Προς το περιεχόμενο

Μεχρι τι ηλικια λεμε τα καλαντα? Ανοιγετε πορτες;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξύπνα από το παραμύθι που ζεις

 

Στην παραμυθοχώρα που ζω, από τα 100 παιδιά που βγαίνουν να πουν κάλαντα τα 54.2 δε γυρνάνε ποτέ σπίτι και τα 18 έχουν κακοποιηθεί.

 

Δε ρίχνεις λέω γω λίγο νερό στο πρόσωπο; Έχετε περάσει το στάδιο που δεν αντιλαμβάνεστε ότι φαντασιώνεστε και το γυρνάτε ανάποδα.

 

/offtopic

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε,δεν θυμάσαι,κάθε χρόνο παραδοσιακά  :devil:  :-)

Ούτε το μπλουταγκ δεν έχω αλλάξει

 

Πετυχημένη συνταγή δεν αλλάζει :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην παραμυθοχώρα που ζω, από τα 100 παιδιά που βγαίνουν να πουν κάλαντα τα 54.2 δε γυρνάνε ποτέ σπίτι και τα 18 έχουν κακοποιηθεί.

 

Δε ρίχνεις λέω γω λίγο νερό στο πρόσωπο; Έχετε περάσει το στάδιο που δεν αντιλαμβάνεστε ότι φαντασιώνεστε και το γυρνάτε ανάποδα.

 

/offtopic

Πάντα τα αρνητικά ξεχωρίζουν,μπορεί κάθε χρόνο να βγαίνουν 200.000 παιδάκια για τα κάλαντα αλλά ο άλλος θα μείνει στις 10 κλοπές που έγιναν.Έτσι ήταν,είναι και θα είναι η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα τα αρνητικά ξεχωρίζουν,μπορεί κάθε χρόνο να βγαίνουν 200.000 παιδάκια για τα κάλαντα αλλά ο άλλος θα μείνει στις 10 κλοπές που έγιναν.Έτσι ήταν,είναι και θα είναι η κατάσταση.

 

Βέβαια, αυτό που λες είναι βασική ψυχολογία τέτοιων καταστάσεων, κλπ κλπ. Τα έχουν πει πάρα πολλοί πριν απο μας.

 

Υποτίθεται όμως πως έχουμε και μυαλό και κριτική σκέψη και μπορούμε σε μάκρος χρόνου να βγάλουμε καλύτερα συμπεράσματα από τις ενστικτώδεις αντιδράσεις που βόλευαν την εποχή που ζούσαμε στην αφρικανική σαβάνα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται όμως πως έχουμε και μυαλό και κριτική σκέψη και μπορούμε σε μάκρος χρόνου να βγάλουμε καλύτερα συμπεράσματα από τις ενστικτώδεις αντιδράσεις που βόλευαν την εποχή που ζούσαμε στην αφρικανική σαβάνα.

Το 2016 με έκανε να αμφιβάλλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ωραία να έχεις κανένα πιτσιρίκι να λέει τα κάλαντα, έχουν πλάκα. Κι εγώ είχα πάει για κάλαντα μια φορά και μου άρεσε όταν άνοιγαν τις πόρτες γελαστοί κι ας μας έδιναν γλυκό αντί για χρήματα, δεν μας πείραζε. 

 

Στο σπίτι μου, όμως, δεν έρχονται γιατί ο κήπος είναι κλειστός και γυρίζει ο σκύλος όλη μέρα ελεύθερος. Δεν βρίσκουν κουδούνι να χτυπήσουν. Μια χρονιά που μπήκε μια παρεούλα τους δώσαμε 5 ευρώ για το θάρρος τους.  :ph34r:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι το γυμνάσιο αν θυμάμαι καλά.τα τελευταία χρόνια δεν έκανα πολύ πολυκατοικίες άλλα μαγαζιά ειδικά άμα ξεκινάγα νωρίς πρωί ήταν καλά φράγκα.ηξερα και παιδιά που μέχρι το λύκειο συνέχιζαν εγώ το είχα κάνει το κομμάτι μου δεν με ενδιέφερε για άλλο.ευτυχώς τ τελευταία χρόνια αν εξαιρέσουμε τα γυφτάκια δεν παίζει πολύ κίνηση.συνήθως αφήνω κάνα μικρο γειτονοπουλο ν τα πει.ποιο πολύ γιατί μ θυμίζουν εμένα όταν πήγαινα πιτσιρίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μια χρονιά που μπήκε μια παρεούλα τους δώσαμε 5 ευρώ για το θάρρος τους.  :ph34r:

 

Φωτο σκύλου  μας έχεις δείξει? Για να εκτιμήσω αν άξιζαν 5 ευρώ ή περισσότερα :ρρρ

 

 

κι ας μας έδιναν γλυκό αντί για χρήματα, δεν μας πείραζε. 

 

Σε ξέρω απ' το αντιφίτνες θρεντ; :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που ήρθα Κύπρο, το 2004, μέχρι πρόπερσι, κανένα παιδί δεν ήρθε να μας πεί τα κάλαντα.

 

Πρόπερσι μας επισκέφτηκε μία μικρή χορωδία από κυπριόπουλα, μπροστά δύο μωρά 5-6 χρονών με το στολισμένο καραβάκι και από πίσω διαδοχικά μεγαλύτερες ηλικίες, μέχρι παιδιά Λυκείου, με διάφορα μουσικά όργανα. 8 παιδιά όλα μαζί.

 

Από τη χαρά μου, τους έδωσα 50ευρω. Έκλεισα την πόρτα και άκουσα τα μικρά να λένε ότι τα λεφτά ήταν πολλά και μήπως να μου τα επιστρέφαν πίσω!

 

Στα τόσα χρόνια που είμαι Κύπρο, ήταν η μοναδική φορά που μας είπαν τα κάλαντα στο σπίτι.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μεις λεγαμε καλαντα και κονομουσαμε.Γυρω στις 08.30 ξεκινουσαμε για σπιτια και μετα τις 09.30-10.00 στα μαγαζια.12.00 ειχαμε σωσει και καναμε την μοιρασια.Αυτο το πραγμα να λενε τα καλαντα μεχρι τις 4 κατι μαντραχαλοι (μαλλον θα ξυπνησαν αργα) η κατι μικρα αν τους δωσεις κανα 2ευρο να στραβοκοιτανε εχει καταντησει κουραστικο...Ποιος μας εδωσε εμας 700 δραχμες ρεεεεε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...