Προς το περιεχόμενο

Μεχρι τι ηλικια λεμε τα καλαντα? Ανοιγετε πορτες;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρονια πολλα σε ολους καθε θρησκειας!!

 

Ειδα κατι μαντραχαλους στο μετρο, οκ παιζει να ηταν και γυμνασιο -τα παιδια στις μερες μας εχουν μεγαλο σωματοτυπους, αλλα κανανε για 18+ .

 

Στα σπιτια και τις γειτονιες θα μου αρεσε να ανοιγω πορτα μονο σε πιτσιρικια. Αν και παλι δεν ανοιγω, στον διαδρομο εξω απο το σπιτι εχουμε ενα σωρο πραγματα ποδηλατα κλπ δεν θα ηθελα να ερθει κανα γυφτακι και να δωσει σημα σε καμια οικογενεια για πιθανες κλοπες.

 

Σε μεγαλες ηλικιες δεν εχω προβλημα αν τους βλεπω μονο σε δημοσια μερη οπου περναει πολυς κοσμος. Και αν συνοδευονται με μουσικα οργανα τοσο το καλυτερο. Αν και ποτε δεν εδωσα λεφτα σε πλανοδιους, αν εβλεπα κατι καλο μουσικα κλπ, τουλαχιστον θα το σκεφτομουν.

 

Επισης ποιες ωρες λεμε τα καλαντα συμφωνα με το εθιμο; Περυσι 4 το απογευμα εβλεπα παρεες να χτυπανε κουδουνια. Το σωστο δεν ειναι απο τις 6 τα ξημερωματα μεχρι την ανατολη του ηλιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγω κανονικά ειτε ειναι μεγάλοι ειτε μικροί. Χθες μας ειπαν τα κάλαντα στη δουλεια κάτι μεγαλυτεροι τους δώσαμε ενα καλάθι με κρασιά. Και σε εμας τα ειχαν κανει δωρο αυτα βεβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και σε εμας τα ειχαν κανει δωρο αυτα βεβαια.

 

Toυς είχατε πει και σεις τα κάλαντα και τους πληρώσατε με το ίδιο νόμισμα; :cry:

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά τα κάλαντα τα έλεγαν παιδάκια και (ειδικά στα χωριά) δεν έπαιζαν φράγκα αλλά γλυκά, ξηροκάρπια, κλπ.

Ερχόμενο το έθιμο στην πόλη άλλαξε και στα πλαίσια της ευκολίας, οι "εις είδος καταβολές" μετατράπηκαν σε φράγκα.

Αυτό (η ύπαρξη χρημάτων) άλλαξε την όλη δομή και ειδικά τα τελευταία χρόνια (τα της "κρίσης") έχουμε μικρούς-μεγάλους να βγαίνουν για το "μεροκάματο".

 

Πράγμα που σημαίνει ότι:

 

Ξεκινάν το πρωί και το πάνε μέχρι βράδυ.

 

Οι ηλικίες φτάνουν από χαριτωμένα παιδάκια μέχρι.........

 

Στραβώνουν άσχημα αν κάνεις το "λάθος" και δώσεις κανένα σοκολατάκι ή μελομακάρονο αντί για το αναμενόμενο $$$

 

Και η πρώτη κίνηση που κάνουν όταν τους βάλεις κάτι στο χέρι, να τσεκάρουν αν άξιζε τον κόπο.

 

Το κερασάκι στην "τούρτα" όλων των παραπάνω είναι ότι πολλοί δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να μάθουν τα κάλαντα και σου λένε ότι θέλουν.

 

Προσωπικά ανοίγω όταν είμαι σπίτι ή αν μου έρθουν στην δουλειά, αλλά έχω και τις παραξενιές μου.

Μόνο από το πρωί μέχρι το, ας πούμε, μεσημεράκι (πχ 12:00)

Μόνο σε παιδάκια (πχ μέχρι τέλος δημοτικού). Για μεγαλύτερους πρέπει το θέμα να έχει κάποια "προοπτική" (πχ να έχουν φτιάξει κάποια ορχηστρούλα).

Ειδικά για το φαινόμενο που ολόκληρα γομάρια ή μουλάρες κοτσάρουν ένα σκούφο Αη-Βασίλη και βγαίνουν στην γύρα και όπου είναι προφανές ότι οι μεν δεσποινίδες μάλλον θα "φάνε" τα κάλαντα στον Χόντο οι δε νεαροί στο τσιγάρο, τότε είναι μάλλον πολύ μεγάλοι για κάλαντα (κατά τη γνώμη μου πάντα) και δεν ασχολούμαι καν

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο πάντως σήμερα, είναι πως χτυπησε το κουδούνι μόνο μία παρέα για κάλαντα. Μικρα παιδάκια, δημοτικού. Και από το μπαλκόνι, εθεάθη μία ακόμα παρέα πιτσιρικιών, η οποία γυρνούσε μαζί με μία μαμά! Τόσο πολύς φόβος πια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε εκει κοντα στο 97-98 που ελεγα τα καλαντα -απο το πρωι μεχρι το βραδυ- θυμαμαι εβγαζα καθαρα 40 με 50 χιλιαδες δραχμες στη τσεπη. Και υποψην τοτε ηταν εποχες που με ενα 100σταρικο ησουν ο θεος της ημερας.

Ειδικά για το φαινόμενο που ολόκληρα γομάρια ή μουλάρες κοτσάρουν ένα σκούφο Αη-Βασίλη και βγαίνουν στην γύρα και όπου είναι προφανές ότι οι μεν δεσποινίδες μάλλον θα "φάνε" τα κάλαντα στον Χόντο οι δε νεαροί στο τσιγάρο, τότε είναι μάλλον πολύ μεγάλοι για κάλαντα (κατά τη γνώμη μου πάντα) και δεν ασχολούμαι καν

Και τα παιδακια επισης θα τα φανε σε καρτες steam.

 

Το ολο θεμα ειναι οτι τα καλαντα δεν ειναι για το πνευμα κτλ κτλ, αλλα για αυτο το χαρτζιλικι της υποθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε εκει κοντα στο 97-98 που ελεγα τα καλαντα -απο το πρωι μεχρι το βραδυ- θυμαμαι εβγαζα καθαρα 40 με 50 χιλιαδες δραχμες στη τσεπη. Και υποψην τοτε ηταν εποχες που με ενα 100σταρικο ησουν ο θεος της ημερας.

 

Και τα παιδακια επισης θα τα φανε σε καρτες steam.

 

Το ολο θεμα ειναι οτι τα καλαντα δεν ειναι για το πνευμα κτλ κτλ, αλλα για αυτο το χαρτζιλικι της υποθεσης.

 

Εννοείται πως όλοι κάπου θα τα "φάνε".

Απλά τα παιδάκια ταιριάζουν (ή "μου ταιριάζουν" αν προτιμάς) με τα κάλαντα.

Τα "παιδάκια" του γυμνασίου-λυκείου (αν εξαιρέσουμε την περίπτωση χορωδίας, μαντολινάτας, κλπ) όχι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toυς είχατε πει και σεις τα κάλαντα και τους πληρώσατε με το ίδιο νόμισμα; :cry:

 

Ειναι πολυ ωραιο να ανοιγεις αυτες τις μέρες την πορτα και να βλέπεις οτι ηρθαν παιδάκια ή και άλλοι να σου πουν τα κάλαντα. Γιατι να τους διώξω? μου θυμιζουν και εμενα τέτοιες μέρες που το έκανα πολυ μικρος στο δημοτικο και μετα έσπασα τον κουμπαρά για να πάρω το σουμπούτεο :cry: :cry: 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έλεγα τα κάλαντα μέχρι την 1η Λυκείου. Την τελευταία φορά (στην 1η Λυκείου δηλαδή) τα είπα μαζί με τον ξάδερφό μου που πήγαινε 3η Λυκείου. Εγώ προσωπικά μετά δεν τα ξαναείπα. Παλιά ανοίγαμε σε παιδάκια και τους δίναμε ψιλά, αλλά πλέον λόγω οικονομικής κρίσης δεν ανοίγουμε σε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται πως δινω , σε μικρους και μεγαλους. :-)

 

Καμμια φορα θα τρολλαρω κανα πιτσιρικα και να τον ρωτησω αν θελει να του τα δωσω σε ..bitcoin . :-D  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα παιδακια επισης θα τα φανε σε καρτες steam.

 

Και εμείς σε αυτή την ηλικία τρέχαμε να αγοράσουμε gameboy, snes κλπ ;)

 

Εννοειται πως δινω , σε μικρους και μεγαλους. :-)

 

Καμμια φορα θα τρολλαρω κανα πιτσιρικα και να τον ρωτησω αν θελει να του τα δωσω σε ..bitcoin . :-D  

 

Ή να τον ρωτήσεις αν έχει paypal λογαριασμό :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα σταμπάρει τα σπίτια που μου έδιναν καλά χρήματα και κάθε χρόνο πήγαινα στα ίδια.Από τις 7 το πρωί στο δρόμο και δεν σταμάταγα αν δεν συμπλήρωνα τα χρήματα που χρειάζονται για να αγοράσω το παιχνίδι που είχα βάλει στο μάτι.Τελευταίο απόκτημα το gameboy.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...