Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/7/2023 στις 2:11 ΜΜ, villasg είπε

Πηρα απο μια 50αδα τις Borbone
Μεχρι στιγμης δοκιμασα τις Blu και τις Nera αψογες και οι δυο μολις τελειωσουν οι νερα σειρα εχουν oro kai rosa .
Το μονο μειον ειναι οτι ειναι πλαστικες και ειναι λιγο "δυσκολες" στην εκχείλιση αργουν λιγακι .......

Σειρα να πω για την ORO ( GOLD Blend ) .
καλη γευση ΑΛΛΑ προβλημα με σχεδον ολες  τις καψουλες στην ροη του καφε ......
Κοβει αποτομα με ελαχιστη εκχύλιση , αναγκαζομαι και την παταω δευτερη φορα να τρεξει ...... ΔΕΝ απο μενα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, villasg είπε

Σειρα να πω για την ORO ( GOLD Blend ) .
καλη γευση ΑΛΛΑ προβλημα με σχεδον ολες  τις καψουλες στην ροη του καφε ......
Κοβει αποτομα με ελαχιστη εκχύλιση , αναγκαζομαι και την παταω δευτερη φορα να τρεξει ...... ΔΕΝ απο μενα 

Για καποιο λογο οι Gold/Οro εχουν πολυ συχνα αυτο το προβλημα με πολυ αργη ροη και που βγαινει λιγος ο καφες , παντως και μια παρτιδα rosso που εχω τωρα καποιες μου το κανουν ,αφου σ αρεσουν οι borbone με γυρω στα 3ε μπορεις να παρεις 10αδες τις νεες αλουμινιου , εχω δοκιμασει και λειτουργουν πολυ καλα, ο intenso ή Palermo ουσιαστικα ειναι ο Nero της πλαστικης ενω ο crema classic ή Napoli ειναι ο blu της πλαστικης, ο Crema Superiore ή Venezia ο oro της πλαστικης

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Πιστεύετε ότι για μηχανή καφέ εσπρέσσο της νεσπρέσσο συμφέρει να πάρω επαναγεμιζόμενη κάψουλα ώστε να γλιτώσω έξοδα από το να αγοράζω συνέχεια από το σούπερ μάρκετ κάψουλες έτοιμες; Lavazza παίρνω σαν καφέ γενικά και έχω τη μηχανή την essenza mini τη κόκκινη της DeLonghi.

Σκέφτομαι να πάρω αυτήν εδώ την επαναγεμιζόμενη κάψουλα, αν όντως κάνει δουλειά.

https://www.skroutz.gr/s/21867220/Waycap-Epanagemizomeni-Kapsoula-Basic-Kit-Anoxeidoti-Symvati-me-Michani-Nespresso-1caps.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, giorgosdimi__10 είπε

Καλημέρα! Πιστεύετε ότι για μηχανή καφέ εσπρέσσο της νεσπρέσσο συμφέρει να πάρω επαναγεμιζόμενη κάψουλα ώστε να γλιτώσω έξοδα από το να αγοράζω συνέχεια από το σούπερ μάρκετ κάψουλες έτοιμες; Lavazza παίρνω σαν καφέ γενικά και έχω τη μηχανή την essenza mini τη κόκκινη της DeLonghi.

Σκέφτομαι να πάρω αυτήν εδώ την επαναγεμιζόμενη κάψουλα, αν όντως κάνει δουλειά.

https://www.skroutz.gr/s/21867220/Waycap-Epanagemizomeni-Kapsoula-Basic-Kit-Anoxeidoti-Symvati-me-Michani-Nespresso-1caps.html

To έχω γράψει και πιο πίσω. Οχι οχι και παλι οχι. 

Για να βάλεις 6 γρ καφε στην καψουλα θα ριξεις απεξω άλλα 6 γρ. Μετά βρες τροπο να πιεσεις τον καφε . 

Μετα θα εχουν περασει 15 λεπτα και αντι για καφε θα θες να πιες ποτο για να ηρεμησεις. 

Περα απο την πλακα , ακυρωνεις τον λογο αγορας μιας τετοια μηχανης που ειναι να πινεις καφε σε 1' από την ωρα που θα την ανοιξεις

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, giorgosdimi__10 είπε

Καλημέρα! Πιστεύετε ότι για μηχανή καφέ εσπρέσσο της νεσπρέσσο συμφέρει να πάρω επαναγεμιζόμενη κάψουλα ώστε να γλιτώσω έξοδα από το να αγοράζω συνέχεια από το σούπερ μάρκετ κάψουλες έτοιμες; Lavazza παίρνω σαν καφέ γενικά και έχω τη μηχανή την essenza mini τη κόκκινη της DeLonghi.

Σκέφτομαι να πάρω αυτήν εδώ την επαναγεμιζόμενη κάψουλα, αν όντως κάνει δουλειά.

https://www.skroutz.gr/s/21867220/Waycap-Epanagemizomeni-Kapsoula-Basic-Kit-Anoxeidoti-Symvati-me-Michani-Nespresso-1caps.html

Επειδή έχω πάρει μια και είχα δοκιμάσει, από περιέργεια, εκτός του ότι θα χύνεις τη μισή ποσότητα απέξω, δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να το πιέσεις κλπ ο καφές είναι απλά νερό στο τέλος, χειρότερος και από οποιαδήποτε κάψουλα δοκιμάσεις. Αν το πρόβλημα σου είναι το κόστος αγόρασε μια κανονική εσπρεσιέρα και φτιάχνε εκεί, οκ θέλει λίγο χρόνο παραπάνω, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα. Εγώ έχω μια essenza mini όπως και εσύ και μια delonghi εσπρεσιέρα κανονική. Τα σαββατοκύριακα που είμαι άνετος φτιάχνω στην delonghi και ας ξοδεύω μερικά λεπτά ακόμα, καθημερινές που βιάζομαι χρησιμοποιώ κάψουλες στην essenza. Ο καφές στη delonghi σε κάθε περίπτωση είναι κατά πολύ ανώτερος της κάψουλας, αλλά οκ, βολεύομαι και με την κάψουλα σε περιπτώσεις βιασύνης. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ πολύ! Οπότε από τα λεγομένα σας καταλαβαίνω ότι και πάλι χάνεις οικονομικά. Υπάρχει και το ενδεχόμενο από λάθος χειρισμό να χαλάσει η μηχανή καταλαβαίνω. Οπότε συνεχίζω με τις έτοιμες κάψουλες. Έχω και κανονική εσπρεσιέρα, αλλά την χρησιμοποιώ όταν έχω χρόνο.

Επεξ/σία από giorgosdimi__10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω πήρα επαναφορτιζόμενες😁 κάψουλες, τις γέμιζα με μικρό κουταλάκι σαν αυτά που δίνουν να ανακατεύεις τον εσπρέσο σε μαγαζιά (ναι το βούτηξα) και μετά πίεζα με το κουταλάκι τον καφέ, όλα αυτά πάνω από το κουτί του καφέ ή πάνω από το σακουλάκι (ανάλογα τι είχα), έτσι δεν χυνόταν καθόλου, έκανα πολλές δοκιμές, με πολύ καφέ που με το κλείσιμο πιεζόταν, με λίγο, με μέτριο κλπ, σε κάθε περίπτωση καφέ σαν την έτοιμη κάψουλα δεν...

μάλλον γιατί τα πίσω παπάρια που τρυπάνε την κανονική και βγάζουν το νερό με πίεση προφανώς και δεν φτάνουν στην επαναφορτιζόμενη κάψουλα, με αποτέλεσμα να μην έχει σωστή πίεση το νερό, με όποιο αποτέλεσμα έχει αυτό στην ποιότητα καφέ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2023 στις 5:03 ΜΜ, Miatakias είπε

αφου σ αρεσουν οι borbone με γυρω στα 3ε μπορεις να παρεις 10αδες τις νεες αλουμινιου

εχω ηδη προμηθευτει (Arabica Aluminium , Espresso Intenso Aluminium ,Crema Classica Aluminium )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2023 στις 2:11 ΜΜ, villasg είπε

Πηρα απο μια 50αδα τις Borbone
Μεχρι στιγμης δοκιμασα τις Blu και τις Nera αψογες και οι δυο μολις τελειωσουν οι νερα σειρα εχουν oro kai rosa .
Το μονο μειον ειναι οτι ειναι πλαστικες και ειναι λιγο "δυσκολες" στην εκχείλιση αργουν λιγακι .......

Σειρα να πω για την ROSA / RED .
καλη γευση δυνατο σωμα και χωρις προβλημα  στην ροη του καφε ......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας.

Να ρωτήσω ανά πόσο καιρό ή περίπου σε πόσους καφέδες κάνετε αφαλάτωση?

Έχω την Delonghi Inissia την χρησιμοποιήσω μόνο Σαββατοκύριακο για 5 καφέδες espresso (δλδ σύνολο 10 καφέδες την εβδομάδα.)

Την έχω 6 μήνες.

Παρατήρησα σήμερα ότι το νερό δεν είναι τόσο καυτό όσο στην αρχή.

Ξέρετε πόσο ζεστό σε βαθμούς είναι κανονικά?

(να βάλω κανένα θερμόμετρο να το μετρήσω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2023 στις 2:42 ΜΜ, kpins είπε

Καλησπέρα σας.

Να ρωτήσω ανά πόσο καιρό ή περίπου σε πόσους καφέδες κάνετε αφαλάτωση?

Έχω την Delonghi Inissia την χρησιμοποιήσω μόνο Σαββατοκύριακο για 5 καφέδες espresso (δλδ σύνολο 10 καφέδες την εβδομάδα.)

Την έχω 6 μήνες.

Παρατήρησα σήμερα ότι το νερό δεν είναι τόσο καυτό όσο στην αρχή.

Ξέρετε πόσο ζεστό σε βαθμούς είναι κανονικά?

(να βάλω κανένα θερμόμετρο να το μετρήσω.)

Εμενα κοπελα απ την Nespresso μου ειχε πει οτι αν πινω 1 καψουλα την μερα θελει 1 φορα τον χρονο , οποτε κανε τον υπολογισμο με 40 καψ τον μηνα ποσο παει περιπου , εγω που καταναλωνω μεσο ορο 3 καψ. την μερα την κανω καθε 3 μηνες περιπου..

Γενικα η θερμοκρασια του νερου πεφτει με την παροδο του χρονου , κανονικα ειναι 83-86c , γενικα η σωστη θερμοκρασια του νερου παιζει ρολο στην σωστη παρασκευη του εσπρεσσο

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpins είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τι χρησιμοποιείτε για να κάνετε αφαλάτωση?

Εκτος απο το official kit που εχει η Nespresso, μπορεις ειτε λευκο ξυδι, ειτε νερο + ξινό (σκονη τυπου μαγειρικη σοδα, στο σουπερ συσκευασια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpins είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τι χρησιμοποιείτε για να κάνετε αφαλάτωση?

Εγώ ξινό (κιτρικό οξύ) που είναι φτηνό και άοσμο, κάνεις την αφαλάτωση όπως λεν οι οδηγίες της νεσπρεσσο μόνο που αντί για το ειδικό υγρό διαλύεις το ξινό μέσα σε νερό και μετά το ρίχνεις στο δοχείο νερού της μηχανής και κάνεις την διαδικασία...

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...