Προς το περιεχόμενο

Σε πολύ χαμηλά επίπεδα η διείσδυση του VDSL στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς δεν είπα ότι θα μας ρίχνουν λίγο. Με άλλους ρυθμούς αναπτύσονται αυτοί και με άλλους εμείς.

ThReSh έλα τώρα είσαι το πιο ενεργό μέλος του insomnia και όχι μόνο μην κάνεις σαν παιδάκι τώρα.Σε μένα έκανες παράθεση και μου είπες ότι σε 20-30 χρόνια θα μας ρίχνουν, σε βιοτικό επίπεδο.Μην παίζουμε με τις λέξεις.Που και σε 30 χρόνια ποιος ζει ποιος πεθαίνει ένα πράγμα.Όταν γράφουμε κάτι να μπορούμε να το υποστηρίζουμε μετά έτσι; :P By the way χρόνια πολλά για αύριο και καλή χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Δεν κάνω σαν παιδάκι, τα πράγματα είναι τόσο χαλιά που είμαι τελείως απαισιόδξος. Ότι όχι μόνο θα είμαστε "στάσιμοι", αλλά ότι θα γυρίσουμε κι άλλα χρόνια πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια 20 και 30 χρόνια; Ήδη δεκάδες χιλιάδες επιχειρήσεις έχουν κάνει μεταφορά έδρας στη Βουλγαρία. Κι αν συνεχιστεί η φοροκαταιγίδα θα πάνε τουλάχιστον άλλες τόσες.

Άλλος μύθος αυτός. Γιατί δεν πάνε όλες καλέ να σωθούνε οι άνθρωποι; Αλήθεια, υπάρχουν στοιχεία για το θέμα; Και ποιες μεγάλες επενδύσεις έχουν γίνει στη Βουλγαρία που έχει 10% φορολογία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνω σαν παιδάκι, τα πράγματα είναι τόσο χαλιά που είμαι τελείως απαισιόδξος. Ότι όχι μόνο θα είμαστε "στάσιμοι", αλλά ότι θα γυρίσουμε κι άλλα χρόνια πίσω...

Dont be μέρες που είναι κανένας δεν ξέρει τι ξημερώνει αύριο η αστάθεια είναι γενικευμένη και όχι μόνο στην Ελλάδα.Γράφει ο άλλος για επενδύσεις στην Βουλγαρία και γελάνε και οι πέτρες.Εκτός και αν εννοεί επενδύσεις όπως αυτές που βλέπω να μου στέλνουν αιτήματα φιλίας στο facebook του τύπου gyrofreniα bansko του Τάκη του σουβλατζή ο οποίος έφυγε με την καντίνα από ένα χωριό των Σερρών και πήγε στο Bansko.Αυτά τα χαζά urban legends να μην είχαμε και όλα θα πήγαιναν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, καταντάτε κουραστικοί με την άγνοια και το ύφος του ξερόλα. Βγείτε και λίγο από την νοοτροπία του ελληνάρα που θεωρεί ότι η χώρα του είναι η καλύτερη στον κόσμο μπας και πάρετε χαμπάρι τι συμβαίνει γύρω σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για στοιχεία, ορίστε μια λίστα με τις ξένες επενδύσεις που έχει προσελκύσει η κάθε χώρα. Η Ρουμανία στην 50η θέση, η Βουλγαρία στην 58η και η Ελλαδάρα στην 64η.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_received_FDI

 

Κι ένας δεύτερος πίνακας από την Παγκόσμια Τράπεζα.

http://data.worldbank.org/indicator/BX.KLT.DINV.CD.WD

 

Να δούμε πόσα άλλα στοιχεία θα πρέπει να παραθέσω για να παραδεχτείτε ορισμένοι ότι δεν είμαστε και τόσο σπουδαία χώρα όσο νομίζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εσύ νομίζεις ότι είμαστε πολύ χάλια χώρα και η Βουλγαρία σπουδαία. Στους πίνακες που αναφέρεις αυτοαναιρείσαι. Η χαοτική διαφορά που περιέγραψες πιο πάνω δεν αντικατοπτρίζεται. Λυπάμαι που σε στεναχωρώ.

 

Πέρα από την κατάταξη που είναι κοντινή έτσι κι αλλιώς, να βλέπεις και τα απόλυτα νούμερα. Και αυτά δεν δικαιολογούν την ανταγωνιστική οικονομία που περιγράφεις πιο πάνω. Με μόνο 10% φορολογία ενώ εδώ είναι 30% + 100% προκαταβολή όλη η Ευρώπη εκεί πρέπει να είναι. Τί, δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι η Βουλγαρία είναι σπουδαία. Νομίζω ότι η Ελλάδα είναι ένα ατελείωτο μπουρδέλο που έφαγε καμιά διακοσαριά-τριακόσια δις από χρηματοδοτήσεις χωρίς να φτιάξει σοβαρή οικονομία κι αυτό αποτυπώνεται με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο στην ανταγωνιστικότητα της οικονομίας, που γι αυτό μιλάμε εδώ.

 

Όσο για τη Βουλγαρία, ήδη 17.000 ελληνικές επιχειρήσεις έχουν μεταφέρει την έδρα τους εκεί. Σου φαίνεται αμελητέο νούμερο; Κράτα την καρδιά σου και θα μεγαλώσει κι άλλο. Στην Ελλάδα με τα τρία εκατομμύρια συνταξιούχους, ενάμιση εκατομμύριο ανέργους κι ένα εκατομμύριο δημόσιους υπάλληλους δεν υπάρχει περιθώριο για επιχειρηματικότητα.

 

Όλη η Ευρώπη δεν χρειάζεται να πάει στην Βουλγαρία, ή στην Ιρλανδία, ή στην Κύπρο γιατί στις περισσότερες χώρες έχουν χαμηλή φορολογία στις επιχειρήσεις με κίνητρα επενδύσεων και φοροαπαλλαγές. Μόνο εδώ καλούμαστε να πληρώνουμε διαρκώς χαράτσια και παράλογες προκαταβολλές φόρου. Κι επειδή οι Βούλγαροι ή οι Κύπριοι είναι δίπλα πολλοί έχουν αρχίσει να την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια.

 

Αυτά είναι τα hard facts. Αν δεν σ' αρέσουν αγνόησε τα και πίστευε ό,τι αγαπά η ψυχούλα σου. Απλά άσε τις ειρωνίες γιατί δεν ψαρώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, καταντάτε κουραστικοί με την άγνοια και το ύφος του ξερόλα. Βγείτε και λίγο από την νοοτροπία του ελληνάρα που θεωρεί ότι η χώρα του είναι η καλύτερη στον κόσμο μπας και πάρετε χαμπάρι τι συμβαίνει γύρω σας.

Βγες εσύ καλύτερα από το mod της Κυρά Κατίνας που βρίζει τους γείτονες της και μετά να μιλήσουμε.Άντε τώρα ο κάθε ένας τυχαίος που πίσω από ένα πληκτρολόγιο κρυμμένος μιλάει για Ελληναράδες.Αν δεν σου αρέσει εδώ στην Ελλάδα άντε στην Ζιμπάμπουε αγορίνα και κόψε αυτό το υφάκι γιατί αν με είχες μπροστά σου θα σου έλεγα εγώ αν θα τολμούσες να μου πεις ότι είμαι Ελληναράς.Δεν θα μας συγχύσεις χρονιάρες μέρες ok;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι η Βουλγαρία είναι σπουδαία. Νομίζω ότι η Ελλάδα είναι ένα ατελείωτο μπουρδέλο που έφαγε καμιά διακοσαριά-τριακόσια δις από χρηματοδοτήσεις χωρίς να φτιάξει σοβαρή οικονομία κι αυτό αποτυπώνεται με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο στην ανταγωνιστικότητα της οικονομίας, που γι αυτό μιλάμε εδώ.

 

Όσο για τη Βουλγαρία, ήδη 17.000 ελληνικές επιχειρήσεις έχουν μεταφέρει την έδρα τους εκεί. Σου φαίνεται αμελητέο νούμερο; Κράτα την καρδιά σου και θα μεγαλώσει κι άλλο. Στην Ελλάδα με τα τρία εκατομμύρια συνταξιούχους, ενάμιση εκατομμύριο ανέργους κι ένα εκατομμύριο δημόσιους υπάλληλους δεν υπάρχει περιθώριο για επιχειρηματικότητα.

 

Όλη η Ευρώπη δεν χρειάζεται να πάει στην Βουλγαρία, ή στην Ιρλανδία, ή στην Κύπρο γιατί στις περισσότερες χώρες έχουν χαμηλή φορολογία στις επιχειρήσεις με κίνητρα επενδύσεων και φοροαπαλλαγές. Μόνο εδώ καλούμαστε να πληρώνουμε διαρκώς χαράτσια και παράλογες προκαταβολλές φόρου. Κι επειδή οι Βούλγαροι ή οι Κύπριοι είναι δίπλα πολλοί έχουν αρχίσει να την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια.

 

Αυτά είναι τα hard facts. Αν δεν σ' αρέσουν αγνόησε τα και πίστευε ό,τι αγαπά η ψυχούλα σου. Απλά άσε τις ειρωνίες γιατί δεν ψαρώνω.

Είσαι και σκληρός και δεν ψαρώνεις!

 

 

Τα hard facts είναι ότι δυστυχώς έχεις έναν αχταρμά στο μυαλό σου από την παραπληροφόρηση και την έλλειψη γνώσεων.

 

Τα πραγματικά hard facts είναι ότι αυτά τα δις, πέρα από τα ελληνικά λαμόγια, τάισαν και πολλά ξένα λαμόγια κεντρικοευρωπαϊκά που ήρθαν να "επενδύσουν" στην Ελλάδα. Καμία μεγάλη επένδυση που έρχεται δεν υπάγεται στο φορολογικό καθεστώς που ισχύει για σένα και για μένα. Το πρόβλημα δεν είναι ούτε οι φόροι ούτε οι μισθοί. Δεν ξέρω καμία Γερμανία ή Ολλανδία να έχει χαμηλούς μισθούς. Είναι η πολιτική βούληση. Άμα ο Χ πολιτικός φορέας έχει σχέσεις διαπλοκής με τον Ψ επιχειρηματικό κύκλο, διαρκώς θα βάζει προσκόμματα σε νέες ανάλογες επενδύσεις.

 

Άλλος παράγοντας που προσελκύει επενδύσεις είναι η κατάρτιση του ανθρωπίνου δυναμικού μιας χώρας. Στην Ελλάδα είμαστε κάποια έτη (φωτός) μπροστά από τις εν λόγω χώρες και από πολλές μεγάλες οικονομίες. Γι αυτό έχουν και την ευκαιρία τόσες 10δες χιλιάδες επιστήμονες να πάνε στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες για δουλειά. Αυτοί δηλαδή χαζοί είναι; Δικούς τους ανέργους δεν έχουν;

 

Τέλος, όποιος θέλει να κάνει σοβαρή επένδυση και όχι να πάρει τσάμπα μια τεράστια εταιρεία με συνδρομητική βάση 10.000.000 πελάτες (βλέπε ΟΤΕ) δεν κοιτάει πόση είναι η ανεργία τώρα, αλλά η πολιτική σταθερότητα, η πολιτική βούληση και οι μελλοντικές προοπτικές της οικονομίας σε βάθος τουλάχιστον 10ετιας.

 

Αυτά και καλή χρονιά, έχουμε να πάμε να γλεντήσουμε κιόλας, δεν θα τη βγάλουμε στο Insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματικά hard facts είναι ότι αυτά τα δις, πέρα από τα ελληνικά λαμόγια, τάισαν και πολλά ξένα λαμόγια κεντρικοευρωπαϊκά που ήρθαν να "επενδύσουν" στην Ελλάδα. Καμία μεγάλη επένδυση που έρχεται δεν υπάγεται στο φορολογικό καθεστώς που ισχύει για σένα και για μένα. Το πρόβλημα δεν είναι ούτε οι φόροι ούτε οι μισθοί. Δεν ξέρω καμία Γερμανία ή Ολλανδία να έχει χαμηλούς μισθούς. Είναι η πολιτική βούληση. Άμα ο Χ πολιτικός φορέας έχει σχέσεις διαπλοκής με τον Ψ επιχειρηματικό κύκλο, διαρκώς θα βάζει προσκόμματα σε νέες ανάλογες επενδύσεις.

 

Ε αυτό ακριβώς ονομάζεται χαμηλή ανταγωνιστικότητα της οικονομίας ρε αδερφέ. Τελικά διαφωνείς για να διαφωνείς.

 

Άντε και καλή χρονιά.

 

Όσο για τον ούγκανο από πάνω που απειλεί να με δείρει, καλά μυαλά αδερφέ και ψυχραιμία χρονιάρες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αυτό ακριβώς ονομάζεται χαμηλή ανταγωνιστικότητα της οικονομίας ρε αδερφέ. Τελικά διαφωνείς για να διαφωνείς.

 

Άντε και καλή χρονιά.

 

Όσο για τον ούγκανο από πάνω που απειλεί να με δείρει, καλά μυαλά αδερφέ και ψυχραιμία χρονιάρες μέρες.

Σιγά να μην σε απειλήσω ότι θα σε δείρω άλλη δουλειά χρονιάρες μέρες δεν θα είχαν να κάνω από το να συγχύζομαι από τον καθένα άγνωστο που γράφει ιστορίες.Αυτό που επισήμανα είναι (αλλά θέλει βασικό iq να το καταλάβει κάποιος) είναι ότι πίσω από ένα πληκτρολόγιο οι χαρακτηρισμοί είναι εύκολοι,Ελληναράς,ούγκανος κ.αΤεσπα για όλα τα υπόλοιπα μέλη του forum χρόνια πολλά καλή χρονιά και μυαλά και περισσότερο μόνοιασμα μεταξύ μας.Η μεγάλη πληγή της χώρας διαχρονικά ήταν και είναι η διχόνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγάλη πληγή της χώρας είναι η αμορφωσιά που εκδηλώνεται με τον πιο πρόδηλο τρόπο όταν κάποιος αναφέρεται σε άλλες χώρες ως «κλαστήρια».

 

Μου φαίνεται πολύ αστείο που μιλάς για διχόνοια και μετά εύχεσαι σε όλους εκτός από εμένα. Σαν 2χρονος που του πήραν την πιπίλα του και κρατά μούτρα.

 

Καλή χρονιά αγορίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...