Προς το περιεχόμενο

Επίσημοι οι νέοι “Kaby Lake”, οι επεξεργαστές Core 7ης γενιάς της Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι και "ψοφίμια"... Όλοι οι i5 έχουν παραπλήσιες επιδόσεις με τα καλύτερα μοντέλα AMD. Αυτούς ανταγωνίζεται, όχι τον εαυτό της. Δεν είμαι υπέρ της μίας ή της άλλης, αλλά να μην γράφουμε υπερβολές...

Δεν καταλαβες φιλε μου τι ειπα. Τα "ψοφημια" της  ιντελ εννοω τους ιδιους σαν εταιρια που κερδοσκοπουν ανευ ανταγωνισμου. Αυτο ελειπε να εχουν κερδος και να μην εχουν προιον.Ειπαμε....οχι κι ετσι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές πέσανε σε σχέση με τους 6xxx η ειναι ιδέα μου ;

αυτα που βλεπεις ειναι προ-φορων στην αμερικη στην ελλαδα βλεπω να ερχεται ο ι5 280 και ο ι7 400.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να ξέρει κάτι παραπάνω? Δεν το νομίζω, αυτοί είναι άσχετοι.

Το λογικό είναι ότι ξέρει, αλλά το συμφέρον μου σαν καταναλωτής είναι να μην ξέρει στη συγκεκριμένη περίπτωση. Έτσι θα επαναληφθεί η ιστορία και θα πέσουν οι τιμές, πράγμα που συμφέρει τους καταναλωτές από τη μια πλευρά. Από την άλλη, αν προκύψει πάλι ο πόλεμος του παρελθόντος, σε ελεύθερη μετάφραση: "κάθε 6μηνο βγάζουμε καινούριο μοντέλο", καλύτερα να μείνει όπως έχει η κατάσταση. Όσοι αγόρασαν 2600Κ το 2012 έχουν μέχρι σήμερα έναν επεξεργαστή που κάνει τα πάντα και γρήγορα. Φυσικά το ίδιο ισχύει για κάποιον που πήρε κάποιον bulldozer και ασχολείται με εφαρμογές που εκμεταλλεύονται την αρχιτεκτονική του.

Το μέλλον θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο οι γαμημενες οι DDR4 ποτε θα πεσουν ξανα (ή μαλλον λετε να πεσουν ξανα;); Ειναι γελοιο που πηγαν απο 60ευρω τα 16 γιγα 120 τωρα. Καπου διαβασα εγινε λογω του demand που υπηρχε για τα smartphones...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιντελ λοιπον ειτε γιατι ετσι της εκατσε ειτε γιατι πληρωνει τους devs, με το δυνατοτερο ipc της φαινεται οτι εχει πολυ καλυτερο προιον απο την amd(εως τωρα τουλαχιστον).

 

Σκεφτειτε λοιπον ξαφνικα να γραφανε ολοι οι devs για πολυπυρηνες καταστασεις ποσο πλακα θα ειχε...

Στην ουσια και η ιντελ βολευεται γιατι οι devs κοβουν τις cpu της amd στην μεση αλλα και οι devs που δεν ειναι αναγκασμενοι να γραφουν για περισσοτερους πυρηνες απο 2, παρα μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις προς το παρον...

 

Κατευθειαν οι celeron-pentium θα εξαφανιζοντουσαν και οι i3 θα μετονομαζονταν σε celeron... Πλακα δεν θα χε??? Μεχρι και οι fx θα ακριβαινανε παλι!!! :-D :X :confused: :devil:


Ασχετο οι γαμημενες οι DDR4 ποτε θα πεσουν ξανα (ή μαλλον λετε να πεσουν ξανα ;); Ειναι γελοιο που πηγαν απο 60ευρω τα 16 γιγα 120 τωρα. Καπου διαβασα εγινε λογω του demand που υπηρχε για τα smartphones...

Ναι σιγα... Απλα οι φουστηδες ξερουν οτι η amd εχει ζωντανεψει πλεον το παιχνιδι για τα καλα και πολυς κοσμος εχει μπει στο τρυπακι για να αναβαθμισει ειτε ryzen ειτε καμπιες lake και οποιος κανει αναβαθμιση νομιζω πως ddr4 θα τσιμπησει αρα.... Ο,τι φαμε ο,τι πιουμε κι ο,τι αρπαξει ο.... πατος μας!!!Ελα τωρα που γυριζει!!!! Παρε παρε παρε παρε παρεεεεεεε!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι τέρμα ικανοποιημένος με τον i5 6500 ομολογώ πως όταν έκανα το pc build πριν 2.5 μήνες σκεφτόμουν τον 6600κ που η διαφορά τιμής ήταν και είναι στα 30 ευρώ...

 

Τώρα σκέφτομαι μήπως έπρεπε να περιμένω 2 μήνες για να έχω τελευταίας γενιάς hardware. Βέβαια χρειαζόμουν το pc άμεσα και δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς... άλλα και πάλι με προβληματίζει.

 

Έχω γίνει ψυχωτικός στο πόσα χρόνια θα μου κρατήσει πριν κάνω το επόμενο update!   :X  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι για όλους η καινούργια σειρά 7 της Intel. όσοι έχουν έναν αξιοπρεπή επεξεργαστή που κάνει πολύ καλά την δουλειά του δεν χρειάζεται να αναβαθμίσουν. εγώ π.χ που είμαι ακόμα με τον core i7 860, την πρώτη πρώτη γενιά, θα αναβαθμίσω μόλις βγει. άμα πάρεις το κορυφαίο μοντέλο 5 χρόνια θα σου βγάλει σίγουρα, όπως στην περίπτωση μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο οι γαμημενες οι DDR4 ποτε θα πεσουν ξανα (ή μαλλον λετε να πεσουν ξανα ;); Ειναι γελοιο που πηγαν απο 60ευρω τα 16 γιγα 120 τωρα. Καπου διαβασα εγινε λογω του demand που υπηρχε για τα smartphones...

Φιλε νομιζω πως η αυξηση των τιμων οφειλεται σε μια πυρκαγια που ξεσπασε σε ενα πολυ μεγαλο εργοστασιο της Κινας. Δεν ειμαι σιγουρος για το κατα ποσο ισχυει αυτο αλλα και εγω ειχα παραξενευτει οταν ειδα τις 8αρες ddr4 που ξεκινουσαν απο τα ~38Ε τωρα να ξεκινανε απο τα 50Ε και το εψαξα και διαβασα αρκετα comments που λεγαν πως φταιει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια ερώτηση.
Έχω ένα Intel i7 980X (soc 1366) πρώτης γενιάς.
Σε πιο επίπεδο είναι σήμερα με κάποιον αντίστοιχο Intel ?

 

Σαν σημερινος i7 ειναι ακομα και για 2-3 χρονια και παιχνιδια να παιζεις ανετος θα ναι!!!Ακομα πιο συγκεκριμενα σαν 3770 που λεει αι ο φιλος πιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση: αμα πάρω εναν ι5 kaby lake και μια z170 θα ξεκινήσει το pc ή πρέπει να βάλω έναν παλιό για να κάνω bios update πρώτα

Νομιζω θελεις bios update

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε νομιζω πως η αυξηση των τιμων οφειλεται σε μια πυρκαγια που ξεσπασε σε ενα πολυ μεγαλο εργοστασιο της Κινας. Δεν ειμαι σιγουρος για το κατα ποσο ισχυει αυτο αλλα και εγω ειχα παραξενευτει οταν ειδα τις 8αρες ddr4 που ξεκινουσαν απο τα ~38Ε τωρα να ξεκινανε απο τα 50Ε και το εψαξα και διαβασα αρκετα comments που λεγαν πως φταιει αυτο.

Σαν τους σκληρους δισκους δηλαδη πριν κανα 5αρι χρονια με τις πλημμυρες? Τι να σου πω, ισως ετσι ισως κατι να πρεπει να πουν για να τα ακριβηνουν πολυ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...