Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και καλά κάνουν (όταν δεν το παρακάνουν)

 

Γιατί αν σου κάνω μελέτη θερμικών απωλειών και διαστασιολόγηση συστήματος π.χ. για 3 oC (και στο εξηγήσω κιόλας) το πιθανότερο είναι ότι όταν θα τύχει μια φορά στη τριετία και η θερμοκρασία πάει πιο κάτω - που ο εξοπλισμός σου δε θα μπορεί να ανταποκριθεί - , θα γυρίσεις να πεις "κοίτα ο μλκας ο άσχετος λάθος μηχανήματα με έβαλε να αγοράσω"

αυτο ειπα και εγω. δεν λεμε κατι διαφορετκο και σε  ολα τα παραπανω παει ο χαρακτηρισμος "αλανι".

......... Προσωπικά το επιτυχαίνω αυτό με παράλληλη λειτουργία λέβητα πετρελαίου ενώ η αντλία είναι μεσαίων μέχρι και 60  βαθμών...........

 

 

μου κανει εντυπωση που η αντλια σου δεν μπορεσε να ανταπαξελθει στις αναγκες του σπιτιου σου για θερμανση και χρειαστηκες την υποβοηθξησει καυστηρα.

για να ικανοποιησω την περγιεργια μου να σε ρωτησω, σε ποια περιοχη μενεις; τα τετραγωνικα του σπιτιου και αν η μονωση του κρινεται επαρκης.

 

και η δικια μου μεσαιων ειναι και με εβγαλε ασπροπροσωπο στον περσινο χειμωνα στην Δραμα σε σπιτι οχι καλα μονωμενο και εκτεθιμενο σε τρεις πλευρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά εγώ θέλω να ρωτήσω.σκεφτομαι να βάλω Α/Θ η απορία μου είναι προς την επιλογή της μάρκας.ολοι μιλάνε για daikin ότι είναι τοπ.οκ ρώτησα ήρθε τεχνικός, μού είπε γύρω στα 5500€ για 110 τμ 5χρονια εγγύηση αλλά η πλακέτα δεν είναι στην εγγύηση.και ρωτάω τώρα μήπως αγοράζω όνομα και πληρώνω ακριβά, μήπως τελικά δεν έχει τόση σημασία η μάρκα και με μια άλλη πιο φθηνή θα είχα και φθηνότερα ανταλλακτικά αν χρειαστεί,

Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος, ευχαριστώ

Η εγγυησεις στις Α/Θ ειναι μικρες συνηθωσ 2 χρονια, σε 3 μαρκες θα κοιταζα σε Α/Θ και οι 3 ειναι ιαπωνεζικες εταιρειες και εχουν μεγαλη τεχνογνωσια στη κατασκευη αυτων

Mitsubishi Electric

Daikin

Toshiba

Θελει μεγαλη προσοχη αυτη η επενδυση γιατι ειναι ακριβη και τη παντρευεσαι, καλο ειναι να απευθυνθεις σε μηχανολογο μηχανικο που κατεχει το σπορ . Το βασικοτερο ειναι η σωστη μετρηση των αναγκων του σπιτιου σε συναρτηση με τη περιοχη που βρισκεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα. Να σας κάνω κι εγώ την ερώτηση μου μιας και φαίνεται να το "κατέχετε" το θέμα. Στο σπίτι μου (περίπου 100 τμ) θέλω να βάλω αντλία θερμότητας στην υφιστάμενη εγκατάσταση λέβητα πετρελαίου. Ας υποθέσουμε ότι δεν μας ενδιαφέρει το κόστος αγοράς και εγκατάστασης, ποια από τις παρακάτω αντλίες θα επιλέγατε? ALTHERMA INVERTER DAIKIN EKHBRD011ADV1 / ERSQ11AAV1 υψηλών θερμοκρασιών ή Carrier 30AWH008HD μεσαίων θερμοκρασιών? Το σπίτι είναι επαρκώς μονωμένο με διπλά τζάμια. Και βασικά η ερώτηση μου είναι: Αν ρυθμιστεί η DAIKIN να λειτουργεί σε θερμοκρασίες 55-60 δεν θα είναι καλύτερη από την CARRIER? Έχω ακούσει ότι η DAIKIN είναι κορυφή στο συγκεκριμένο κομμάτι. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το ιδιο προβλημα η μαλλον παρομοιο αντιμετωπιζω και γω. Στο σπιτι μου, καλο απο αποψη μονωσης, στην Αργολιδα, εχω περασει τις σωληνωσεις για καλοριφερ και μεχρι τωρα βολευομαι με το ενεργειακο τζακι αλλα δεν φτανει. Σκεπτομαι λοιπον να βαλω καυστηρα πετρελαιου η αντλια θερμοτητας? Μηπως καποιος εχει τις γνωσεις η εμπειρια να μου δωσει καποια πληροφορια σχετικη με το θεμα. Το συνολικο εμβαδον ειναι 200 m2 (δυο διαμερισματα) πανω απο πιλωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Στις 10/10/2017 στις 10:41 ΜΜ, argdimas είπε

Το ιδιο προβλημα η μαλλον παρομοιο αντιμετωπιζω και γω. Στο σπιτι μου, καλο απο αποψη μονωσης, στην Αργολιδα, εχω περασει τις σωληνωσεις για καλοριφερ και μεχρι τωρα βολευομαι με το ενεργειακο τζακι αλλα δεν φτανει. Σκεπτομαι λοιπον να βαλω καυστηρα πετρελαιου η αντλια θερμοτητας? Μηπως καποιος εχει τις γνωσεις η εμπειρια να μου δωσει καποια πληροφορια σχετικη με το θεμα. Το συνολικο εμβαδον ειναι 200 m2 (δυο διαμερισματα) πανω απο πιλωτη.

Eαν αντεχεις το κόστος εγκαταστασης για αντλια θερμοτητας να βάλεις με κλειστα ματια.. Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να εχεις καλο μηχανικο να σε κατευθύνει σωστα. Και σταδιακα σε 2-3χρονια θα κανεις αποσβεση σε σχεση με το αν βάλεις καυστήρα πετρελαίου. Να ξερεις οτι η αντλια θερμοτητας ειναι η ποιο οικονομικη λυση για ψυξη θερμανση οικειας απο ολες της υπόλοιπες λύσεις (φυσικο αεριο πελετ πετρελαιο κλπ.) 

Στις 6/9/2017 στις 10:46 ΜΜ, nikosmos είπε

Καλησπέρα. Να σας κάνω κι εγώ την ερώτηση μου μιας και φαίνεται να το "κατέχετε" το θέμα. Στο σπίτι μου (περίπου 100 τμ) θέλω να βάλω αντλία θερμότητας στην υφιστάμενη εγκατάσταση λέβητα πετρελαίου. Ας υποθέσουμε ότι δεν μας ενδιαφέρει το κόστος αγοράς και εγκατάστασης, ποια από τις παρακάτω αντλίες θα επιλέγατε? ALTHERMA INVERTER DAIKIN EKHBRD011ADV1 / ERSQ11AAV1 υψηλών θερμοκρασιών ή Carrier 30AWH008HD μεσαίων θερμοκρασιών? Το σπίτι είναι επαρκώς μονωμένο με διπλά τζάμια. Και βασικά η ερώτηση μου είναι: Αν ρυθμιστεί η DAIKIN να λειτουργεί σε θερμοκρασίες 55-60 δεν θα είναι καλύτερη από την CARRIER? Έχω ακούσει ότι η DAIKIN είναι κορυφή στο συγκεκριμένο κομμάτι. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων  

Η daikin ειναι κορυφαια.. Συγγενικο μου προσωπο εχει βαλει κινεζικη noname δουλευει αριστα με σωματα στους 52 βαθμους και απο θεμα καταναλωσης ειναι σουπερ για σπιτι 110 τετραγωνικων μονοκατοικία..οποτε εαν βαλεις και daikin που θεωρειται απο τα τοπ θα εισαι αρχηγός. Για να σου δωσω να καταλαβεις τον φετινο χειμωνα μονιμα ανοιχτη στους 20 βαθμους και χρηση ζεστου νερου για μπανιο τετραμελους οικογενειας  του βγηκε ολος ο χειμωνας 450 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, vaggooss said:

Για να σου δωσω να καταλαβεις τον φετινο χειμωνα μονιμα ανοιχτη στους 20 βαθμους και χρηση ζεστου νερου για μπανιο τετραμελους οικογενειας  του βγηκε ολος ο χειμωνας 450 ευρω. 

Αυτό δεν λέει κάτι δίχως να ξέρει ο άλλος τα τμ του σπιτιού και τις απώλειες που έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ThReSh είπε

Αυτό δεν λέει κάτι δίχως να ξέρει ο άλλος τα τμ του σπιτιού και τις απώλειες που έχει...

Σωστο αυτο που λες. Αλλα εχω γραψει οτι ειναι 110 τετραγωνικά  μονοκατοικία.. με αρκετα καλη μονωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, vaggooss said:

Αλλα εχω γραψει οτι ειναι 110 τετραγωνικά  μονοκατοικία..

Στραβομάρα μου...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vaggooss είπε

Eαν αντεχεις το κόστος εγκαταστασης για αντλια θερμοτητας να βάλεις με κλειστα ματια.. Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να εχεις καλο μηχανικο να σε κατευθύνει σωστα. Και σταδιακα σε 2-3χρονια θα κανεις αποσβεση σε σχεση με το αν βάλεις καυστήρα πετρελαίου. Να ξερεις οτι η αντλια θερμοτητας ειναι η ποιο οικονομικη λυση για ψυξη θερμανση οικειας απο ολες της υπόλοιπες λύσεις (φυσικο αεριο πελετ πετρελαιο κλπ.) 

Η daikin ειναι κορυφαια.. Συγγενικο μου προσωπο εχει βαλει κινεζικη noname δουλευει αριστα με σωματα στους 52 βαθμους και απο θεμα καταναλωσης ειναι σουπερ για σπιτι 110 τετραγωνικων μονοκατοικία..οποτε εαν βαλεις και daikin που θεωρειται απο τα τοπ θα εισαι αρχηγός. Για να σου δωσω να καταλαβεις τον φετινο χειμωνα μονιμα ανοιχτη στους 20 βαθμους και χρηση ζεστου νερου για μπανιο τετραμελους οικογενειας  του βγηκε ολος ο χειμωνας 450 ευρω. 

εδω γελανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, siracos είπε

Μάλλον εννοεί μέσω του προγράμματος εξοικονομώ κατ οίκον και επιδότηση 70% .

Σε σχεση με το αν βαλεις πετρελαιο εγραψα γιατι απο του χρόνου  κοβεται και τελειως η επιδοτηση..εαν βαλεις και με το εξοικονομώ ειναι σαν να σου την κανουν δωρο.. Αλλα επειδη την εχω δει στην πράξη με πλήρη καταγραφη των κιλοβατωρων που καταναλωνει ΧΩΡΙΣ νυχτερινο ρευμα ΑΚΟΜΗ ειναι η ποιο συμφερουσα λυση. το μονο κολλημα ολων το οποίο ειναι απολυτα λογικο ειναι το αρχικο κοστος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vaggooss είπε

Σε σχεση με το αν βαλεις πετρελαιο εγραψα γιατι απο του χρόνου  κοβεται και τελειως η επιδοτηση..εαν βαλεις και με το εξοικονομώ ειναι σαν να σου την κανουν δωρο.. Αλλα επειδη την εχω δει στην πράξη με πλήρη καταγραφη των κιλοβατωρων που καταναλωνει ΧΩΡΙΣ νυχτερινο ρευμα ΑΚΟΜΗ ειναι η ποιο συμφερουσα λυση. το μονο κολλημα ολων το οποίο ειναι απολυτα λογικο ειναι το αρχικο κοστος. 

και εγω σε σχεση με το πετρελαιο σου απαντησα.

αν βαλεις με το ¨εξοικονομω¨ αντλια μπορω να σου πω να βαλεις καυστηρα πετρελαιου. και ετσι το σκεπτικο και η κουβεντα ξεκιναει απο το μηδεν παλι. 

anyway επειδη εχω αντλια και στα 2 χρονια που την λειτουργω ασφαλως και δεν εκανα αποσβεση και ουτε προκειτε να κανω στα επομενα 7-8. αν σου ειπε καποιος εμπορος - μηχανολογος

οτι αποσβενεις στα δυο χρονια, ψαξε να βρεις που ειναι η απατη.

για το ποτε θα κοπει η επιδοτηση και αν στο πετρελαιο μην το παρουμε ακομη σαν δεδομενο.

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, maik42 said:

anyway επειδη εχω αντλια και στα 2 χρονια που την λειτουργω ασφαλως και δεν εκανα αποσβεση και ουτε προκειτε να κανω στα επομενα 7-8. αν σου ειπε καποιος εμπορος - μηχανολογος

οτι αποσβενεις στα δυο χρονια, ψαξε να βρεις που ειναι η απατη.

Ίσως μαζί με την αντλία να έκανε και την υπόλοιπη ενεργειακή αναβάθμιση στο σπίτι, με αποτέλεσμα να συγκρίνει πχ πετρέλαιο με "αμόνωτο" σπίτι VS αντλία θερμότητας με πολύ καλά μονωμένο. Με αποτέλεσμα να είναι μεγάλη η διαφορά στην κατανάλωση/χρήση, αλλά να ξεχνάμε το κόστος πχ της εξωτερική θερμομόνωσης/κουφωμάτων κτλπ κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πάλι εξαρτάτε από το πόσο πετρέλαιο καίει κάποιος το χρόνο , και τη προτεραιότητες και ανάγκες έχει .

Π.χ. εγώ στην περιοχή μου με μονωμένο σπίτι καίω 800 λίτρα το χρόνο , απόσβεση χωρίς εξοικονομώ κατ οίκον δεν θα κάνω ποτέ μιας και σε 15-20 χρόνια που θεωρητικά θα κάνω, θα θέλει και η αντλία αντικατάσταση .

Αν ήμουν  βόρια και  έκαιγα 5000 λίτρα  το χρόνο τότε θα έκανα ποιο σύντομα απόσβεση , και πιθανόν να έβαζα και χωρίς επιδότηση .

Από την άλλη όμως στους ηλικιωμένους γονείς μου έβαλα αντλία θερμότητας ξέροντας ότι δεν θα την αποσβέσω , γιατί ήθελα να έχουν θέρμανση χωρίς να ασχολούνται με τίποτα , δηλαδή καθαρισμούς , τελείωσε το πετρέλαιο , μας έβαλε λιγότερο ο πετρελαιάς κ.λ.π.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο καθένας αποφασίζει με τις δικές του ανάγκες και προτεραιότητες , αρκεί να έχει όλα τα πραγματικά στοιχεία διαθέσιμα ώστε να μπορεί να "μετρηθεί" και να αποφασίσει .

Γνώμη μου είναι ότι πρώτα μονώνεις  σωστά και παντού ένα σπίτι , και μετά κοιτάς όλα τα υπόλοιπα .

Επεξ/σία από siracos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...