Προς το περιεχόμενο

Canon M3 vs Sony a5100 vs Olympus Pen E-Pl7


Iliemp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την πληρωνεις κανονικα και μετα απο 2 μηνες σου βαζουν πισω 200 ευρω :)

 

the point Την εχω δει και την α6000 αλλα ειναι λιγο πιο μεγαλη σε μεγεθος και ισως εχει παραπανω απο οσα χρειαζομαι για μια μηχανη που θα την εχω συνεχεια στο χερι.

Αν θελω πιο επαγγελματικες εχω την Canon.

 

Βεβαια η τιμη της α6000 και της α5100 ειναι ιδια οποτε οταν παω για να την παρω θα τις δω και τις 2 και θα διαλεξω εκεινη την ωρα οποια μου κανει το κλικ.

Παντως θα την παρω μετρητα, δεν θελω να βαλω δοσεις στο κεφαλι μου για 3 χρονια!!

 

Αν σε βολεύει η οθόνη σαν διαδικασία φωτογράφισης μπορείς και με την a5100 που δεν διαθέτει evf.

Και οι δύο έχουν το ίδιο σύστημα εστίασης.

Η a6000 βγάζει 11 fps έναντι 8 της a5100 φωτογραφίες ανά δευτερόλεπτο σε burst mode ριπή μικρό το κακό αν δεν βγάζεις σπορ.

Η a5100 έχει αφή βολεύει στο βίντεο και επιπλέον η οθόνη της γυρίζει προς τα εμπρός και μπορείς να βλέπεις τον εαυτό σου όταν τον βιντεοσκοπείς βολικό.

Το  codec του βίντεο είναι καλύτερο στη νεότερη a5100.

 

Όμως όπως και να το δεις η panasonic gx80 υπερέχει με το σύστημα σταθεροποίησης ιδιαίτερα στο βίντεο να το σκεφτείς και με το 4k είναι προετοιμασμένη για το μέλλον και φθηνότερη στην αρχική και στη τελική τιμή με την επιστροφή της panasonic. Έχει ένα μειονέκτημα θέλει οπωσδήποτε μια δεύτερη μπαταρία...

 

 

Δεν βρισκω καποιον panasonic 35-100 στα 140ευρω? Βρισκω μονο αυτον στα 300+ που στο ephotozine εν ολιγης τον βγαζουν αστερι, συν οτι ειναι και πολυ compact σε σχεση με φακους aps-c ή full frame.

 

Οπως και να εχει μιλαμε για ενα double kit πακετο στα 525€+οτι μεταφορικα εχει για ελλαδα, για καινουρια μηχανη (2016), με πολλες δυνατοτητες, καμια σχεση με την απλοικη epl7 ας πουμε.

 

Επισης πολυ καλα βγαινει και η καλυτερη gx8 με τον 12-60.

 

Προσπαθησα ομως να βαλω κατι στο καλαθι και παιρνει την κανονικη τιμη, το cashback πως δουλευει ακριβως?

 

 

Φαίνεται ότι παρανόησα εγώ ή μπερδεύτηκα με την αναγραφή international/ US version σε κάποιο φακό της panasonic στο amazon όσο αναφορά τα 140 ευρώ anyway forget it.

 

Από το παρακάτω σύνδεσμο http://promotions.panasonic.co.uk/promotions/promotions/campaigns/4 πρώτη επιλογή και σε πηγαίνει εκεί που έχει τους όρους, τα καταστήματα που συμμετέχουν, τα μοντέλα στο cashback και τη σελίδα για να εγγραφείς.

Όπως θα δεις αναγράφει καθαρά  μέχρι 9/1 η αγορά και ως 6/3 για την απαίτηση της επιστροφής.

Η σελίδα της gx80 με το διπλό φακό στο site της panasonic είναι http://www.panasonic.com/uk/consumer/cameras-camcorders/lumix-g-compact-system-cameras/dmc-gx80.specs.html την βρήκα στο τέλος της ενότητας specifications εκεί που λέει manufacturer link θα το βρεις εύκολα στο κατάστημα που έβαλα αλλά μπορείς να διαλέξεις ένα που γνωρίζεις αρκεί να συμμετέχει ήδη, ένα άλλο ανέβασε τη τιμή στις 669 λίρες http://www.ukdigitalcameras.co.uk/compact-system-cameras/panasonic-lumix-gx80-twin-lens-kit.html

 

Ότι λέει δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο είναι με ois και αυτός.

 

Αρχίζω και γεμίζω σάλια!!!

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια αλλη πολυ καλή επιλογη με πολυ καλο και γρηγορο AF διαστασεις compact σαν την RX100 αλλα περισσοτερο zoom απο αυτή και πολυ καλό 4Κ βιντεο σε 1" αισθητηρα. ΑΛΛΑ δεν ειναι φθηνή οποτε εαν σε παιρνει μεταχειρισμενη μαλλον μονο!

 

LUMIX TZ100

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/809130-panasonic-tz100-%CE%BC%CE%B5-%CF%86%CE%B1%CE%BA%CF%8C-leica-25-250mm-4k-video/

 

640 ευρω καινουργια οποτε ισως παιρνει λιγο παζαρι στην τιμη.

 

Όπως έγραψα πριν λίγο και αλλού:

 

Προσωπικά, συνεχίζει (το ίδιο συνέβαινε όταν ειχα δει κάποια πρώτα δείγματα από φωτόγραφίες που είχαν τραβηχτεί από την tz100 όταν βγήκε) να μη μου κάνει εντύπωση η συγκεκριμμένη φωτογραφική από θέμα ''ποιότητας'' φωτογραφιών και ειδικά για τα χρήματα που ζητάει.. (και δεν έχω καμία εμπάθεια ως προς την εταιρεία, μια tz7 έχω από όταν βγήκε και την έχω ευχαριστηθεί μέχρι σήμερα). 

 
Ο τόσος θόρυβος που βγάζει δεν δικαιολογείται για την τιμή της.. είπαμε.. Πιστεύω πραγματικά πως lx100, rx100 lx7, g1x, xz2 και άλλες θα είχαν καλύτερο αποτέλεσμα σε ίδιες λήψεις με αυτές που έχω δει της tz100. Έχει η panasonic γενικά ένα θέμα με τον θόρυβο (σε αρκετά μοντέλα με μικρότερο αισθητήρα από της tz100) που συνήθως ''αρπάζει'' εύκολα μόλις το iso ξεπεράσει την τιμή ''400'', αλλά οκ, θα περίμενες κάτι καλύτερο στην tz100 για τον αισθητήρα και την τιμή που έχει.
 
Tέλος, ούτε το πώς αποδίδει τα χρώματα μου αρέσει τόσο..
Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η panasonic lx100 έχει φωτεινό φακό και συνάμα μεγαλύτερο αισθητήρα από τη sony rx100 οπότε δεν υπάρχει σύγκριση με τις άλλες σε μειωμένο φωτισμό δωματίου ή και αλλού. Για να καταλάβεις χτυπάει στα ίσα κάμερες στυλ dslr με ίδιο αισθητήρα μεγέθους αλλά με τον kit φακό πάνω τους.

Επεξ/σία από thepoint
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ οτι διαβαζω το AF δεν ειναι ουτε γρηγορο ουτε αξιοπιστο και ψαρευει αρκετα ακομη και σε καλο φωτισμο. Οποτε μονο για αυτο εγω δεν θα την κοιτουσα. Απο την αλλη εαν πας στην κατηγορια των compact 1" με τον fix φωτεινο φακο του περιορισμενου ομως zoom θα πηγαινα στην δοκιμασμενη RX100 ή εαν μπορουσα να δωσω παραπανω χρηματα για την κατηγορια αυτη και ήθελα παραπανω zoom θα πηγαινα στην Lumix TZ100 ή καλυτερη ποιοτητα εικονας στην LX100.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δεν το θυμόμουν για την lx100, όντως έχει μεγάλο αισθητήρα.

 

Είναι m4/3 τα βάζει με aps-c με τον kit φακό και είναι λογικό.

 

https://www.youtube.com/watch?v=WaWrWT6ZpFc

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως εδω https://photographylife.com/nikon-1-j5-iso-6400-test-images-at-bird-kingdom , που εχει ανεβασει καποιος φωτο απο την Nikon J5 με ISO 6400 , το αποτελεσμα φαινεται αψογο στις φωτο (ειδικα στην φωτο με τον παπαγαλο...).

Επεξ/σία από Iliemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτη, μας έφαγες. . :P (αστειεύομαι)

Με φακο 70-300 είναι η φωτο.

Χαχαχα :P

Να σου πω την αληθεια πλεον θέλω μονο την α5100. Οτιδηποτε αλλο μου φαινεται λιγο.

Ομως προσπαθω να βρω θετικα σε καποια πιο οικονονικη γιατι "τσιγκουνευομαι" να δωσω 600 ευρω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα προτιμούσα τη lx100 αντί της g7x  θα με βόλευε η καλύτερη φωτεινότητα της πρώτης κάμερας και το γεγονός ότι δεν θα ασχοληθώ με φακούς και πονοκεφάλους στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...