Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, rus είπε

Κανε το κοπο να διαβασεις τα προηγουμενα ποστς μου. Τα ορια αυτα ειναι ασαφη και δυσδιακριτα.

μονο αν κανεις αιτηση βλεπεις τι θα σου βγαλει. ρωτα λογιστη ή παρε τηλ το υπουργειο. εγω προσπαθησα να βοηθησω με αυτα που ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Κανε το κοπο να διαβασεις τα προηγουμενα ποστς μου. Τα ορια αυτα ειναι ασαφη και δυσδιακριτα.

Δεν είναι ασαφή !!!!

Απλά, μπορεί κάποιος να έχει πχ 60000€ ελεύθερα και ο άλλος 40000€ σε προθεσμίακη.

Ποιος θα πάρει πολύ περισσότερο τόκο ?

1 λεπτό πριν, cameranek είπε

μονο αν κανεις αιτηση βλεπεις τι θα σου βγαλει. ρωτα λογιστη ή παρε τηλ το υπουργειο. εγω προσπαθησα να βοηθησω με αυτα που ξερω

Η την εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, cameranek είπε

μονο αν κανεις αιτηση βλεπεις τι θα σου βγαλει. ρωτα λογιστη ή παρε τηλ το υπουργειο. εγω προσπαθησα να βοηθησω με αυτα που ξερω

Οπως σου εδειξα, η αιτηση γραφει αρες-μαρες.

Σκοπος ειναι να βοηθησουμε χωρις να πληρωνουμε λογιστες.

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν είναι ασαφή !!!!

Αφου λοιπον δεν ειναι ασαφη πες μου, πόσο τοκο πρεπει να εχει ενα μονοπροσωπο νοικοκυριο ωστε να αναγνωριστει ως δικαιουχος κεα?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, rus είπε

Οπως σου εδειξα, η αιτηση γραφει αρες-μαρες.

Σκοπος ειναι να βοηθησουμε χωρις να πληρωνουμε λογιστες.

Αφου λοιπον δεν ειναι ασαφη πες μου, πόσο τοκο πρεπει να εχει ενα μονοπροσωπο νοικοκυριο ωστε να αναγνωριστει ως δικαιουχος κεα?

Άσε τον τόκο. Τα επιτόκια ΑΛΛΑΖΟΥΝ συνέχεια προς τα κάτω !!!

Σου έγραψα 4800€ για να είναι καλυμμένο.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rus είπε

Ειπαμε, το συστημα τοκο βλεπει, οχι καταθεσεις.

Έχεις δίκιο αλλά τα επιτόκια ΑΛΛΑΖΟΥΝ συνέχεια προς τα κάτω.

Δεν είναι σταθερά !!!

Θα έπρεπε ΚΑΘΕ χρόνο να βγάζουν νέο πίνακα.

Το κριτήριο όμως είναι το ποσό της κατάθεσης, τα 4800€. Ακόμα, και ΑΝ πούμε ότι υπάρχει πχ όριο τόκου 30€ και κάποιος έχει 29€, αν γίνει στραβή και τον τσακώσουν, την πάτησε.

Και την λύση στην έχω ήδη δώσει:

4800€ καταθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα επιτοκια εχουν σχεδον μηδενιστει. Οπως ειπα, 30€ ετησιου τοκου αντιστοιχουν πλεον σε καταθεση περ. €50χιλ.

Επειδη το συστημα δε διαβαζει καταθεσεις αλλα μόνο τοκους, θα κανω μια τελευταια προσπαθεια και αν καποια στιγμη  βρεθει καποιος που γνωριζει, απανταει.

Πόσο τοκο πρεπει να εχει ενα μονοπροσωπο νοικοκυριο για να δικαιουται κεα? Για φετινα δεδομενα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rus είπε

Πόσο τοκο πρεπει να εχει ενα μονοπροσωπο νοικοκυριο για να δικαιουται κεα? Για φετινα δεδομενα.

Αν το ανώτατο όριο στις καταθέσεις είναι 4800€ και το μέσο ετήσιο καταθετικό επιτόκιο 0,07% ο τόκος είναι 3,36€.

Το επιτόκιο είναι κάπου εκεί, πρέπει να το επιβεβαιώσεις για ακριβές τελικό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rus είπε

Τα επιτοκια εχουν σχεδον μηδενιστει. Οπως ειπα, 30€ ετησιου τοκου αντιστοιχουν πλεον σε καταθεση περ. €50χιλ.

Επειδη το συστημα δε διαβαζει καταθεσεις αλλα μόνο τοκους, θα κανω μια τελευταια προσπαθεια και αν καποια στιγμη  βρεθει καποιος που γνωριζει, απανταει.

Πόσο τοκο πρεπει να εχει ενα μονοπροσωπο νοικοκυριο για να δικαιουται κεα? Για φετινα δεδομενα.

Καλά, το λέει ο φίλος.

Γύρω στα 3€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2021 στις 11:59 ΜΜ, Diinekis21 είπε

Αν το ανώτατο όριο στις καταθέσεις είναι 4800€ και το μέσο ετήσιο καταθετικό επιτόκιο 0,07% ο τόκος είναι 3,36€.

Το επιτόκιο είναι κάπου εκεί, πρέπει να το επιβεβαιώσεις για ακριβές τελικό αποτέλεσμα.

Αυτο το εβγαλες απο τον παρεχομενο τυπο, σωστα?

Ωστοσο ο τυπος δε μοιαζει να εχει εφαρμογη, δεδομενου οτι για τοκο 108ε το συστημα υπολογιζει καταθεσεις 18χιλ.

Στις 6/9/2021 στις 7:08 ΜΜ, valadisk είπε

δεν πάμε καθόλου καλά. Άλλος έχει καταθέσεις και θέλει και ΚΕΑ.

Λίγο ντροπή δεν έχει να το αφήσει για κάποιον που δεν έχει να φάει;

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Αν εχεις ενα στεγαστικο και πρεπει να δινεις 400ε μηνιαια δοση οι καταθεσεις σου  ουσιαστικα ειναι δεσμευμενες.

Οσοι ειναι δικαιουχοι παιρνουν, τι εννοεις να το αφησει για αλλον? απο το κρατος το παιρνεις, οχι απο φορολογουμενο. Και φυσικα δε ξερεις ποσοι απο αυτους τους αλλους ειχαν καταθεσεις και τις φαγανε. Αυτοι λοιπον που τις διατηρησαν πρεπει να επιβραβευονται, οχι να κραζονται.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια αιτηση ΚΕΑ αναφερεται ως αιτια μη εγκρισης οτι υπαρχει  "μηδενικο μηνιαιο ποσο εισοδηματικης ενισχυσης". Ξερεις κανεις τι σημαινει αυτο? Σε ποιους το βγαζει? τι εισοδηματικη ενισχυση?

image.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, rus είπε

Σε μια αιτηση ΚΕΑ αναφερεται ως αιτια μη εγκρισης οτι υπαρχει  "μηδενικο μηνιαιο ποσο εισοδηματικης ενισχυσης". Ξερεις κανεις τι σημαινει αυτο? Σε ποιους το βγαζει? τι εισοδηματικη ενισχυση?

image.png

 

Δηλαδή, εγκρίνεται αλλά επειδή το εισόδημα ΙΣΟΥΤΑΙ με το ποσό της ενίσχυσης, το αποτέλεσμα είναι 0 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Δηλαδή, εγκρίνεται αλλά επειδή το εισόδημα ΙΣΟΥΤΑΙ με το ποσό της ενίσχυσης, το αποτέλεσμα είναι 0 !

Α, αυτο σημαινει? οτι οριακα το εισοδημα του δεν επιτρεπει το κεα?

Μεγαλη ατυχια δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...