Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/11/2019 στις 4:14 ΜΜ, *Kopanos* είπε

Δηλαδή εσένα τώρα σου φαίνεται λογικό να δουλεύεις και να παίρνεις το ΚΕΑ παράλληλα;;

Λογικο ξε-λογικο ετσι ειναι.Εμενα εγκριθηκε η αιτηση Ιουλιο και τελος Αυγουστου πηρα την πρωτη δοση.2 Σεπτεβριου επιασα δουλεια και τελος Σεπτεβριου μπηκε κανονικα η δοση.Παιρνω τηλ την επομενη μερα στην κοπελα που μου εκανε την αιτηση,της εξηγω και μου λεει εχει αλλαξει το συστημα και δεν γινονται διορθωτικες μεσα στο εξαμηνο,μονο καθε τελος του εξαμηνου.Μεχρι να ληξει η αιτηση,δλδ τον Ιανουαριο,θα μπαινουν κανονικα οι δοσεις διοτι αφορουν το προηγουμενο εξαμηνο που ειχα 0 εισοδημα.Παραξενο μου φανηκε και εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είμαι άσχετος με το θέμα..., αυτή την στιγμή μπορούμε να κάνουμε καινούριες αιτήσεις ή πρέπει να περιμένουμε κάποια συγκεκριμένη ημερομηνια? ρωτάω καθώς δεν έχω κάνει ποτέ πιο πρίν κ δεν γνωρίζω. επισης μου είπαν οτι εφόσον δεν είμαι φιλοξενούμενος( ενω στο συστημα κεα φαινεται οτι ειμαι ακόμα), πρεπει να απευθυνθώ στον δήμο πρώτα. ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, spiritclay είπε

επειδή είμαι άσχετος με το θέμα..., αυτή την στιγμή μπορούμε να κάνουμε καινούριες αιτήσεις ή πρέπει να περιμένουμε κάποια συγκεκριμένη ημερομηνια? ρωτάω καθώς δεν έχω κάνει ποτέ πιο πρίν κ δεν γνωρίζω. επισης μου είπαν οτι εφόσον δεν είμαι φιλοξενούμενος( ενω στο συστημα κεα φαινεται οτι ειμαι ακόμα), πρεπει να απευθυνθώ στον δήμο πρώτα. ..

Εάν μισθώνεις μπορείς να ζητήσεις αλλαγή των στοιχείων στο δήμο, αφού παρέλθει ένα εξάμηνο τουλάχιστον. Αν το σπίτι είναι δικό σου, μπορείς οποιαδήποτε στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christakos07 είπε

Εάν μισθώνεις μπορείς να ζητήσεις αλλαγή των στοιχείων στο δήμο, αφού παρέλθει ένα εξάμηνο τουλάχιστον. Αν το σπίτι είναι δικό σου, μπορείς οποιαδήποτε στιγμή.

μισθώνω απο τον φλεβάρη που μας πέρασε. το θέμα είναι αν πάω στον δήμο ποσο γρήγορα θα ενημερωθεί το σύστημα κεα έτσι ώστε να μπορέσω να κάνω την αίτηση χωρίς πρόβλημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, spiritclay είπε

μισθώνω απο τον φλεβάρη που μας πέρασε. το θέμα είναι αν πάω στον δήμο ποσο γρήγορα θα ενημερωθεί το σύστημα κεα έτσι ώστε να μπορέσω να κάνω την αίτηση χωρίς πρόβλημα?

Νομίζω αν πας στον δήμο θα υποβάλλουν αυτοί εκεί την αίτηση με τα σωστά στοιχεία και θα σου δώσουν χαρτί έγκρισης/απόρριψης. Δεν ενημερώνουν απλά το σύστημα.

Επεξ/σία από cb_papi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Δεν κατάλαβα. Να μην έχω μισθό πχ τόσο ή τα εισοδήματα 6 μηνών να είναι 1200?

 Το συνολικό ύψος εισοδήματος ή καταθέσεων του νοικοκυριού ή/και η τρέχουσα αξία μετοχών, ομολόγων κ.λπ. δεν μπορεί να υπερβαίνουν το εξής ποσό, έως έξι μήνες πριν από την υποβολή της αίτησης:

Μονοπρόσωπο νοικοκυριό, 1.200 ευρώ.

Επεξ/σία από dalan2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά βλέπω τόσες μέρες αυτό το δούλεμα με το μερισμα τωρα στις γιορτές. Τελικά γνωρίζει κάποιος κάτι? Μια λένε ευπαθείς ομάδες (αμεα-πολύτεκνοι), μια λένε ίσως Κέα, μια λένε πιθανή επιστροφή φόρου ή μείωση κάποιου χαρατσιου εφ άπαξ για το έτος. 

Έχει κανείς πληροφορίες, έστω εκ των έσω από κάνα γνωστό διότι αυτό το γαϊτανάκι τραβάει μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Geogeo89 είπε

Καλησπέρα παιδιά βλέπω τόσες μέρες αυτό το δούλεμα με το μερισμα τωρα στις γιορτές. Τελικά γνωρίζει κάποιος κάτι? Μια λένε ευπαθείς ομάδες (αμεα-πολύτεκνοι), μια λένε ίσως Κέα, μια λένε πιθανή επιστροφή φόρου ή μείωση κάποιου χαρατσιου εφ άπαξ για το έτος. 

Έχει κανείς πληροφορίες, έστω εκ των έσω από κάνα γνωστό διότι αυτό το γαϊτανάκι τραβάει μέρες. 

Γιατί δεν περιμένεις τις επίσημες αποφάσεις αντι να προσπαθείς να μάθεις απο τον ένα και τον άλλο;Δουλεμα δεν είναι και αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω και να το αναφέρει δεν ειναι κακό. Τώρα άμα έχει σκοπό να τρολλαρει δικό του προβλήματο δεν με απασχολεί. Απλά επειδή το πάνε από βδομάδα σε βδομάδα και θα καταντήσει ανέκδοτο. Σήμερα πάλι είπαν την άλλη εβδομάδα μετά τη σύνοδο του Νάτο. 

 

Και εκτός αυτού ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη του κόσμου μιας κ το ποσό είναι αρκετά μικρότερο φέτος που θα θεωρούσατε ότι πρέπει να δωθει, μιας και για όλους δεν φτάνει εκτός αν μοιράσει 100ευρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Geogeo89 είπε

Το να γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω και να το αναφέρει δεν ειναι κακό. Τώρα άμα έχει σκοπό να τρολλαρει δικό του προβλήματο δεν με απασχολεί. Απλά επειδή το πάνε από βδομάδα σε βδομάδα και θα καταντήσει ανέκδοτο. Σήμερα πάλι είπαν την άλλη εβδομάδα μετά τη σύνοδο του Νάτο. 

Και εκτός αυτού ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη του κόσμου μιας κ το ποσό είναι αρκετά μικρότερο φέτος που θα θεωρούσατε ότι πρέπει να δωθει, μιας και για όλους δεν φτάνει εκτός αν μοιράσει 100ευρα. 

Ti αξιοπιστία έχει ο ανώνυμος του ιντερνετ και ποσο διαφορετικός είναι απο ότι βγάζουν οι δημοσιογράφοι απο το μυαλό τους;

Αλλωστε ότι είναι να γίνει θα γίνει.δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Παιρνω εδω και 1 χρονο το ΚΕΑ.

Εληξε η αιτηση και παω να κανω τη καινουργια αλλα μου βγαζει πως το αφμ μου δεν ειναι το ιδιο με το αφμ του ονοματος στο λογαριασμο της ΔΕΗ.

Λογικο βεβαια μιας και ο λογαριασμος ειναι στο ονομα του αδελφου μου,ο οποιος ομως δε μενει στο σπιτι και ουτε φυσικα παιρνει αυτος ΚΕΑ.Το σπιτι ειναι συνιδιοκτησια 50-50.

Τωρα τι γινεται?Πρεπει να επικοινωνησω μαζι τους και επιλυεται η πρεπει αναγκαστικα να αλλαξω το ονομα στη ΔΕΗ με το δικο μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καλησπερα

Παιρνω εδω και 1 χρονο το ΚΕΑ.

Εληξε η αιτηση και παω να κανω τη καινουργια αλλα μου βγαζει πως το αφμ μου δεν ειναι το ιδιο με το αφμ του ονοματος στο λογαριασμο της ΔΕΗ.

Λογικο βεβαια μιας και ο λογαριασμος ειναι στο ονομα του αδελφου μου,ο οποιος ομως δε μενει στο σπιτι και ουτε φυσικα παιρνει αυτος ΚΕΑ.Το σπιτι ειναι συνιδιοκτησια 50-50.

Τωρα τι γινεται?Πρεπει να επικοινωνησω μαζι τους και επιλυεται η πρεπει αναγκαστικα να αλλαξω το ονομα στη ΔΕΗ με το δικο μου?

Μόνο με Αλλαγή στο Όνομα του κατόχου Μπορείς να συνεχίσεις να παιρνεις το ΚΕΑ με το Νεο ετος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2019 στις 10:58 ΜΜ, Geogeo89 είπε

Το να γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω και να το αναφέρει δεν ειναι κακό. Τώρα άμα έχει σκοπό να τρολλαρει δικό του προβλήματο δεν με απασχολεί. Απλά επειδή το πάνε από βδομάδα σε βδομάδα και θα καταντήσει ανέκδοτο. Σήμερα πάλι είπαν την άλλη εβδομάδα μετά τη σύνοδο του Νάτο. 

Και εκτός αυτού ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη του κόσμου μιας κ το ποσό είναι αρκετά μικρότερο φέτος που θα θεωρούσατε ότι πρέπει να δωθει, μιας και για όλους δεν φτάνει εκτός αν μοιράσει 100ευρα. 

Σε καμια φρεγατα, σιριουσλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2019 στις 10:41 ΜΜ, Geogeo89 είπε

Καλησπέρα παιδιά βλέπω τόσες μέρες αυτό το δούλεμα με το μερισμα τωρα στις γιορτές. Τελικά γνωρίζει κάποιος κάτι? Μια λένε ευπαθείς ομάδες (αμεα-πολύτεκνοι), μια λένε ίσως Κέα, μια λένε πιθανή επιστροφή φόρου ή μείωση κάποιου χαρατσιου εφ άπαξ για το έτος. 

Έχει κανείς πληροφορίες, έστω εκ των έσω από κάνα γνωστό διότι αυτό το γαϊτανάκι τραβάει μέρες. 

Το ΙΔΙΟ έργο γίνεται κάθε χρόνο και γύρω στις 10 Δεκεμβρίου ανακοινώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...