Θ υψηλων της Daikin 3φασικη 11kw. Την χρησιμοποιω εδω και λιγες ημερες οποτε εχω καποιες αποριες. Επειδη λειπω λογω κατι εκτακτων γεγονοτων αρκετες ωρες απο το σπιτι (ειναι βεβαια η υπολοιπη οικογενεια σπιτι γυναικα και παιδια) θα φωναξω τον τεχνικο απο την επομενη Δευτερα.

Το σπιτι ειναι ενα διαμερισμα ανακαινισμενο 100τ.μ. μονωμενο πληρως - με καινουρια πλαστικα κουφωματα και 3πλα ενεργειακα τζαμια.

 

Η Α/Θ ειναι συνδεδεμενη με καινουριο boiler και για Ζεστα Νερα Χρησης (ΖΝΧ) και με καινουρια σωματα καλοριφερ. 

Ειναι ρυθμισμενη στους 70C για τα νερα των καλοριφερ και 50C για τα ΖΝΧ. Οσον αφορα τα ΖΝΧ ειμαι φουλ ευχαριστημενος.

Τωρα παμε στο θεμα της θερμανσης. Με εξωτερικη θερμοκρασια τουλαχιστον εχθες και σημερα 3-4C το πρωι που ξυπναω στις 05:30 εχω μεσα στο σπιτι συμφωνα με το panel της DAIKIN 21,5C. Το θεωρω πολυ καλη θερμοκρασια δεδομενου και της μονωσης+κουφωματων.

Για εσωτερικη θερμοκρασια ολη την ημερα το εχω στους 22C και το βραδυ πριν παω για υπνο (εχω και νυχτερινο στη ΔΕΗ) το βαζω στους 19C αν και μεχρι στιγμης δεν εχει πεσει η θερμοκρασια.

Το ερωτημα τωρα γιατι σας κουρασα ηδη....

Δεν ξεκιναει η Α/Θ να ζεστανει τα σωματα - δηλαδη του ζηταω να εχω μεσα στο χωρο 22C το panel το πρωι ή και το μεσημερι δειχνει 21,3 ή 21,1 ή 21,5 δεν θα επρεπε αφου η εσωτερικη  θερμοκρασια χωρου ειναι κατω απο αυτην που εχω ζητησει (22) να ειναι ζεστα τα καλοριφερ; Εαν πχ το βαλω απο τους 22 στους 23 τοτε περνει μπροστα. Πιστευω κατι παιζει με τις ρυθμισεις. Τουλαχιστον εχουμε ζεστη μεσα και δεν εχω ιδιαιτερο θεμα. Εαν τυχον γνωριζει καποιος επι του θεματος ας μου πει.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα :)

 

Ο θερμοστάτης-χειριστήριο της αντλίας παίζει +-0.5 βαθμούς. Αν το ρυθμίσεις στους 22C, θα ξεκινήσει όταν η θερμοκρασία είναι 21.5C και θα κλείσει όταν φτάσει 22.5C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εφόσον υπάρχει αντιστάθμιση παίζει ρόλο και σε τι ποσοστό μετράει στο σύστημα η θερμοκρασία του εσωτερικου θερμοστατη. Λογικά θα είναι στο 50% εάν ήταν στο 0% όμως θα έπαιζε μόνο από εξωτερική αντιστάθμιση η θερμοκρασία ;)

 

Επίσης να ρωτήσω σε ποια περιοχή είσαι και τι καταναλώσεις έχει η αντλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Παιδιά εγώ θέλω να ρωτήσω.σκεφτομαι να βάλω Α/Θ η απορία μου είναι προς την επιλογή της μάρκας.ολοι μιλάνε για daikin ότι είναι τοπ.οκ ρώτησα ήρθε τεχνικός, μού είπε γύρω στα 5500€ για 110 τμ 5χρονια εγγύηση αλλά η πλακέτα δεν είναι στην εγγύηση.και ρωτάω τώρα μήπως αγοράζω όνομα και πληρώνω ακριβά, μήπως τελικά δεν έχει τόση σημασία η μάρκα και με μια άλλη πιο φθηνή θα είχα και φθηνότερα ανταλλακτικά αν χρειαστεί,

Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος, ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ θέλω να ρωτήσω.σκεφτομαι να βάλω Α/Θ η απορία μου είναι προς την επιλογή της μάρκας.ολοι μιλάνε για daikin ότι είναι τοπ.οκ ρώτησα ήρθε τεχνικός, μού είπε γύρω στα 5500€ για 110 τμ 5χρονια εγγύηση αλλά η πλακέτα δεν είναι στην εγγύηση.και ρωτάω τώρα μήπως αγοράζω όνομα και πληρώνω ακριβά, μήπως τελικά δεν έχει τόση σημασία η μάρκα και με μια άλλη πιο φθηνή θα είχα και φθηνότερα ανταλλακτικά αν χρειαστεί,

Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος, ευχαριστώ

Τι διαφορά τιμής έχουν οι φθηνότερες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά εχω αρχίσει να κοιτάω για 150-180 τετραγωνικά σε σπιτι που δεν έχει τίποτα μέσα. Τα παραθυρα ειναι αλουμινια αλλά μετα απο τοσα χρονια ακατοίκοιτο με το ζορι ανοιγουν τα παραθυρα ή δεν ανοιγουν καν.   

Το προβλημα ειναι πως πρεπει να βρω τα σχέδια γιατι ο μηχανικός δε τα έδωσε και θελει 1000ευρώ για να δωσει τα σχεδια.

 

Γενικά βλέπω διάφορες επιλογές μου φαίνεται ευκολο να τη πατήσεις.

Το να βάλω καυστηρα πετρελαίου μου φαίνεται λιγο παρωχημένο.

Δε ξερω αν ειναι καλυτερα συστηματα split κτλ ή με νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά εχω αρχίσει να κοιτάω για 150-180 τετραγωνικά σε σπιτι που δεν έχει τίποτα μέσα. Τα παραθυρα ειναι αλουμινια αλλά μετα απο τοσα χρονια ακατοίκοιτο με το ζορι ανοιγουν τα παραθυρα ή δεν ανοιγουν καν.   

Το προβλημα ειναι πως πρεπει να βρω τα σχέδια γιατι ο μηχανικός δε τα έδωσε και θελει 1000ευρώ για να δωσει τα σχεδια.

 

Γενικά βλέπω διάφορες επιλογές μου φαίνεται ευκολο να τη πατήσεις.

Το να βάλω καυστηρα πετρελαίου μου φαίνεται λιγο παρωχημένο.

Δε ξερω αν ειναι καλυτερα συστηματα split κτλ ή με νερό.

Θα πρότεινα πάντως μελέτη για την Α/Θ. Όχι χυμαδιό με το "μάτι" κι έτσι.

 

Υποθέτω ότι δεν έχεις επιλογή για φυσικό αέριο. Δεν θα τον έλεγα παρωχημένο τον λέβητα πετρελαίου αν είσαι σε περιοχή που πιάνει χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα, ειδικά αν ο λέβητας είναι συμπύκνωσης με αντιστάθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα πάντως μελέτη για την Α/Θ. Όχι χυμαδιό με το "μάτι" κι έτσι.

 

Υποθέτω ότι δεν έχεις επιλογή για φυσικό αέριο. Δεν θα τον έλεγα παρωχημένο τον λέβητα πετρελαίου αν είσαι σε περιοχή που πιάνει χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα, ειδικά αν ο λέβητας είναι συμπύκνωσης με αντιστάθμιση.

Αν κανω κατι θα συμβουλευω μηχανολογους της προκοπης. 

Απο την αλλη θελω ολοκληρωμενη λυση και ζεστη και ψύξη , νερο κτλ.  Αν βαλω απλο λεβητα μετα θα ειναι αλλα χρηματα να βαλεις κλιματισμό και δε μου αρεσει η ιδεα να εχεις σε μεγαλο σπιτι καμια 10 ρια κλιματιστικα σκορπια και οτι να ναι να το βαζει ο καθε ασχετος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλεις fancoils ή θα γίνει με ενδοδαπέδια που θα έχει και ψύξη?

θα τον προτεινα (δεν ειμαι μηχανολογος) αφου θα την χρησημοποιησει και για ψυξη να βαλει fancoils. στην ενδοδαπεδια γινεται ενας υποτυπωδης δροσισμος, δεν το λες και ψυξη. ασε που δημιουργειτε και υγροποιηση των σωληνων μεσα στο δαπεδο. φυλαγε τα ρουχα σου...........

 

εγω τοποθετησα στο σπιτι μου μια της Gree 14Kw μεσαιων θερμοκρασιων. με τα δεδομενα του περσινου χειμωνα εμεινα ευχαριστημενος απο την καταναλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βρεθούν οι θερμικές απώλειες του σπιτιού παιδιά.

 

Μια μεσαίας πχ η Atlantic η 18αρα καλύπτει μια οικία αρκετά καλά μονωμένη αλλα στα μείον θα χρειαστεί βοήθεια ίσως… έπειτα παιζει μεγαλο ρολο τι μεθοδο θερμανσης θα έχεις, εφοοσον δεν θα πας για καλοριφέρ και δεν θα κανεις υπερδιαστασιολογηση σωμάτων πας για αρκετά μεγάλο κόστος καθώς και τα fan coils κοστίζουν και η ενδοδαπέδια.

 

 

Καλό κουράγιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βρεθούν οι θερμικές απώλειες του σπιτιού παιδιά.

 

Μια μεσαίας πχ η Atlantic η 18αρα καλύπτει μια οικία αρκετά καλά μονωμένη αλλα στα μείον θα χρειαστεί βοήθεια ίσως… έπειτα παιζει μεγαλο ρολο τι μεθοδο θερμανσης θα έχεις, εφοοσον δεν θα πας για καλοριφέρ και δεν θα κανεις υπερδιαστασιολογηση σωμάτων πας για αρκετά μεγάλο κόστος καθώς και τα fan coils κοστίζουν και η ενδοδαπέδια.

 

 

Καλό κουράγιο..

υπερδιαστασιολογηση κανουν ολοι οι μηχανολογοι για να εχουν καλυμμενο τον ποπο τους απεναντι στον πελατη. πρεπει να ειναι μεγαλο αλανι αυτος που θα προτεινει αυτη που ακριβος χρειαζεται το σπιτι.

οσο για το κοστολογιο απο την στιγμη που αποφασιζει καποιος να βαλει α/θ ξερει σε τι μονοπατια βαδιζει. αλλα δεν ειναι και τοσο τραγικα για να του ευχηθουμε καλο κουραγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπερδιαστασιολογηση κανουν ολοι οι μηχανολογοι για να εχουν καλυμμενο τον ποπο τους απεναντι στον πελατη. πρεπει να ειναι μεγαλο αλανι αυτος που θα προτεινει αυτη που ακριβος χρειαζεται το σπιτι.

 

 

Και καλά κάνουν (όταν δεν το παρακάνουν)

 

Γιατί αν σου κάνω μελέτη θερμικών απωλειών και διαστασιολόγηση συστήματος π.χ. για 3 oC (και στο εξηγήσω κιόλας) το πιθανότερο είναι ότι όταν θα τύχει μια φορά στη τριετία και η θερμοκρασία πάει πιο κάτω - που ο εξοπλισμός σου δε θα μπορεί να ανταποκριθεί - , θα γυρίσεις να πεις "κοίτα ο μλκας ο άσχετος λάθος μηχανήματα με έβαλε να αγοράσω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπερδιαστασιολογηση κανουν ολοι οι μηχανολογοι για να εχουν καλυμμενο τον ποπο τους απεναντι στον πελατη. πρεπει να ειναι μεγαλο αλανι αυτος που θα προτεινει αυτη που ακριβος χρειαζεται το σπιτι.

οσο για το κοστολογιο απο την στιγμη που αποφασιζει καποιος να βαλει α/θ ξερει σε τι μονοπατια βαδιζει. αλλα δεν ειναι και τοσο τραγικα για να του ευχηθουμε καλο κουραγιο.

 

Συμφωνώ αλλά εν τέλει ποιο είναι το βέλτιστο ποσοστό της 50% , 75% μήπως ανάλογα την μέση τιμή της θερμοκρασίας που έχει η περιοχή πρέπει να δει κάποιος σε τι ποσοστό πρέπει να γίνει αυτή και να το θέσει ανάλογα; Εννοείται πως μιλάμε για ρυθμίσεις με αντιστάθμιση με την χαμηλότερη δυνατή ρύθμιση της καμπύλης και την θερμοκρασία που προσαγωγής / επιστροφής του συστήματος με στόχο πάντα την βέλτιστη οικονομία αλλά και παράλληλα την πρόβλεψη για θέρμανση του σπιτιού σε ακραίες συνθήκες ψύχους. Προσωπικά το επιτυχαίνω αυτό με παράλληλη λειτουργία λέβητα πετρελαίου ενώ η αντλία είναι μεσαίων μέχρι και 60  βαθμών.

 

Το καλό κουράγιο το είπα διότι έχω περάσει από το στάδιο αυτό έχω κάνει εγκατάσταση Α/Θ στο σπίτι μου και γνωρίζω πως είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί ένας σωστός επαγγελματίας να ασχοληθεί σοβαρά και να έχει και τις απαραίτητες γνώσεις. Υπάρχουν πολλοί στην αγορά που σου λένε χοντρικά , α έχεις 180 τετραγωνικά σπίτι θα βάλεις αυτό το μοντέλο αυθαίρετα και χωρίς πολλά πολλά και εννοείται πως θα μπορούσες να έχεις ακόμη  και 100% παραπάνω κατανάλωση με τέτοιες λογικές.

 

Θυμάμαι σε ένα σχετικό με το θέμα topic που είχα διαβάσει σε ένα forum ελληνικό έγραφε ενας μηχανολόγος και πολύ σωστά νομίζω πως, η αντλία θερμότητας απαιτεί πολύ καλές ρυθμίσεις και σωστή εγκατάσταση, δεν είναι σαν τον καυστήρα πετρελαίου που δεν θα τον ρυθμίσεις στο βέλτιστο και θα έχει ένα 5-10% παραπάνω κόστος, εδώ μιλάμε πως μπορεί να φτάσεις 50%+ με λανθασμένες ρυθμίσεις.

 

Και πάλι επαγγελματίας δεν είμαι αλλά έχω ασχοληθεί αρκετά με το πεδίο αυτό για να είμαι σε θέση να κρίνω κάποια πράγματα και να εκφέρω γνώμη πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...