Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτοί που παίρνουν ΚΕΑ έχουν υποχρέωση ηλεκτρονικών αποδείξεων; Από όσο ξέρω όχι. Αλλά τι γίνεται αν έχουν ιδιόκτητο σπίτι; Μετράει αυτό σαν τεκμαρτό και πρέπει να κάνουν ηλ. συναλλαγές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους :) Προσπάθησα πριν λίγο να κάνω αίτηση και μου βγάζει error ότι δεν είναι έγκυρο το οικονομικό έτος ενώ τόσο καιρό δεν είχα κάποιο πρόβλημα... Έχει τύχει μήπως και σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, JohnTheReaper89 είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους :) Προσπάθησα πριν λίγο να κάνω αίτηση και μου βγάζει error ότι δεν είναι έγκυρο το οικονομικό έτος ενώ τόσο καιρό δεν είχα κάποιο πρόβλημα... Έχει τύχει μήπως και σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Βιάζεσαι.

Άσε να μπει η χρονιά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Έχω μια ερώτηση όσον αφορά την προπληρωμένη κάρτα ΚΕΑ. Μου έληξε η παλιά τον περασμένο μήνα 31/12 . Έλαβα την καινούργια και την  ενεργοποίησα κανονικά. Είχα ένα υπόλοιπο στην προηγούμενη κάρτα αλλά τα λεφτά δεν έχουν μεταφερθεί στην καινούργια. Έχει κανένας αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε στην παλια καρτα να δεις αν ειναι εκει. αν ειναι παντως ιδια τραπεζα τοτε ειναι και ο αριθμος καρτας ιδιος. εθνικη εχω, σε αλλη τραπεζα δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, παλιά μπορούσες να κάνεις ακύρωση την αίτηση και να την υποβάλεις πάλι. Πλέον δεν γίνεται? Μόνο με την λήξη του 6μηνου? Ευχαριστώ 

Στις "ενέργειες" μου βγάζει μόνο επεξεργασία στοιχείων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostaspsilos13 είπε

Παιδιά, παλιά μπορούσες να κάνεις ακύρωση την αίτηση και να την υποβάλεις πάλι. Πλέον δεν γίνεται? Μόνο με την λήξη του 6μηνου? Ευχαριστώ 

Στις "ενέργειες" μου βγάζει μόνο επεξεργασία στοιχείων 

ΟΧΙ δεν γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2024 στις 6:32 ΜΜ, GREGORYMO είπε

ΟΧΙ δεν γίνεται 

Απο ποτε ισχυει αυτο?

Στις 2/1/2024 στις 10:45 ΠΜ, JohnTheReaper89 είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους :) Προσπάθησα πριν λίγο να κάνω αίτηση και μου βγάζει error ότι δεν είναι έγκυρο το οικονομικό έτος ενώ τόσο καιρό δεν είχα κάποιο πρόβλημα... Έχει τύχει μήπως και σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Τωρα που το΄ πες, μπηκα στη σελιδα μου στο ΚΕΑ, κι ενω ειχα ανοιχτη αιτηση μου λεει οτι στις 1-1-24 ανακληθηκε και πρεπει να υποβαλω νεα. Αλλαξε, λεει, η περιοδος αναφορας.

Ξερει κανεις τι σημαινει αυτο? ετσι γινεται παντα τη πρωτοχρονια? ή μηπως εννοουν το 6μηνο?

 

2.png

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Τωρα που το΄ πες, μπηκα στη σελιδα μου στο ΚΕΑ, κι ενω ειχα ανοιχτη αιτηση μου λεει οτι στις 1-1-24 ανακληθηκε και πρεπει να υποβαλω νεα. Αλλαξε, λεει, η περιοδος αναφορας.

Ξερει κανεις τι σημαινει αυτο? ετσι γινεται παντα τη πρωτοχρονια? ή μηπως εννοουν το 6μηνο

Τυχαία το είδες; Πάντως (αν έχεις δώσει τηλέφωνο) σου έρχεται και SMS και mail που να σε "προειδοποιούν" ότι είσαι σε μήνα λήξης και πρέπει εντός μηνός να ξανακάνεις αίτηση.

Και όχι δεν είναι θέμα "πρωτοχρονιάς", αλλά,,,,πρωτομηνιάς, με την συμπλήρωση του 6μήνου. 

(Η διατύπωσή τους εν τω μεταξύ είναι τέρμα μαλακισμένη, ενώ απλά σημαίνει "κάντε νέα αίτηση εντός μηνός για να μη χάσετε καθόλου από το επίδομα")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, washcloud είπε

Τυχαία το είδες; Πάντως (αν έχεις δώσει τηλέφωνο) σου έρχεται και SMS και mail που να σε "προειδοποιούν" ότι είσαι σε μήνα λήξης και πρέπει εντός μηνός να ξανακάνεις αίτηση.

Και όχι δεν είναι θέμα "πρωτοχρονιάς", αλλά,,,,πρωτομηνιάς, με την συμπλήρωση του 6μήνου. 

(Η διατύπωσή τους εν τω μεταξύ είναι τέρμα μαλακισμένη, ενώ απλά σημαίνει "κάντε νέα αίτηση εντός μηνός για να μη χάσετε καθόλου από το επίδομα")

Δε μιλαω για τη προβλεπομενη ληξη του 6μηνου, προς ανανεωση. Αυτη συνεβη τον Δεκεμβριο. Ναι, και με sms και με email ειδοποιηθηκα.

Κατοπιν, μεσα στο Δεκεμβριο εκανα δυο διαδοχικες αιτησεις για ανανεωση. Απορριπτεες, διοτι ειχε προκυψει ενα εκτακτο εισοδημα και εμφανιζεται στη προσφατη φορολογικη μου δηλωση. Να το ξεκαθαρισουμε λοιπον οτι δε προκειται για μηνυμα ανανεωσης. Αρα παραμενει η απορια τι σημαινει το μηνυμα του image απο πανω περι αλλαγης περιοδου αναφορας. Yπηρχε μια ανοιχτη αιτηση προς υποβολη, η οποια τωρα που μπηκα βλεπω οτι ανακληθηκε απο 1/1, παραλληλα με το μηνυμα αυτο.

Αν κανω σημερα αιτηση θα απορριφθω γιατι η πλατφορμα θα διαβασει τη φορολογικη δηλωση, θα δει το εισοδημα και θα με απορριψει. Αν κανω αιτηση τον Απριλιο που θα συμπληρωσω τη νεα φορολογικη δηλωση και δε θα υπαρχουν εισοδηματα  θα με εγκρινει, σωστα? Αυτο που ειπωθηκε απο πανω, οτι αν υποβαλεις μια αιτηση μετα θα πρεπει να περιμενεις 6 μηνες για να ξαναϋποβαλεις, ισχυει?

 

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την παρέα.

Θελω να αναφερθώ σε μια περίπτωση που μου έτυχε μι τυχόν και εχει τύχει και σε κάποιον άλλο. Την Παρασκευή πήγα στο κέντρο κοινότητας της περιοχής μου που είχα ραντεβού για ανανέωση του ΚΕΑ. Στα 5 χρόνια που κάνω αίτηση πρώτη φορά μου ζήτησαν ταυτότητα. Την δίνω στην υπάλληλο (εχω την παλαιά) και τι μου απαντάει?  Α βλέπω εδω είστε 15 χρόνων περίπου που την βγάλατε και εκτός αυτού την επόμενη φορά που θα έρθετε για ανανέωση πρέπει να μου έρθετε με την νεα ταυτότητα!!! Ε και??? τι σχέση εχει η φωτογραφία της λεω? Και εσείς μικρή δεν βγάλατε την πρώτη? Και αρχίζω να τα παίρνω.

Την ρώτησα απο βγαίνει αυτό και λέει αυτή την ενημέρωση έχουν από το υπουργείο. Και αν εγω δηλαδή δεν θέλω να αλλάξω ταυτότητα της λεω θα χάσω το ΚΕΑ δηλ? ΜΑΛΙΣΤΑ η απάντηση! Της ζήτησα εγγράφος να μου δώσει την απόφαση - νόμο και τα μάσαγε. Αφού άρχισα να τσατίζομαι που δεν απαντούσε έφυγα καθώς προέκυψε κάποιο θέμα με κάτι χαρτιά και θα πάω αυριο.

Αμέσως πήρα το 1555 έδωσα τα στοιχεία μου και περιμένω ενημέρωση σχετικά από το αρμόδιο τμήμα. Εχει τύχει σε άλλον αυτό? 

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...