Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nikos010101 είπε

Για να ανανεώσω την αίτηση πρέπει να περιμένω να μου έρθει μήνυμα στο κινητό που να λέει ότι ακυρώθηκε η αίτηση λόγω παρέλευσης εξαμήνου; 

Η μπορώ να την κάνω και τώρα; τον Οκτώβριο πρέπει να την κάνω για 2η φορά. 

μολις ακυρωθει, μπορεις να κανεις νεα. Δεν σε αφηνει πριν ακυρωθει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να κανω μια ερωτηση,στην αιτηση του ΚΕΑ μου βγαζει λαθος τον ΤΚ της μητερας μου,ειναι ο ΤΚ απο το πατρικο της το οποιο ειναι σε αλλη πολη απο αυτη που διαμενει μονιμα και διαφορετικος εννοειτε απο τον ΤΚ που φαινεται στην ΔΕΗ ο οποιος ειναι και ο σωστος.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι που βρηκε το συστημα τον λαθος ΤΚ,εκανε μ@κακια η λογιστρια,απο που κανουν διασταυρωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Να κανω μια ερωτηση,στην αιτηση του ΚΕΑ μου βγαζει λαθος τον ΤΚ της μητερας μου,ειναι ο ΤΚ απο το πατρικο της το οποιο ειναι σε αλλη πολη απο αυτη που διαμενει μονιμα και διαφορετικος εννοειτε απο τον ΤΚ που φαινεται στην ΔΕΗ ο οποιος ειναι και ο σωστος.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι που βρηκε το συστημα τον λαθος ΤΚ,εκανε μ@κακια η λογιστρια,απο που κανουν διασταυρωσεις?

απο τη φορολογικη τραβα δεδομενα, αλλα καμια φορα μπορει να μπει λαθος ΤΚ. Μου εχει τυχει και μενα, αλλα κλάιν, αν ειναι τα αλλα οκ. πχ εμενα δεν με αφηνει να βαλω χωριστα ΤΚ και πόλη, το θελει ολο μαζι :D 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, cameranek είπε

απο τη φορολογικη τραβα δεδομενα, αλλα καμια φορα μπορει να μπει λαθος ΤΚ. Μου εχει τυχει και μενα, αλλα κλάιν, αν ειναι τα αλλα οκ. πχ εμενα δεν με αφηνει να βαλω χωριστα ΤΚ και πόλη, το θελει ολο μαζι :D 

Καταλαβα.Αρα μαλλον η λογιστρια εκανε την πατατα,εβαλε κατα λαθος αλλον ΤΚ στην φορολογικη και τωρα πρεπει να βρω ακρη.Πως διορθωνεται αυτο,πρεπει να παω εκει που κανουν το ΚΕΑ?Σε ρωταω γιατι πηρε η λογιστρια μου τηλεφωνο την κοπελα που κανει το ΚΕΑ και της ειπε οτι δεν γινεται να κανει η μανα μου αιτηση γιατι δεν συμφωνει ο ΤΚ της ΔΕΗ με τον ΤΚ της διευθυνσης κατοικιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην μπερδευεσαι, εινα απλο το θεμα. Τι γραφει στην φορολογικη και αν ειναι σωστα. Στην αιτηση απλα τα βαζεις οπως τα γραφει, τσεκαρεις αν δεν βγαλει σφαλμα, εισαι οκ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ε1 η διεύθυνση είναι σωστή,που βρηκε τον λάθος ΤΚ η εφαρμογή του ΚΕΑ δεν μπορώ να καταλάβω.Δεν μπορείς να αλλάξεις μόνος σου Τακ,πρέπει να γίνει από υπαλληλο.Ειναι έτσι τρίτη χρονιά,πέφτουμε στην ανάγκη της υπαλλήλου να την παρακαλάμε να τα φτιάξει,δεν το διορθώνει και την επόμενη χρονιά φτου και από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Καταλαβα.Αρα μαλλον η λογιστρια εκανε την πατατα,εβαλε κατα λαθος αλλον ΤΚ στην φορολογικη και τωρα πρεπει να βρω ακρη.Πως διορθωνεται αυτο,πρεπει να παω εκει που κανουν το ΚΕΑ?Σε ρωταω γιατι πηρε η λογιστρια μου τηλεφωνο την κοπελα που κανει το ΚΕΑ και της ειπε οτι δεν γινεται να κανει η μανα μου αιτηση γιατι δεν συμφωνει ο ΤΚ της ΔΕΗ με τον ΤΚ της διευθυνσης κατοικιας.

Να απολύσεις την λογίστρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά .μια ερώτηση μια φίλη μου έπαιρνε επίδομα ενοικίου για 6 μήνες ανανέωσε από ότι έμαθα άλλους έξι ( μέχρι Οκτώβριο) τον Αύγουστο ξεκινιασε πήρε κανονικά Σεπτεμβρίο επίδομα έχει κάποια κύρωση η όλα καλά το αφήνει και λήγει όπως έχει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salty86 είπε

Καλησπέρα παιδιά .μια ερώτηση μια φίλη μου έπαιρνε επίδομα ενοικίου για 6 μήνες ανανέωσε από ότι έμαθα άλλους έξι ( μέχρι Οκτώβριο) τον Αύγουστο ξεκινιασε πήρε κανονικά Σεπτεμβρίο επίδομα έχει κάποια κύρωση η όλα καλά το αφήνει και λήγει όπως έχει ? 

Ενοικιάζει ΤΩΡΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι εδώ κ 2 μηνες επίσης στο τηλέφωνο στην υπηρεσία της είπαν άστο να λήξει δεν γίνεται ακύρωση 

Επεξ/σία από Salty86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Salty86 είπε

Όχι εδώ κ 2 μηνες επίσης στο τηλέφωνο στην υπηρεσία της είπαν άστο να λήξει δεν γίνεται ακύρωση 

Κάποια στιγμή θα ζητηθούν ΠΙΣΩ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα η οι μήνες που δεν νοικιαζε?

Επίσης έχω να κάνω μια ερώτηση με επίδομα Κέα. Από τι στιγμή που σου έρχεται μήνυμα στο μαιλ ότι πέρασε το 6 μηνό και ακαλειται η αίτηση είσαι υποχρεωμενος να κάνεις αίτηση η αν θέλεις το αφήνεις και απλά δεν το ανανεώνεις και τελειώνει . Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση?

Επεξ/σία από Salty86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/10/2023 στις 9:01 ΜΜ, LouCi4er είπε

Καταλαβα.Αρα μαλλον η λογιστρια εκανε την πατατα,εβαλε κατα λαθος αλλον ΤΚ στην φορολογικη και τωρα πρεπει να βρω ακρη.Πως διορθωνεται αυτο,πρεπει να παω εκει που κανουν το ΚΕΑ?Σε ρωταω γιατι πηρε η λογιστρια μου τηλεφωνο την κοπελα που κανει το ΚΕΑ και της ειπε οτι δεν γινεται να κανει η μανα μου αιτηση γιατι δεν συμφωνει ο ΤΚ της ΔΕΗ με τον ΤΚ της διευθυνσης κατοικιας.

δεν τραβάει μόνο από τη φορολογική. Τραβάει από το Ε9.

Θέλει διόρθωση στο Ε9  αρχικά τον ΤΚ του σπιτιου, μετα από μερικες ημερες τροποποιητικη για να περαστει το σπίτι ξανά βάσει εικόνας Ε9 και τέλος αίτηση κεα καινουργια για να τον τραβηξει, οχι διορθωση σε ηδη ανοιχτη αιτηση, δεν θα τον παρει ποτε. 

3 ώρες πριν, Salty86 είπε

Καλησπέρα παιδιά .μια ερώτηση μια φίλη μου έπαιρνε επίδομα ενοικίου για 6 μήνες ανανέωσε από ότι έμαθα άλλους έξι ( μέχρι Οκτώβριο) τον Αύγουστο ξεκινιασε πήρε κανονικά Σεπτεμβρίο επίδομα έχει κάποια κύρωση η όλα καλά το αφήνει και λήγει όπως έχει ? 

τα χρήματα που παίρνει αφορουν προηγουμενους μήνες. Να δει ποιους μηνες αφορά - ήταν ενεργό το συμβόλαιο. 

Πάντως για να την αφήσει να κάνει ανανέωση επιδόματος ενοικίου, υπήρχε ενεργό συμβόλαιο για άλλους 6 μήνες τουλάχιστον όταν έκανε την ανανέωση. 

1 ώρα πριν, Salty86 είπε

Όλα η οι μήνες που δεν νοικιαζε?

Επίσης έχω να κάνω μια ερώτηση με επίδομα Κέα. Από τι στιγμή που σου έρχεται μήνυμα στο μαιλ ότι πέρασε το 6 μηνό και ακαλειται η αίτηση είσαι υποχρεωμενος να κάνεις αίτηση η αν θέλεις το αφήνεις και απλά δεν το ανανεώνεις και τελειώνει . Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση?

αν έχεις μηδενικό εισόδημα και καλύπτεις τα κριτήρια όπως έχουν τεθεί, γιατί να μην κάνεις;

αν έχεις μαύρο εισόδημα και δεν φαίνεται,  ή αν δεν το έχεις ανάγκη, τότε καλό θα ήταν να το αφήσεις για κάποιον που το έχει πραγματικά ανάγκη. Βασικά κάνε ό,τι σε βαστάει η ψυχή σου.

Ναι, δεν έχεις καμιά υποχρέωση να το πάρεις αν δεν θέλεις. Απλά δεν το ανανεώνεις και τελειώνει. Αλλά μερικοί, εφόσον πιάσουν δουλειά, το ανανεώνουν ακόμη ενα εξάμηνο και παίρνουν και το μισθό τους και αυτό, καθώς αφορά τους προηγούμενους 6 μήνες που δεν είχες δουλειά. 

Επεξ/σία από valadsk
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...