Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα χρεώνει 69$ για την αντικατάσταση ενός χαμένου AirPod


Sintranil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nαι αλλά σκέψου όμως ότι μερικοί πάνε να σε πείσουνε να αγοράζεις Apple προιόντα και να σε πρήζουν ότι είναι τα καλύτερα ενώ όταν τα έχεις ψάξει και του την λες ύστερα σου λέει διάφορες δικαιολογίες ενώ δεν κολλάνε - είχε τύχει πριν ~4 χρόνια να μιλήσω από κοντά (από ιεκ) με κάποιον που δουλεύει στην Apple επειδή μας παρουσίαζαν διάφορα πράγματα και όταν τον ρωτούσα γιατί δεν έχει αυτήν την λειτουργία στο iPhone ενώ στο δικό μου Android κινητό υπάρχει και με έλεγε αυτό: "ναι αλλά το iPhone έχει άλλες λειτουργίες" 

 

Δηλ ρωτάς για κάτι συγκεκριμένο και σου απαντάει ότι να ναι - αυτό δηλ δεν θεωρείται αστείο τώρα ??

Αυτό λεγεται "διαφορετικές ανάγκες". Ο καθένας απαντάει σύμφωνα με τις δικές του ανάγκες. Πχ εσύ μπορεί να θέλεις να στέλνεις με bluetooth στο android και ο άλλος να θέλει να μην ασχολείται με ιούς, malware και spyware στο κινητό του.

Καθένας με τα γούστα του. Δε βρίσκω λόγο διαμάχης. Δε μπορεί να πιστεύεις ότι αυτό που καλύπτει εσένα τους καλύπτει όλους, έτσι ώστε τα συμπεράσματα που βγάζεις για τον εαυτό σου να ισχύουν για όλο τον κόσμο... Από τη στιγμή που αποδεχτείς αυτό, τότε πραγματικά αποκτάς εσωτερική γαλήνη και κατανοείς τις επιλογές του άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό λεγεται "διαφορετικές ανάγκες". Ο καθένας απαντάει σύμφωνα με τις δικές του ανάγκες. Πχ εσύ μπορεί να θέλεις να στέλνεις με bluetooth στο android και ο άλλος να θέλει να μην ασχολείται με ιούς, malware και spyware στο κινητό του.

Καθένας με τα γούστα του. Δε βρίσκω λόγο διαμάχης. Δε μπορεί να πιστεύεις ότι αυτό που καλύπτει εσένα τους καλύπτει όλους, έτσι ώστε τα συμπεράσματα που βγάζεις για τον εαυτό σου να ισχύουν για όλο τον κόσμο... Από τη στιγμή που αποδεχτείς αυτό, τότε πραγματικά αποκτάς εσωτερική γαλήνη και κατανοείς τις επιλογές του άλλου.

 

Nαι αλλά αυτές τις ανάγκες όμως τις θέλεις σε ένα πολύ ακριβό smartphone και εφόσον σου λένε μερικοί ότι το iPhone κάνει τα πάντα ενώ δεν ισχύει - εδώ με το Android των 150€ μπορείς να συνδέσεις εξωτερική κάρτα ήχου usb και το iPhone δεν μπορεί που είναι πιο ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Την αξία της εταιρείας ποτέ δεν την υποτίμησα ούτε τις πραγματικές καινοτομίες της. Καλώς ή κακώς καθόρισε τα smartphone σήμερα, αλλά το "παπικό αλάθητο" δεν της το χαρίσαμε όλοι οι χρήστες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλά αυτές τις ανάγκες όμως τις θέλεις σε ένα πολύ ακριβό smartphone και εφόσον σου λένε μερικοί ότι το iPhone κάνει τα πάντα ενώ δεν ισχύει - εδώ με το Android των 150€ μπορείς να συνδέσεις εξωτερική κάρτα ήχου usb και το iPhone δεν μπορεί που είναι πιο ακριβό.

Δεν υπάρχει κανένα προϊόν σε αυτό τον πλανήτη που να κάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην κατηγορία του. Όλα απευθύνονται σε ένα συγκεκριμένο μέρος του καταναλωτικού κοινού. Σου έφερα και ένα παράδειγμα με Android και ios: σε κάποιους μπορεί να μην έχει ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ νόημα το αν συνδέεις στο κινητό σου τα πάντα, Μπορεί να τους ενδιαφέρει η ασφάλεια, η όμορφη εμφάνιση, υποστήριξη (πχ αναβαθμίσεις λογισμικού, store χωρίς ίχνος κακόβουλου λογισμικού κτλ). Τί θα αγοράσουν; Android;... Ουτε γι αστείο...

Όταν ήμουν 20 χρονών είχα διάθεση για παιχνίδια, τότε δεν υπήρχαν smartphones βέβαια, αλλά ξέσπαγα στα overclocking (με switchάκια στη μητρική γίνονταν, όχι από bios). Τώρα δεν έχω όρεξη για τέτοια. Μεγάλωσα πια. Tί να το κάνω αν το κινητό ψήνει καφέ αν θέλει ώρα να ανοίξει τη λίστα κλήσεων, μόλις εγκαταστήσω καμιά 50ρια εφαρμογές;

Είδες, λοιπόν, ότι μόνος σου απαντάς σε αυτό που έγραψες προηγουμένως:

 

Δηλ ρωτάς για κάτι συγκεκριμένο και σου απαντάει ότι να ναι - αυτό δηλ δεν θεωρείται αστείο τώρα ??

Αυτό ακριβώς έκανες κι εσύ. Σου μίλησα για ασφάλεια και μου απάντησες για το ότι συνδέεις κάρτα ήχου. Είναι αυτό που σου έγραψα και πριν:

 

Αυτό λεγεται "διαφορετικές ανάγκες". Ο καθένας απαντάει σύμφωνα με τις δικές του ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένα προϊόν σε αυτό τον πλανήτη που να κάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην κατηγορία του. Όλα απευθύνονται σε ένα συγκεκριμένο μέρος του καταναλωτικού κοινού. Σου έφερα και ένα παράδειγμα με Android και ios: σε κάποιους μπορεί να μην έχει ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ νόημα το αν συνδέεις στο κινητό σου τα πάντα, Μπορεί να τους ενδιαφέρει η ασφάλεια, η όμορφη εμφάνιση, υποστήριξη (πχ αναβαθμίσεις λογισμικού, store χωρίς ίχνος κακόβουλου λογισμικού κτλ). Τί θα αγοράσουν; Android;... Ουτε γι αστείο...

Όταν ήμουν 20 χρονών είχα διάθεση για παιχνίδια, τότε δεν υπήρχαν smartphones βέβαια, αλλά ξέσπαγα στα overclocking (με switchάκια στη μητρική γίνονταν, όχι από bios). Τώρα δεν έχω όρεξη για τέτοια. Μεγάλωσα πια. Tί να το κάνω αν το κινητό ψήνει καφέ αν θέλει ώρα να ανοίξει τη λίστα κλήσεων, μόλις εγκαταστήσω καμιά 50ρια εφαρμογές;

Είδες, λοιπόν, ότι μόνος σου απαντάς σε αυτό που έγραψες προηγουμένως:

Αυτό ακριβώς έκανες κι εσύ. Σου μίλησα για ασφάλεια και μου απάντησες για το ότι συνδέεις κάρτα ήχου. Είναι αυτό που σου έγραψα και πριν:

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως το καταναλωτικό κοινό σκέφτεται ότι όταν πληρώνει πολλά άρα σημαίνει ότι θέλει να πάρει κάτι καλό και πως του καλύπτει όλες τις ανάγκες και ότι μπορεί να κάνει αμέτρητες λειτουργίες. Η Αpple γενικά δεν ξεκαθαρίζει τίποτα και γενικά τα παρουσιάζει με τρόπο τον οποίο κάνει τον καταναλωτή να νομίζει ότι κάνει τα πάντα επειδή έχει και μεγάλο brand name.

Γι αυτό γίνονται εδώ μάχες Android vs iOS και λένε πιο είναι το καλύτερο. Έχω δει αρκετά σχόλια να λένε ότι το iPhone κάνει παραπάνω πράγματα από το Android ενώ δεν ισχύει γιατί τα έχω δοκιμάσει εγώ ο ίδιος - το μόνο καλό που έχει είναι σε θέματα κενά ασφαλείας αλλά πολύ περιορισμένες λειτουργίες όμως (ούτε εικόνα δεν μπορείς να στείλεις-λαμβάνεις με skype).

 

Τώρα στο συγκεκριμένο με τα AirPod αυτό δεν είναι εφικτό αυτό που κάνουν γιατί πέρα το ότι είναι υπερκοστολογημένα είναι και ότι δεν φτιάχνεται γιατί το έχουν γεμίσει γεμάτο κόλλες - άμα δηλ τα φτύσει η μπαταρία του ακουστικού μετά είναι για πέταμα αντί να σου αλλάξουν απλά την μπαταρία (είναι σαν να αγοράζεις ρολόι και όταν τελειώνει η μπαταρία να σου πούνε ότι δεν μπορείς να την αλλάξεις)

 

Σκοπός είναι να κοιτάμε να έχουμε εμείς κέρδος ως καταναλωτές και όχι να κοιτάμε τα κέρδη της κάθε εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως το καταναλωτικό κοινό σκέφτεται ότι όταν πληρώνει πολλά άρα σημαίνει ότι θέλει να πάρει κάτι καλό και πως του καλύπτει όλες τις ανάγκες και ότι μπορεί να κάνει αμέτρητες λειτουργίες. Η Αpple γενικά δεν ξεκαθαρίζει τίποτα και γενικά τα παρουσιάζει με τρόπο τον οποίο κάνει τον καταναλωτή να νομίζει ότι κάνει τα πάντα επειδή έχει και μεγάλο brand name.

Αυτό ισχύει για όλα τα μοντέλα, αλλά δε βλέπω να προσφέρει ασφάλεια, αναβαθμίσεις, καθαρό store κτλ η Samsung, Sony κτλ στις ναυαρχίδες τους, που κοστίζουν όσο τα iphone. Άρα το πρόβλημα, σύμφωνα με τη λογική σου, είναι καθολικό. Κανένας δε θέλει το κινητό του να κάνει αμέτρητες λειτουργίες. Ο καθένας κάνει συγκεκριμένη χρήση και θέλει να τον καλύπτει απόλυτα σύμφωνα με αυτές. Αμέτρητες λειτουργίες δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ κινητό έτσι κι αλλιώς. Όλα έχουν τα καλά τους και τα κακά τους.

 

Γι αυτό γίνονται εδώ μάχες Android vs iOS και λένε πιο είναι το καλύτερο. Έχω δει αρκετά σχόλια να λένε ότι το iPhone κάνει παραπάνω πράγματα από το Android ενώ δεν ισχύει γιατί τα έχω δοκιμάσει εγώ ο ίδιος - το μόνο καλό που έχει είναι σε θέματα κενά ασφαλείας αλλά πολύ περιορισμένες λειτουργίες όμως (ούτε εικόνα δεν μπορείς να στείλεις-λαμβάνεις με skype).

Για μένα αυτές οι "μάχες" γίνονται απλά για να γίνονται. Είναι σαν να τσακώνεσαι ποιο είναι καλύτερο χρώμα, ή ποιο είναι το καλύτερο μέρος για διακοπές κτλ. Όλα είναι υποκειμενικά. Το καλύτερο για μένα δε σημαίνει ότι είναι και για σένα. Δεν έχουμε τις ίδιες απαιτήσεις. Για μένα η ασφάλεια προσωπικων δεδομένων είναι ψηλά στη λίστα των απαιτήσεών μου από ένα κινητό. Το θεωρώ πάρα πολύ σοβαρό μειονέκτημα την ελλειψή της. Για σένα μπορεί να είναι αμελητέο. Άρα υπάρχει το καλύτερο για σένα και το καλύτερο για μένα. Φυσικά και δε θα τσακωθώ μαζί σου, γιατί ξέρω ότι έχουμε διαφορετικές απαιτήσεις, άρα και εσύ έχεις δίκιο και εγώ. Ο καθένας για τον εαυτό του. Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι πολυ ωραια ρε Bildane τι δεν σου αρεσουν ?Το case  δεν υπαρχει πολυ ποιοτικη κατασκευη .Οι ενδειξεις στο κινητο τα παντα λειτουργουν και συνδυαζονται αρμονικα με ολες τις apple  συσκευες ,πολυ μεγαλη ευκολια .Και για οσους εχουν το watch.

Επισης πολυ μεγαλη εμβελεια κατι που ειναι σημαντικο  σε καθημερινη χρηση.

 

Εκτιμωμενη τιμη εδω  γυρω στα 190  υποθετω  .

 

 

 

κοντά έπεσες

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_apple-airpods-mmef2zm-a-1192249.html?ga_query=airpods

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπε, εγω εχω ανακαλυψει το λουρακι aftersale που θα τρεξουν να αγορασουν οι apple περιπατητες και low profil αθλητες ,το οποιο θα ενωνει τα δυο ακουστικα ετσι ωστε να μην πλερωσεις 69ντολαρς για να ξαναγορασεις το ενα μονο.....γιατι πολλοι αθλητες του ινσομνια την εχουν δει πολυ athletes τωρα τελευταια ,αλλα εγω που ειμαι αθλητης ,αυτα ξερω οτι δεν βολευουν διοτι θα χαθουν στην πρωτη προπονηση μου ....προφανως η apple εχει υπολογισει οτι οι μισοι θα χασουν το ενα ακουστικο σιγουρα οποτε θα τρεξουν να αγορασουν αντικαταστατη και μετα θα σκασουν 50 ντολαρς για ενα ειδικο λουρακι της εταιριας ετσι ωστε να μην το ξαναχασεις .....αυτο ειναι το μαρκετινγκ τυπε !!!! λιγο σεμιναριο στο εκανα ,αλλα σου χρειαζοταν ως fashion victim που εισαι προφανως και δεν περιμενω και πολλα να καταλαβεις ....γιατι λιγο πολυ ολοι καποια στιγμη εχουμε χασει ενα ακουστικο μπλουτουθ !!

σώπασε ρε μεγάλε αθλητή παύλα οικονομικέ αναλυτή

ψαρώσαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα αναμενομενο ηταν .

Παντως αν καποιος δεν βιαζεται και περιμενει κανα  διμηνο  θα μπορει να τα παρει απο σκρουτζ η' ακομα και απο εξω κανα 30 ευρω κατω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα αναμενομενο ηταν .

Παντως αν καποιος δεν βιαζεται και περιμενει κανα  διμηνο  θα μπορει να τα παρει απο σκρουτζ η' ακομα και απο εξω κανα 30 ευρω κατω .

θα περιμένουμε αρκετά από ότι φαίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα εχουμε επεκταση της γραμμης παραγωγης για να καλυψει την αυξημενη ζητηση των air pods .Διοτι ακομα δεν μπορει να καλυψει η προσφορα την ζητηση οπου ειναι διαθεσιμο μεχρι τωρα .

 

 

https://9to5mac.com/2016/12/30/airpods-supply-inventec-increasing-capacity/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφαιρει θυρες ,το βαφτιζει γενναιοτητα αλλα dongles θελει πραγματικα να πουλαει

 

αφαιρει το headphone jack ,οροματιζομαστε ενα ασυρματο μελλον λεει αλλα κατα βαση το κανει για να πουλαει airpods

 

κ σκοτωνονται οι φανατικοι στα φορουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφαιρει θυρες ,το βαφτιζει γενναιοτητα αλλα dongles θελει πραγματικα να πουλαει

 

αφαιρει το headphone jack ,οροματιζομαστε ενα ασυρματο μελλον λεει αλλα κατα βαση το κανει για να πουλαει airpods

 

κ σκοτωνονται οι φανατικοι στα φορουμ

Ξεχασεις να πεις πως και οι υπολοιπες  μεγαλες και μικρες εταιρειες ακολουθουν   οτι κανει αμεσως μετα .

Ετσι να τα λεμε ολα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...