Προς το περιεχόμενο

εθελοντης αιμοδοτης


παπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πολύ καλα κανουν !!!

Ποτε δεν μπορουν  να είναι σιγουροι 100% ότι δεν θα χρειαστεί και είναι και ενας τροπος να μαζεψουν αιμα γιατι από εθελοντισμο εχουμε πρόβλημα .

α.απλα θα μπορουσαν αμα χρειαστει να σου πουν οτι το χρωστας.

β.δεν διαφωνω που με αυτο τον τροπο αναγκαζουν τον κοσμο να δινει αιμα*** ΑΛΛΑ αλλα με νευριαζει που αμα οι φιαλες δεν χρησιμοποιηθουν στην επεμβαση τις χανεις.

αν οι φιαλες που δεν χρησιμοποιουνται τις κρατουσε  spare αυτος που της εδωσε τοτε θα ηταν σωστο.

αλλα τωρα σε αναγκαζω να δωσεις μηπως χρειαστει και αμα δεν χρειαστει τις εχασες οκ δεν ειναι οτι καλυτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 272
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στην ουσια οταν δινει αιμα οι φιαλες αυτες δινονται αλλου και οταν χρειαστεις σου δινουν.αυτο σημαινει spare..Δεν ειναι οτι τις αποθηκευουν αυτες που εδωσες για σενα αφου το αιμα δεν κραταει για παντα.το spare μπορεις να το μεταφρασεις με οποια λεξη θες.στην πραξη ειναι φιαλες αιμα που δικαιουσαι αρα ειναι εφεδρικες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαλα προσφατα καρτα εθελοντη, μου εφτιαξαν account στο Μητρώο Αιμοδοτών και απ'οτι ειδα στην καρτελα μου εχουν μετρησει και οι 2 φορες που ειχα δωσει αιμα πριν το παρω στα σοβαρα και γραφτω.

 

Νουμπικη ερωτηση:

'πρεπει' να γραφτω και σε καποιο συλλογο/ομαδα αιμοδοτων ή δεν εχει καποια παραπανω σημασια ή προνομιο;

Τι παραπανω προσφερει η ομαδα απο το να πηγαινω ανα 3μηνο στο νοσοκομειο και να δινω μονος μου;

Εμένα πάλι το αντίθετο,έδωσα 2 φορές και αφού είδα ο νουμπάς κάποιον που είχε βγάλει κάρτα τότε μου έβγαλαν αφού βέβαια έκανα και φασαρία για να ενημερωθεί με τις 2 φιάλες που είχα δώσει πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ουσια οταν δινει αιμα οι φιαλες αυτες δινονται αλλου και οταν χρειαστεις σου δινουν.αυτο σημαινει spare..Δεν ειναι οτι τις αποθηκευουν αυτες που εδωσες για σενα αφου το αιμα δεν κραταει για παντα.το spare μπορεις να το μεταφρασεις με οποια λεξη θες.στην πραξη ειναι φιαλες αιμα που δικαιουσαι αρα ειναι εφεδρικες.

Σωστο αλλα θα μου επιτρεψεις να παραθεσω δυο πραγματα. 1) ΟΛΟΙ οσοι μπορουν να δωσουν αιμα επρεπε να εχουν spare στο ονομα τους. Να γινουν εθελοντες και οι μπουκαλες που δινουν ειναι διαθεσιμες σε αυτους και στους συγγενεις τους πρωτου βαθμου. 2) οσοι σκεφτοντε αν θα δοσουν μηπως μετα τυχει κατι σε καποιον δικο τους να μην το σκεφτοντε. Αν καποιος εστω και φιλος σας εχει θεμα και ειστε εθελοντης αιμοδοτης θα σας εξυπερετησουν 100% ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι το 2006 στα 48 μου εδινα από τα 25 (πρωτη φορα σαν φαντάρος )  3 φορες τον χρονο συνηθως εθελοντικα και σπανια για ασθενη.

 

Ειχα γεμισει δυο καρτες εθελοντή αιμοδοτη .

 

23 χρονια Χ 3 φορες = 69 φιαλες .

 

Εκανα σπονδυλοδεσια το 2006 και επειδή ειχα Ο(-) και η επεμβαση δεν ηταν θεμα ζωης και θανατου μου ζητησαν να παω 6 φιαλες  Ο(-) μονο για να μπω χειρουργειο .

 

Ειχα κανει και σχετικο post αναζητησης αιματος εδώ.

 

Κατά την γνωμη μου  επρεπε να κοψουν τον κ...λο τους και να μου βρουν.

 

Από τα 50 μου λογω παθολογικων χρονιων  παθησεων σταματησα να δινω γατι είμαι σε ομαδα αποκλεισμενη .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι το αντίθετο,έδωσα 2 φορές και αφού είδα ο νουμπάς κάποιον που είχε βγάλει κάρτα τότε μου έβγαλαν αφού βέβαια έκανα και φασαρία για να ενημερωθεί με τις 2 φιάλες που είχα δώσει πριν.

αλλο η χαρτινη καρτα που βγαινει συνηθως εκεινη την στιγμη και στην δινουν και αλλο η online Καρτα.την χαρτινη θα πρεπε να στην ειχαν δωσει.βεβαια η χαρτινη δεν εχει και καμια τρελη αξια απο μονη της διοτι ειναι απλα για να γνωριζεις εσυ ποτε εχεις δωσει.ολα τα υπολοιπα ειναι στο συστημα.οταν σε δηλωσουν για να ενεργοποιηθεις Online στο νεο συστημα απο εκεινη την στιγμη καταγραφονται και οι αιμοδοσιες σου στο site ωστε οταν παραλαβεις την νεα καρτα να μπορεις να δεις και τις αιμοδοσιες.οι πολυ παλιες ομως αυτες που ειναι στην χαρτινη καρτα δεν υπηρχαν σε μενα και μου λενε πρεπει να πας εκει που δινεις και να τους πεις να στις περασουν Online αμα θες να τις βλεπεις και αυτες Online.μικρο το κακο.εφοσον τις εχω στην χαρτινη καρτα και τις εχει και περασμενες το νοσοκομειο στο συστημα τους δεν χανω κατι

Σωστο αλλα θα μου επιτρεψεις να παραθεσω δυο πραγματα. 1) ΟΛΟΙ οσοι μπορουν να δωσουν αιμα επρεπε να εχουν spare στο ονομα τους. Να γινουν εθελοντες και οι μπουκαλες που δινουν ειναι διαθεσιμες σε αυτους και στους συγγενεις τους πρωτου βαθμου. 2) οσοι σκεφτοντε αν θα δοσουν μηπως μετα τυχει κατι σε καποιον δικο τους να μην το σκεφτοντε. Αν καποιος εστω και φιλος σας εχει θεμα και ειστε εθελοντης αιμοδοτης θα σας εξυπερετησουν 100% ;)

Οταν δινεις αιμα η φιαλη ειναι διαθεσιμη οχι μονο για συγγενεις πρωτου βαθμου αλλα μπορεις να την δωσεις παντου.εξαιρεση ειναι οταν δινεις πχ στην εταιρεια σου και εχετε καποιο συλλογο(τραπεζα αιματος) που εκει σου λενε πχ μονο πρωτου βαθμου συγγενεια.για αυτο δεν δινω εκει γιανα μπορω να δωσω μια φιαλη οπου χρειαστει.Αν καποιος μπορει να δωσει και δωσει θα εχει spare στο ονομα του εκτος αν δεν καταλαβα κατι καλα σε αυτο που γραψες.Ετσι και αλλιως μπορεις να δωσεις μεχρι 4 φορες το χρονο.αν καποιος φοβατε να δωσει μην τυχει σε καποιον δικο του μπορει να ξεκινησει να δινει εθελοντικα για να μαζεψει καποιες φιαλες και μετα μπορει να δωσει σε καποιον*.Ακομα και αν η πρωτη φορα που δωσει χρειαστει σε καποιον και την εδωσε σε καποιον την επομενη φορα μπορει να δωσει εθελοντικα.Αν τυχει κατι στο ενδιαμεσο ολο και καποιο αλλο ατομο θα βοηθησει. Αλλα ναι σκοπος ειναι καποιος να ξεκινησει και οχι να περιμενει να παει 50 ή να χρειαστει κατι για να δωσει πρωτη φορα.και εγω πρωτη φορα στο στρατο εδωσα για καποιο ατομο απο εκει και περα ξεκινησα εθελοντικα και κατα καιρους εχω δωσει φιαλες σε ατομα που χρειαζοντουσαν.αν κατι δεν καταλαβα ή δεν το απαντησα σωστα just tell me

Μεχρι το 2006 στα 48 μου εδινα από τα 25 (πρωτη φορα σαν φαντάρος )  3 φορες τον χρονο συνηθως εθελοντικα και σπανια για ασθενη.

 

Ειχα γεμισει δυο καρτες εθελοντή αιμοδοτη .

 

23 χρονια Χ 3 φορες = 69 φιαλες .

 

Εκανα σπονδυλοδεσια το 2006 και επειδή ειχα Ο(-) και η επεμβαση δεν ηταν θεμα ζωης και θανατου μου ζητησαν να παω 6 φιαλες  Ο(-) μονο για να μπω χειρουργειο .

 

Ειχα κανει και σχετικο post αναζητησης αιματος εδώ.

 

Κατά την γνωμη μου  επρεπε να κοψουν τον κ...λο τους και να μου βρουν.

 

Από τα 50 μου λογω παθολογικων χρονιων  παθησεων σταματησα να δινω γατι είμαι σε ομαδα αποκλεισμενη .

Ναι κανονικα θα πρεπε να σου βρουν γιατι ελεος εχεις δωσεις τοσες.απο την αλλη το Rhesus αρνητικο ειναι ενα μεγαλο θεμα δυστυχως.πολυ σπανιο αλλο τοσο και σε 0 που δεν μπορεις να παρεις απο ολους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι κανονικα θα πρεπε να σου βρουν γιατι ελεος εχεις δωσεις τοσες.απο την αλλη το Rhesus αρνητικο ειναι ενα μεγαλο θεμα δυστυχως.πολυ σπανιο αλλο τοσο και σε 0 που δεν μπορεις να παρεις απο ολους.

 

 

Δεν διαφωνω ότι είναι σπανιο αλλα παντα υπαρχει . Μια φορα με ειχαν παρει τηλ από το Παιδων και ειχα παει και ειχα δωσει αιμοπετάλια για νεογενητο και τα αιμοπετάλια δεν μπορουν να αποθηκευτουν εστω για περιορισμενο χρονο όπως το αιμα .

 

Όταν πριν 3 χρονια λογω λευχαιμιας χρειαστηκε η πεθερα μου και δεν μπορουσα να δωσω απαιτησαν να παει καποιος μονο πρωινες ωρες και μονο στο Σωτηρια για να δωσει αιμοπετάλια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σιγουρα καπου θα υπαρχει εφοσον και το αιμα μπορει να αποθηκευτει για ενα χ διαστημα. τωρα για το δευτερο θεμα που λες δυστυχως στις διαδικασιες πασχει το συστημα αρκετα ενω αλλες φορες υπαρχει αναμονη κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σιγουρα καπου θα υπαρχει εφοσον και το αιμα μπορει να αποθηκευτει για ενα χ διαστημα. τωρα για το δευτερο θεμα που λες δυστυχως στις διαδικασιες πασχει το συστημα αρκετα ενω αλλες φορες υπαρχει αναμονη κτλ.

 

Μου ειχαν πει ότι για αιμοπετάλια πρεπει να είναι παρων γιατρος και το απόγευμα δεν ειχαν ...Ελεος !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι παρομοιο θεμα με αυτο που ειχα εγω.εδινα αιμα το σαββατο αλλα μετα επειδη δεν επαιζαν γιατροι το κατεργησαν το σαββατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στο κ.α.τ. μπορεις να δωσεις και σουκου και απογευματα και αργιες! Ειναι πολυ σημαντικο αυτο για να δωθει κινητρο σε ακομη περισσοτερους να γινουν εθελοντες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν το χει ανεβασει καποιος πριν αλλα αξιζει να το διαβασει καποιος που το σκεφτεται

 

http://www.onmed.gr/ygeia/story/338101/aimodosia-poia-einai-ta-ofeli-gia-tin-ygeia-sas

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έλλειψη σιδήρου και φερριτίνης (κάτω από 3) εδώ και χρόνια. Παρόλα αυτά έδωσα αίμα πριν λίγους μήνες. Το αίμα αυτό τώρα θα επηρεάσει τον λήπτη; Ή αυτό είναι κάτι που επηρεάζει μόνο εμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το σημείο να υπενθυμίσουμε την κουλαμάρα πως εαν είσαι άνδρας και έχεις κάνει σεξ με άλλον άνδρα έστω και μια φορά στη ζωή σου ακόμα και με προφύλαξη αποκλείεσαι δια βίου από την αιμοδοσία.

Τουλαχιστον τωρα θα εχω μια σοβαρη δικαιολογια απτο να λεω οτι φοβαμαι τις βελονες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...