Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα χρεώνει 69$ για την αντικατάσταση ενός χαμένου AirPod


Sintranil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι ο καθενας εχει micro soldering skills για να επισκευασει τα ακουστικα αμα χαλασουν και δεν θα τα παει στο επισημο service. Ειπαμε Apple hater αλλα εσυ το εχεις παει σε αλλο επιπεδο. Ακομα και εγω που ασχολουμαι με αυτα δεν θα εμπαινα στον κοπο να τα ανοιξω και να τα επισκευασω.

 

Ξέρεις τι σημαίνει αυτό όμως ?? Πως άμα σου χαλάσει το ένα ακουστικό τότε δεν μπορείς να το πας για service με τίποτα (ακόμη και εντός εγγύησης) και θα σου λένε ότι αναγκαστικά πρέπει να αγοράσεις ένα Airpod - το σκεπτικό είναι ότι βγάζουν παραπάνω κέρδος με τέτοιου είδους κίνηση επειδή ξέρουν ότι στο service δεν συμφέρει να το κάνουν.

 

Ουσιαστικά αν χαλάσει κάτι μετά δεν επισκευάζεται και πετιέται στα σκουπίδια - πραγματικά είναι απαράδεχτο μια εταιρία να έχει τέτοια άθλια πολιτική στο ότι δεν θέλουν ο πελάτης να επισκευάζει τίποτα.

Επεξ/σία από KnightRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Apple AirPods: Βαθμολογούνται με το απόλυτο 0 από το iFixit πηγή techblog

 

Oρίστε τα "καλά" της Apple - άνοιξαν τα ακουστικά και η Apple έχει ασφαλίσει όλα τα εσωτερικά κομμάτια με μπόλικη δόση κόλλας

 

Οπότε ο τίτλος δεν είναι τυχαίος που βγήκε ότι "θα χρεώνει 69$ για την αντικατάσταση ενός χαμένου AirPod" ,,,καλά κατάλαβα από πριν ότι κάτι δεν μου κολλάει και βγήκε τέτοιος τίτλος

 

 

Το απολυτο μηδεν φυσικα πηγαινει στο Repairability Score και οχι οτι δεν ειναι καλα.

 

Οσο για τo glue που αναφερει..... στις photos δεν φαινεται τοσο πολυ.... 

 

Επισης να φανταστω ολα τα υπολοιπα ακουστικα in ear τα ασφαλιζουν με καρφια και πινεζες.....  :ph34r:

 

 iFixit : https://www.ifixit.com/Teardown/AirPods+Teardown/75578

 

 

 

Αν χαθεί το κουτί ξέρει κανείς πόσο χρεώνεται;

Ευχαριστω.

 

 

 

Apple is also charging $69 to replace a single AirPod if you happen to lose one, and the same price for a lost charging case, which was a big topic conversation when Apple first unveiled the new cord-free earbuds.

 

https://9to5mac.com/2016/12/15/apple-airpod-replacement-price-warranty/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βλέποντας τα σχόλια θα ήθελα να γράψω ότι τα airpods είναι έτσι κοστολογημένα και τόσο χρηστικά όσο και το iPhone. Αλλά για κάποιους θα γίνω κακός και για κάποιους καλός. :P

 

Προσωπικά μιλώντας, δεν θα μπορούσα να διανοηθώ να έχω κι άλλη συσκευή στην οποία θα έχω το νου μου να φορτίσει πέρα από το κινητό. Επίσης για πρακτικούς και ουσιαστικούς λόγους, το καλώδιο δεν μπορώ να το αποχωριστώ προς το παρόν (ούτε και το headphone jack αλλά έχεις κάτι applesung που σου αλλάζουν τα δεδομένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που μπορείς να αγοράσεις μόνο ένα σε τιμή "λογική" (σε σχέση με το Full set), είναι υπέρβαση για τα δεδομένα της apple.....
Αφού δε σας λέει "πάνε μόνο ζευγάρι", ευχαριστημένοι να είστε όσοι τα αγοράσετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατί ρε μάγκα εδώ και 10 η 5 η 3 η χρόνια πριν δεν κυκλοφόρησαν; και γιατί εσύ που την ήξερες την τεχνολογία δεν τα παρήγαγες να γίνεις πλούσιος; το ότι κάποια τεχνολογία υπάρχει δεν σημαίνει πως είναι και τόσο εύκολο να παραχθεί. προφανώς μπορεί να υπάρχουν πιο φτηνά  στο ίδιο επίπεδο αλλά κάτω από 100 ευρώ δεν νομίζω, προφανώς και το μπραντ μετράει αυτο παντού γινεται απο αμάξια εώς τούβλα. Δεν λέω ότι είναι τα καλύτερα ούτε φτηνά ούτε να τα πάρει κάποιος αλλά έχουμε φτάσει να συγκρίνουμε high end με κινέζικα κινητά κ.ο.κ. Τέλος κάθε εταιρία που επενδύει σε έρευνα και κατασκευή μπορεί να βρει κάτι που για να το φτιάξει δεν έχει μεγάλο κόστος την ''ανακάλυψη'' και το κοστός/ρίσκο κτλ θα το πληρώσεις, για να μπορεί μετά η κάθε κινέζικη εταιρία και όχι μόνο να μπορεί να αντιγράφει από σχέδιο,μέγεθος, specs κτλ και να μπορείς εσύ να έρχεσαι και να γράφεις και να λες τους άλλους πρόβατα γιατί πήρες το κινέζικο πάρα πολύ φθηνότερο και να το συγκρίνεις και να το παρουσιάζεις ως καλύτερο η vfm χωρίς να είναι και δεν θα σου πω για θέμα μαρκετινγκ και το τι σημαίνει για ένα προϊόν να μην μπορούν να το αγοράσουν όλοι...

 

Τυπε, εγω εχω ανακαλυψει το λουρακι aftersale που θα τρεξουν να αγορασουν οι apple περιπατητες και low profil αθλητες ,το οποιο θα ενωνει τα δυο ακουστικα ετσι ωστε να μην πλερωσεις 69ντολαρς για να ξαναγορασεις το ενα μονο.....γιατι πολλοι αθλητες του ινσομνια την εχουν δει πολυ athletes τωρα τελευταια ,αλλα εγω που ειμαι αθλητης ,αυτα ξερω οτι δεν βολευουν διοτι θα χαθουν στην πρωτη προπονηση μου ....προφανως η apple εχει υπολογισει οτι οι μισοι θα χασουν το ενα ακουστικο σιγουρα οποτε θα τρεξουν να αγορασουν αντικαταστατη και μετα θα σκασουν 50 ντολαρς για ενα ειδικο λουρακι της εταιριας ετσι ωστε να μην το ξαναχασεις .....αυτο ειναι το μαρκετινγκ τυπε !!!! λιγο σεμιναριο στο εκανα ,αλλα σου χρειαζοταν ως fashion victim που εισαι προφανως και δεν περιμενω και πολλα να καταλαβεις ....γιατι λιγο πολυ ολοι καποια στιγμη εχουμε χασει ενα ακουστικο μπλουτουθ !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί τους τη χάλασες τώρα? Πάνω που τα Αppleboys είχαν αρχίσει να πιστεύουν ότι η Apple εφηύρε ΚΑΙ τα ασύρματα ακούστικα...

 

Btw, το λινκ που παρέθεσες δικαιώνει εν μέρει την Apple γιατί ενώ όλοι τη βρίζαμε, τα "εναλλακτικά" ακουστικά είναι και... κατά πολύ ακριβότερα!!!

 

Όχι όλα φίλε μου. Ούτε είχανε τόση προβολή στην κυκλοφορία τους.

 

Επίσης στο άρθρο έχει πχ ενδεικτική τιμή 199$ (191 €) για το Samsung Gear IconX, ενώ στο Skroutz ξεκινάει από τον Κωτσόβολο στα 119 € (λόγο κάποιας προσφοράς λογικά).

 

Επεξ/σία από billdanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συντάξεις των παππούδων και τα δώρα των μπαμπάδων μπήκαν, τα κεφάλαια αυγατιζονται στο εξωτερικό, κάποιοι νιώθουν την ανάγκη να ξοδέψουν και το εκφράζουν. Μη χτυπάτε.

Ο,τι πιο υπερεκτιμημένο μπορούσε να δώσει η Apple. Λάθος μου, έβγαλε βιβλίο με φωτογραφίες των iPhone στα 300 δολάρια.

Από υλοποίηση απόδοσης ήχου ας δεχτούμε πως είναι ο,τι καλύτερο, μορφολογικά είναι ο,τι πιο περίεργο και πιο εύκολο για ακουσια εξαγωγή από αυτι και πτώση σε έδαφος. Πολλά 69ρια θα μαζέψει επομένως. Κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Apple AirPods: Βαθμολογούνται με το απόλυτο 0 από το iFixit πηγή techblog

 

Oρίστε τα "καλά" της Apple - άνοιξαν τα ακουστικά και η Apple έχει ασφαλίσει όλα τα εσωτερικά κομμάτια με μπόλικη δόση κόλλας

 

Οπότε ο τίτλος δεν είναι τυχαίος που βγήκε ότι "θα χρεώνει 69$ για την αντικατάσταση ενός χαμένου AirPod" ,,,καλά κατάλαβα από πριν ότι κάτι δεν μου κολλάει και βγήκε τέτοιος τίτλος

Είναι τόση η δίψα να βρεις κάτι αρνητικό που πλέον φαίνεται αστείο... :)

 

Πες και ότι δεν βγαίνει μπαταρία τώρα από τα ακουστικά. :P

Όχι όλα φίλε μου. Ούτε είχανε τόση προβολή στην κυκλοφορία τους.

 

Επίσης στο άρθρο έχει πχ ενδεικτική τιμή 199$ (191 €) για το Samsung Gear IconX, ενώ στο Skroutz ξεκινάει από τον Κωτσόβολο στα 119 € (λόγο κάποιας προσφοράς λογικά).

 

 

 

Τώρα αυτά είναι δηλαδή κατηγορίες; Πρέπει να ντρέπομαι που σχολιάζω κάθε Apple θέμα -> Αυτό είναι για πραγματικά γέλια. Και επειδή τώρα με "ξεμπρόστιασες" θα σταματήσω.

 

Α ναι και το οτι δε με αφορά, ενώ όποιος άλλος πόσταρε ihater ή ilover τον αφορά. Αυτό είναι για ακόμα περισσότερα γέλια ;)

 

υ.γ. και αφού πέταξες τη παραπάνω ατακάρα, είπες και στα καπάκια οτι δε θα το αγοράσεις αλλά παρόλα αυτά συνεχίζεις και σχολιάζεις.

 

Είσαι πραγματικά ανίκητος.

Είχες αγανακτήσει τόσο και έγραφες τα ίδια όταν ανακοίνωσε η Samsung τα δικά της στα 200ευρω; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι πολυ ωραια ρε Bildane τι δεν σου αρεσουν ?Το case  δεν υπαρχει πολυ ποιοτικη κατασκευη .Οι ενδειξεις στο κινητο τα παντα λειτουργουν και συνδυαζονται αρμονικα με ολες τις apple  συσκευες ,πολυ μεγαλη ευκολια .Και για οσους εχουν το watch.

Επισης πολυ μεγαλη εμβελεια κατι που ειναι σημαντικο  σε καθημερινη χρηση.

 

Εκτιμωμενη τιμη εδω  γυρω στα 190  υποθετω  .

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eιναι πολυ ωραια ρε Bildane τι δεν σου αρεσουν ?Το case  δεν υπαρχει πολυ ποιοτικη κατασκευη .Οι ενδειξεις στο κινητο τα παντα λειτουργουν και συνδυαζονται αρμονικα με ολες τις apple  συσκευες ,πολυ μεγαλη ευκολια .Και για οσους εχουν το watch.

Επισης πολυ μεγαλη εμβελεια κατι που ειναι σημαντικο  σε καθημερινη χρηση.

Aλλα ακομα και οσοι ειναι στην πλατφορμα android αφου συνεργαζετε και με τετοιες συσκευες ,  ειναι ευκαιρια να αποκτησουν  ενα προιον της  αpple  σε προσιτη τιμη σε σχεση με τα αλλα και να νιωσουν  πως ειναι να χρησιμοποιεις premium  προιοντα.

Εκτιμωμενη τιμη εδω  γυρω στα 190  υποθετω  .

 

 

 

 

Αν δεν ήταν τόσο μακριά η "ουρά" τους, θα μου άρεσαν περισσότερο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι όμως η μακρυά ουρά τους μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να μην πέφτουν από τα αυτιά των χρηστών:

http://www.phonearena.com/news/Heres-one-way-to-keep-your-AirPods-from-falling-out-if-you-are-fly_id89268

C0KmXR3VIAAglHw.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

κι όμως η μακρυά ουρά τους μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να μην πέφτουν από τα αυτιά των χρηστών:

http://www.phonearena.com/news/Heres-one-way-to-keep-your-AirPods-from-falling-out-if-you-are-fly_id89268

 

Το αισθητικό κομμάτι κρίνω όχι το πρακτικό! :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω σε ένα θέμα με την παρουσίαση ενός αυτοκινήτου που δεν πρόκειται ποτέ να το αγοράσω γιατί μισώ την εταιρεία και σε κάθε παρουσίαση κάποιου μοντέλου της κάθομαι και γράφω τα ίδια . Αχαχαχα αν αυτό δεν είναι αστείο τότε τι είναι?

 

Nαι αλλά σκέψου όμως ότι μερικοί πάνε να σε πείσουνε να αγοράζεις Apple προιόντα και να σε πρήζουν ότι είναι τα καλύτερα ενώ όταν τα έχεις ψάξει και του την λες ύστερα σου λέει διάφορες δικαιολογίες ενώ δεν κολλάνε - είχε τύχει πριν ~4 χρόνια να μιλήσω από κοντά (από ιεκ) με κάποιον που δουλεύει στην Apple επειδή μας παρουσίαζαν διάφορα πράγματα και όταν τον ρωτούσα γιατί δεν έχει αυτήν την λειτουργία στο iPhone ενώ στο δικό μου Android κινητό υπάρχει και με έλεγε αυτό: "ναι αλλά το iPhone έχει άλλες λειτουργίες" 

 

Δηλ ρωτάς για κάτι συγκεκριμένο και σου απαντάει ότι να ναι - αυτό δηλ δεν θεωρείται αστείο τώρα ??

 

 

Είναι τόση η δίψα να βρεις κάτι αρνητικό που πλέον φαίνεται αστείο...  :)

 

Πες και ότι δεν βγαίνει μπαταρία τώρα από τα ακουστικά.  :P

 

Είχες αγανακτήσει τόσο και έγραφες τα ίδια όταν ανακοίνωσε η Samsung τα δικά της στα 200ευρω;  :P

 

Δεν είναι δίψα αλλά στο ότι είναι αδικία όταν ο πελάτης πληρώνει πολλά τότε να μην επισκευάζεται ή να μην προσφέρει το σωστό αντίτιμο.

Εγώ γενικά λέω τα αρνητικά σε κάθε εταιρία αν κάνει ότι να ναι πράγματα και καταργεί - εδώ λέω για το S8 που δεν το περίμενα να καταργήσει το jack + που η Samsung βγάζει συνέχεια μοντέλα mid range.

 

Απλά μου την δίνει όταν οποιαδήποτε εταιρία καταργεί κάτι που το θέλουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...