Προς το περιεχόμενο

Επίσημοι οι νέοι “Kaby Lake”, οι επεξεργαστές Core 7ης γενιάς της Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε νομιζω πως η αυξηση των τιμων οφειλεται σε μια πυρκαγια που ξεσπασε σε ενα πολυ μεγαλο εργοστασιο της Κινας. Δεν ειμαι σιγουρος για το κατα ποσο ισχυει αυτο αλλα και εγω ειχα παραξενευτει οταν ειδα τις 8αρες ddr4 που ξεκινουσαν απο τα ~38Ε τωρα να ξεκινανε απο τα 50Ε και το εψαξα και διαβασα αρκετα comments που λεγαν πως φταιει αυτο.

Ασφαλιστικές εταιρείες δεν έχουν εκεί να τους καλύψει την ζημιά, να γλυτώσουμε και εμείς κανά 50αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλιστικές εταιρείες δεν έχουν εκεί να τους καλύψει την ζημιά, να γλυτώσουμε και εμείς κανά 50αρι;

Απο οτι καταλαβα ενα πολυ μεγαλο εργοστασιο το οποιο επαιζε εξαιρετικα σημαντικο ρολο στην παραγωγη καηκε, αρα επιβραδύνθηκε η παραγωγη/μειωθηκε η προσφορα οποτε αυξηθηκαν και οι τιμες, δεν το κανουν για να πληρωσουν τα σπασμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φιλε νομιζω πως η αυξηση των τιμων οφειλεται σε μια πυρκαγια που ξεσπασε σε ενα πολυ μεγαλο εργοστασιο της Κινας. Δεν ειμαι σιγουρος για το κατα ποσο ισχυει αυτο αλλα και εγω ειχα παραξενευτει οταν ειδα τις 8αρες ddr4 που ξεκινουσαν απο τα ~38Ε τωρα να ξεκινανε απο τα 50Ε και το εψαξα και διαβασα αρκετα comments που λεγαν πως φταιει αυτο.

Όπως με τους δίσκους θα γίνει δηλαδή, κάνα ενάμιση χρόνο θα ξαναπέσουν. Ωραία, κι έψαχνα λόγο να μην αναβαθμίσω το 2017 :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως με τους δίσκους θα γίνει δηλαδή, κάνα ενάμιση χρόνο θα ξαναπέσουν. Ωραία, κι έψαχνα λόγο να μην αναβαθμίσω το 2017 :P

αυτο ειναι το πρόβλημα μου.. θελω να παω intel ή amd (ryzen)  αλα λυπάμαι τα 16gb ddr3 που εχω τωρα... οι διάφορες στην πράξη είναι πολύ μικρές... απλα φοβάμαι αυτο που λενε για τον memory controller των sky-kaby-lake οτι θα ζορίζετε αμα πάρω μια μητρική  με ddr3 (1.5-1.6v)οταν η ddr4 είναι (1.35)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι το πρόβλημα μου.. θελω να παω intel ή amd (ryzen)  αλα λυπάμαι τα 16gb ddr3 που εχω τωρα... οι διάφορες στην πράξη είναι πολύ μικρές... απλα φοβάμαι αυτο που λενε για τον memory controller των sky-kaby-lake οτι θα ζορίζετε αμα πάρω μια μητρική  με ddr3 (1.5-1.6v)οταν η ddr4 είναι (1.35)...

Με 1.5V θα έχεις πρόβλημα. Οι sky-kaby-lake που λες και εσύ, λειτουργούν με 1.35V για τις DDR3L μνήμες είτε 1.2V που είναι οι DDR4. Βέβαια, αν θυμάμαι καλά η Intel έλεγε να μόνο για DDR4 μνήμες σ' αυτούς τους επεξεργαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για pentium ειδατε τιποτα;

Δεν μπορω να βρω κατι.

Αυτή ήταν μια έκπληξη όντως. Pentium 2c/4t (G4560) και διαβάζω για επιδόσεις κοντά στον i3 6100, i5 2300. Με τιμή 64$ (δολάρια)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για ποιο λογο να προτιμησει καποιος ιντελ απο amd? Απεχω αρκετα χρονια αλλα βλεπω αμδ επεξεργαστες με παραπλησιες δυνατοτητες στα μισα λεφτα...ο λακος που ειναο;

Features πχ. εχω προγραμματα που δουλεουν πιο γρηγορα μονο με embree. Οπως κ αντιστοιχα nvidia, ολα μου τα renders χρησιμοποιουν cuda.

Φυσικα αυτα σε μενα χρησιμευουν που κανω αυτη τη δουλεια. Σε καποιους που παιζουν games δε ξερω αν θα ηταν καλυτερη επιλογη οι amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με 1.5V θα έχεις πρόβλημα. Οι sky-kaby-lake που λες και εσύ, λειτουργούν με 1.35V για τις DDR3L μνήμες είτε 1.2V που είναι οι DDR4. Βέβαια, αν θυμάμαι καλά η Intel έλεγε να μόνο για DDR4 μνήμες σ' αυτούς τους επεξεργαστές.

Πρακτικά εδώ και 1 χρόνο (και κάτι ψιλά) φίλος με DDR3 και Skylake δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή ήταν μια έκπληξη όντως. Pentium 2c/4t (G4560) και διαβάζω για επιδόσεις κοντά στον i3 6100, i5 2300. Με τιμή 64$ (δολάρια)

 

Αν εβγαλαν τετοια cpu τοτε αυτο σημαινει οτι παμε πολυ καλα απο ολες τις αποψεις!(Σαν καταναλωτης μιλαω)

 

Αυτο γιατι απαξ και ονομασαν εναν ι3 σε pentium και εχει και χαμηλη τιμη, τοτε αυτοματως σημαινει οτι οι ryzen θα ειναι αρκετα ανταγωνιστικοι κι ετοιμαζονται για πολεμο οι ιντελεοι! Και σιγα σιγα ο απλος διπυρηνος celeron-pentium  εξαλειφεται.. Αυτο που λογικα θα ακολουθησει θα ειναι οι ι5 να εχουν hyper(πρωην ι7) και οι ι7 να γινουν καθαροι 8πυρηνοι και παει λεγοντας...

 

Λεφτα να χεις και σε λιγο θα θες δευτερη οθονη για να δεις ολους τους πυρηνες στο speedfan!!! :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά εδώ και 1 χρόνο (και κάτι ψιλά) φίλος με DDR3 και Skylake δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Μα κανείς δεν είπε ότι αύριο θα του δημιουργηθεί πρόβλημα. Αυτό που είχα διαβάσει είναι ότι με το καιρό και  αν ζοριστεί controller ίσως να έχει πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν υπαρχει σοβαρος ανταγωνισμος αναμασας τα ιδια και τα ιδια. Μεγιστοποιεις κερδος και αν ωριμασει ο ανταγωνισμος εσυ θα εχεις τονους φραγκα να ριξεις στο R&D και να ξαναβγεις μπροστα αμεσως (ή εχεις ετοιμo στο συρταρι next gen tech και περιμενεις).

 

Σε αυτες τις περιπτωσεις πρεπει να εισαι ενημερωμενος σαν καταναλωτης και να μη τρεχεις σα το μοσχαρι να σκας ενα σκασμο λεφτα σε καθε "νεα" γενια που σου πασαρουνε.

 

Δεν ειναι κοροιδα στην ιντελ, οποτε κοιτα να μην σε πιανουν και σενα κοροιδο. Απλα τα πραγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...