Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παραθέτω γιατί μπορεί να ενδιαφερθεί κάποιος άλλος, μιας και το ψάχνω εκτεταμένα. Ο λογιστής μου είπε ότι οι οδηγίες το λένε ξεκάθαρα για το 2020 και δεν υπάρχει κάποιο νέο ΦΕΚ που να αντικρούει για το 2021. Οτι δηλ μου είπε και η εφορία. Ο λογιστής όμως δεν είναι ο Δήμος... Τραγικό να μην μπορεί να διευκρινιστεί μια τέτοια χαζομάρα

Το έχω διαβάσει το άρθρο αλλά έχω διαβάσει επίσης μεταγενέστερα άρθρα που αναιρούν αυτή την εκδοχή. Αυτό είναι επίσης ένα θέμα. Όπως και να έχει σε χιλιοευχαριστώ. Μια γρήγορη ματιά μπορείς να ρίξεις έτσι για ην ιστορία στα υπογραμμισμένα. Οπότε είναι ξεκάθαρο εντελώς για το 2020 οτι δεν θεωρούνται καν εισοδήματα που απαλλάσσονται από το φόρο, προφανώς γι αυτό και στην Εφορία μου είπαν μα μπορεις και να μην τα δηλώσεις καν, πως είναι δυνατόν να στο χρεώνουν ως μισθό για κοινωνική παροχή και να μην το αφήσω έτσι. Παρόλα αυτά επειδή δεν αφορά το 2021 πάλι στο σκοτάδι είμαι.

 

O ρόλος των εκτάκτων αποζημιώσεων και ενισχύσεων

33. Στο ετήσιο οικογενειακό εισόδημα κάθε φορολογούμενου που θεωρείται πληττόμενος οικονομικά από την επιδημία του κορονοϊού δεν συνυπολογίζονται οι έκτακτες οικονομικές ενισχύσεις και αποζημιώσεις που του καταβλήθηκαν το 2020 για την κάλυψη των πάσης φύσεως εισοδηματικών απωλειών του.

Τα ποσά των εκτάκτων οικονομικών ενισχύσεων και αποζημιώσεων τα οποία δεν υπολογίζονται στα εισοδηματικά όρια για την καταβολή οποιασδήποτε παροχής κοινωνικού ή προνοιακού χαρακτήρα είναι, αναλυτικά:

α) Η έκτακτη αποζημίωση της παρ. 1 άρθ. 33 ν.4690/2020 για τους εποχικά εργαζόμενους του τουριστικού και επισιτιστικού κλάδου.

β) Οι αγροτικές ενισχύσεις που καταβάλλονται από τον ΟΠΕΚΕΠΕ στο πλαίσιο δράσεων αντιμετώπισης των επιπτώσεων του κορονοϊού Covid-19 στον πρωτογενή τομέα.

γ) Αποζημιώσεις, λοιπές παροχές ειδικού σκοπού που χορηγήθηκαν σε εργαζόμενους ή σε μη έχοντες εξαρτημένη εργασία στο πλαίσιο αντιμετώπισης των συνεπειών του κινδύνου διασποράς του Covid-19 και επιδόματα (περιλαμβάνονται η αποζημίωση ειδικού σκοπού των 800 ευρώ και των 534 ευρώ καθώς και η οικονομική ενίσχυση-αποζημίωση των 400 ευρώ που καταβλήθηκε σε επιστήμονες πληττόμενους από τον Covid-19).

δ) Ποσά που εισπράχθηκαν εντός του έτους 2020 ως προσωρινό μέτρο ενίσχυσης με τη μορφή επιστρεπτέας προκαταβολής σε επιχειρήσεις που επλήγησαν οικονομικά λόγω της εμφάνισης και διάδοσης του κορονοϊού.

Τα ποσά των παραπάνω περιπτώσεων (α) και (β) που έχουν καταβληθεί εντός του 2020 θεωρούνται εισοδήματα απαλλασσόμενα από τον φόρο εισοδήματος και την ειδική εισφορά αλληλεγγύης, δηλώνονται στους κωδικούς 617-618 ή 657-658 ή του πίνακα 6 της φορολογικής δήλωσης, ανάλογα με το αν υπάρχει ή όχι ηλεκτρονική πληροφόρηση, αλλά δεν προσμετρώνται στο συνολικό εισόδημα της οικογένειας του φορολογούμενου και έτσι δεν συμβάλλουν στο να αυξηθεί το εισόδημα αυτό και να υπερβεί το ισχύον κατά περίπτωση εισοδηματικό όριο για τη χορήγηση κοινωνικών επιδομάτων.

Τα ποσά των παραπάνω περιπτώσεων (γ) και (δ) που έχουν καταβληθεί εντός του φορολογικού έτους 2020, δεν θεωρούνται καν εισοδήματα, οπότε δεν προσμετρώνται ούτε αυτά στο συνολικό εισόδημα της οικογένειας του φορολογούμενου. Δύνανται όμως να αποδεικνύονται με οποιοδήποτε πρόσφορο μέσο και να αναγράφονται στους κωδικούς 781-782 του πίνακα 6, προκειμένου να αξιοποιούνται για την κάλυψη τεκμηρίων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, definitio είπε

Κατατέθηκε σε σας το ΚΕΑ αυτού του μήνα; Δεν είδα καμία κίνηση σε κάρτα ή λογαριασμό.

Έχει γίνει η κατάθεση από την Πέμπτη το απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα είχε λήξει εμένα η προηγούμενη αίτηση (το είχα αμελήσει κι είχα χάσει ένα μήνα, γιατί είχα ακόμη θέμα με την ψηφιακή αίτηση / λανθασμένη αναγνώριση εισοδημάτων - διάβαζε το μισό του κωδ.301 από το Ε1 του προηγούμενου έτους, άγνωστο γιατί)

Τη Δευτέρα το πρωί στις 26/7 εγκρίθηκε η νέα αίτηση ψηφικά (διάβασε επιτέλους σωστά τα εισοδήματα/νέο Ε1) και περίμενα πως θα προλάβαινα να πάρω την ενίσχυση γι αυτό το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, definitio είπε

Εμένα είχε λήξει εμένα η προηγούμενη αίτηση (το είχα αμελήσει κι είχα χάσει ένα μήνα, γιατί είχα ακόμη θέμα με την ψηφιακή αίτηση / λανθασμένη αναγνώριση εισοδημάτων - διάβαζε το μισό του κωδ.301 από το Ε1 του προηγούμενου έτους, άγνωστο γιατί)

Τη Δευτέρα το πρωί στις 26/7 εγκρίθηκε η νέα αίτηση ψηφικά (διάβασε επιτέλους σωστά τα εισοδήματα/νέο Ε1) και περίμενα πως θα προλάβαινα να πάρω την ενίσχυση γι αυτό το μήνα.

Η αίτηση που κανείς αφορά τον επόμενο μήνα, αλλά θα το παίρνεις για 6 μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, definitio είπε

Εμένα είχε λήξει εμένα η προηγούμενη αίτηση (το είχα αμελήσει κι είχα χάσει ένα μήνα, γιατί είχα ακόμη θέμα με την ψηφιακή αίτηση / λανθασμένη αναγνώριση εισοδημάτων - διάβαζε το μισό του κωδ.301 από το Ε1 του προηγούμενου έτους, άγνωστο γιατί)

Τη Δευτέρα το πρωί στις 26/7 εγκρίθηκε η νέα αίτηση ψηφικά (διάβασε επιτέλους σωστά τα εισοδήματα/νέο Ε1) και περίμενα πως θα προλάβαινα να πάρω την ενίσχυση γι αυτό το μήνα.

Αύγουστο θα πραγματοποιηθεί η πρώτη πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, christakos07 είπε

Αύγουστο θα πραγματοποιηθεί η πρώτη πληρωμή.

Καθε νεα αίτηση ισχύει απο τον επομενο μήνα ή υπαρχει προθεσμια εντος του τρέχοντος μηνα;

Νομιζα οτι επαρκούσαν μερικές μέρες και όριο ηταν κοντά στις 25-26 του μήνα (εφόσον δεν υπηρχε αργία τις τελευταίες μέρες που θα υποχρέωνε να γινει η πληρωμη νωρίτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, definitio είπε

Καθε νεα αίτηση ισχύει απο τον επομενο μήνα ή υπαρχει προθεσμια εντος του τρέχοντος μηνα;

Νομιζα οτι επαρκούσαν μερικές μέρες και όριο ηταν κοντά στις 25-26 του μήνα (εφόσον δεν υπηρχε αργία τις τελευταίες μέρες που θα υποχρέωνε να γινει η πληρωμη νωρίτερα)

Ισχύει από τον επόμενο μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...