Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Χαιρετώ την παρέα.

Θελω να αναφερθώ σε μια περίπτωση που μου έτυχε μι τυχόν και εχει τύχει και σε κάποιον άλλο. Την Παρασκευή πήγα στο κέντρο κοινότητας της περιοχής μου που είχα ραντεβού για ανανέωση του ΚΕΑ. Στα 5 χρόνια που κάνω αίτηση πρώτη φορά μου ζήτησαν ταυτότητα. Την δίνω στην υπάλληλο (εχω την παλαιά) και τι μου απαντάει?  Α βλέπω εδω είστε 15 χρόνων περίπου που την βγάλατε και εκτός αυτού την επόμενη φορά που θα έρθετε για ανανέωση πρέπει να μου έρθετε με την νεα ταυτότητα!!! Ε και??? τι σχέση εχει η φωτογραφία της λεω? Και εσείς μικρή δεν βγάλατε την πρώτη? Και αρχίζω να τα παίρνω.

Την ρώτησα απο βγαίνει αυτό και λέει αυτή την ενημέρωση έχουν από το υπουργείο. Και αν εγω δηλαδή δεν θέλω να αλλάξω ταυτότητα της λεω θα χάσω το ΚΕΑ δηλ? ΜΑΛΙΣΤΑ η απάντηση! Της ζήτησα εγγράφος να μου δώσει την απόφαση - νόμο και τα μάσαγε. Αφού άρχισα να τσατίζομαι που δεν απαντούσε έφυγα καθώς προέκυψε κάποιο θέμα με κάτι χαρτιά και θα πάω αυριο.

Αμέσως πήρα το 1555 έδωσα τα στοιχεία μου και περιμένω ενημέρωση σχετικά από το αρμόδιο τμήμα. Εχει τύχει σε άλλον αυτό? 

Οι παλιές ταυτότητες πάνε για κατάργηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Οι παλιές ταυτότητες πάνε για κατάργηση 

Ναι οκ γνωστό αυτό αλλά μέχρι να καταργηθούν για ποιο λόγο να ζητάνε με το ετσι θέλουν αυτοί να βγάλω την νέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimitris_p είπε

Ναι οκ γνωστό αυτό αλλά μέχρι να καταργηθούν για ποιο λόγο να ζητάνε με το ετσι θέλουν αυτοί να βγάλω την νέα? 

Η ημερομηνία που έχει ανακοινωθεί είναι ΜΕΧΡΙ το 2026.

Αλλά όποιος έχει συναλλαγη με το δημόσιο, τον γραπωνουν νωρίτερα.

Αντίθετα, οποίος δεν έχει συναλλαγη μπορεί να πάει και 2027-28 κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολύ παλιές ταυτότητες δεν έχουν ημερομηνία λήξης ΑΛΛΑ υπάρχει το "παράθυρο" της αναγνωρισιμότητας που το κρίνει ο εκάστοτε αστυνομικός. Τυπικά ούτε αυτός μπορεί να σου επιβάλλει να την αλλάξεις αλλά αν σε τραβολογάνε στο τμήμα για αναγνώριση θα αναγκαστείς να την αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Οκ θα περιμένω μια έγκυρη απάντηση από το υπουργείο. 

Ποιο υπουργείο?

Προστασίας του Πολίτη?

Μόλις τώρα, Maurikycli είπε

Οι πολύ παλιές ταυτότητες δεν έχουν ημερομηνία λήξης ΑΛΛΑ υπάρχει το "παράθυρο" της αναγνωρισιμότητας που το κρίνει ο εκάστοτε αστυνομικός. Τυπικά ούτε αυτός μπορεί να σου επιβάλλει να την αλλάξεις αλλά αν σε τραβολογάνε στο τμήμα για αναγνώριση θα αναγκαστείς να την αλλάξεις.

Αμέσως αμέσως, δεν μπορείς να ταξιδέψεις με αεροπλάνο στην ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Άλλο αυτό, εννοείται.

Θέλω να πω ότι ο κάθε φορέας, δημόσιος η ιδιωτικός, μπορεί από μόνος του να κρίνει και να ζητήσει για τους δικούς του λόγους να μην είναι πολύ παλιά η ταυτότητα.

Μπορεί να ακούστηκε το Σεπτέμβρη του 23 για 'νέες' ταυτότητες αλλά η υποχρέωση ισχύε ήδη με νόμο του 2004 !

ΥΓ. Ο φίλος εν προκειμένω τι χαρτί θα πάρει από το οποίο υπουργείο που θα 'υποχρεώσει' το τμήμα ΚΕΑ του δήμου να μην ζητά 'παλιά' ταυτότητα αφού όπως έγραψα ο νομος ισχύει από το 2004 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

 

ΥΓ. Ο φίλος εν προκειμένω τι χαρτί θα πάρει από το οποίο υπουργείο που θα 'υποχρεώσει' το τμήμα ΚΕΑ του δήμου να μην ζητά 'παλιά' ταυτότητα αφού όπως έγραψα ο νομος ισχύει από το 2004 ?

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, αυτός ο νόμος ισχύει για τις ταυτότητες που εκδόθηκαν από τότε και μετά και όχι για τις παλιότερες καθώς δεν έχει αναδρομική ισχύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, αυτός ο νόμος ισχύει για τις ταυτότητες που εκδόθηκαν από τότε και μετά και όχι για τις παλιότερες καθώς δεν έχει αναδρομική ισχύ

Για ποιον νόμο λές?

Του 2004 η τον περσινό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λ

του 2004

Λογικά (υποκειμενικό) ο τωρινός θα πιάνει επίσης τις ταυτότητες από το 2004 και μετά αλλά δεν έχω διαβάσει την ακριβή διατύπωση.

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_p είπε

Χαιρετώ την παρέα.

Θελω να αναφερθώ σε μια περίπτωση που μου έτυχε μι τυχόν και εχει τύχει και σε κάποιον άλλο. Την Παρασκευή πήγα στο κέντρο κοινότητας της περιοχής μου που είχα ραντεβού για ανανέωση του ΚΕΑ. Στα 5 χρόνια που κάνω αίτηση πρώτη φορά μου ζήτησαν ταυτότητα. Την δίνω στην υπάλληλο (εχω την παλαιά) και τι μου απαντάει?  Α βλέπω εδω είστε 15 χρόνων περίπου που την βγάλατε και εκτός αυτού την επόμενη φορά που θα έρθετε για ανανέωση πρέπει να μου έρθετε με την νεα ταυτότητα!!! Ε και??? τι σχέση εχει η φωτογραφία της λεω? Και εσείς μικρή δεν βγάλατε την πρώτη? Και αρχίζω να τα παίρνω.

Την ρώτησα απο βγαίνει αυτό και λέει αυτή την ενημέρωση έχουν από το υπουργείο. Και αν εγω δηλαδή δεν θέλω να αλλάξω ταυτότητα της λεω θα χάσω το ΚΕΑ δηλ? ΜΑΛΙΣΤΑ η απάντηση! Της ζήτησα εγγράφος να μου δώσει την απόφαση - νόμο και τα μάσαγε. Αφού άρχισα να τσατίζομαι που δεν απαντούσε έφυγα καθώς προέκυψε κάποιο θέμα με κάτι χαρτιά και θα πάω αυριο.

και γιατι δε κανειςτην ανανεωση απ το ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dasos2024 είπε

και γιατι δε κανειςτην ανανεωση απ το ιντερνετ?

Γιατι βγαζει σφάλματα που πρέπει να μεταβώ στον δήμο. Τους εχω ζητήσει να το διορθώσουν ώστε να μπορώ να την κάνω μόνος μου και κάνουν την πάπια.... Ρε παιδια λεω ξανά ότι για 5 χρονια σε μένα τουλάχιστον δεν ζητούσαν ταυτότητα παρά μόνο αμκα η αφμ. Τώρα τι τους έπιασε ξαφνικά? Κάτι άλλο συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_p είπε

Γιατι βγαζει σφάλματα που πρέπει να μεταβώ στον δήμο. Τους εχω ζητήσει να το διορθώσουν ώστε να μπορώ να την κάνω μόνος μου και κάνουν την πάπια.... Ρε παιδια λεω ξανά ότι για 5 χρονια σε μένα τουλάχιστον δεν ζητούσαν ταυτότητα παρά μόνο αμκα η αφμ. Τώρα τι τους έπιασε ξαφνικά? Κάτι άλλο συμβαίνει.

ΜΗΠΩΣ δεν σε θέλουν 'πελάτη' ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...