Προς το περιεχόμενο

Αρβύλες timberland


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά τι αρβύλα και σίδερα λέτε. Ενα μποτακι βόλτας ειναι το timberland , κανεις ορειβάτης δε θα το παίρνε σήμερα ας πουμε.

Όποτε δε συγκρίνεται ουτε με ορειβατικά-πεζοπορίκα μοντέλα ουτε με "αρβύλες" εργασίας με σίδερα μέσα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως στηρίζει πολύ καλά το πόδι/αστράγαλο όταν έχει δέσει σα γάντι πάνω στο πόδι σου.

Απλά για να γίνει αυτό, πρέπει να δουλευτεί πολύ το παπούτσι και όχι να το έχεις για λόχο-ΚΨΜ και πάλι πίσω λόχο.

 

Εμείς τρέχαμε με αυτά και σε ανηφόρες/κατηφόρες σε χωματόδρομους.

Επίσης τα είχαμε πάντα στην πένα, που σημαίνει συνέχεια τρίψιμο και πάστωμα με βερνίκια, που τα μαλακώνει γρήγορα.

 

Επειδή στις Ειδικές Δυνάμεις συνηθίζεται κάποιοι να παίρνουν δικά τους άρβυλα λόγω κακομεταχείρισης, πορειών κ.λπ., θυμάμαι που μας είχε πει ο λοχαγός στην αρχή του ΤΠΕΝ (μετά το κέντρο) να δώσουμε μια ευκαιρία στα ελληνικά που δίνει ο στρατός, γιατί είναι (γίνονται) πολύ καλά.

Εμείς απορούσαμε και λέγαμε τι λέει τώρα αυτός, τα είχαμε στα πόδια μας 15-20 μέρες και ήταν ακόμα αρκετά σκληρά.

Ε μετά από ένα μήνα ΤΠΕΝ είχαν αλλάξει άρδην. Γάντι σου λέω.

 

Εννοείται ότι για ορθοστασία δεν κάνουν για κανένα λόγο βέβαια, είναι πολύ κουραστικά.

ναι όταν πήγαινα για περπάτημα σε κάνα κακοτράχηλο σημείο ήταν και οι μόνες στιγμές που τις εκτιμούσα, αλλά επειδή γενικά είχα το fare share μου από υπηρεσίες που κυρίως αφορούσαν ορθοστασία θα σου πω μόνο ότι τους αντίχειρες των ποδιών μου τους ξαναένιωσα κάνα 4μηνο αφού απολύθηκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην πάρεις αρβύλες Τίμπερλαντ.-

 

Και εξηγώ: ξέρω τέσσερις διαφορετικές περιπτώσεις (η μία δική μου) που η σόλα έβγαλε πρόβλημα και η εταιρία αρνήθηκε να αντικαταστήσει το παπούτσι. Η μία περίπτωση - και τραγικότερη - ήταν ότι η σόλα έσπασε στα δύο μετά από ούτε ένα χρόνο χρήσης. Στις άλλες τρεις μετά τις πρώτες εβδομάδες χρήσης προφανώς ράγισαν οι κυψέλες (ανάμεσα στην εξωτερική σόλα και το παπούτσι δηλαδή) και άρχισε να... τρίζει. Και μιλάμε για τρίξιμο που ακούγεται και σε ανοιχτό χώρο ακόμη και όταν περπατάς σε χώμα. Κακή φάση.

Ενώ στηρίζω άπειρα τίμπερλαντ εδώ και χρόνια δυστυχώς οι αρβύλες - και η πολιτική τους - είναι γτπ.

 

Σαν αρβύλα πάντως είναι άψογη και σίγουρα αν επενδύσεις κάτι παραπάνω και πάρεις την ενισχυμένη θα έχεις ένα υπέροχο και ζεστό παπούτσι για πεζοπορία σε λάσπες και πάγο, βουνό και λαγκάδι, μέχρι και πάνω σε παγωμένη λίμνη περπατάς και δε γλιστράς. Αλλά μάλλον θα τρίζει έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εδώ βέβαια τίθεται το θέμα του genuinity. Όχι ότι αποκλείεται να έχει ρίξει την ποιότητα τα τελευταία χρόνια, αλλά δεν είναι και λίγες οι απομιμήσεις, και κάποιες μάλιστα είναι και ποιοτικές.

 

Τα δικά μου πάντως τα έχω 14 χρόνια. ΟΚ, δεν τα έχω φορέσει πολύ, αλλά μετά από τόσα χρόνια και υγρασίες (κάποια εποχή είχαν πιάσει μούχλα λόγω υγρασίας σε σπίτι που νοίκιαζα ως φοιτητής) δε θα μου φαινόταν και παράλογο να είχαν ξεκολλήσει οι σόλες ή να είχαν παρουσιάσει άλλα προβλήματα. Κι όμως είναι άψογα.

 

Ένας φίλος στα μικράτα του (1997) είχε πάρει ένα ζευγάρι Nike Foamposite (72.000δρχ.), τα φόρεσε 2-3 φορές, και πριν λίγα χρόνια κάπου τα ξέθαψε και είπε να πάει για μπάσκετ. Μία που τα φόρεσε και έκανε ένα βήμα και μία που ξεκόλλησαν και οι δύο σόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το επαναφέρω το θέμα, μόλις τα πήρα στα χέρια μου, κοιτάζω σαν τρελός να δω αν είναι fake γιατί τόσα λεφτά, κρίμα είναι. Εκ πρώτης όψεως δεν είναι, ότι παίζει online δεν το έχουν, όμως σε ένα βίντεο έλεγε ένας τύπος που τα είχε δίπλα δίπλα ότι τα fake έχουν πιο απότομη καμπύλη στη ραφή όταν πηγαίνει προς τα μέσα, ενώ τα κανονικά είναι πιο πολύ σαν αγκύλη. Τι λέτε οι κάτοχοι;
Edit 1:
Επίσης ένα άλλο που παρατήρησα, είναι ότι στο κουτί γράφει rust orange, ενώ όταν το ψάχνω δεν υπάρχει κάτι τέτοιο από επίσημη πηγή που δεν είναι ελληνικό μαγαζί.

Edit 2:

Fuck it, τα γυρίζω πίσω, μακριά (από Cosmos Sport)

Edit 155:

'Εψαξα τον αριθμό που έχει στο κουτί, και με πάει πράγματι στη σελίδα της Timberland, όμως εκεί οι ραφές είναι όπως περιέγραψα παραπάνω, και το χρώμα το λέει σαν rust nubuck και όχι rust orange. Δηλαδή μπορεί και να μην είναι fake αλλά να είναι defective. Δεν έχω ιδέα.

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες βγηκαν ξανα στη μοδα ε? Τις θυμαμαι εποχες γυμνασιου/λυκειου που ηταν must. Δυσχρηστα παπουτσια αν δεν εχει αλλαξει κατι απο τοτε.

 

Θυμαμαι κατι επικα late 90's ντυσιματα με αυτες για κερασακι :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην πάρεις αρβύλες Τίμπερλαντ.-

 

Και εξηγώ: ξέρω τέσσερις διαφορετικές περιπτώσεις (η μία δική μου) που η σόλα έβγαλε πρόβλημα και η εταιρία αρνήθηκε να αντικαταστήσει το παπούτσι. Η μία περίπτωση - και τραγικότερη - ήταν ότι η σόλα έσπασε στα δύο μετά από ούτε ένα χρόνο χρήσης. Στις άλλες τρεις μετά τις πρώτες εβδομάδες χρήσης προφανώς ράγισαν οι κυψέλες (ανάμεσα στην εξωτερική σόλα και το παπούτσι δηλαδή) και άρχισε να... τρίζει. Και μιλάμε για τρίξιμο που ακούγεται και σε ανοιχτό χώρο ακόμη και όταν περπατάς σε χώμα. Κακή φάση.

Ενώ στηρίζω άπειρα τίμπερλαντ εδώ και χρόνια δυστυχώς οι αρβύλες - και η πολιτική τους - είναι γτπ.

 

Σαν αρβύλα πάντως είναι άψογη και σίγουρα αν επενδύσεις κάτι παραπάνω και πάρεις την ενισχυμένη θα έχεις ένα υπέροχο και ζεστό παπούτσι για πεζοπορία σε λάσπες και πάγο, βουνό και λαγκάδι, μέχρι και πάνω σε παγωμένη λίμνη περπατάς και δε γλιστράς. Αλλά μάλλον θα τρίζει έτσι

Έχουν κάποια εγγύηση; Άλλες εταιρείες θα τα άλλαζαν μετά από ένα χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επαναφέρω το θέμα, μόλις τα πήρα στα χέρια μου, κοιτάζω σαν τρελός να δω αν είναι fake γιατί τόσα λεφτά, κρίμα είναι. Εκ πρώτης όψεως δεν είναι, ότι παίζει online δεν το έχουν, όμως σε ένα βίντεο έλεγε ένας τύπος που τα είχε δίπλα δίπλα ότι τα fake έχουν πιο απότομη καμπύλη στη ραφή όταν πηγαίνει προς τα μέσα, ενώ τα κανονικά είναι πιο πολύ σαν αγκύλη. Τι λέτε οι κάτοχοι;

 

Επίσης ένα άλλο που παρατήρησα, είναι ότι στο κουτί γράφει rust orange, ενώ όταν το ψάχνω δεν υπάρχει κάτι τέτοιο από επίσημη πηγή που δεν είναι ελληνικό μαγαζί.

Fuck it, τα γυρίζω πίσω, μακριά (από Cosmos Sport)

Έχει ΤΟΣΑ καταστήματα timberland. Πηγαινε και δες απο κοντα πως είναι το παπούτσι που σε ενδιαφερει. Στην ανάγκη παρε και αυτο που έχεις και ρώτα αν είναι μαϊμού.

 

https://www.timberland.com/utility/store-locator.html

 

Μου φαίνεσαι πάντως τζώρας. Το πας από εδώ και από εκεί και τρωγεσαι με τα ρούχα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ΤΟΣΑ καταστήματα timberland. Πηγαινε και δες απο κοντα πως είναι το παπούτσι που σε ενδιαφερει. Στην ανάγκη παρε και αυτο που έχεις και ρώτα αν είναι μαϊμού.

 

https://www.timberland.com/utility/store-locator.html

 

Μου φαίνεσαι πάντως τζώρας. Το πας από εδώ και από εκεί και τρωγεσαι με τα ρούχα σου.

4 στους 5 αριθμούς δεν αντιστοιχούν σε συνδρομητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ένας φίλος στα μικράτα του (1997) είχε πάρει ένα ζευγάρι Nike Foamposite (72.000δρχ.), τα φόρεσε 2-3 φορές, και πριν λίγα χρόνια κάπου τα ξέθαψε και είπε να πάει για μπάσκετ. Μία που τα φόρεσε και έκανε ένα βήμα και μία που ξεκόλλησαν και οι δύο σόλες.

 

Τα Nike ανέκαθεν ήταν ακριβά και μέτρια ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Nike ανέκαθεν ήταν ακριβά και μέτρια ποιότητα.

 

Δε θα διαφωνήσω. Εξάλλου σε αντίστοιχα νήματα τα κράζω κι εγώ.

 

Έχει βγάλει όμως κάποια μοντέλα που ήταν τρομερά, ειδικά την εποχή που το μπασκετικό παπούτσι πουλούσε σα ζεστό ψωμί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...