Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Spanos είπε

Διαβάζοντας το θέμα ξέρω οτι πολλοί προτείνουν τα 30 αλλα για freddo, το θέμα είναι γιατί γίνεται αυτό με τα 30 στη δικιά μου μηχανή.

Από την στιγμή που έχεις κάνει reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και δεν βγάζει 40ml που με σκέτο νερό πρέπει να είναι 50ml επικοινώνησε με το μαγαζί να τους την στείλεις να την ελέγξουν..Εγώ την έχω ρυθμίσει να βγάζει 25ml καφέ γιατί μου αρέσει να είναι δυνατός ο καφές, πολλές φορές δε αφήνω μόλις 15 -18ml να τρέξουν για ακόμα πιο δυνατό καφέ τον λεγόμενο ristretto... Εγώ βρίσκω ότι όσο λιγότερο νερό ρίξεις τόσο πιο γλυκός παραμένει ο καφές... Lungo δεν πίνω καθόλου.. 

Αν δεν θες να την στείλεις πίσω υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις :

1) Να ρυθμίσεις το κουμπί lungo στα 40ml για espresso ποσότητα και να αφήσει το κουμπί espresso όπως είναι (αφού βγάζει με νερό 30ml , με κάψουλα θα βγάζει γύρω στα 25ml) 

2) Αφού σταματαει στα 25ml και εσύ θες 40ml στο ποτήρι ξαναπατα το κουμπί μέχρι να πέσει η ποσότητα που θες .

3) Πάρε μια μικρή ζυγαριά ακριβείας (5ε) περίπου, βαλτην κάτω απ' το ποτήρι την ώρα της εκχύλισης, πάτα την ποσότητα lungo  και σταματά την ροή όταν είναι 40ml..

4) Πάρε ένα ειδικό ποτηράκι καφέ που αναγράφει επάνω ποσότητες ristretto, espresso, lungo και κάνε εκχύλιση σε lungo  και σταματά την ροή στην ποσότητα που θες κάθε φορά 

ScreenShot_20240519184703.png

ScreenShot_20240519185006.png

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tι να πω...

Η μηχανή είναι made in Ukraine...μάρκα δε γράφει

 

Πάντως αν αποθηκεύσεις τις ποσότητες που θέλεις στην εκχύλιση δουλεύει μια χαρά και βγάζει πολύ καλό καφέ. 

Απ'οτι είδα βγάζει και με διάφορες μετρήσεις που έκανα, η εκχύλιση που κάνει με κάψουλα είναι αυτό που μετράς με σκέτο νερό -10ml. Δηλαδή αν με σκέτο νερό το ρυθμίσεις στα 40ml, παίρνεις 30ml με κάψουλα, αν ρυθμίσεις 50ml με νερό παίρνεις 40ml με κάψουλα και με 140ml παίρνεις 110ml.

 

θα πάρω και ένα τηλέφωνο να ρωτήσω αν και κάτι μου λέει οτι δε θα βγάλω άκρη. Γενικά ξέρει κανείς τη διαδικασία να τη στείλω για φτιάξιμο ή θα ταλαιπωρηθώ τζάμπα και θα μου την φέρουν όπως την έστειλα για να την κοιτάξουν με τα μάτια;

Επεξ/σία από Spanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Spanos είπε

Tι να πω...

Η μηχανή είναι made in Ukraine...μάρκα δε γράφει

 

Πάντως αν αποθηκεύσεις τις ποσότητες που θέλεις στην εκχύλιση δουλεύει μια χαρά και βγάζει πολύ καλό καφέ. 

Απ'οτι είδα βγάζει και με διάφορες μετρήσεις που έκανα, η εκχύλιση που κάνει με κάψουλα είναι αυτό που μετράς με σκέτο νερό -10ml. Δηλαδή αν με σκέτο νερό το ρυθμίσεις στα 40ml, παίρνεις 30ml με κάψουλα, αν ρυθμίσεις 50ml με νερό παίρνεις 40ml με κάψουλα και με 140ml παίρνεις 110ml.

 

θα πάρω και ένα τηλέφωνο να ρωτήσω αν και κάτι μου λέει οτι δε θα βγάλω άκρη. Γενικά ξέρει κανείς τη διαδικασία να τη στείλω για φτιάξιμο ή θα ταλαιπωρηθώ τζάμπα και θα μου την φέρουν όπως την έστειλα για να την κοιτάξουν με τα μάτια;

Ακόμα κι αν δεν την αγοράσες απ' την επίσημη Nespresso αν την έχεις καταχωρήσει στην επίσημη σελίδα (αν δεν το έχεις κάνει ήδη μπορείς εντός 1 μήνα από την ημερομηνία αγοράς) επικοινώνησε μαζί τους μέσω live chat και πες τους ακριβώς το πρόβλημα, ενδεχόμενως να σου ζητήσουν να κάνεις και live video κλίση η ενα βίντεο με μια εκχύλιση 

Τέλος για κάποιες μάρκες κάψουλων (όπως οι lollo πχ) είναι φυσιολογικό να βγάζουν γύρω στα 30ml με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις που οι γνήσιες Nespresso και άλλες ποιοτικές αλουμινίου κάψουλες βγάζουν 40ml λόγο της ότι η κάψουλα είναι φθηνή πλαστική 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω φλιτζάνι να χωράει διπλό καπουτσινο, πόσα ml πρέπει να είναι? Λέγοντας διπλό εννοω ότι βάζω 2 καψουλες και πατάω το κουμπί όχι του lungo, το πιο μικρό. Επίσης δεν έχω αλλάξει τις προρυθμισμενες ποσότητες που βγάζει 

Επίσης, για freddo ποιες καψουλες προτιμάτε? Έχει νόημα να παω στις νεσπρεσσο που γράφουν ότι είναι για freddo ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως πρεπει να δοκιμασεις για να βρεις τη γευση και την ποσοτητα που θα σου δωσει το καλυτερο αποτελεσμα "για εσενα". Προσωπικα οι νεσπρεσσο που λενε οτι ειναι για φρεντο εμενα μου αρεσουν. Εξισου μου αρεσουν για φρεντο και αυτες του ΑΒ καθως και οι Lor. Παρε ενα πακετο απο το καθενα και κανε δοκιμες. Εγω προσωπικα που εχω βρει ποια μου αρεσει καλυτερα, παλι θελω μια στο τοσο να χρησιμοποιω και αλλες για να αλλαζει η γευση που και που και να μη ρουτινιαζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Θέλω να πάρω φλιτζάνι να χωράει διπλό καπουτσινο, πόσα ml πρέπει να είναι? Λέγοντας διπλό εννοω ότι βάζω 2 καψουλες και πατάω το κουμπί όχι του lungo, το πιο μικρό. Επίσης δεν έχω αλλάξει τις προρυθμισμενες ποσότητες που βγάζει 

Επίσης, για freddo ποιες καψουλες προτιμάτε? Έχει νόημα να παω στις νεσπρεσσο που γράφουν ότι είναι για freddo ? 

Γυρω στα 200ml φλυτζανι χρειαζεσαι , βαλε στο google ''φλιτζανι καπουτσινο'' και θα σου βγαλει πολλα..

Θεμα γουστου ειναι ολα , για freddo συνηθως προτιμουνται 100% ρομπουστα ή μειγματα με ρομπουστα μεσα που εχει πιο γεματο σωμα και υψηλης εντασης γιατι οσο να ναι οταν παγωνει ο καφες μειονοντα τα αρωματα/γευση του πολυ περισσοτερο οταν και τα παγακια αρχιζουν να τον νερονουν.. Αυτες τις freddo της Nespresso δεν τις εχω δοκιμασει αλλα εχω δει πολυ μετριες κριτικες..

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Οι μονοποικιλιακές που έφερε το lidl δεν είναι κακές πάντως.

Eννοεις οτι εχει το LIDL νεες Bellarom μονοποικιλιακες ή καποια αλλη μαρκα?? Εγω απ οσο ξερω εχει τις δικες του Bellarom : espresso , ristretto , lungo και φερνει και καποιες επονυμες οπως Lavazza, Jacobs

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Eννοεις οτι εχει το LIDL νεες Bellarom μονοποικιλιακες ή καποια αλλη μαρκα?? Εγω απ οσο ξερω εχει τις δικες του Bellarom : espresso , ristretto , lungo και φερνει και καποιες επονυμες οπως Lavazza, Jacobs

Bellarom αλλά μονοποικιλιακές. Τις έχει σε ξεχωριστό ράφι. 

20240520_163040.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Bellarom αλλά μονοποικιλιακές. Τις έχει σε ξεχωριστό ράφι. 

20240520_163040.jpg

Ατσα το Lidl τσαχπινιες με μόνοποικιλίακους και κάψουλες αλουμινίου ! , τι τιμή έχουν? Η columbia 6/12 λογικά θα ειναι ξινές η άλλη πως είναι? Έχει και άλλους τύπους? θα πάω να δοκιμάσω από περιέργεια 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Ατσα το Lidl τσαχπινιες με μόνοποικιλίακους και κάψουλες αλουμινίου ! , τι τιμή έχουν? Η columbia 6/12 λογικά θα ειναι ξινές η άλλη πως είναι? Έχει και άλλους τύπους? θα πάω να δοκιμάσω από περιέργεια 

Όταν τους έχει προσφορά 2.49. Δεν είναι ξινός!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Όταν τους έχει προσφορά 2.49. Δεν είναι ξινός!

Α δηλαδη αρχικη τους εχει 3,5ε περιπου?

Ξερεις αν αυτην την περιοδο τους εχει προσφορα ? γιατι το LIDL δεν εχει online shop να βλεπεις τιμες..Αυτους τους 2 εχει μονο , εχει μηπως decaf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Α δηλαδη αρχικη τους εχει 3,5ε περιπου?

Ξερεις αν αυτην την περιοδο τους εχει προσφορα ? γιατι το LIDL δεν εχει online shop να βλεπεις τιμες..Αυτους τους 2 εχει μονο , εχει μηπως decaf?

Νομίζω τους έχει σε προσφορά. Decaf δεν ξέρω, νομίζω πως δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...