Προς το περιεχόμενο

Μεχρι τι ηλικια λεμε τα καλαντα? Ανοιγετε πορτες;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εσύ το παιδί σου άστο να γύρνα μόνο του, δεν ξέρω εάν θα γυρίσει σπίτι και σε τι κατάσταση.

Kαλή ιδέα, αν μια μερα μετανιώσω που το έκανα, τα κάλαντα θα είναι το τέλειο άλλοθι να το ξεφορτωθώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία είναι

 

* Μουλικα χτυπάνε κουδούνι στις 8 το πρωί

 

* Ξυπνάω αμέσως γιατί κοιμάμαι ελαφριά

 

* Συνειδητοποιώ ότι κάνει κρύο και ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σηκώσω την παραδόξως βαριά κουβέρτα

 

* Τα μούλικα φεύγουν

 

Καποια μέρα όπως θα τα καταφέρω και θα σηκωθώ, το υπόσχομαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτο σκύλου  μας έχεις δείξει? Για να εκτιμήσω αν άξιζαν 5 ευρώ ή περισσότερα :ρρρ

 

Σε ξέρω απ' το αντιφίτνες θρεντ; :ph34r:

 

Παρακολούθησέ με στα κατοικίδια, πάω να σας τον δείξω πάλι. 

 

Φήμες λένε ότι τότε ήμουν περισσότερα κιλά από τώρα. (no kidding)  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος,είπα αντί για χρήματα να δώσω σοκολάτες γιατί μου χτυπάει σαν ζητιανιά να λένε τα κάλαντα για χρήματα.ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ.Οι σκάλες γεμάτες από περιτυλίγματα σοκολάτας και ενώ έχουμε κάδους,δεν είχαν την διάθεση καν να περιμένουν 1 λεπτό για να τα πετάξουν.

Πρωτοχρονιά λοιπόν δεν έχει, ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@OP Εγω προσωπικα τελευταια φορα πηγα στην Β' γυμνασιου, και ενιωθα και καπως αβολα..

 

Και μεις λεγαμε καλαντα και κονομουσαμε.Γυρω στις 08.30 ξεκινουσαμε για σπιτια και μετα τις 09.30-10.00 στα μαγαζια.12.00 ειχαμε σωσει και καναμε την μοιρασια.Αυτο το πραγμα να λενε τα καλαντα μεχρι τις 4 κατι μαντραχαλοι (μαλλον θα ξυπνησαν αργα) η κατι μικρα αν τους δωσεις κανα 2ευρο να στραβοκοιτανε εχει καταντησει κουραστικο...Ποιος μας εδωσε εμας 700 δραχμες ρεεεεε?

Ερασιτεχνισμοι :P

Στα μαγαζια πας οσο το δυνατον νωριτερα για να αποφυγεις τα "μας τα ειπαν", "δεν εχουμε κερματα" κλπ

Το ιδιο και στα ακυρα σπιτια. Συγγενεις/γνωστοι/σιγουρα λεφτα πανε ΠΑΝΤΑ τελευταιοι, γιατι πολυ απλα θα παρεις τα ιδια ειτε τους τα πεις το πρωι ειτε το μεσημερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλύτερα κάλαντα πάντως τα λένε το βράδυ στα  μπουζούκια όταν βγαίνουν οι τριτο-τεταρτες που ανοίγουν τα προγράμματα στα μαγαζιά! Μέσα στην μελωδία ειναι ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν άνοιγα ποτέ αλλά από τότε που έμεινα έγκυος ανοίγω σχεδόν σε όλα τα παιδάκια. Δίνω λεφτά και σοκολατάκια αλλά έχω κανόνες:

 

1) Αν είναι πολύ μαντράχαλοι ή γύφτοι δεν ανοίγω

2) Αν δεν ξέρουν τα κάλαντα παίρνουν τσίγκινα κέρματα χωρίς σοκολατάκι

3) Αν πουν όλα τα κάλαντα παίρνουν πιό πολλά λεφτά

4) Αν είναι χαριτωμένα πάλι παίρνουν πιό πολλά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι και αλλιώς το κουδούνι μας έχει χαλάσει χρόνια τώρα και ένας από τους λόγους που δεν το έχουμε φτιάξει είναι τα κάλαντα.

 

Δεν λέω, να το τιμήσουμε το ρημάδι το έθιμο άλλα όχι τα ξημερώματα το κέρατο μου.

 

Όσο για την ηλικία ανάλογα. Εγώ θεωρώ ότι μέχρι και την 1η Λυκείου είναι κάπως ανεκτό. Μετά από εκεί και ειδικά μετά τα 18 το θεωρώ καραγκιοζιλίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά τα κάλαντα τα έλεγαν παιδάκια και (ειδικά στα χωριά) δεν έπαιζαν φράγκα αλλά γλυκά, ξηροκάρπια, κλπ.

Ερχόμενο το έθιμο στην πόλη άλλαξε και στα πλαίσια της ευκολίας, οι "εις είδος καταβολές" μετατράπηκαν σε φράγκα.

Αυτό (η ύπαρξη χρημάτων) άλλαξε την όλη δομή και ειδικά τα τελευταία χρόνια (τα της "κρίσης") έχουμε μικρούς-μεγάλους να βγαίνουν για το "μεροκάματο".

 

Πράγμα που σημαίνει ότι:

 

Ξεκινάν το πρωί και το πάνε μέχρι βράδυ.

 

Οι ηλικίες φτάνουν από χαριτωμένα παιδάκια μέχρι.........

 

Στραβώνουν άσχημα αν κάνεις το "λάθος" και δώσεις κανένα σοκολατάκι ή μελομακάρονο αντί για το αναμενόμενο $$$

 

Και η πρώτη κίνηση που κάνουν όταν τους βάλεις κάτι στο χέρι, να τσεκάρουν αν άξιζε τον κόπο.

 

Το κερασάκι στην "τούρτα" όλων των παραπάνω είναι ότι πολλοί δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να μάθουν τα κάλαντα και σου λένε ότι θέλουν.

 

Προσωπικά ανοίγω όταν είμαι σπίτι ή αν μου έρθουν στην δουλειά, αλλά έχω και τις παραξενιές μου.

Μόνο από το πρωί μέχρι το, ας πούμε, μεσημεράκι (πχ 12:00)

Μόνο σε παιδάκια (πχ μέχρι τέλος δημοτικού). Για μεγαλύτερους πρέπει το θέμα να έχει κάποια "προοπτική" (πχ να έχουν φτιάξει κάποια ορχηστρούλα).

Ειδικά για το φαινόμενο που ολόκληρα γομάρια ή μουλάρες κοτσάρουν ένα σκούφο Αη-Βασίλη και βγαίνουν στην γύρα και όπου είναι προφανές ότι οι μεν δεσποινίδες μάλλον θα "φάνε" τα κάλαντα στον Χόντο οι δε νεαροί στο τσιγάρο, τότε είναι μάλλον πολύ μεγάλοι για κάλαντα (κατά τη γνώμη μου πάντα) και δεν ασχολούμαι καν

Ρατσιστή! :P γιορτές ειναι μια φορά τον χρόνο δεν κάνεις επαγγελματική συμφωνία (ανταλλάζω παιδική αθωότητα με 50λεπτο και εφήβους μόνο αν στο πακέτο υπάρχει και συνθεσάιζερ... ) τι σε νοιάζει και τι σημασία έχει που θα τα φάνε... ό,τι θέλουν ας τα κάνουν τα παιδιά! σε λίγο θα ζητάς και συμβόλαιο πως θα πάνε για εκπαιδευτικούς σκοπούς τα έσοδα τους η τιποτα τέτοιο :P

 

Χαμογέλασε πες τους να τα πούνε και αν δεν ξέρουν να τα λένε μπες και εσύ στο παιχνίδι να τους μάθεις τα λόγια δώσε τι ειναι να δώσεις και ευχήσου κάτι και χαιρέτα τους καθώς φεύγουν... σπαγγοραμένοι όλοι xD 

 

Σίγουρα τα παιδάκια χαίρονται όταν βγάζουν κάτι παιδιά ειναι όμως πάλι όχι επαγγελματίες στην Συγγρού... εγώ θυμάμαι τα έλεγα μέχρι το γυμνάσιο (δεν θυμάμαι αν ήταν πρώτη ή δευτέρα... ) και ναι ο σκοπός ήταν να μαζέψω λεφτά να πάρω κάνα παιχνίδι αλλά αυτό δεν με έκανε (όπως και κάθε άλλο παιδί ) τσογλάνι που θέλει να σε κλέψει θυμάμαι μάλιστα μια χρονιά προς την μέση της "γύρας" με τον φίλο μου τα είπαμε σε μια γιαγιά που δεν είχε κάτι να μας δώσει και έψαχνε στο πορτοφολάκι ξεχασμένα ψιλά μετά έψαχνε εδώ έψαχνε εκεί στο σπιτι (τι σπιτι δηλαδή ενα μικρό δωματιάκι με μια καμαρούλα) και στο τέλος μας έδωσε ό,τι ψιλά βρήκε (κάτι λίγα) και μερικά μανταρίνια....

 

Συγκινηθήκαμε γυρίσαμε και σε άλλα σπίτια και ό,τι βγάλαμε τις τα δώσαμε χτυπώντας την πόρτα και αφήνοντας τα εκεί.... δεν πήρα καινούργια κάρτα γραφικών που σχεδίαζα αλλά δεν μας πείραξε καθόλου :P

 

Επίσης προσπαθούσα να τα λέω ωραία αλλά λιγο η κούραση λίγο η αφηρημάδα κτλ όλο και κάναμε χοντρές βλακείες σε μερικά σπίτια αλλοιώνοντας στίχους ή λέγοντας τα μισά ή ξεχνώντας κάνα στίχο κτλ δεν ήταν επίτηδες για να τελειώνουμε απλά συμβαίνει.... 

 

Γιαυτό μην ψάχνεις δικαιολογίες ο ένας να σου βρωμάει ο άλλος να σου ξινίζει αν θες να βρεις μοτίβα θα τα βρεις... στην πραγματικότητα όλα αυτά ειναι συμπτώσεις... παλιό εμπενίζερ! :P

Εγώ δεν άνοιγα ποτέ αλλά από τότε που έμεινα έγκυος ανοίγω σχεδόν σε όλα τα παιδάκια. Δίνω λεφτά και σοκολατάκια αλλά έχω κανόνες:

 

1) Αν είναι πολύ μαντράχαλοι ή γύφτοι δεν ανοίγω

2) Αν δεν ξέρουν τα κάλαντα παίρνουν τσίγκινα κέρματα χωρίς σοκολατάκι

3) Αν πουν όλα τα κάλαντα παίρνουν πιό πολλά λεφτά

4) Αν είναι χαριτωμένα πάλι παίρνουν πιό πολλά

Καλή ρατσίστρια εισαι και εσύ! :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τα 14 με 15 είναι μια χαρά. Εμείς ξυπναγαμε από τα χαράματα τσαντάκι στη μέση και γυρνούσαμε όταν νυχτωνε. Κοβαμε αρκετά χιλιόμετρα. Τα λέγαμε παραμονή στο χωριό πρωτοχρονιά στο χωριό και δεύτερη μέρα πηγαίναμε και στο χωριό της γιαγιάς μου και τα λέγαμε και εκεί. Στο δικό μου χωριό έδιναν από 10 λεπτά μέχρι 1 ευρώ το πολύ. 120 ευρώ τα μαζευα βαριά βαριά. Στο άλλο το χωριό σε μια μέρα βγάζαμε 200 ευρώ +. Είχε ελάχιστα παιδιά και όλοι έδιναν από 2 ευρώ και πάνω. Θυμάμαι χαρακτηριστικά είχαμε πάει σε σπίτι γιατρού 4 άτομα και μας έδωσε 200 ευρώ 50 ο καθένας δηλαδή. Τρελή χαρά είμασταν και μικρά. Το ευχαριστιομασταν όμως και τα σπίτια που δεν άνοιγαν ξανά περνούσαμε το απόγευμα μήπως ήταν εκεί. Σήμερα ήρθαν καμιά 20αρια ανοίγουμε πάντα και δίνουμε 1-2 ευρώ στους πιο πολλούς και 5 η 10 στα ανιψια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...