Προς το περιεχόμενο

Σε πολύ χαμηλά επίπεδα η διείσδυση του VDSL στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άνθρωπε μου, άσε με ήσυχο, τα έχεις βάλει μαζί μου απο χθες.

Είσαι απαράδεκτος και προσβλητικός.

Μάθε να μιλάς σωστά και να μην το παίζεις μάγκας επειδή είσαι πίσω από ένα πληκτρολόγιο!

Προσλητική συμπεριφορά επειδή είπε κάτι για τον γείτονα του; Ρε μαν, κούλαρε. Φάε κάνα μελομακάρονο να ανέβει λίγο το ζάχαρο γιατί λες βλακείες.

Δεν λέω καθόλου βλακείες.

Αν εσένα η έκφραση "Ευτυχώς είναι μπατίρης" σου αρέσει, μαγκιά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχαμε τον ΟΤΕ που γενικά καθυστέρησε πολύ αρκετές από τις υποδομές, τώρα, ακόμη χειρότερα, έχουμε και την ΔΕΗ, οι οποίοι καθυστερούν απίστευτα την τροφοδότηση με ρεύμα πάρα πολλών έτοιμων καμπινών VDSL και γενικά είναι τα ζώα μας αργά!!!! Παράδειγμα στην Πετρούπολη, που καμπίνες έχουν τοποθετηθεί εδώ και 9 μήνες, είναι πανέτοιμες, και περιμένουν τόσο καιρό πότε θα ελεήσουν οι ΔΕΗ-τζήδες να πάρουν τα ποδάρια τους να έρθουν να κάνουν την δουλειά τους!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε τον ΟΤΕ που γενικά καθυστέρησε πολύ αρκετές από τις υποδομές, τώρα, ακόμη χειρότερα, έχουμε και την ΔΕΗ, οι οποίοι καθυστερούν απίστευτα την τροφοδότηση με ρεύμα πάρα πολλών έτοιμων καμπινών VDSL και γενικά είναι τα ζώα μας αργά!!!! Παράδειγμα στην Πετρούπολη, που καμπίνες έχουν τοποθετηθεί εδώ και 9 μήνες, είναι πανέτοιμες, και περιμένουν τόσο καιρό πότε θα ελεήσουν οι ΔΕΗ-τζήδες να πάρουν τα ποδάρια τους να έρθουν να κάνουν την δουλειά τους!!!

 

Μήπως έχει αναλάβει το έργο η ΔΕΔΔΗΕ του γνωστού εργολάβου της κυβέρνησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα ότι η διαδικασία γίνεται μέσω Terminal, αλλά για να φορτώσεις στη συνέχεια τους υπότιτλους, τους κατεβάζεις και drag&drop στο vlc και παίζουν όπως συνήθως; Αν ναι ΟΚ!

Ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που μου προκαλεί εντύπωση σε αυτό το thread, όπως και σε παρόμοια, είναι ότι ενώ κατά γενική ομολογία έχουμε πανάκριβες υπηρεσίες θα βρεθεί κάποιος να δίνει δίκιο στις εταιρίες γιατί φταίνε οι δρόμοι, οι δήμοι, οι κακοτεχνίες, οι βροχές ή ο Ερμής που είναι ανάδρομος. Κι έτσι έχουμε καταλήξει να έχουμε το ακριβότερο Internet, πανάκριβες συνδέσεις κινητής τηλεφωνίας, τιμές hosting σε ελληνικούς παρόχους που είναι τριπλάσιες από το εξωτερικό, ακόμα και τα προϊόντα που πωλούνται στα super markets έρχονται με καπέλο στην Ελλάδα.

 

Ρε μάγκες, κουράστηκα ειλικρινά. Γιατί δεν λέμε τα πράγματα με το όνομα τους; Η πλειονότητα των ελληνικών επιχειρήσεων κοιτάνε τον καταναλωτή σαν μαλάκα. Φτιάχνουν ωραιότατα καρτέλ και πληρώνεις προϊόντα και υπηρεσίες σε διπλές και τριπλές τιμές από ότι στο εξωτερικό. Γιατί να έχω περιορισμό στο upload και να μην είναι όσο και το download; Ελληνική πατέντα κι αυτό.

 

Το θέμα είναι να εξαπλωθούν επιχειρήσεις όπως η Inalan και μετά μαύρο σε OTE, HOL και Forthnet να χρεοκοπήσουν να ησυχάσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που μου προκαλεί εντύπωση σε αυτό το thread, όπως και σε παρόμοια, είναι ότι ενώ κατά γενική ομολογία έχουμε πανάκριβες υπηρεσίες θα βρεθεί κάποιος να δίνει δίκιο στις εταιρίες γιατί φταίνε οι δρόμοι, οι δήμοι, οι κακοτεχνίες, οι βροχές ή ο Ερμής που είναι ανάδρομος. Κι έτσι έχουμε καταλήξει να έχουμε το ακριβότερο Internet, πανάκριβες συνδέσεις κινητής τηλεφωνίας, τιμές hosting σε ελληνικούς παρόχους που είναι τριπλάσιες από το εξωτερικό, ακόμα και τα προϊόντα που πωλούνται στα super markets έρχονται με καπέλο στην Ελλάδα.

 

Ρε μάγκες, κουράστηκα ειλικρινά. Γιατί δεν λέμε τα πράγματα με το όνομα τους; Η πλειονότητα των ελληνικών επιχειρήσεων κοιτάνε τον καταναλωτή σαν μαλάκα. Φτιάχνουν ωραιότατα καρτέλ και πληρώνεις προϊόντα και υπηρεσίες σε διπλές και τριπλές τιμές από ότι στο εξωτερικό. Γιατί να έχω περιορισμό στο upload και να μην είναι όσο και το download; Ελληνική πατέντα κι αυτό.

 

Το θέμα είναι να εξαπλωθούν επιχειρήσεις όπως η Inalan και μετά μαύρο σε OTE, HOL και Forthnet να χρεοκοπήσουν να ησυχάσουμε.

 

 

Ξεχασες να πεις τους μισθους που ειναι στο 1/3- 1/5 απο τις χωρες με τις οποιες εχουμε ιδιες τιμες αγαθων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εμένα αυτό που μου προκαλεί εντύπωση σε αυτό το thread, όπως και σε παρόμοια, είναι ότι ενώ κατά γενική ομολογία έχουμε πανάκριβες υπηρεσίες θα βρεθεί κάποιος να δίνει δίκιο στις εταιρίες γιατί φταίνε οι δρόμοι, οι δήμοι, οι κακοτεχνίες, οι βροχές ή ο Ερμής που είναι ανάδρομος. Κι έτσι έχουμε καταλήξει να έχουμε το ακριβότερο Internet, πανάκριβες συνδέσεις κινητής τηλεφωνίας, τιμές hosting σε ελληνικούς παρόχους που είναι τριπλάσιες από το εξωτερικό, ακόμα και τα προϊόντα που πωλούνται στα super markets έρχονται με καπέλο στην Ελλάδα.

 

Ρε μάγκες, κουράστηκα ειλικρινά. Γιατί δεν λέμε τα πράγματα με το όνομα τους; Η πλειονότητα των ελληνικών επιχειρήσεων κοιτάνε τον καταναλωτή σαν μαλάκα. Φτιάχνουν ωραιότατα καρτέλ και πληρώνεις προϊόντα και υπηρεσίες σε διπλές και τριπλές τιμές από ότι στο εξωτερικό. Γιατί να έχω περιορισμό στο upload και να μην είναι όσο και το download; Ελληνική πατέντα κι αυτό.

 

Το θέμα είναι να εξαπλωθούν επιχειρήσεις όπως η Inalan και μετά μαύρο σε OTE, HOL και Forthnet να χρεοκοπήσουν να ησυχάσουμε.

 

Όταν η χώρα είναι "εχθρική" (δείκτης οικονομικής ελευθερίας για ΓΕΛΙΑ) προς τις επενδύσεις και το επιχειρείν τι περιμένεις? Τελευταία λέξη της τεχνολογίας και χαμηλές τιμές? Για κανένα λόγο, τα πάντα θα γίνονται συντηρητικά/αργά κι αν...

 

Τώρα για τον περιορισμό του upload στο VDSL συμφωνώ, αλλά για το ADSL δεν υπάρχει επιλογή, μέχρι 2Mbps πάει μέσω Annex-m...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έδιναν upstream όσο και downstream στο VDSL2 θα γκρέμιζαν την αγορά των μισθωμένων κυκλωμάτων. Στο ADSL από την άλλη, απλά δε γίνεται, βάση του προτύπου (max upstream = 3,3 Mbit/s).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 Στο ADSL από την άλλη, απλά δε γίνεται, βάση του προτύπου (max upstream = 3,3 Mbit/s).

 

Και βάση απόστασης πάλι, όσο πιο μακρυά τόσο πιο χαμηλό κι αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασες να πεις τους μισθους που ειναι στο 1/3- 1/5 απο τις χωρες με τις οποιες εχουμε ακριβοτερες τιμες αγαθων

 

Fixed.....!!!!   :-D  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αλλάξεις σε VDSL, αν δεν κάνω λάθος στου Παπάγου έχουν μπει και ενεργοποιηθεί από το 2014 οι καινούριες υπαίθριες καμπίνες...

Ρώτησα σε Vodafone (HOL) και μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ακόμα στην περιοχή μου. Δεν γνωρίζω για άλλο πάροχο αλλά δε θέλω να παίζω με ρήτρες και όλα τα ωραία που κάνουν αυτές οι εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ρώτησα σε Vodafone (HOL) και μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ακόμα στην περιοχή μου. Δεν γνωρίζω για άλλο πάροχο αλλά δε θέλω να παίζω με ρήτρες και όλα τα ωραία που κάνουν αυτές οι εταιρείες.

 

Πήγαινε στον έλεγχο διαθεσιμότητας του κάθε παρόχου και checkαρε με διεύθυνση, απλά για την περιέργεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...