Προς το περιεχόμενο

Canon M3 vs Sony a5100 vs Olympus Pen E-Pl7


Iliemp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα δεν καταλαβα πως κανεις την αναλογια των φακων.

Πχ στους φακους Canon σε crop μηχανη ο 24mm ειναι 38mm σε crop.

Πως γινεται ο 11-27.5 να γινεται 30-75???? 

 

Τωρα ειδα οτι αυτη η Νικον ειναι μονο στοκ οποτε δεν θα μπορεσω να παω μεχρι εκει δυστυχως!! :/

Η J5 πιστευεις οτι ειναι καλυτερη απο την Canon M10 που ειναι περιπου στα ιδια λεφτα?

Επισης εχει οντως τοσο καλο AF οσο η Sony α5100??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1" αισθητηρα το crop factor ειναι ~Χ2.7

 

H Canon ειναι σαφώς καλύτερη σε IQ αλλα εχει θεμα με το ακομη και σε αυτη αργο (συγκριτικα) AF της.

 

Η Nikon 1 μαλλον σε ολες της εκδόσεις της εχει ταχυτερο και πιο ακριβες AF σε σχεση με την Sony. Μαλλον βοηθαει ο αισθητηρας της 1" περισσοτερο το θεμα AF εκτος του αλγοριθμου και του φακού. Καλυτερος ο φακος της Nikon σιγουρα.

 

Παρολα αυτά η A5100 ειναι πολυ πιο ολοκληρωμενη επιλογή σαν μηχανη.

 

Αν ειναι να πας στην Canon τοτε εγω επιλεγω Sony με κλειστα τα ματια και το θεμα με το βιντεο δεν με πολυενδιαφερει αφου λιγο το χρησιμοποιω και σε μικρα σχετικα κλιπακια. Αλλα και η Sony a5100 δεν ειναι και φθηνή στα 600 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον με επισαν τα λογια σου για την Νικον και εψαξα την J5 και μου φαινεται τρομερη μηχανη.

Καποια στιγμη ισως παρω και τον Nikkor 18.5mm f1.8 και ειμαι ετοιμη :D

Ειναι και 200 ευρω κατω απο την Sony .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια αλλη πολυ καλή επιλογη με πολυ καλο και γρηγορο AF διαστασεις compact σαν την RX100 αλλα περισσοτερο zoom απο αυτή και πολυ καλό 4Κ βιντεο σε 1" αισθητηρα. ΑΛΛΑ δεν ειναι φθηνή οποτε εαν σε παιρνει μεταχειρισμενη μαλλον μονο!

 

LUMIX TZ100

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/809130-panasonic-tz100-%CE%BC%CE%B5-%CF%86%CE%B1%CE%BA%CF%8C-leica-25-250mm-4k-video/

 

640 ευρω καινουργια οποτε ισως παιρνει λιγο παζαρι στην τιμη.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς θεού για 200 ευρώ δεν αξίζει να αφήσεις τη sony ο αισθητήρας αυτός είναι από τους κορυφαίους σε δυναμική περιοχή στη περιοχή τιμής της κάμερας δεν υπάρχει σύγκριση με μικρότερου μεγέθους αισθητήρες όπως olympus panasonic σε αυτό, θα είσαι στο επίπεδο της canon για να καταλάβεις καμία παραχώρηση ποιοτική..

Συνοψίζω κάπως.

Η a5100 και η a6000 έχουν ακριβώς το ίδιο σύστημα εστίασης όσο ταχύτατο είναι στη μία είναι και στην άλλη κάμερα δεν παίζει ρόλο η οθόνη αφής σε αυτό.  Αν έχεις συνηθίσει το evf με τη canon να πας στη a6000 και να αφήσεις το lock on AF της sony να κάνει τη δουλειά στο βίντεο αλλά και σε φωτογραφία. Αυτό το σύστημα βάζει σε τετράγωνο το πρόσωπο που θέλεις να είναι εστιασμένο και το παρακολουθεί αλλά είπαμε είναι πίσω σε σχέση με το dual pixel της canon, όλα τα άλλα είναι πολύ κατώτερα στο τομέα αυτόν άσε που και η sony προς το dual pixel μάλλον θα κινηθεί προσεχώς.

Επίσης μπορείς να καταχωρήσεις ένα ή και περισσότερα πρόσωπα και η κάμερα να βάζει προτεραιότητα αυτά κατά την εστίαση σε σχέση με άλλα. Ακόμα μπορείς να εστιάζεις με ευκολία κατευθείαν στο μάτι του παιδιού πατώντας το πλήκτρο που του έχεις αναθέσει το Eye AF και να  είσαι περισσότερο σίγουρη ότι θα βγει εστιασμένο δεν είναι ανάγκη να βρεις το μάτι σαν εστίαση δηλαδή το κάνει κατευθείαν η κάμερα με αυτή τη μέθοδο περισσότερο για πορτρέτο.

Τα μόνα που θα σου λείψουν από τη a6000 είναι 4k και σταθεροποίηση στο σώμα μελλοντικά παίρνεις έναν adaptor και βάζεις τους φακούς της canon μιας και είναι ποιοτικοί γιατί να μη τους χρησιμοποιήσεις.

Όταν μελλοντικά κάνεις αναβάθμιση θα πας σε 4k με σταθεροποίηση στο σώμα και θα χρησιμοποιήσεις ότι φακό αγοράσεις για το E mount της sony.

Εφόσον το οικονομικό δεν είναι σαν πρώτο ζητούμενο για την εκλογή είναι μονόδρομος η sony στα ζητούμενα αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλακα πλακα, αυτο το συστημα lock on AF το ειχε και μια απλη compact Lumix TZ30 που ειχα και δουλευε μια χαρα ακομη και με την οθονη που δεν ηταν καν capacitive. Ηταν πολυ βολικο στο βιντεο (στην φωτογραφια δεν μου εκανε διαφορα) αλλα νομιζω οτι θελει touch screen για να ειναι πραγματικα ευχρηστο και βολικο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις :)

Αχ ειμαι πολυ μπερδεμενη.

Οκ το οικονομικο ειναι ενα θεμα , απλα ειπα οτι αν εχει οτι ζηταω αξιζει να περιμενω λιγο και να παρω το καλυτερο.

Αν ομως και η J5 εχει αρκετα απο αυτα που ζηταω τοτε θα ειμαι ευχαριστημενη (καλα σε σχεση με το κινητο ειδικα :P )

 

Διαβασα για την J5 και εγραφε τα 3 βασικα που με ενδιαφερουν 

α) Γρηγορη εστιαση (ενταξει και να χανω καμια ληψη δεν πειραζει, απλα πχ με το κινητο παω να βγαλω μια φωτο τον μικρο και αν κουνηθει λιγο βγαινει κουνημενος).

β) Θολωμα στο φοντο

γ)Manual Mode

 

Οκ τραβαει και 4Κ αλλα αυτο μικρη σημασια εχει για μενα.

 

Γενικα εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα σε πιο προσιτη τιμη.

 

Οπως ειπα και στην αρχη δεν ψαχνω να αντικαταστησω την DSLR μου , απλα να την εχω παντου μαζι μου και να με ευχαριστει το αποτελεσμα.

Εδω σε στατικες εικονες , ειμαι και με το κινητο ευχαριστημενη (Samsung Galaxy S6).

 

Στην αρχη βασικα το πλανο μου ηταν να παρω μια απλη compact για την τσαντα , αλλα επειδη εχω τρελα με την φωτογραφια , ηθελα ολο και καλυτερο !!!

Οποτε μετα ειδα τις mirrorless (στην αρχη ηθελα να παρω την Olympus Pen Pl7) που μου φαινοταν πραγματικα κοσμημα.

Μετα ομως σκεφτηκα οτι εμενα δεν με νοιαζει τοσο η εμφανιση, αλλα να εχει 2,3 χαρακτηριστικα που θα με ικανοποιησουν ακομα και σε ταξιδι χωρις την DSLR μου.

Η Νικον (αν και ξαναλεω ειμαι Canon φαν :P ) εχει και γρηγορο σχετικα AF και θολωμα και καλο prime φακο σε καλη τιμη αν αργοτερα θελησω να παρω αλλον ενα, καλη αναλυση βιντεο αλλα και ωραια εμφανιση (το μαυρο-ασημι μαρεσε πολυ).

Εννοειται οτι ακομα θεωρω την Sony a5100 το καλυτερο, αλλα αφου βρηκα κατι σαν αυτο που θελω και γλυτωνω και 200 ευρω και θα την παρω και πιο γρηγορα, το προτιμω.

 

Τωρα αν εχετε κι αλλες προτασεις ευχαριστως να τις ακουσω :)

 

SeNNinha πολυ καλη και αυτη που εβαλες αλλα παει ψηλα μετα. Προτιμω να παρω "του κουτιου" που λενε :)

Επεξ/σία από Iliemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα Πλαισιο ή σε ενα Media Markt υπαρχει πιθανοτητα να την δεις και Live και να παιξεις λιγο μαζί της και με την J5 και με την a5100. Προσπαθησέ το γιατι θα σε βοηθησει να καταληξεις μιας και γνωριζεις απο φωτογραφια. Δυστυχως η Canon εχει μεινει πισω απο τις εξελιξεις γενικα και κατι θα πρεπει να κανει καποια στιγμη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο μυαλο μου εχω ηδη παρει την J5 χαχα :P

Ειδικα οσο βεπω την μαυρο-ασημι , την θελω ολο και περισσοτερο!!

Επισης με τρελενει η ποιοτητα εικονας της. Οσα βιντεο εχω δει εχω κατανενθουσιαστει!!

Μαλλον απο Media Markt θα την παρω που δινει δωρο και SD card και τσαντα μεταφορας :D

Πλεον την απερριψα την Sony λογο τιμης!! :unsure:

Επεξ/σία από Iliemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πηρα στο λαιμό μου; Αλλιμονό μου!

Χαχαχα οχι μην αγχωνεσαι.

Βρηκα και την Sony a5100 μεταχειρισμενη στα 420 ευρω αλλα πραγματικα θελω την Νικον πλεον.

Οι φωτογραφιες που εχω δει και τα βιντεο απο αυτη τη μηχανη με πηραν στο λαιμο τους και ο φακος 18.5μμ :D

 

Λες να υπαρχει κι αυτη πουθενα μεταχειρισμενη??

Αλλα αξιζει? Ή να την παρω καινουρια?

Επεξ/σία από Iliemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύσκολο να βρεθεί μεταχειρισμένη η j5. Τουλάχιαστον όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι, παρα μόνο πιο παλιές αγγελίες που τότε καινούρια είχε ακριβά και η τιμή που την έδιναν μεταχειρισμένη ήταν πάνω από τα 400 ευρω (εκτός από μια φέτος το καλοκαίρι που δώθηκε αν δεν κάνω λάθος στα 240).. Δεν είναι και μηχανή που έχει πουλήσει τόσο όσο άλλες sony, olympus, panasonic που λέμε και τις βλέπουμε συχνά σε αγγελίες.

 

Από εκεί και πέρα, όντως και εγώ είδα φωτό της j5 και ήταν αρκετά καλές και ο φακός 18.5 που λες δίνει πολύ καλά αποτελέσματα. Είδα και πολλές με ωραίο bokeh που ψάχνεις..

 

Πάρε τη μωρέ, αφου σου γυάλισε κιόλας... μια χαρά θα είναι και για τη χρήση που θες πιστεύω ότι θα είσαι οκ.

 

 

ΥΓ: Μόνο στο ebay από Κίνα μεριά καινούρια στα 325 τη βρίσκω σαν πιο φθηνά, με ένα χρόνο εγγύηση, αλλά για 50 ευρώ πιο κάτω δεν πιστεύω ότι αξίζει να την πάρει κάποιος από εκεί.

 

ΥΓ2: Στα 325 είχε πάιξει και μια στιγμή καινούρια πριν από μισό χρόνο++ στα 325 για πόσο καιρό δεν ξέρω..

 

Ενημερωτικά: Η j4 είχε πάιξει στα 249 και η j3 στα 199.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύσκολο να βρεθεί μεταχειρισμένη η j5. Τουλάχιαστον όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι, παρα μόνο πιο παλιές αγγελίες που τότε καινούρια είχε ακριβά και η τιμή που την έδιναν μεταχειρισμένη ήταν πάνω από τα 400 ευρω.. Δεν είναι και μηχανή που έχει πουλήσει τόσο όσο άλλες sony, olympus, panasonic που λέμε και τις βλέπουμε συχνά σε αγγελίες.

 

Από εκεί και πέρα, όντως και εγώ είδα φωτό της j5 και ήταν αρκετά καλές και ο φακός 18.5 που λες δίνει πολύ καλά αποτελέσματα. Είδα και πολλές με ωραίο bokeh που ψάχνεις..

 

Πάρε τη μωρέ, αφου σου γυάλισε κιόλας... μια χαρά θα είναι και για τη χρήση που θες πιστεύω ότι θα είσαι οκ.

 

 

ΥΓ: Μόνο στο ebay από Κίνα μεριά καινούρια στα 325 τη βρίσκω σαν πιο φθηνά, με ένα χρόνο εγγύηση, αλλά για 50 ευρώ πιο κάτω δεν πιστεύω ότι αξίζει να την πάρει κάποιος από εκεί.

 

Ναι αν σκεφτεις οτι στην αρχη η σκεψη μου ηταν να παρω την πιο φτηνη mirrorless απλα για να εχω καλη ποιοτητα απο το κινητο...

Τελικα βρηκα πολλα παραπανω πραγματα και σε αρκετα καλη τιμη.

Λογικα μεσα στον επομενο μηνα θα την παρω οποτε θα γραψω και εντυπωσεις :D

Εννοειται απο Ελλαδα, δεν μπλεκω με ebay κλπ :P

Επεξ/σία από Iliemp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις αν είναι να την πάρεις με μετρητά, είναι να πας σε καταστήματα καθαρά φωτογραφικών μηχανών που αν πληρώσεις μετρητά κάνουν και κάποια έκπτωση.

 

Εμένα φίλος μου πήρε από κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας (νομίζω από photoagora) μια σονυ α5000 (τότε ξεκίναγε σκρουτζ αν θυμάμαι καλά στα 350) στα 320 με δώρο sd 32gb ultra, class 10 (στα 16 ευρώ ξεκίναγε η sd αυτή σκέτη στο skroutz... και ούτως ή άλλως θα έπαιρνε κάποια μνήμη να της βάλει). Στα 300 τους είχε πει ο φίλος μου αν γινόταν αλλά του είπαν το καλύτερο που μπορούν 320 με δώρο την κάρτα μνήμης που είπα. Για μετρητά πάντα.

 

Mέχρι να την πάρεις, ρίχνε καμιά ματιά σε αγγελίες εδώ ή σε άλλα φορουμς μπας και τη βάλει κάποιος πάλι και κάνε αν δεν έχεις και έναν λογαριασμό στο skroutz, βάλε τη στα αγαπημένα σου (επιλέγεις την καρδούλα στο προιόν) και ενημερώνεσαι μετά (στο καμπανάκι, δίπλα στην εικόνα του προφίλ σου πάνω πάνω δεξιά) για κάθε αλλαγή σε τιμή ή νέα αξιολόγηση από κάποιον κάτοχο κλπ..

 

 

ΥΓ: Από όσο είδα έβαλες και αγγελία... για να δούμε μήπως την δίνει κανείς.. (και ψάρωσα στην αρχή ότι κάποιος την έβαλε αγγελία... μετά είδα ότι είναι ζήτησης.. :P)


Τέλος, γίνε και μέλος στις εξής ομάδες στο fb: 

 

https://www.facebook.com/groups/310062632386032/ (εδώ έπαιξαν 2 αγγελίες της j5 τον Οκτώμβριο... όταν γίνεις μέλος μπορείς να κάνεις και αναζήτηση ώστε να δεις αν κάποιος δίνει κάποια που ψάχνεις)

 

https://www.facebook.com/groups/523413907788520/?fref=ts

 

Παράδειγμα:

 

post-182562-0-89888300-1483104372_thumb.png

 

 

Edit:

 

Δίνει και ένας μια j4 (νομίζω έχει ελαφρώς μεγαλύτερο αισθητήρα από την j5).. Τώρα αν η τιμή είναι καλή δεν ξέρω... φαντάζομαι θα έπρεπε να είναι λίγο πιο χαμηλά:

 

post-182562-0-73220500-1483104683_thumb.png

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω ευχαριστω πολυ για το ψαξιμο και την βοηθεια  :-D  :-D  :-D

Θα κανω αυτο που ειπες για το σκρουτζ!!!!!

 

Οσο για την αγορα....κι εγω προτιμω να τηνπαρω απο ενα φωτογραφικο καταστημα, πιο πολυ για να το βοηθησω κι ολας.

Ομως ντρεπομαι να κανω παζαρια!!!

μηπως να παω με τον φιλο σου μαζι οταν ερθει η ωρα ???

Χαχαχα!!!! 

Θα κοιταω συνεχεια μηπως βρω και καμια μετχειρισμενη -σε αριστη κατασταση εννοειται- και θα σας ενημερωνω  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...