Προς το περιεχόμενο

Laptop:περίπου κάθε ποτέ αλλάζετε συσκευή και τι κάνετε με το παλιό;


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς φανατικούς των φορητών συσκευών όπως είμαι κι εγώ: κάθε ποσά χρόνια αλλάζετε υπολογιστή και για ποιο λόγο; Δηλαδή, θα πάρετε καινούργια συσκευή όταν πλέον χαλάσει η παλια(με κίνδυνο να χαθούν αρχεία κλπ) η αγοράζετε τακτικά καινούριο μοντέλο; Με την παλιά συσκευή τι κάνετε; Τη φυλάτε για εναλλακτική, τη δίνετε σε ανίψια, την πουλάτε;

Θέλω να βρω ένα αποδοτικό σύστημα ως προς την κατοχή υπολογιστή. Έχω μόνο λαπτοπ το σταθερό το παροπλισμό με το που πήρα το λαπτοπ και εδώ και κάποια χρόνια το ζω δώσει στον αδερφό μου καθώς δεν τον άνοιγα και, ήταν κ παλιός. Πριν παρω το λαπτοπ που έχω τωρα(απλό μοντέλο με 15 ίντσες οθόνη) είχα ένα netbook μικρό, το οποίο έχω ακόμη, δουλεύει αλλά μου ειναι πλέον περιττό αφού έχω κινητό κλπ. Επειδή σιγά σιγά κολλάει το λαπτοπ ξέρω πως στο μέλλον θα χρειαστώ καινούριο και θέλω να το διαχειριστώ όσο γίνεται καλύτερα.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτηκες ότι το laptop μπορει να κολλαει από εφαρμογες και μια επαναφορά στα εργοστασιακα θα το κανει καινουργιο ?

Αν σε ικανοποιουσε τοτε που το πηρες το ιδιο θα κανει και τωρα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξα στα 9 χρόνια. Αλλα το παλιο με ειχε φερει στο αμην με τις μπλε οθονες λογω hardware. Και περνουσα παραπανω απο 2-3 ωρες καθε μερα επιπλεον στη δουλεια για να κανω πραγματα (της δουλειας) που θα τα εκανα σπιτι.

 

Πλεον, αν ανοιξει, το αφηνω να κατεβάζει. Η αλήθεια ειναι οτι για κατεβαστηρι / σερφαρισμα την ψιλοπαλεύει.

 

Σκεφτηκες ότι το laptop μπορει να κολλαει από εφαρμογες και μια επαναφορά στα εργοστασιακα θα το κανει καινουργιο ?

Αν σε ικανοποιουσε τοτε που το πηρες το ιδιο θα κανει και τωρα .

640K ought to be enough for anybody.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το laptop μου σχεδόν 7 χρόνια. Θα το αντικαταστήσω όταν δεν θα μπορεί πια να παίζει τα games που μου αρέσουν, αυτό είναι το βασικό κριτήριο για μένα. So far, δεν έχει 'κολλήσει' σοβαρά, το προσέχω σαν τα μάτια μου, δεν έχει χρειαστεί ούτε format να του κάνω...οπότε δεν τίθεται θέμα αλλαγής.

 

Καθένας αλλάζει ανάλογα τις απαιτήσεις του! Δεν είναι ότι υπάρχει standard ώρα αντικατάστασης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κι εγω ειμαι με laptop, desktop replacement 18ρι, είχα πάρει ενα πολυ καλο προ 6ετιας/7ετιας περιπου και με εναν ssd που πηρα πριν κανενα χρονο του εγινε ενα φρεσκαρισμα.

 

Εχει ενα κουλό θεμα με τον ανεμιστήρα το τελευταίο διαστημα παρα το οτι το καθαρισα κλπ οποτε υπολογίζω πως σε κανέναν χρονο ισως θελει ανανέωση (αν και μεχρι τωρα δεν επηρεάζει τη χρηση), αλλα πραγματικά βαριεμαι οικτρα τη διαδικασία αλλαγης μηχανήματος.

 

Παντως προς το παρόν τουλάχιστον για τη χρηση που του κανω με ικανοποιεί αριστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το 2009 το εχω αυτο που γραφω τωρα. Το ειχα παρει 1400€ σονυ βαιο με full hd blu ray. 

Του εβαλα εναν ssd & 8gb ram τωρα και ειναι λες και εχω καινουργιο λαπτοπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Turbo-X Clevo , αγορασμένο 20/9/2008.

 

Είχε vista -> upgrade σε 7 -> upgrade σε 10 -> migrating σε SSD -> windows 10.1

 

Πλάκα πλάκα , τώρα που το σκέφτομαι, έχω να κάνω format 8 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς φανατικούς των φορητών συσκευών όπως είμαι κι εγώ: κάθε ποσά χρόνια αλλάζετε υπολογιστή και για ποιο λόγο; Δηλαδή, θα πάρετε καινούργια συσκευή όταν πλέον χαλάσει η παλια(με κίνδυνο να χαθούν αρχεία κλπ) η αγοράζετε τακτικά καινούριο μοντέλο; Με την παλιά συσκευή τι κάνετε; Τη φυλάτε για εναλλακτική, τη δίνετε σε ανίψια, την πουλάτε;

Θέλω να βρω ένα αποδοτικό σύστημα ως προς την κατοχή υπολογιστή. Έχω μόνο λαπτοπ το σταθερό το παροπλισμό με το που πήρα το λαπτοπ και εδώ και κάποια χρόνια το ζω δώσει στον αδερφό μου καθώς δεν τον άνοιγα και, ήταν κ παλιός. Πριν παρω το λαπτοπ που έχω τωρα(απλό μοντέλο με 15 ίντσες οθόνη) είχα ένα netbook μικρό, το οποίο έχω ακόμη, δουλεύει αλλά μου ειναι πλέον περιττό αφού έχω κινητό κλπ. Επειδή σιγά σιγά κολλάει το λαπτοπ ξέρω πως στο μέλλον θα χρειαστώ καινούριο και θέλω να το διαχειριστώ όσο γίνεται καλύτερα.

Ευχαριστώ!

 

Το αλλάζω όποτε -όσο και να το παραμετροποιήσω- βλέπω ότι δεν τη παλεύει άλλο. Σε μια τέτοια περίπτωση το χαρίζω.

Σε γενικές γραμμές, όχι δεν αλλάζω συχνά, του αλλάζω τα φώτα πρώτα και προσπαθώ όσο μπορώ να το έχω πιο optimized

 

...Δηλαδή, θα πάρετε καινούργια συσκευή όταν πλέον χαλάσει η παλια(με κίνδυνο να χαθούν αρχεία κλπ) η αγοράζετε τακτικά καινούριο μοντέλο;

Αυτό τώρα πάλι δεν το κατάλαβα.. Πως θα χάσεις αρχεία; Δεν κάνεις τακτικά backup;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ένα Toshiba Satellite αγορασμένο το 2006 το οποίο το πούλησα πριν περίπου δυο χρόνια.

Με πολύ μικρή διαφορά πήρα ένα μεταχειρισμένο Lenovo πιο πρόσφατης τεχνολογίας με SSD και 8GB RAM το οποίο ευελπιστώ οτι θα με βγάλει τουλάχιστον για 5-6 χρόνια ακόμα, γιατί όχι και παραπάνω.

 

Τον σταθερό τον έχω απο το 2008 και με διαρκείς αναβαθμίσεις, με κυριότερη τον SSD, δουλεύει ακόμα και θα δουλεύει μέχρι να ψοφήσει, γιατί δεν αξίζει πια να τον πουλήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρώτο μου laptop το είχα σαν φοιτητής το 1998, ένα IBM Thinkpad....πραγματικό σκυλί σε επιδόσεις, το κράτησα μέχρι το 2010 όπου και πήρα το Thinkpad X201....σκέφτομαι ότι για 2-3 χρόνια ακόμα είμαι οκ, μετά βλέπουμε:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...