Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, purif είπε

Έχω την εντύπωση ότι το άνοιξε-κλείσε είναι ακόμα χειρότερο. Δεν είναι έτσι η φιλοσοφία της Α/Θ και ειδικά της ενδοδαπέδιας.

Ειναι χειροτερο ... η ολη φιλοσοφια του συστηματος χαμηλων θερμοκρασιων ειναι η συντηρηση θερμοκρασιας, αν το ανοιγοκλεινεις ε φυσικα δε θα δουλευει σωστα. Αν θες να ανοιγοκλεινεις τη θερμανση πας σε σωματα, και μεγαλο λεβητα να  βγαζει πολυ θερμοτητα μαζεμενη σε υψηλες θερμοκρασιες νερου, οχι σε ενδοδαπεδια με ΑΘ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά, η ενδοδαπέδια θέλει να είναι ανοιχτή με τα κρύα σχεδόν όλη μερα απλα σε 35-40 βαθμούς σε χαμηλή θερμοκρασία.

Είχα προσπαθήσει να δουλέψω έτσι μια περίοδο τα καλοριφέρ μου και πρόσεξα πως η κατανάλωση της ήταν 10-15% μεγαλύτερη. Αυτό διότι ήταν περισσότερες ώρες αναμμένη (στο ρελαντι μεν αλλα μεγαλύτερη κατανάλωση).

 

Edit:

Εφόσον λείπετε αρκετές ώρες θα έβαζα ένα smart θερμοστάτη (ή ο κανονικός εάν υποστηρίζει) να ανοίγει συγκεκριμένες ώρες και συνήθως μερικές ώρες πριν πατέ σπίτι. Fallback setting εάν πέσει από κάποια θερμοκρασία και κάτω πχ 19 να δουλεύει ανεξαρτήτως ώρας (για τα κρύα κτλπ).

Επεξ/σία από lionheart82
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε δουλευει συνέχεια ννοω οτι λαμβάνει υποψιν την αντισταθμιση και τη ζητουμενη θερμοκρασια χώρου.

Μολις αλλαξουν οι συνθήκες δουλευει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Justelene235 είπε

Δε δουλευει συνέχεια ννοω οτι λαμβάνει υποψιν την αντισταθμιση και τη ζητουμενη θερμοκρασια χώρου.

Μολις αλλαξουν οι συνθήκες δουλευει

 

Τότε θα φώναζα υδραυλικό (κάποιον που να το έχει στήσει σχετικά) κτλπ γα να μετρήσει θερμοκρασία, ισως δεν παει σωστά το νερο στα δωμάτια ή δεν εχουν υπολογιστεί σωστά οι απώλειες των δωματίων που δεν ζεστένονται ... Με τις βασικές γνώσεις (βάση λογικής) που έχω και χωρις να ειμαι ειδικός πάντα. Μήπως τα δωμάτια χανουν από κουφώματα ή κατι άλλο, κάντε και έναν έλεγχο σε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...