Προς το περιεχόμενο

Canon M3 vs Sony a5100 vs Olympus Pen E-Pl7


Iliemp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα :)

Εχω μια Canon 70D με 3 καλους φακους, ομως ψαχνω και μια πιο μικρη φωτογραφικη για να την εχω παντα και παντου μαζι μου.

Εδω και 2 μηνες εχω διαβασει αρκετα και για τις 3 αλλα πραγματικα ειμαι μπερδεμενη.

Μαρεσει πολυ η ποιοτητα των φωτογραφιων της Canon M3 και της Sony A5100+A600 (πραγματικα ποια η διαφορα αναμεσα σε αυτες τις 2 ? :P ).

Η Olympus Pen ομολογω οτι με εντυπωσιαζει σαν εμφανιση που εχει αυτο το vintage look αλλα δεν ξερω ποσο πολυ με εξυπηρετει σε γρηγορο autofocus κλπ, μιας και παντου την παρουσιαζουν σαν vlogger camera.

Την θελω περισσοτερο για να βγαζω φωτογραφιες με κινηση και καλλιτεχνικα βιντεο, αλλιως εχω και το κινητο μου με μια αρκετα αξιολογη καμερα.

Νομιζω πως τεινω προς την Canon M3 επειδη με εναν μετατροπεα θα μπορω να βαζω και τους αλλους φακους μου αν θελω..

Ομως επειδη απλα κανω σκεψεις και επειδη τα λεφτα ειναι αρκετα και οι εποχες λιγο δυσκολες θα ηθελα να μου πειτε κι εσεις την γνωμη σας.

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

ps. Φυσικα αν εχετε και καποια αλλη προταση ευχαριστως να την ακουσω!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τις τρεις για αυτα που θελεις ειναι μονόδρομος η a5100.

 

Το AF της Canon ειναι στην καλύτερη περιπτωση οριακα αποδεκτο και γινεται ακομη χειροτερο με τους φακους της DSLR πανω. Οποτε η βασική σου απαιτηση ειναι OFF. Απο δικους της φακους δε, εχει ελαχιστους και ειναι μεγαλο μειονεκτημα.

 

Η EPL7 ειναι καλή και συμπαθητικη και φθηνη αλλα η a5100 ειναι πολυ καλύτερη της και σε φωτογραφια και σε AF και σε βίντεο.

 

Η a5100 οπως ειπε και συμφορουμίτης ειναι μια a6000 χωρις EVF με touch screen και με καλυτερο βιντεο (εχει και αλλα που υπερεχει η a6000).

 

Την a5100 την εχει το Πλαισιο Stockhouse στα 430€

 

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Sony-Digital-Camera-A5100-16-50mm-White-ILCE5100LW-CEC.htm

 

Μεγαλο αρνητικο της Sony για οσους ασχολουνται με μεγαλης διαρκειας βιντεο οτι υπερθερμενεται μετα απο ~20'-25' βιντεο και κλεινει. Υπαρχει λυση αλλα πρεπει να ανοιχτει η καμερα

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.

Με καλυψες πληρως :)

Αχ μεσα μου ηξερα οτι αυτη αξιζει.

Η sony A5000 ειναι αρκετα κατωτερη ε???

Στα 430 ευρω εχουν αυτες που ειχαν καποιο θεμα ή τις εκθεσιακες.

Παντως τον αλλο μηνα θα γινει μαλλον η αγορα. 

Ευχαριστω πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Stockhouse η μηχανη μπορει να ειναι:

 

-Εκθεσιακή

-Επιστροφή πελάτη

-Επισκευασμένη

-Απλά υπολοιπο stock μη ανοιγμένη

 

Κανονικά δινουν 6 μηνες εγγυηση μονο αλλα εαν ειναι stock μη ανοιγμενη δινουν και την κανονική πλήρη εγγυηση της αντιπροσωπίας.

 

Σε καθε περιπτωση η φωτογραφιες action ειναι κατι διαφορετικο που εχει το δικό του τροπο και τους δικούς του περιορισμούς. Ειναι οτι πιο δυσκολο σε μια μηχανή και οτι πιο ακριβο σε εξοπλισμο. Θελεις μεγάλη ταχύτητα διαφραγματος, γρήγορο και ακριβές AF ή ακόμη καλύτερα CAF, καλό burst mode, μεγάλο buffer και γρήγορο και φωτεινο φακό με καλο AF για να μην σου ριχνει την ταχύτητα διαφράγματος, και εμπειρια σε γωνίες λήψης. Τα παντα ολα δηλαδή!!!

 

Αυτο που λεω ειναι ότι μην περιμένεις θαυματα απο οποιαδήποτε μηχανή σε δύσκολες φωτιστικές συνθήκες και με ενα μετριο φακό κιτ. Εαν δηλαδή σκοπεύεις να βγάζεις σε παραστάσεις ημιφωτισμένες τους ηθοποιούς/χορευτές σε παγωμένη κίνηση τότε απλά ΔΕΝ... χωρίς ενα καλό φλάς τουλάχιστον ή ενα πολύ γρήγορο φωτεινό φακό f/1.8 πχ. Ουτε και με την 70D παιζει να το κανεις χωρις γρήγορο φακο πανω. Σε συνθήκες καλού φωτισμού δεν θα εχεις προβλημα να αποτυπώσεις οτιδήποτε.  Αλλιως πας σε μηχανή τυπου Nikon D500, sony a6500, Sony a7s ii και παλι με καλο φακο πανω.

 

Η A5000 δεν ειναι και ιδιαιτερα καλή σε AF εαν αυτο ειναι κρισιμο. Γενικα ναι ειναι καλυτερη η a5100. Θα βρεις πολλα συγκριτικα στο internet με ολες τις λεπτομερειες.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Stockhouse η μηχανη μπορει να ειναι:

 

-Εκθεσιακή

-Επιστροφή πελάτη

-Επισκευασμένη

-Απλά υπολοιπο stock μη ανοιγμένη

 

Κανονικά δινουν 6 μηνες εγγυηση μονο αλλα εαν ειναι stock μη ανοιγμενη δινουν και την κανονική πλήρη εγγυηση της αντιπροσωπίας.

 

Σε καθε περιπτωση η φωτογραφιες action ειναι κατι διαφορετικο που εχει το δικό του τροπο και τους δικούς του περιορισμούς. Ειναι οτι πιο δυσκολο σε μια μηχανή και οτι πιο ακριβο σε εξοπλισμο. Θελεις μεγάλη ταχύτητα διαφραγματος, γρήγορο και ακριβές AF ή ακόμη καλύτερα CAF, καλό burst mode, μεγάλο buffer και γρήγορο και φωτεινο φακό με καλο AF για να μην σου ριχνει την ταχύτητα διαφράγματος, και εμπειρια σε γωνίες λήψης. Τα παντα ολα δηλαδή!!!

 

Αυτο που λεω ειναι ότι μην περιμένεις θαυματα απο οποιαδήποτε μηχανή σε δύσκολες φωτιστικές συνθήκες και με ενα μετριο φακό κιτ. Εαν δηλαδή σκοπεύεις να βγάζεις σε παραστάσεις ημιφωτισμένες τους ηθοποιούς/χορευτές σε παγωμένη κίνηση τότε απλά ΔΕΝ... χωρίς ενα καλό φλάς τουλάχιστον ή ενα πολύ γρήγορο φωτεινό φακό f/1.8 πχ. Ουτε και με την 70D παιζει να το κανεις χωρις γρήγορο φακο πανω. Σε συνθήκες καλού φωτισμού δεν θα εχεις προβλημα να αποτυπώσεις οτιδήποτε.  Αλλιως πας σε μηχανή τυπου Nikon D500, sony a6500, Sony a7s ii και παλι με καλο φακο πανω.

 

Η A5000 δεν ειναι και ιδιαιτερα καλή σε AF εαν αυτο ειναι κρισιμο. Γενικα ναι ειναι καλυτερη η a5100. Θα βρεις πολλα συγκριτικα στο internet με ολες τις λεπτομερειες.

Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Βασικα ολα αυτα που μου λες τα ξερω, ειμαι φωτογραφος σκυλων .

Δεν θελω την mirrorless για να κανω θαυματα.

Εχω την Canon μου γι αυτο με τον Canon 70-200L.

Θελω να πω οτι ολα αυτα τα γνωριζω και τι ρυθμισεις θελει κλπ κλπ.

Απλα την mirrorless την θελω για να την εχω παντα στην τσαντα μου!!

Επειδη εχω και ενα παιδακι που δεν μενει ποτε σχεδον ακινητο γι αυτο με ενδιαφερει να μπορει να αποτυπωσει κινηση και να μην βγαινουν κουνημενες οι φωτο , οπως απο το κινητο.

Αυτο εννοω δηλαδη :)

Επισης επειδη εχω τρελα και με τα βιντεο και τραβαω συνεχεια , ειδικα τον μικρο μου, τοτε θελω να μπορει να εχει καλη εικονα και σε αυτο το κομματι.

Απλα επειδη γενικα ειμαι της DSLR σχολης και δεν εχω εμπειρια με mirrorless σας ρωταω γνωμες :)

Δεν ψαχνω θαυματα με την mirrorless , ουτε θελω να αντικαταστησω την DSLR μου.

Ομως απο την στιγμη που και με το κινητο ειμαι σχετικα ευχαριστημενη για οταν δεν εχω την καλη φωτογραφικη μαζι (βεβαια εχω κατεβασει αλλη καμερα και δεν χρησιμοποιω αυτη του κινητου) τοτε σκεφτηκα οτι μια mirrorless για την τσαντα θα ειναι οτι πρεπει γι αυτες τις στιγμες.

Αλλα αν ειναι να βαγζω το παιδι μου και παλι να βγαινει κουνημενος τοτε δεν αξιζει να δωσω τοσα λεφτα.

Εσυ δηλαδη μου προτινεις να παρω την Sony A5100 ή τωρα που σου ειπα ολα τα παραπανω θεωρεις οτι με καλυπτει και κατι αλλο?  :-)

Επεξ/σία από Iliemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dual pixel AF σύστημα εστίασης της canon 70D είναι ότι πιο εξελιγμένο σε παρακολούθηση κίνησης σε βίντεο και γενικά.

Ακόμα και η sony a6500 δεν μπορεί να παραβεί τον αντικαταστάτη της 70D τη 80D σε αυτό.

Τι μένει να πλησιάζει τη canon μόνο η sony με το υβριδικό σύστημα εστίασης που υπάρχει από τη a5100 και πάνω. 

Είναι και η sony rx100 σειρά αλλά ανεβαίνει το κόστος κάθετα πραγματικά φορητή επιλογή..

Μετά πηγαίνεις σε panasonic ατού μερικών μοντέλων είναι η σταθεροποίηση στο σώμα και μάλιστα 5 αξόνων και κάνουν δουλειά όμως υστερούν σε αυτό που ανέφερα πριν στη παρακολούθηση κίνησης σε σχέση με τις προτάσεις της sony.

Δεν μπορείς να τα έχεις όλα όπως πάντα.

Για 4k δεν ανέφερες καθόλου μήπως παίζει τέτοια ανάλυση στη σκέψη σου;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιεφερε να εχει 4K ομως ξερω οτι τρωνε γενικα πολυ χωρο και στην SD card και αργοτερα στον υπολογιστη.

Βασικα θελω να εχει καλη και καθαρη εικονα, manual ρυθμισεις και να μπορει να τραβηξει ενα παιδακι που τρεχει.

Αυτα με ενδιαφερουν πιο πολυ απο ολα.

Α φυσικα να εχει και ενα υποτυπωδες bokeh...αν και δεν εχω τρελες απαιτησεις μιας και για να εχω καλο bokeh θα θελω αλλο φακο με πιο ανοιχτο διαφραγμα κλπ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η dslr που έχεις τώρα σε ικανοποιεί από θέμα εστίασης με το παιδί όταν πηγαίνει πέρα δώθε ή και εκεί το χάνεις και δεν γράφει καλά η εστίαση γιατί αν συμβαίνει αυτό καμιά κάμερα δεν θα το κάνει ή έχεις λάθος ρυθμίσεις.

Από θέμα σταθεροποίησης είσαι ικανοποιημένη με το σώμα και το φακό που έχεις.

Από τιμή έχεις οροφή γιατί αν είναι να πάρεις και φακό με ανοιχτό διάφραγμα ανεβαίνει το κόστος.

Απάντησε εσύ και αργά βραδάκι θα βρω χρόνο να βάλω μερικά βίντεο για να καταλάβεις τη ποιότητα από youtube.

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η DSLR με ικανοποιει πληρως γιατι την δουλευω μονο σε manual mode οποτε οι ρυθμισεις που βαζω ειναι αυτες που πρεπει για να παγωσουν ενα κινουμενο παιδακι :P

Επισης οι φακοι μου με καλυπτουν πληρως. Συνηθως χρησιμοποιω τον Canon 50mm f1.4.

Απλα δεν ξερω αν αυτα που μου προσφερει μια DSLR μπορει να μου τα προσφερει -εστω εως εναν βαθμο- η mirrorless.

Ξαναλεω , δεν θελω να αντικαταστησω την DSLR αλλα με ενα μικρο παιδι ειναι δυσκολο να εχω και την βαρια μηχανη πανω μου.

Τις προαλλες στο mall ειχα την μηχανη με τον 70-200 πανω και οταν ηθελε και ο μικρος αγκαλια (συν την τσαντα που κουβαλαω), ημουν ετοιμη να πεσω κατω απο το βαρος :P

Οποτε αποφασισα οτι ηρθε η ωρα να παρω και μια mirrorless για δευτερη και να την εχω παντα μαζι μου στις βολτες με τον μικρο ή οπουδηποτε).

Εννοειται οτι θα βγαζω και απο αυτη καμια καλλιτεχνικη φωτο. Ειμαι της αποψης οτι δεν παιζει ρολο ο εξοπλισμος αλλα η ματια.

Εδω βγαζω απο το κινητο...

Αλλα θελω οταν τρεχει ή περπαταει ή κουνιεται περα δωθε να προλαβαινω να τον βγαζω μια φωτο της προκοπης :)

Επισης να πω οτι δεν θα παρω αλλο φακο.

Θα κρατησω τον φακο του κιτ. Αν παρω θα ειναι πολυυυ αργοτερα!!

Ηδη η Sony A5100 ειναι αρκετα πιο πανω απο οτι εχω να διαθεσω αλλα αν αξιζει τοτε θα τα δωσω τα λεφτα.

Αν μπορουσα να βρω περιπου τα ιδια σε πιο χαμηλο μπατζετ δεν θα ελεγα και οχι βεβαια.

Ομως επειδη μια φορα θα παρω τοτε θελω να ειναι κατι καλο μιας και εχω τρελα με την φωτογραφια (αυτο σπουδασα κι ολας)!!

Καλυτερα να περιμενω 2-3 μηνες αλλα να αξιζει αυτο που θα παρω, παρα να αγορασω καποια που δεν θα με ικανοποιει επειδη ειχε 100 ευρω κατω.

Επεξ/σία από Iliemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα αυτό το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=81Ou4eCur2I έχει τραβηχθεί με μια panasonic G7 σχετικά προσιτή βιντεοκάμερα και με ανάλυση 4k η σταθεροποίηση προέρχεται αποκλειστικά από το φακό.

Όπως βλέπεις δεν υπάρχει μεγάλη κίνηση παιδιά πέρα δώθε δεξιά αριστερά κτλ.

Από ποιότητα πρέπει να σου αρέσει φαντάζομαι.


Τώρα το διάβασα σε ταχύτητα εστίασης καμιά δεν μπορεί να παραβεί τη sony a5100 από όσες έχω υπόψιν μου εκτός και αν βάλουμε τη μικρή sony rx100 V αλλά ξεφεύγει σε κόστος είναι  τσέπης περίπου και ραπτομηχανή και τέλειο βίντεο αλλά όχι τόσο καλό bokeh λόγω μικρού αισθητήρα όσο μικραίνει ο αισθητήρας τόσο μεγαλύτερο βάθος πεδίου παίρνεις με τις ίδιες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εικονα ειναι πραγματι ωραιο στο βιντεο αλλα δεν ενδιαφερομαι λογο μεγεθους. Εγω θελω μεγεθος compact  :)

Παντως αν κατααβα καλα η Sony a5100 ειναι αυτη που μου ταιριαζει καλυτερα ε?

Οποτε εκει θα κινηθω.

Αν και η olympus pl7 ειναι τοσο ομορφη...αλλα αυτος δεν εινι σοββαρος λογος αγορας χαχα!!

Επεξ/σία από Iliemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πάρεις καινούρια τώρα, πάρε την α6000 στα ίδια χρήματα.. :P

 

https://www.skroutz.gr/s/5280782/Sony-%CE%B15100-Kit-16-50-OSS.html (έχει παίξει στα 499)

 

https://www.skroutz.gr/s/4565041/Sony-%CE%B16000-Kit-16-50-PZ-OSS.html (έχει παίξει στα 499)

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εναλλακτική προταση εφοσον αναφέρεσαι σε πιτσιρικια και καθημερινες φωτο:

 

Εγω λέω ότι για πιτσιρικάδες σε καλό εως μέτριο φωτισμό μία ειναι η κάμερα που πιανει σχεδον τα πάντα (οσο ο φωτισμός επαρκει για hybrid AF). Δεν υπαρχει πιο γρηγορη καμερα σε AF (εαν εξαιρεσουμε καποιες πανακριβες καινουργιες).

 

H Nikon 1 με τον 1" αισθητηρα της δεν κοντραρει στα ίσια την a5100 σαν IQ αλλα ειναι σε καλα επιπεδα ομως, αντιστοιχα της Sony RX100. Της ρίχνει ομως ανετα σε ταχυτητα AF.

 

Η J5 ειναι στα 400 ευρώ (350 απο Stockhouse). Θεωρητικα τραβαει βιντεο 4Κ αλλα στα 15fps μονο ως αστειο το θεωρεις αυτο. Αλλιως και το βιντεο της ειναι σε πολυ καλά επιπεδα (1080p/60fps).

 

Υπαρχει στο Stockhouse του Πλαισιου στην Μεταμορφωση (αλλα πρεπει να πας απο εκει) και πιο απλή Nikon 1 S2 με τιμη αστεία μόλις 130 ευρώ το κιτακι με τον φακό σε μαυρο, κοκκινο και κιτρινο. Λιγο πιο παλιος αισθητηρας με μικροτερη αναλυση χωρις ομως να χανεις κατι πολυ ουσιαστικο εαν μιλαμε για καθημερινες στιγμες των παιδιων κατα κυριο λογο και κυρίως με το ιδιο fast AF.

 

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Nikon-Digital-Camera-S2-Kit-11-27-5mm-Red-137853.htm

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Nikon-Digital-Camera-S2-Kit-11-27-5mm-%ce%a5ellow-137852.htm

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Nikon-Digital-Camera-S2-Kit-11-27-5mm-Black-137850.htm

 

Η Nikon 1 προτεινεται κυρίως για το FAST AF και τις πολύ μαζεμένες διαστασεις της (με τον φακό πάνω) και οχι ως εναλλακτικη επιλογη σε ποιοτητα φωτογραφιας σε σχεση με τους αισθητηρες APS-C και 4/3". Πολυ καλο burst mode επισης στα 20fps με συνεχες AF και 60fps με AF στην πρώτη αλλα οχι τοσο μεγαλο buffer βεβαια. Αρκετο για απλη χρηση.

 

Οι φακοί της ειναι και αρκετοι και σχετικά καλοι και σε λογικες τιμες οι περισσοτεροι

http://www.nikonusa.com/en/nikon-products/camera-lenses/1-nikkor-lenses/index.page

 

Με τον 18mm f/1.8 να ειναι must buy

http://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product/nikon1-lenses/1-nikkor-18.5mm-f%252f1.8.html

 

Ξαναλεω οτι δεν τα βαζει με τα τερατα σε IQ αλλα ειναι καμερα ειδικων αποστολών για καθε μερα και μπορει να σου βγάλει και πολύ καλές φωτογραφίες σε πολλες περιπτώσεις εκτος απο την καθημερινότητα. Σε γυναικεία τσάντα απλα την χάνεις και δεν ξερεις εαν την εχεις καν μαζι σου.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις καινούρια τώρα, πάρε την α6000 στα ίδια χρήματα.. :P

 

https://www.skroutz.gr/s/5280782/Sony-%CE%B15100-Kit-16-50-OSS.html (έχει παίξει στα 499)

 

https://www.skroutz.gr/s/4565041/Sony-%CE%B16000-Kit-16-50-PZ-OSS.html (έχει παίξει στα 499)

Στην αρχη αυτη ηθελα αλλα μετα ειδα την a5100 και μου αρεσει ενα τσικ παραπανω, επειδη εχει touch οθονη και πολυ γρηγορο af!! :D

Εναλλακτική προταση εφοσον αναφέρεσαι σε πιτσιρικια και καθημερινες φωτο:

 

Εγω λέω ότι για πιτσιρικάδες σε καλό εως μέτριο φωτισμό μία ειναι η κάμερα που πιανει σχεδον τα πάντα (οσο ο φωτισμός επαρκει για hybrid AF). Δεν υπαρχει πιο γρηγορη καμερα σε AF (εαν εξαιρεσουμε καποιες πανακριβες καινουργιες).

 

H Nikon 1 με τον 1" αισθητηρα της δεν κοντραρει στα ίσια την a5100 σαν IQ αλλα ειναι σε καλα επιπεδα ομως, αντιστοιχα της Sony RX100. Της ρίχνει ομως ανετα σε ταχυτητα AF.

 

Η J5 ειναι στα 400 ευρώ (350 απο Stockhouse). Θεωρητικα τραβαει βιντεο 4Κ αλλα στα 15fps μονο ως αστειο το θεωρεις αυτο. Αλλιως και το βιντεο της ειναι σε πολυ καλά επιπεδα (1080p/60fps).

 

Υπαρχει στο Stockhouse του Πλαισιου στην Μεταμορφωση (αλλα πρεπει να πας απο εκει) και πιο απλή Nikon 1 S2 με τιμη αστεία μόλις 130 ευρώ το κιτακι με τον φακό σε μαυρο, κοκκινο και κιτρινο. Λιγο πιο παλιος αισθητηρας με μικροτερη αναλυση χωρις ομως να χανεις κατι πολυ ουσιαστικο εαν μιλαμε για καθημερινες στιγμες των παιδιων κατα κυριο λογο και κυρίως με το ιδιο fast AF.

 

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Nikon-Digital-Camera-S2-Kit-11-27-5mm-Red-137853.htm

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Nikon-Digital-Camera-S2-Kit-11-27-5mm-%ce%a5ellow-137852.htm

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Nikon-Digital-Camera-S2-Kit-11-27-5mm-Black-137850.htm

 

Η Nikon 1 προτεινεται κυρίως για το FAST AF και τις πολύ μαζεμένες διαστασεις της (με τον φακό πάνω) και οχι ως εναλλακτικη επιλογη σε ποιοτητα φωτογραφιας σε σχεση με τους αισθητηρες APS-C και 4/3". Πολυ καλο burst mode επισης στα 20fps με συνεχες AF και 60fps με AF στην πρώτη αλλα οχι τοσο μεγαλο buffer βεβαια. Αρκετο για απλη χρηση.

 

Οι φακοί της ειναι και αρκετοι και σχετικά καλοι και σε λογικες τιμες οι περισσοτεροι

http://www.nikonusa.com/en/nikon-products/camera-lenses/1-nikkor-lenses/index.page

 

Με τον 18mm f/1.8 να ειναι must buy

http://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product/nikon1-lenses/1-nikkor-18.5mm-f%252f1.8.html

 

Ξαναλεω οτι δεν τα βαζει με τα τερατα σε IQ αλλα ειναι καμερα ειδικων αποστολών για καθε μερα και μπορει να σου βγάλει και πολύ καλές φωτογραφίες σε πολλες περιπτώσεις εκτος απο την καθημερινότητα. Σε γυναικεία τσάντα απλα την χάνεις και δεν ξερεις εαν την εχεις καν μαζι σου.

Αν και ειμαι ανθρωπος της Canon :P ομολογω οτι η τιμη της ειναι τρομερη!!!!!!!!!!!!!!

Την παιρνω και αυριο που λεει ο λογος!!!

Ομως γιατι ειναι τοσο φτηνη??? Μπορεις να βγαλεις κατι κινουμενο με αυτη? Ειτε ειναι παιδι , ειτε σκυλι , ειτε οτιδηποτε?

Επισης εγω θελω πιο μεγαλο εστιακο μηκος στο φακο για να εχω το bokeh που θελω. Ο φακος της ειναι ευρυγωνιος και φοβαμαι οτι δεν θα με βολεψει!!!

Δεν ξερω...τι λες κι εσυ? Τωρα που σε βρηκα χαχα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω την πήρα αντί για την RX100 ακριβως για τα παιδια κατα κυριο λογο και κατα δευτερον για το μικρο της μεγεθος και την εχω σχεδον παντα μαζι σε street photography. Ερχεται με τον 10-30mm ---> 27-80mm. Η S2 ερχεται με τον 11-27.5mm ---> 30-75mm που δεν εχει optical stabilization αλλα ειναι καπως πιο οξυς. Δεν με ενοχλει αυτο για τετοιες εστιακες αποστασεις. Η S2 ειναι στην πράξη μια ελαχιστα πιο φθηνή J3 (θα βρεις πιο πολλα για αυτη στο δικτυο). Ειναι λιγο ψευτικη στο πιασιμο σαν κατασκευή αλλα δεν εχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα.

 

Εγω εχω την πιο παλιά την J1 με τον ακομη μικροτερης αναλυσης αισθητηρα και το λιγο πιο αργο burst mode. Για αυτο που την πηρα ειναι τελεια. Θα χασεις καποιες στασεις αλλα γενικά θα αποτυπωσεις τις περισσοτερες στιγμες. Εαν ο φωτισμος πεσει τοτε αυτοματα η καμερα παει σε contrast detect AF που καλο ειναι αλλα ειναι σαφως πιο αργο απο το hybrid.

 

Εγω εχω τον 10-30mm και τον 30-110mm ---> 80-300mm και ειμαι οκ αλλα με τον 18,5 f/1.8 --->50mm οπως και καθε αλλη καμερα μεταμορφώνεται σε ποιοτητα αλλα και σε ταχυτητα.

 

Bokeh με αισθητηρες 1" μην αναμενεις κατι ιδιαιτερο εκτος κι αν εισαι κοντα ή εχεις μεγαλη αποσταση απο το background. Θα βρεις πολλες φωτογραφιες και καλες στο flickr και σε αλλα site απο την Nikon 1 (πολλες απο την πιο παλια V1). Μην μπερδευτεις. Η σειρα εχει την V (για αυτους που θελουν πιο advanced) την J (μεσαια) και την S (low). V1,V2,V3 - J1, J2, J3, J4, J5 - S1, S2

 

Η Nikon 1 ειναι λιγο σνομπαρισμενη σειρα (κακως για εμενα) και δεν τραβηξε οποτε εχουν μεινει στοκ. Η S2 ως πιο απλη και με τον φακο χωρις VR θελουν απλα να τους φυγει απο την αποθηκη. Πηραν και αλλα παιδια την S2 απο το Stockhouse και ηταν σφραγισμενη και τους εδωσαν 2 χρονια εγγυηση κανονικα στα 130 ευρω.

 

Οπως ειπα δεν τα βαζει με τα θηρία αλλα ειναι μικρη και με AF που εαν δεν σε ικανοποιησει δεν θα σε ικανοποιησει κανενα αλλο (σε καλο εως μετριο φωτισμο). Ειδικα για τα 130 ευρω την παιρνεις αντι για compact. Η J5 βεβαια ειναι σαφως καλυτερη αλλα και ακριβοτερη. Την J5 μπορει να την εχει καποιο καταστημα Πλαισιο ανοιχτη για να παιξεις μαζι της.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...