Προς το περιεχόμενο

Κινητά που αφού ξερουταριστούν να παραμένει η εγγύησή τους


ostvarivanje

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν 2-3 πραγματικια! Δεν γίνεται ροοτ χωρίς unlocked bootloader! Για να κάνεις ροοτ θέλεις custom recovery που για να την φλασαρεις θέλεις ξεκλειδωτο bootloader!

Τα lg g5 ( τουλάχιστον όσο είχα g4 ) ξεκλιδωνες bootloader μόνο με την έγκριση της lg η καταγραφόταν και φαινόταν δλδ bb εγγύηση! Τα μοτορολα δν το ξέρω αλλά με ένα search το βρίσκεις!

Βρες σε αγγελία Nexus 6p η one plus και τα 2 είναι η χαρά του ROM junkie θα βρεις τα πάντα! Απλά άμα πάρεις one plus 3 μην κάνεις την μλκια και βάλεις Nougat δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα xiaomi παιδιά την ζητάς με το account και όχι με την συσκευή. Άρα δεν νομίζω να μπορούν να καταγράφουν την ίδια την συσκευή

Οταν κανεις account σου ζηταει και τηλεφωνο.

Επισης για να σου δωσει εγκριση η Xiaomi πρεπει να εχεις την sim μεσα στο κινητο για επιβεβαιωση της Xiaomi.

Μετα σου ερχεται μνμ στο κινητο με εναν κωδικο,με αυτο τον κωδικο εχεις παρει το οκ το βαζεις και συνεχιζεις την διαδικασια του ξεκλειδωματος(bootloader).

Αυτα ειναι σε γενικες γραμμες.

Παντως το δικο μου το ειχα ρουταρη με κλειδωμενο bootloader,ασχετα μετα εγω που εκανα πατατα και το μπρικαρα.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κανεις account σου ζηταει και τηλεφωνο.

Επισης για να σου δωσει εγκριση η Xiaomi πρεπει να εχεις την sim μεσα στο κινητο για επιβεβαιωση της Xiaomi.

Μετα σου ερχεται μνμ στο κινητο με εναν κωδικο,με αυτο τον κωδικο εχεις παρει το οκ το βαζεις και συνεχιζεις την διαδικασια του ξεκλειδωματος(bootloader).

Αυτα ειναι σε γενικες γραμμες.

Όχι ακριβώς..

1. Οταν κάνεις account σου ζητάει τηλεφωνικό αριθμό, όχι τηλέφωνο.

2. Για να πάρεις έγκριση πρέπει να έχεις την σιμ μέσα σε κάποιο κινητό για να δεχτείς το μήνυμα.. Δεν απαιτείται να είναι στο κινητό που θα ξεκλειδώσεις..

3. Δεν σου ερχεται κανένας κωδικός στο τέλος. Απλά σου έρχεται ένα SMS το οποίο σου γνωστοποιεί ότι με το miaccount σου και χρησιμοποιώντας το miflash unlock tool μπορείς πλέον να ξεκλειδώνεις bootloaders σε xiaomi συσκευές(με περιορισμό μια ανά μηνα) .

 

Συμπεράσματικα λοιπόν το account παίρνει άδεια να ξεκλειδώνει συσκευές. Γενικά. Όχι μια συγκεκριμένη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς..

1. Οταν κάνεις account σου ζητάει τηλεφωνικό αριθμό, όχι τηλέφωνο.

2. Για να πάρεις έγκριση πρέπει να έχεις την σιμ μέσα σε κάποιο κινητό για να δεχτείς το μήνυμα.. Δεν απαιτείται να είναι στο κινητό που θα ξεκλειδώσεις..

3. Δεν σου ερχεται κανένας κωδικός στο τέλος. Απλά σου έρχεται ένα SMS το οποίο σου γνωστοποιεί ότι με το miaccount σου και χρησιμοποιώντας το miflash unlock tool μπορείς πλέον να ξεκλειδώνεις bootloaders σε xiaomi συσκευές(με περιορισμό μια ανά μηνα) .

 

Συμπεράσματικα λοιπόν το account παίρνει άδεια να ξεκλειδώνει συσκευές. Γενικά. Όχι μια συγκεκριμένη συσκευή.

Ναι τηλεφωνικό αριθμό(εσυ καταλαβες)

Το sms μου ηρθε στο δικο μου νουμερο.

Οχι στο δικο μου επρεπε να εχω την sim μεσα μονο ετσι ξεκλειδωσε.

Εδω φαγαμε σχεδον ενα μηνα και δεν ξεραμε τη ηταν.

Τελικα ας ειναι καλα τα παιδια της κοινοτητας και ο φιλος μου που το φτιαξαμε.

Αφού το μπρικαρες τι έκανες το κινητό μετά;

Το στησαμε παλι απο την αρχει....

Το περιμενω τωρα αυτες τις μερες.

Παντως αμα διαβασετε ολοι την διαδικασια του ξεκλειδωματος,αν δεν το εχεις ξανακανει ειναι λιγο "μανουρα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι λίγο, πολύ μανουρα είναι (γ εμένα τουλάχιστον)

 

Επειδή ως γνωστόν όταν δεν έχεις ξανακάνει κατι, μπορεί να πάει στραβά γ αυτό δεν κάνω ποτέ ρουταρισματα κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι λίγο, πολύ μανουρα είναι (γ εμένα τουλάχιστον)

 

Επειδή ως γνωστόν όταν δεν έχεις ξανακάνει κατι, μπορεί να πάει στραβά γ αυτό δεν κάνω ποτέ ρουταρισματα κτλπ

Το ρουταρισμα ειναι ευκολο,σου ειπα χωρις ξεκλειδωμα.

Το ξεκλειδωμα ειναι ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, γράψατε πάρα πολλά και σας ευχαριστώ όλους. 

 

@psFFF αυτό, ουσιαστικά, ήξερα και εγώ. Σε όλα τα κινητά για να ρουτάρεις ήθελε ξεκλείδωτο bootloader (και δε ρούταρα και λίγα: Nexus S, Galaxy Nexus, Optimus G, Nexus 4, LG G2, Nexus 6). Ναι, για τα LG μου τα είπαν εχτές (και ήμουν έτοιμος να αγοράσω το G5). Δεν είχα ιδέα και καλά που ρώτησα. Το τελευταίο LG που είχα ήταν το G2.

Για τα Motorola μου είπαν ότι χρειάζεται να ζητήσεις κωδικό ξεκλειδώματος από τη Motorola και μετά σε βάζει σε black list για την εγγύηση. 

Γενικά, δεν είμαι υπέρ του μεταχειρισμένου, αλλά τώρα έχω πιεστεί πολύ. Το Nexus πλέον έχει 500+ ευρώ. Αν είχα τουλάχιστον 400 θα το αγόραζα. Πέρα από το ζήτημα των mods, μου αρέσει πάρα πολύ και ως σχήμα και επίσης με ενδιαφέρει πολύ η φωτογραφική του. Για το One plus, τι πειράζει αν δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω από Nougat; Εννοείται ότι ένας λόγος που βάζω roms είναι και για να έχω ό,τι πιο φρέσκο υπάρχει. 

Αν το σκεφτώ κι άλλο για μεταχειρισμένο, κολλάω και στο γεγονός ότι μένω επαρχία και αν είναι να αγοράσω κάποιο θα πρέπει χωρίς να το δω να το αγοράσω. Αν ήμουν Αθήνα, για παράδειγμα, θα μπορούσα να έκανα μία συνάντηση, να έβλεπα το κινητό και μετά να προχωρούσα στην αγορά του.

 

@panos- σίγουρα την καλύπτουν την εγγύηση; Και αν την καλύπτουν, ποιο κινητό από την HTC είναι ανώτερο από το Nexus 6, σε περίπτωση που το σκεφτώ για αγορά; 

 

@ziaba είναι γεγονός ότι "ήρθα" πολύ κοντά σε αγορά του Xiaomi Mi Max από ελληνικό κατάστημα. Δηλαδή, δεν υπάρχει καμία εγγύηση; Για παράδειγμα, σε κάποια δυσλειτουργία που λέει το ηλεκτρονικό κατάστημα ότι σου το καλύπτουν, δεν ισχύει; Γενικά με τα κινέζικα στο μυαλό μου υπάρχει ένα ομιχλώδες τοπίο τι συμβαίνει με την εγγύηση.

 

@stelios18120 το oneplus 3 πλέον δεν είναι διαθέσιμο για αγορά από τη σελίδα τους και το 3Τ έχει αναμονή 4 εβδομάδων. Θα μου πεις, από τις 10 Νοεμβρίου ήθελα να αγοράσω κινητό οπότε αυτό το χρονικό περιθώριο έχει περάσει. 

Διάβασα λίγο τι θέλουν τα xiaomi και τι διαδικασίες έχουν και με πόνεσε το κεφάλι. Τι δύσκολο το έχουν κάνει. Εγώ θεωρούσα ότι τα κινέζικα είναι πιο απλά με τη λογική ότι από τη στιγμή που θέλουν αν τραβήξουν κόσμο να τα έχουν όλα ανοιχτά.

 

Οπότε η αβεβαιότητα παραμένει σε σχέση με την επιλογή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ζαλίστηκα που διάβασα λίγο. Αν έχεις τη μία ρομ, αν έχεις την άλλη, αν έρθει το κινητό με ξεκλείδωτο bootloader, αν έρθει με κλειδωμένο... Χαμός!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ζαλίστηκα που διάβασα λίγο. Αν έχεις τη μία ρομ, αν έχεις την άλλη, αν έρθει το κινητό με ξεκλείδωτο bootloader, αν έρθει με κλειδωμένο... Χαμός!!!

Γι 'αυτο περνεις μία με Ελληνικά κατευθείαν και τελειώνει η υπόθεση

Τώρα εκείνη που θέλουν να πειραματιστουν ή ψαχνωντε τα Xiaomi είναι ταμαμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...