Προς το περιεχόμενο

Μεχρι τι ηλικια λεμε τα καλαντα? Ανοιγετε πορτες;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην παραμυθοχώρα που ζω, από τα 100 παιδιά που βγαίνουν να πουν κάλαντα τα 54.2 δε γυρνάνε ποτέ σπίτι και τα 18 έχουν κακοποιηθεί.

 

Δε ρίχνεις λέω γω λίγο νερό στο πρόσωπο; Έχετε περάσει το στάδιο που δεν αντιλαμβάνεστε ότι φαντασιώνεστε και το γυρνάτε ανάποδα.

 

/offtopic

Καλημέρα και χρόνια πολλά, συνέχισε τον ύπνο σου στον φανταστικό σου κόσμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα Καλαντα τα ειχα παντα σαν κατι που τα λενε παιδια παντως κι οχι εφηβοι επειδη ετσι κανανε στα μερη μου.

Παντως εγω Καλαντα και Λαζαρο εβγαζα γερο μεροκαματο. 270 ευρω ειχα μαζεψει μια φορα και τοσα γλυκα που επρεπε να παω σπιτι να κανω ξεφορτωμα για να συνεχισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίσατε δυο συμμαθητές μου από το Γυμνάσιο με όλα αυτά που έχουν ειπωθεί. Πήγαιναν ντουέτο σε κάθε γιορτή που ήταν έθιμο το παιδιά να βγαίνουν στις γειτονιές και να τραγουδάνε για να μαζέψουν λεφτά. Ο ένας εξ'αυτών το είδε πολύ σοβαρά, καθώς έβγαζαν μεγάλο χαρτζιλίκι. Αυτό κράτησε μέχρι την Δευτέρα Γυμνασίου.

Με το που πάμε Τρίτη, ο 'παθιασμένος' του ζήτησε πάλι να πάνε για κάλαντα,αλλά ο άλλος αρνήθηκε, με την δικαιολογία πως ήταν αρκετά μεγάλοι για αυτά. Φυσικά τσακώθηκαν και για μια εβδομάδα δεν μιλιόνταν .

Ο παθιασμένος πήγε μόνος του για κάλαντα εκείνη την χρονιά, αλλά δεν κατάφερε να μαζέψει πολλά, καθώς τον έβλεπαν αρκετά μεγάλο για κάλαντα οι νοικοκυρές που άνοιγαν την πόρτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτι γεροντοκόρες κάμετε, αφήστε τα παιδάκια να χαρούν... :mellow:  

 

Από εκεί και πέρα φυσικά όταν έρχονται μαντράχαλοι, κατσίβελοι ή αγενέστατα παιδάκια τότε δεν ανοίγουμε πόρτες.

 

 

Btw:Όποιος/α ήταν μικρός-η στα καλντερίμια για κάλαντα και τώρα το παίζει κουλ και δεν ανοίγει είναι τουλάχιστον υποκριτής/ια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περίμενα να έρθουν να τα πούν, είχα ετοιμάσει 2ευρα αλλά τίποτα, βαριούνται να ανέβουν στον τελευταίο όροφο μάλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τα 14 με 15 είναι μια χαρά. Εμείς ξυπναγαμε από τα χαράματα τσαντάκι στη μέση και γυρνούσαμε όταν νυχτωνε. Κοβαμε αρκετά χιλιόμετρα. Τα λέγαμε παραμονή στο χωριό πρωτοχρονιά στο χωριό και δεύτερη μέρα πηγαίναμε και στο χωριό της γιαγιάς μου και τα λέγαμε και εκεί. Στο δικό μου χωριό έδιναν από 10 λεπτά μέχρι 1 ευρώ το πολύ. 120 ευρώ τα μαζευα βαριά βαριά. Στο άλλο το χωριό σε μια μέρα βγάζαμε 200 ευρώ +. Είχε ελάχιστα παιδιά και όλοι έδιναν από 2 ευρώ και πάνω. Θυμάμαι χαρακτηριστικά είχαμε πάει σε σπίτι γιατρού 4 άτομα και μας έδωσε 200 ευρώ 50 ο καθένας δηλαδή. Τρελή χαρά είμασταν και μικρά. Το ευχαριστιομασταν όμως και τα σπίτια που δεν άνοιγαν ξανά περνούσαμε το απόγευμα μήπως ήταν εκεί. Σήμερα ήρθαν καμιά 20αρια ανοίγουμε πάντα και δίνουμε 1-2 ευρώ στους πιο πολλούς και 5 η 10 στα ανιψια.

 

 

Πολυ καλες εποχες.. εμεις στα  βορεια προαστια ειχαμε τσαμπαρει αρκετα σπιτια που δινανε το λιγοτερο 20 ευρω στο καθενα και πηγαιναμε πρωι πρωι σε αυτα. Συνηθως πηγαιναμε 3 ατομα και βγαζαμε απο 150-170 ευρω ο καθενας στο τελος της μερας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλες εποχες.. εμεις στα  βορεια προαστια ειχαμε τσαμπαρει αρκετα σπιτια που δινανε το λιγοτερο 20 ευρω στο καθενα και πηγαιναμε πρωι πρωι σε αυτα. Συνηθως πηγαιναμε 3 ατομα και βγαζαμε απο 150-170 ευρω ο καθενας στο τελος της μερας .

 

Λίγα πέρνατε...

Οι "έξυπνοι" που έζησαν παλιότερες δεκαετίες στην Αθήνα πήγαινανε στον ηλεκτρικό ...

Για 3-4 ώρες έκανες πολύ καλές αρπαχτές... 

Μιλάω για μέσα δεκαετίας του 90 χρονολογίες, τοτε και οι περιπτεραδες ακομα δινανε σοκολατες η φραγκα

...

Από το 2000 και μετά ξεφτιλίστηκε σταδιακά το έθιμο. 

 

Σήμερα πλέον οι περισσότεροι που βγαίνουν για κάλαντα είναι κάτι κατσίβελοι/αλητόβιοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε ας τα πουν, ας ειναι και 16 χρονων.. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΛΤΣΑ!

Φετος μου τα ειπε η βαπτιστηρα μου κ μου εκανε εκπληξη παιζοντας βιολι παραλληλα. Ευτυχως ηταν καλη ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εθιμο και παραδοση που φθινει καθε χρονο και περισσοτερο. Κριμα γιατι προκειται για ομορφη αναμνηση των παιδικων μας χρονων, ιδιως οσων μεγαλωσαν στην επαρχια ή σε προαστια της Αθηνας πριν πυκνοκατοικηθουν απο απροσωπα και αποξενωμενα εχθρικα οντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλαντα πηγαινουν, οχι για audition στο the voice :-D

Οοοοχι τα γατακια, αν μου χτυπουν το κουδουνι να ειναι προετοιμασμενα για audition :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οοοοχι τα γατακια, αν μου χτυπουν το κουδουνι να ειναι προετοιμασμενα για audition :D

Και  καρεκλα γυρισμενη αναποδα πισω απο την πορτα ? Γιααα ξεκινηστε και βλεπουμε ?   :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε κλειδωμενη την πορτα στο ισογειο ( πολυκατοικια ), καθως μας εχουν ληστεψει 2 φορες, οποτε δεν μας λενε τα καλαντα τα τελευταια χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...