Προς το περιεχόμενο

Σε πολύ χαμηλά επίπεδα η διείσδυση του VDSL στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από περιέργεια, τι μπορεί να κερδίσει κάποιος πάροχος αν υπογράψω για VDSL και ξαναγυρίσω σε ADSL λόγω μη διαθεσιμότητας εφόσον είμαι ήδη πελάτης του;

 

Πριν μήνες μου είχαν πει από τον ΟΤΕ ενώ πλήρωνα το λογαριασμό μου "να μιλήσω με την κοπέλα μπροστά για αναβάθμιση της γραμμής μου". Τους είπα ευχαριστώ δεν ενδιαφέρομαι και δεν ασχολήθηκα. Υποθέτω όμως ότι ήθελαν να μου σπρώξουν VDSL. Στην περιοχή που μένω δεν υπάρχει διαθεσιμότητα (ούτε καμπίνες). Οπότε τι θα κέρδιζαν εάν έλεγα ναι, αφού ήμουν ήδη πελάτης ΟΤΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο λόγος αδέρφια που είναι κομμένο το upload, είναι διότι κάνουν οικονομία στο bandwith, δλδ εκεί που σε 10 γραμμές 50αρες θα μπορούσαν να περάσουν χ δεδομένα up/down, τώρα περνάνε 0.6χ, έτσι κερδίζουν extra γραμμές.

Αυτό σημαίνει ανάπτυξη για όσους δεν κτλβαν..

Να μην ξεχνάμε πώς οι Ρουμάνοι* έχουν σαν κύριο εισόδημα τις κομπίνες μέσο internet νομίζω*.

Και εγώ στα 1370μ.από το καφαο, έπιασα 9mbps από τα 30. Έκανα downgrade τον επόμενο μήνα. Ας μην μιλήσουμε για το latency..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο λόγος αδέρφια που είναι κομμένο το upload, είναι διότι κάνουν οικονομία στο bandwith, δλδ εκεί που σε 10 γραμμές 50αρες θα μπορούσαν να περάσουν χ δεδομένα up/down, τώρα περνάνε 0.6χ, έτσι κερδίζουν extra γραμμές.

Όχι, o κύριως λόγος είναι να μην χάσουν πελάτες που θέλουν μεγάλο upload και αναγκαστικά πληρώνουν τις σημαντικά ακριβότερες μισθωμένες γραμμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αύξηση του up αυξάνει κατά πολύ τις ανάγκες του down. Τίποτα περισσότερο. Τα μισθωμένα είναι άλλη κατηγορία με άλλες απαιτήσεις (πολύ περισσότερες από ένα υψηλό up προς το internet).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά δεν είπα ότι θα πήγαιναν όλοι των μισθωμένων, απλά αυτοί που έβαλαν μόνο και μόνο λόγω του upload, θα έφευγαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να συνυπολογίσουμε βέβαια ότι (ακόμα) στους περισσότερους καταναλωτές δεν χρειάζεται καν η VDSL. Ας μην κρίνουμε μόνο από τις δικές μας εμπειρίες που... λυσσάμε όταν ανεβαίνει το latency κατά 3ms και αρρωσταίνουμε όταν δεν παίρνουμε το μάξιμουμ του bandwidth λόγω seeding κάποιου ξεχασμένου αρχείου στον torrent client.

 

Συχνά για τον απλό χρήστη θα είχε πιθανώς μεγαλύτερο όφελος μια πολλαπλάσια τιμή στο upload ώστε να ανεβάσει φωτογραφίες από το κινητό στο cloud, παρά να πάει κάποιος πχ. από τα 12-15 στα 30Mbps.

 

Εγώ αναβάθμισα πριν λίγους μήνες από 10άρα γραμμή σε 50άρα και μέχρι στιγμής μου έχει κάνει μικρή διαφορά και σε λίγες περιπτώσεις. Περισσότερο είναι το ψυχολογικό. Εκεί που μέχρι πρότινος δεν μπορούσα να κατεβάζω ένα αρχείο λίγων GB και παράλληλα να στριμάρω και HD video από 2 μηχανήματα, ξέρω τώρα πως αν χρειαστεί να κατεβάσω κάτι, θα μπορώ να το κάνω πολύ γρήγορα, με ένα κόφτη στα 3-4MB/s και πρακτικά θα μου μένει κι άλλη μια απλή DSL για τις υπόλοιπες δουλειές μου.

 

Εφόσον πολλές υπηρεσίες (νόμιμες και μη) σταδιακά γυρίζουν σε streaming, τα μεγάλα και πολύωρα κατεβάσματα σιγά-σιγά μειώνονται δραματικά. Ακόμα και για τους... πατροπαράδοτους πειρατές, το κατέβασμα μιας ταινίας ή σειράς λογικά έχει ελαττωθεί σε μεγάλο βαθμό όταν υπάρχει η εναλλακτική του άμεσου στριμάρισματος.

 

Νομίζω πως η VDSL αυτή τη στιγμή αξιοποιείται κυρίως για τα digitally downloaded παιχνίδια πρώτης γραμμής (που λόγω των HD textures έχουν κυριολεκτικά ξεφύγει με κατεβάσματα των 40-60GB ακόμα και στις κονσόλες) ή αν υπάρχουν στο σπίτι πολλές συσκευές που δουλεύουν ταυτόχρονα (βλ. ακόμα και η πεθερά θέλει να χαζέψει HD video στο Youtube). Εννοείται και για όσους έχουν αργές συνδέσεις λόγω τεχνικών περιορισμών. Στο χωριό μου που μέχρι πολύ πρόσφατα περιοριζόμασταν στα 2Mbps και μόλις πέρσι ανεβήκαμε στα 4, προφανώς το επερχόμενο VDSL θα κάνει τεράστια διαφορά. Ομοίως και σε όσους έχουν αργές γραμμές σε τουριστικές επιχειρήσεις κλπ.

 

Όλα αυτά σε συνδυασμό με το υψηλότερο κόστος και την σχετικά περιορισμένη διαθεσιμότητα (αν και εδώ έχουμε δει άλματα τα τελευταία 2 χρόνια) μάλλον εξηγούν τα αποτελέσματα της έρευνας.

Φίλε μου αν θες να σε φωτισω σε κατι. Ειτε βλεπεις την ταινια απο streaming ειτε την κατεβασεις ειναι το ιδιο και το αυτο σε traffic. sorry αν στη χαλασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν θες να σε φωτισω σε κατι. Ειτε βλεπεις την ταινια απο streaming ειτε την κατεβασεις ειναι το ιδιο και το αυτο σε traffic. sorry αν στη χαλασα

Προφανώς. Δεν κατεβάζεις όμως τις υπόλοιπες 100 ταινίες που θα κατέβαζες "να υπάρχουν" μήπως βαρεθώ και θέλω να δω κάτι στα γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο υπαρχουν παχατουριδηδες που εχουν ορεξη να τρωνε αλλιως δε δινουν αδειες η διεισδυση θα παραμενει χαμηλη.

 

Επισης νομιζω πως η διεισδυση θα πρεπει να εξεταζει αν προτιμα ο κοσμος να αλλαξει σε vdsl απο τη στιγμη βεβαια που εχουν την επιλογη. Τωρα με την καλυψη που υπαρχει θεωρω οποιαδηποτε κριση της "διεισδυσης" τουλαχιστον αστεια.

 

Καθηστε να υπαρξει 60-80% καλυψη και να βγαλει η forthnet μια χριστουγεννιατικη προσφορα να αρχισει το μαλλιοτραβηγμα να σας πω εγω που θα παει η "διεισδυση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν η χώρα είναι "εχθρική" (δείκτης οικονομικής ελευθερίας για ΓΕΛΙΑ) προς τις επενδύσεις και το επιχειρείν τι περιμένεις? Τελευταία λέξη της τεχνολογίας και χαμηλές τιμές? Για κανένα λόγο, τα πάντα θα γίνονται συντηρητικά/αργά κι αν...

 

Τώρα για τον περιορισμό του upload στο VDSL συμφωνώ, αλλά για το ADSL δεν υπάρχει επιλογή, μέχρι 2Mbps πάει μέσω Annex-m...

Ενώ στην Ρουμανία που οργώνουν με τα βόδια ακόμα σε πολλές περιπτώσεις(το έχω δει με τα μάτια μου και υπάρχουν ακόμα χωριά χωρίς ρεύμα) ο δείκτης οικονομικής ελευθερίας γ@μεί τι να σου πω!Αυτήν η υποστήριξη στις σαπιοεταιρίες μας που μας πίνουν το αίμα,37 ευρώ στον Ο.Τ.Ε τον μηνα για 2 mbpsταχύτητα,όπου κανένας άλλος πάροχος δεν ρισκάρει σύνδεση με τέτοια τραγικά αποτελέσματα σε χωριό 15km έξω από την Λάρισα ουσιαστικά προάστιο της είμαστε και εμείς εκεί να  ο Π.Ο.Τ.Ε κάνει επενδύσεις.Μας είπε και το άλλο κουφό τώρα ότι δεν ανήκουμε σε λευκή περιοχή και φυσικά δεν ανήκουμε αφού δεν είμαστε στα κατσάβραχα και όταν ρωτήσαμε πότε θα μας βάλει καμπίνα μας είπε κάποια στιγμή τη επόμενη τριετία.Εγώ θέλω να ρωτήσω αν το κράτος έχει καθόλου δικαίωμα παρέμβασης(π.χ να πει θέλω οι τηλεπικοινωνίες μου να βασίζονται αποκλειστικά σε ftth σε ορίζοντα δύο ετών και αν δεν μπορείς π.χ duetse telecom στο καλό και να μας γράφεις.

Επεξ/σία από xstreamgamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα εν κατακλείδι δεν είναι τι κάνει και τι δεν κάνει το κράτος - που λίγο πολύ όλοι καταλαβαίνουμε τι κάνει. Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς ως καταναλωτές και πως/αν μπορούμε να οργανωθούμε ώστε να πιέσουμε καταστάσεις. Προς το παρόν, το μόνο που κάνουμε είναι να σιχτρίζουμε στα forums, ψάχνοντας για λίγη συμπόνοια και κατανόηση μεταξύ μας.

 

Δεν μπορώ να ακούω δικαιολογίες του στυλ "είστε πολύ μακρυά από το κέντρο". Στα αρχίδια μου, να φτιάξεις κέντρο πιο κοντά. Τι γελοίες δικαιολογίες είναι αυτές; Αλλά το να φωνάζω και να βρίζω μόνος μου δεν έχει κανένα αποτέλεσμα. Αν από την άλλη μαζευόμασταν καμιά κατοστή χιλιάδες και κάναμε συντονισμένες δράσεις έχω την αίσθηση πως πολλά θα άλλαζαν και σύντομα μάλιστα. Ας πούμε λοιπόν προτάσεις και ιδέες για το πως μπορούμε να οργανωθούμε. Να βγει και κάτι χρήσιμο από όλη αυτή τη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς. Δεν κατεβάζεις όμως τις υπόλοιπες 100 ταινίες που θα κατέβαζες "να υπάρχουν" μήπως βαρεθώ και θέλω να δω κάτι στα γρήγορα.

Kodi και Άγιος ο Θεός streaming σε οτιδήποτε οποτεδήποτε και με υπότιτλους αυτόματα.Άπειροι τίτλοι από μόνο ένα addont του (exodus)έχι και καμιά 200 addons ακόμα εύχρηστο και δουλεύει ακόμα και σε χαμηλές ταχύτητες όπως η δικιά μου(εγώ με download 1,75 mbps σηκώνω 720p άνετα.Addons για live stream από οποιοδήποτε κανάλι του εξωτερικού,αυτά δεν τα σηκώνει η γραμμή μου και φυσικά πολλά addons Για ποδόσφαιρο μπάσκετ, και XXX

Επεξ/σία από xstreamgamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να ρωτήσω αν το κράτος έχει καθόλου δικαίωμα παρέμβασης(π.χ να πει θέλω οι τηλεπικοινωνίες μου να βασίζονται αποκλειστικά σε ftth σε ορίζοντα δύο ετών και αν δεν μπορείς π.χ duetse telecom στο καλό και να μας γράφεις.

Θα μπορούσε αλλά θα αφορούσε όλες τις εταιρείες το ίδιο. Δηλαδή οι Vodafone, Wind, Forthnet και CYTA θα πήγαιναν στο καλό και θα μας έγραφαν πρώτες. Και εμείς θα μέναμε χωρίς τηλεπικοινωνίες. Η μόνη παραπάνω υποχρέωση που έχει ο ΟΤΕ είναι να νοικιάζει τον χαλκό.

Αυτό που έκανε το κράτος είναι να ξεκινήσει διαγωνιστική διαδικασία για το VDSL Vectoring. Όμως όπως το περιγράφεις πιθανότατα το αστικό σου κέντρο να μείνει στα αζήτητα από όλους τους παρόχους. Αυτό είναι το πλάνο γιατί επόμενα χρόνια (δεκαετία; ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα εν κατακλείδι δεν είναι τι κάνει και τι δεν κάνει το κράτος - που λίγο πολύ όλοι καταλαβαίνουμε τι κάνει. Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς ως καταναλωτές και πως/αν μπορούμε να οργανωθούμε ώστε να πιέσουμε καταστάσεις. Προς το παρόν, το μόνο που κάνουμε είναι να σιχτρίζουμε στα forums, ψάχνοντας για λίγη συμπόνοια και κατανόηση μεταξύ μας.

 

Δεν μπορώ να ακούω δικαιολογίες του στυλ "είστε πολύ μακρυά από το κέντρο". Στα αρχίδια μου, να φτιάξεις κέντρο πιο κοντά. Τι γελοίες δικαιολογίες είναι αυτές; Αλλά το να φωνάζω και να βρίζω μόνος μου δεν έχει κανένα αποτέλεσμα. Αν από την άλλη μαζευόμασταν καμιά κατοστή χιλιάδες και κάναμε συντονισμένες δράσεις έχω την αίσθηση πως πολλά θα άλλαζαν και σύντομα μάλιστα. Ας πούμε λοιπόν προτάσεις και ιδέες για το πως μπορούμε να οργανωθούμε. Να βγει και κάτι χρήσιμο από όλη αυτή τη συζήτηση.

Η ιδιωτική εταιρία,επεκτείνεται με βάση μόνο το κέρδος π.χ εμάς μας είπαν είστε μόνο 40 συνδέσεις,λες να μην διαμαρτυρηθήκαμε εμείς ως χωριό που αν δω στο youtube 720p video για πάνω από 20 λεπτά πέφτει η γραμμή;Το θέμα είναι να υπάρξει κεντρικός σχεδιασμό με ιδιώτες μεν αλλά να πει πχ το κράτος που του ανήκει το δίκτυο(για να μη ξεχνιόμαστε, δεν γίνεται να πωληθεί)  εγώ θέλω δίκτυο μόνο ftth ποια εταιρία μπορεί ας το αναλάβει αλλιώς τον μπούλο και ας υπάρξει στο κάτω κάτω συγχρηματοδότηση αν είναι ασύμφορο  το κόστος για τον ιδιώτη, μέσω ΕΣΠΑ η δεν ξέρω και εγώ τι.Σε μία σελίδα του facebook όπου έπεσα τυχαία έγραφε ο Πρωθυπουργός, για το μέλλον από τις ευρυζωνικές υπηρεσίες το τι κράξιμο έριξα από κάτω εκθέντοντας του όλο το σκηνικό με την περιοχή μου και με το πως μας αντιμετωπίζει ο Π.Ο.Τ.Ε  δεν λέγετε.Ακόμα και ο φανατικοί του που ξεσκίστηκαν στα like εξαφανίστηκαν.Σε δύο ώρες μου ήρθε reply στο comment και με ρωτούσαν αν είναι δυνατόν σε τέτοιο κεντρικό σημείο να έχουμε τέτοια χάλια υπηρεσία.Το αστείο είναι ότι μου έλεγαν, λες και εγώ δεν το ήξερα ότι περνάει οπτική ίνα από το χωριό εδώ και 5 χρονια, και ότι τους λέω μπούρδες και μπήκα απλά για να κράξω.Οπότε τους απάντησα ότι αν θέλουν τους προσκαλώ στο χωριό να δουν από μόνοι τους τα αποτελέσματα.Κοινώς εκεί στο κράτος δεν ξέρουν καν τι τους γίνεται τι άλλο να πούμε τώρα;

Θα μπορούσε αλλά θα αφορούσε όλες τις εταιρείες το ίδιο. Δηλαδή οι Vodafone, Wind, Forthnet και CYTA θα πήγαιναν στο καλό και θα μας έγραφαν πρώτες. Και εμείς θα μέναμε χωρίς τηλεπικοινωνίες. Η μόνη παραπάνω υποχρέωση που έχει ο ΟΤΕ είναι να νοικιάζει τον χαλκό.

Αυτό που έκανε το κράτος είναι να ξεκινήσει διαγωνιστική διαδικασία για το VDSL Vectoring. Όμως όπως το περιγράφεις πιθανότατα το αστικό σου κέντρο να μείνει στα αζήτητα από όλους τους παρόχους. Αυτό είναι το πλάνο γιατί επόμενα χρόνια (δεκαετία; ).

Ευτυχώς που από ότι φαίνεται δεν θα περιμένουμε δεκαετία ούτε θα μείνουμε στα αζήτητα γιατί υπάρχει κοινοτική οδηγία ότι μέχρι το 2020 πρέπει να έχουν άπαντες 30 mbps ελάχιστη σύνδεση και μιλώντας με τεχνικό του Π.Ο.Τ.Ε που ήταν συμμαθητής μου(ήρθε στο σπίτι για βλάβη,βασικά έρχεται κάθε 40 μέρες περίπου, οπότε ξαναγνωριστήκαμε :P )μου είπε ότι το πλάνο είναι να κλείσουν όλες οι τρύπες στα χωριά που ουσιαστικά δεν έχουμε adsl.ok να το καταλάβω είναι πολλά αυτά τα χωριά στον νομό αλλά επιτέλους σε εμάς υπάρχει ήδη  υποδομή,(το χωριό το διασχίζει η παλιά Ε.Ο Λαρίσης-Αθηνών το κόβει στην μεση και επίσης είναι το μόνο από αυτά που διασχίζει η Εθνική οδός χωρίς αξιοπρεπή υπηρεσία)οπότε θα έπρεπε να ξεκινήσουν από μας.Εκεί ξεροκατάπιε μου είπε ότι αυτό είναι το λογικό άλλα και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μόνο που ο ΟΤΕ δεν είναι ιδιωτική εταιρία. Αν ήταν δεν θα πληρώναμε 600 εκατομμύρια το χρόνο για το συνταξιοδοτικό τους ταμείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...