Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, θα σας ήμουν υπόχρεος αν με διαφωτιζατε σχετικά με τις αντλίες θερμότητας.

Λοιπόν, ψάχνομαι για α/θ σε μονοκατοικία 2 διαμερισμάτων ισογειο-1ος οροφος γύρω στα 200 τμ σύνολο. Τα σπιτια έχουν μετρια μόνωση λογω ξύλινων κουφωμάτων όποτε η κατανάλωση σε πετρέλαιο είναι μίνιμουμ 5 τόνους ίσως  και 6 ανά έτος. Μιλάμε για Μακεδονία όπου συνήθως οι θερμοκρασίες ειναι 0-8 βαθμους ενω τυχαινει να πέσει και -7 σε δυσκολους χειμώνες οπως το 2017.

Αναζητώ εναλλακτικές λύσεις, ειχα δοκιμάσει ξυλολεβητα αλλα όπως εγκαταστάθηκε έτσι και τον αφήσαμε να λειτουργεί.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, perrricles είπε

Καλησπέρα σας, θα σας ήμουν υπόχρεος αν με διαφωτιζατε σχετικά με τις αντλίες θερμότητας.

Λοιπόν, ψάχνομαι για α/θ σε μονοκατοικία 2 διαμερισμάτων ισογειο-1ος οροφος γύρω στα 200 τμ σύνολο. Τα σπιτια έχουν μετρια μόνωση λογω ξύλινων κουφωμάτων όποτε η κατανάλωση σε πετρέλαιο είναι μίνιμουμ 5 τόνους ίσως  και 6 ανά έτος. Μιλάμε για Μακεδονία όπου συνήθως οι θερμοκρασίες ειναι 0-8 βαθμους ενω τυχαινει να πέσει και -7 σε δυσκολους χειμώνες οπως το 2017.

Αναζητώ εναλλακτικές λύσεις, ειχα δοκιμάσει ξυλολεβητα αλλα όπως εγκαταστάθηκε έτσι και τον αφήσαμε να λειτουργεί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Η μόνωση των τοίχων πως είναι; Γενικά δουλειά θα έκανες αν ξεκινούσες με μια σοβαρή μόνωση και αντικατάσταση των κουφωμάτων. Με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες και αντλία υψηλών θερμοκρασιών δεν βλέπω να κάνεις δουλειά. 

 

Μήπως να σκεφτόσουν ξανά τον ξύλο λέβητα; Μοιάζει καλύτερη επιλογή.. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2018 στις 12:24 ΜΜ, ParhsG είπε

Θέλει ψάξιμο πολυ. Χρονος υπάρχει αλλα δε ξερω ποσο ευκολα θα μου δωσουν πληροφορίες. Σε αντιστοιχο σπιτι παντως με fancoil το χειμωνα δουλευει λεβητας γιατι δε ζεστένει με την αντλία αρκετά.

Οσο αφορά την ηλιακή υποβοηθηση ειναι για νερο χρησης η μπορει και για να ζεστάνει το κυκλωμ;

Για να μην ζεστενει το σπιτι αρκετα οπως λες δεν εγινε σωστη μελετη..

Μηπως ενα ωραιο πρωινο ο γνωστός σου αποφασισε και έβαλε μια αντλια χωρις καμια μελετη μηχανικού?? 

Καλο ειναι οταν σπαταλαμε χρηματα να μην τσιγκουνευτουμε καποια ευρω οπως του μηχανικού τα οποια ομως θα τα γλυτώσουμε στην πορεια δεκαπλασια.. 

Βρες εναν καλο μηχανικο και θα σου  λυσει ολες της αποριες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, perrricles είπε

Καλησπέρα σας, θα σας ήμουν υπόχρεος αν με διαφωτιζατε σχετικά με τις αντλίες θερμότητας.

Λοιπόν, ψάχνομαι για α/θ σε μονοκατοικία 2 διαμερισμάτων ισογειο-1ος οροφος γύρω στα 200 τμ σύνολο. Τα σπιτια έχουν μετρια μόνωση λογω ξύλινων κουφωμάτων όποτε η κατανάλωση σε πετρέλαιο είναι μίνιμουμ 5 τόνους ίσως  και 6 ανά έτος. Μιλάμε για Μακεδονία όπου συνήθως οι θερμοκρασίες ειναι 0-8 βαθμους ενω τυχαινει να πέσει και -7 σε δυσκολους χειμώνες οπως το 2017.

Αναζητώ εναλλακτικές λύσεις, ειχα δοκιμάσει ξυλολεβητα αλλα όπως εγκαταστάθηκε έτσι και τον αφήσαμε να λειτουργεί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Θα έλεγα πρώτα να επενδύσεις στον περιορισμό των απωλειών. Αν αντικαταστήσεις κουφώματα θα μειώσεις αισθητά την κατανάλωση. Αν μπορείς να κάνεις θερμοπρόσωψη ακόμα περισσότερο. Φυσικά αυτά έχουν κόστος αλλά σε λίγα χρόνια θα τα έχεις αποσβέσει, ειδικά αφού είσαι βόρεια. Αργότερα αν έχεις χρήματα σκέφτεσαι και για α/θ, είναι ακριβή υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, perrricles είπε

Καλησπέρα σας, θα σας ήμουν υπόχρεος αν με διαφωτιζατε σχετικά με τις αντλίες θερμότητας.

Λοιπόν, ψάχνομαι για α/θ σε μονοκατοικία 2 διαμερισμάτων ισογειο-1ος οροφος γύρω στα 200 τμ σύνολο. Τα σπιτια έχουν μετρια μόνωση λογω ξύλινων κουφωμάτων όποτε η κατανάλωση σε πετρέλαιο είναι μίνιμουμ 5 τόνους ίσως  και 6 ανά έτος. Μιλάμε για Μακεδονία όπου συνήθως οι θερμοκρασίες ειναι 0-8 βαθμους ενω τυχαινει να πέσει και -7 σε δυσκολους χειμώνες οπως το 2017.

Αναζητώ εναλλακτικές λύσεις, ειχα δοκιμάσει ξυλολεβητα αλλα όπως εγκαταστάθηκε έτσι και τον αφήσαμε να λειτουργεί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Για εμένα το πιο σωστό είναι να ξεκινήσεις από έναν καλό μηχανικό για να σου κάνει μια μελέτη απωλειών.

Θεωρώ πως το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα κουφώματα σου τα οποία αν είναι κ από τα πολύ παλιά θέλουν άμεση αλλαγή, διότι ότι μέσο θέρμανσης κ να βάλεις ουσιαστικά πετάς(κυριολεκτικά) λεφτά από το παράθυρο.

Αφού έκανες έξοδα κ αγόρασες ξυοολεβητα καλύτερα μείνε σε αυτόν γτ το κόστος της αντλίας είναι αρκετά υψηλό κ η απόσβεση συνολικά (μαζί με τον ξυλολεβητα) θα καθυστερήσει αρκετά.

Με τη μελέτη απωλειών θα δείς που πρέπει να αλλάξεις σώματα ώστε να καλύπτονται οι ανάγκες σου κ σε πρώτη φάση θεωρώ πως η διαφορά θα είναι είναι αισθητή μόνο με την αλλαγή τών σωμάτων.

Παράλληλα άλλαξε τα κουφώματα στα δωμάτια που χρησιμοποιείς άμεσα κ για καλύτερο κ πιο οικονομικό αποτέλεσμα τοποθέτησε κουφώματα pvc.

Αυτά από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 hours ago, perrricles said:

Τα σπιτια έχουν μετρια μόνωση λογω ξύλινων κουφωμάτων όποτε η κατανάλωση σε πετρέλαιο είναι μίνιμουμ 5 τόνους ίσως  και 6 ανά έτος.

Κακή μόνωση θες να πεις. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω για τη μόνωση, μερικα κουφωματα έχουν ηδη αλλαχτεί αλλα λόγω  προβλήματος υγείας μάλλον παει για ολικη ανακαίνιση το σπιτι το επόμενο καλοκαίρι. Ο ξυλολεβητας ηταν πεταμενα χρηματα, πολλοι τονοι, πολλη βρωμιά οχι καλη ζέστη. Για αυτο σκεφτομαι απο τωρα την α/θ με την προοπτική της ανακαίνισης τουυ χρόνου. Δυστυχώς παρατηρώ οτι δύσκολα βρίσκεις κάποιον γνώστη μηχανικό. Τελος, ενας πωλητης πρότεινε στον πατέρα μου αλλη λύση, νομίζω κατι σαν υπερσυμπιεστη πετρελαίου (3500 ευρω) που λεει οτι αν καις 6 τονους θα καψεις 2 τονους πετρέλαιο. Εγω αυτο δεν μπορώ να το πιστεψω αλλα ήθελα να σας το παραθέσω. 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, perrricles είπε

Ναι το ξέρω για τη μόνωση, μερικα κουφωματα έχουν ηδη αλλαχτεί αλλα λόγω  προβλήματος υγείας μάλλον παει για ολικη ανακαίνιση το σπιτι το επόμενο καλοκαίρι. Ο ξυλολεβητας ηταν πεταμενα χρηματα, πολλοι τονοι, πολλη βρωμιά οχι καλη ζέστη. Για αυτο σκεφτομαι απο τωρα την α/θ με την προοπτική της ανακαίνισης τουυ χρόνου. Δυστυχώς παρατηρώ οτι δύσκολα βρίσκεις κάποιον γνώστη μηχανικό. Τελος, ενας πωλητης πρότεινε στον πατέρα μου αλλη λύση, νομίζω κατι σαν υπερσυμπιεστη πετρελαίου (3500 ευρω) που λεει οτι αν καις 6 τονους θα καψεις 2 τονους πετρέλαιο. Εγω αυτο δεν μπορώ να το πιστεψω αλλα ήθελα να σας το παραθέσω. 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Μονο αντλια θερμοτητας τιποτα αλλο.. 

Ουτε πετρελαιο ουτε φυσικο αεριο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, perrricles είπε

Ναι το ξέρω για τη μόνωση, μερικα κουφωματα έχουν ηδη αλλαχτεί αλλα λόγω  προβλήματος υγείας μάλλον παει για ολικη ανακαίνιση το σπιτι το επόμενο καλοκαίρι. Ο ξυλολεβητας ηταν πεταμενα χρηματα, πολλοι τονοι, πολλη βρωμιά οχι καλη ζέστη. Για αυτο σκεφτομαι απο τωρα την α/θ με την προοπτική της ανακαίνισης τουυ χρόνου. Δυστυχώς παρατηρώ οτι δύσκολα βρίσκεις κάποιον γνώστη μηχανικό. Τελος, ενας πωλητης πρότεινε στον πατέρα μου αλλη λύση, νομίζω κατι σαν υπερσυμπιεστη πετρελαίου (3500 ευρω) που λεει οτι αν καις 6 τονους θα καψεις 2 τονους πετρέλαιο. Εγω αυτο δεν μπορώ να το πιστεψω αλλα ήθελα να σας το παραθέσω. 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Στο 1/3 θα πέσεις με των ηδη υπαρχοντα λεβητα που εχεις αν μονωσεις καλα το σπίτι και αλλαξεις τα κουφωματα... 

Σκεψου λιγο αυτο.. Αν κανεις μια τρυπα σε εναν κουβα και φευγει το νερο που εχει μεσα, τι θα κοιταξεις πρωτα να, χρεωνεσαι περισσοτερο νερο για να τον ξαναγεμισεις η να κλεισεις την τρυπα???? Εσυ αυτο κανεις τωρα..

Πρωτα θα περιορισεις της απωλειες και μετα θα αλλαξεις τον λεβητα με αντλια.. 

Φιλος μου που μονωσε ολο το σπιτι θερμομόνωση κουφωματα μονωσε και την σκεπή επεσε στοο 1/3 η  κατανάλωση.. Στην συνεχεια εβαλε και αντλια θερμοτητας και εριξε το κοστος θερμανσης στο μισο απο οτι του εκαιγε ο καυστηρας πετρελαίου.. Αλλα οπως ειπαμε και πριν εαν δεν εχεις προσωπικές γνωσεις να βρεις εναν εμπειρο μηχανικο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2018 στις 1:20 ΜΜ, nvel είπε

Όταν λέω μηχανικό εννοώ επί πληρωμή, όχι για δωρεάν πληροφορίες. Αν γίνει σωστή μελέτη μια κοινή ΑΘ μπορεί να θερμάνει οποιοδήποτε σπίτι, εκτός αν βρίσκεται σε περιοχή χαμηλών θερμοκρασιών οπότε χρειάζεται άλλου τύπου ΑΘ ή χρήση λέβητα όταν δεν θα μπορεί να λειτουργεί η ΑΘ.

Τα ηλιακά μπορούν αν έχεις και το χώρο για στρώσιμο να θερμάνουν και τους χώρους αλλιώς μόνο ζναυτο

Αυτο που λες οτι δεν θα λειτουργει σε χαμηλες θερμοκρασιες δεν αφορα την ελλαδα επι το πλείστον..  Στο νευροκοπι ναι πιθανον να χρειαστει.. Επι μια βδομαδα  σταθερα κατω του μειον και 2 βραδιες      - 20 δουλεψε αψογα.. 

Εκανε συνεχεια αποψυξη γιατι επιανε παγο αλλα και η καταναλωση στο συνολο τελικα εμεινε πολυ χαμηλά.. 

Αντλια υψηλων θερμοκρασιων με σωματα κινεζικης προέλευσης.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με -20 η αντλία για 200τμ θα κάψει λογικά 25-30 ευρώ την ημέρα για να ζεστάνει το σπίτι όμως έτσι δεν είναι;

Όταν η περιοχή έχει πολυ χαμηλές θερμοκρασίες δεν νομζιω πως συμφέρει, εδω εγω στα ΒΠ Αθήνας που έβαλα βλέπω πως παει καλα μέχρι τους 6-7 βαθμούς μετά ανεβαίνει αρκετα η κατανάλωση. Αυτά σε σπιτι  > 200τμ  με καλή μόνωση και κουφώματα pvc με διπλό τζάμι (χωρίς θερμοπρόσοψη όμως) και επίσης υποβοήθηση λέβητα πετρέλαιο κάτω απο τους 7 βαθμούς.

Λοιπόν με μέτριο χειμώνα πέρυσι μου ήρθε συνολο η ΔΕΗ πάνω από 1500 - Not bad βέβαια απλα όταν θα έχει δύσκολο χειμώνα ξέρω πως είναι 2300+ . Σε εσενα εκει πάνω θα δουλεύει ακατάπαυστα στο 80-100% σε υψηλής δηλαδή 8kwh , do the math.

Θα συμφωνήσω, πρώτα καλή μόνωση, κουφώματα και θερμοπρόσωψη και μετά τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, lionheart82 είπε

Με -20 η αντλία για 200τμ θα κάψει λογικά 25-30 ευρώ την ημέρα για να ζεστάνει το σπίτι όμως έτσι δεν είναι;

Όταν η περιοχή έχει πολυ χαμηλές θερμοκρασίες δεν νομζιω πως συμφέρει, εδω εγω στα ΒΠ Αθήνας που έβαλα βλέπω πως παει καλα μέχρι τους 6-7 βαθμούς μετά ανεβαίνει αρκετα η κατανάλωση. Αυτά σε σπιτι  > 200τμ  με καλή μόνωση και κουφώματα pvc με διπλό τζάμι (χωρίς θερμοπρόσοψη όμως) και επίσης υποβοήθηση λέβητα πετρέλαιο κάτω απο τους 7 βαθμούς.

Λοιπόν με μέτριο χειμώνα πέρυσι μου ήρθε συνολο η ΔΕΗ πάνω από 1500 - Not bad βέβαια απλα όταν θα έχει δύσκολο χειμώνα ξέρω πως είναι 2300+ . Σε εσενα εκει πάνω θα δουλεύει ακατάπαυστα στο 80-100% σε υψηλής δηλαδή 8kwh , do the math.

Θα συμφωνήσω, πρώτα καλή μόνωση, κουφώματα και θερμοπρόσωψη και μετά τα υπόλοιπα.

1500 σου ηρθε συνολο δλδ για ολες της αναγκες του σπιτιου εννοεις???  Η μονο της αντλιας?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lionheart82 είπε

Με -20 η αντλία για 200τμ θα κάψει λογικά 25-30 ευρώ την ημέρα για να ζεστάνει το σπίτι όμως έτσι δεν είναι;

Όταν η περιοχή έχει πολυ χαμηλές θερμοκρασίες δεν νομζιω πως συμφέρει, εδω εγω στα ΒΠ Αθήνας που έβαλα βλέπω πως παει καλα μέχρι τους 6-7 βαθμούς μετά ανεβαίνει αρκετα η κατανάλωση. Αυτά σε σπιτι  > 200τμ  με καλή μόνωση και κουφώματα pvc με διπλό τζάμι (χωρίς θερμοπρόσοψη όμως) και επίσης υποβοήθηση λέβητα πετρέλαιο κάτω απο τους 7 βαθμούς.

Λοιπόν με μέτριο χειμώνα πέρυσι μου ήρθε συνολο η ΔΕΗ πάνω από 1500 - Not bad βέβαια απλα όταν θα έχει δύσκολο χειμώνα ξέρω πως είναι 2300+ . Σε εσενα εκει πάνω θα δουλεύει ακατάπαυστα στο 80-100% σε υψηλής δηλαδή 8kwh , do the math.

Θα συμφωνήσω, πρώτα καλή μόνωση, κουφώματα και θερμοπρόσωψη και μετά τα υπόλοιπα.

Εαν θελει υποβοηθηση στους 7 βαθμους μαλλον προτίμησες τον χειρότερο μηχανικο ολης της ελλαδος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, vaggooss είπε

1500 σου ηρθε συνολο δλδ για ολες της αναγκες του σπιτιου εννοεις???  Η μονο της αντλιας?? 

Αναφέρομαι σε συνολική κατανάλωση ρεύματος αντλίας για 6 μήνες ουσιαστικά... Σε χαλαρό μήνα είναι 6-7 ευρώ ανά ημέρα το κόστος εάν κάνει κρύο πάει 14-17 ευρώ ανα ημέρα. ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία. Για αυτό τον μήνα για παράδειγμα ο μετρητής δίνει μέχρι στιγμής 100€  συνολική κατανάλωση ρεύματος με 13 εξωτερική την νύχτα συνήθως ανάβει το μηχάνημα 3-4 φορές την ημέρα και ανεβάζει 0.5 βαθμούς.

Επίσης δεν θέλει υποβοήθηση στους 7 αλλά στους 3-4 διότι χρησιμοποιώ και ΖΝΧ απλά το έχω ρυθμίσει έτσι ώστε να ζητεί στους 7 και κάτω και να βοηθάει το σύστημα που πέφτει το COOP με πετρέλαιο (για μέτριο χειμώνα είπαμε 150€ περίπου, δηλαδή τπτ). Συνειδητά  μπήκε το μηχάνημα μαζί με το υπάρχον σύστημα λέβητα. Η θερμοκρασία μέσα είναι στους 20.

Επίσης να ξεκαθαρίσω κάτι σαν χρήστης που έχει ασχοληθεί λίγο παραπάνω στο σπίτι και με τις ρυθμίσεις τους. Όλοι ασχολούνται με την κάλυψη των τετραγωνικών και την αντλία να καλύπτει τις ενεργειακές απώλειες του σπιτιού και για αυτό προτείνουν υψηλών θερμοκρασιών κανένας όμως δεν σου λέει ότι στις χαμηλές θερμοκρασίες η αντλία είναι ασύμφορη λόγο του ότι το COOP θα έχει πέσει σε πολύ χαμηλό βαθμό. Ούτε βρίσκεις εύκολα μηχανικό που θα τα βάλει όλα κάτω και θα σε καθοδηγήσει στην καλύτερη δυνατή επιλογή βέβαια.

Για έμενα στις θερμοκρασίες αυτές η αντλία είναι απαγορευτική και το λέω καθώς έχω διαβάσει και ενεργειακά φόρουμ μηχανικών κάτι το όποιο προτείνουν οι ίδιοι, υπάρχουν καλύτερες μεθόδοι θέρμανσης για αυτές τις περιοχές. Για αρχή θα συμφωνήσω πως ότι budget υπάρχει πρέπει να πέσει στην μόνωση. Το θεμα είναι να μην χάνει το σπιτι, εάν χάνει δεν παίζει ρόλο το πώς θα το ζεστάνεις γιατι θα είναι σαν να βάζεις νερό σε τρύπιο κουβά… Βλέπουμε επισης ανοιχτές καμινάδες, κάτω από τις πόρτες να μην μπάζει κτλπ… :)

 

Επεξ/σία από lionheart82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει περίπτωση το cop μιας ΑΘ (εκτός των αντλιών απορρόφησης) να πέσει σε τιμή συγκρίσιμη με λέβητα οπότε να συμφέρει ο λέβητας, αυτό που συμβαίνει είναι λόγω της μείωσης ισχύος σε χαμηλές θερμοκρασίες η ΑΘ να μην μπορεί να παραλάβει τα αυξημένα φορτία ή το χειρότερο σε πολύ χαμηλές να μην λειτουργεί καν οπότε χρειάζεται ο λέβητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...