Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, christakos07 είπε

Έχεις στατιστικά στοιχεία μέσα από την υπηρεσία; Εσύ τα επεξεργάζεσαι να φανταστώ;

Δεν προστέθηκε τον ΙΟΥΝΙΟ μια ΝΕΑ κατηγορία δικαιούχων ? Αυτή όλο και κάποιους περιλαμβάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν προστέθηκε τον ΙΟΥΝΙΟ μια ΝΕΑ κατηγορία δικαιούχων ? Αυτή όλο και κάποιους περιλαμβάνει.

Θα ήθελα να μάθω ποια ακριβώς είναι η κατηγορία αυτή;

Περιμένω τον σύνδεσμο για να αναγνώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Θα ήθελα να μάθω ποια ακριβώς είναι η κατηγορία αυτή;

Περιμένω τον σύνδεσμο για να αναγνώσω.

Δεν είμαι εξοικειωμένος με λινκ.

Πληκτρολογησε ΚΕΑ ΝΕΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ και θα την δεις.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικαιούχοι διεθνούς προστασίας, για τους οποίους παύει η παροχή οικονομικής βοήθειας και στέγασης στο πλαίσιο του προγράμματος «ΕΣΤΙΑ» που υλοποιεί η Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες, εντάσσονται κατόπιν υποβολής αίτησης στο Κ.Ε.Α. για την πρώτη περίοδο ενίσχυσης των έξι μηνών, κατά παρέκκλιση των οριζομένων στο άρθρο 5.1, 5.2 και 5.5 της παρούσης, εφόσον:

α) Η απόφαση για την αναγνώριση του καθεστώτος διεθνούς προστασίας εκδόθηκε έως και τις 31.12.2017

β) Έχει προηγηθεί επιβεβαίωση των στοιχείων τους από το Υπουργείο Μεταναστευτικής Πολιτικής.

Η ισχύς του παρόντος λήγει στις 31/12/2019.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έσκασες λιγάκι...ορίστε η νέα κατηγορία. Και αυτοί υπό προϋποθέσεις μπαίνουν στο πρόγραμμα, όχι όλοι ανεξαιρέτως. Το πρόβλημα δε κατάλαβα ποιό είναι.

Δε θα φτάσουν τα λεφτά για όλους; Αν γίνει ένα γερό ξεκαθάρισμα, να παίρνουν όσοι έχουν τα κριτήρια μόνο, μια χαρά θα φτάσουν τα λεφτά. Και αυτό αφορά όσους δουλεύουν μαύρα. Γιατί όποιο άλλο έσοδο υπάρχει, φαίνεται στο σύστημα και κόβεται/μειώνεται το επίδομα.

Οπότε έλεγχος. Δε δουλεύεις; Ψάχνεις δουλειά; Απόδειξε το. Έλεγχο στην κάρτα ΜΜΜ, υπάρχουν στάνταρ διαδρομές που ίσως οφείλονται σε εργασία; Έλεγχος στο σπίτι. Αιφνιδιαστικά.  Είσαι εκεί οκ. Επανάληψη σε λίγο καιρό. Λείπεις; Ξανά την άλλη μέρα. Ξαναλείπεις; Ξανά σε δύο μέρες. Πάλι λείπεις; Απόδειξε μας ότι δε δουλεύεις. Δημόσιοι υπάλληλοι υπάρχουν αρκετοί που δεν κάνουν κάτι χρήσιμο. Ας ξαμολυθούν.

 

 

 

 

Θα γίνει αύξηση του συνολικού μπάτζετ, οπότε θα υπάρξει μικρή αύξηση. Άντε κανένα 20€ πιστεύω.

Αλλά και πάλι, από τον Έλληνα)ξένο που δουλεύει μαύρα και παίρνει και επιδόματα, επειδή δε σκέφτεται πως ίσως στερεί αυτό το ποσό από κάποιον που έχει 0€ εισόδημα, προτιμώ να τα πάρει κάποιος της νέας κατηγορίας. Αν και δεν έχω ακούσει τόσα χρόνια να μην εγκρήθηκε σε κάποιον η αίτηση επειδή τελειώσανε τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια απορια. Διαβαζω πως δικαιουχος ειναι καποιος αν 6 μηνες πριν την υποβολη της αιτησης εχει εισοδηματα μεχρι 1200 ευρω. 
Δηλαδη αν εγω ειχα πχ 2000  τους πρώτους 6 μηνες αλλα 400 ευρω το τελευταιο εξαμηνο δικαιουμαι το επιδομα αλλα δεν το δικαιουμαι αν ειχα 0 εσοδα το πρωτο εξαμηνο και 1240 το τελευταιο εξαμηνο;

Επεξ/σία από fotislog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας εχω εγκεκριμενη αιτηση κεα που ληγει σε ενα μηνα το δεκεμεβριο ομως εχω μια προταση για δουλεια θελω να ρωτησω αν πιασω δουλεια και δεν εχω προλαβει ακομα να πληρωθω και παω ακριβως 1 δεκεμβριου και εχω ακομα 0 εισοδημα και εγκριθει η αιτηση για το κεα μετα επειδη θα δουλευω και παραλληλα θα το εντοπισουν και θα μου μειωνουν σιγα σιγα το ποσο εως οταν φτασω τα 1.200 ευρω απο τους μισθους που εχω παρει και τοτε θα κοπει τελειως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, man22 είπε

Γεια σας εχω εγκεκριμενη αιτηση κεα που ληγει σε ενα μηνα το δεκεμεβριο ομως εχω μια προταση για δουλεια θελω να ρωτησω αν πιασω δουλεια και δεν εχω προλαβει ακομα να πληρωθω και παω ακριβως 1 δεκεμβριου και εχω ακομα 0 εισοδημα και εγκριθει η αιτηση για το κεα μετα επειδη θα δουλευω και παραλληλα θα το εντοπισουν και θα μου μειωνουν σιγα σιγα το ποσο εως οταν φτασω τα 1.200 ευρω απο τους μισθους που εχω παρει και τοτε θα κοπει τελειως?

Εχω καιρο να ασχοληθω, αλλα πριν ενα χρονο, αν σου εγκριθει το ποσο το παιρνεις για εξι μηνες, ανεξαρτητα με το εισοδημα σου μετα ττην εγκριση.

Με τις ημερομηνιες θα μπερδευτουμε, αλλα γενικα οι μισθοι πανε ανα μηνα, οποτε αν πας 1 ή 10 του μηνα και πληρωθεις στις 5, δεν εχει σημασια. Εσυ δηλωνεις τις πληρωμες μεχρι 30/31 του προηγουμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα εφοσον θα κοιταει μεχρι 30 η 31 νοεμβριου και παω 1 η 2 δεκμερβη να κανω την αιτηση και πληρωθω μετα δηλαδη 5 η 10 του δεκεμβρη δε θα χω θεμα, μετα ομως θα πληρωνομαι καθε μηνα στο τελος του 6 μηνου δεν θα δουν οτι δουλευα και θα μου ζητησουν πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, man22 είπε

δεν θα δουν οτι δουλευα και θα μου ζητησουν πισω?

Δηλαδή εσένα τώρα σου φαίνεται λογικό να δουλεύεις και να παίρνεις το ΚΕΑ παράλληλα;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, *Kopanos* είπε

Δηλαδή εσένα τώρα σου φαίνεται λογικό να δουλεύεις και να παίρνεις το ΚΕΑ παράλληλα;;

Είναι λογικό, γιατί οι πληρωμές που θα πάρει αφορούν το προηγούμενο εξάμηνο που δε δούλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο site λεει : Αριθμός αίτησης  1234567890  Εγκεκριμένη Χ €  Ισχύς: 06/2019 έως 11/2019 .
Η νέα αίτηση πρέπει να γίνει απο 1/12/2019 και όχι κάποια ημερομηνία μέσα στον τωρινό μήνα έτσι ;  Δεν είναι για μένα και δεν έχω ιδέα από το ΚΕΑ γι αυτό ρωτάω... Σας ευχαριστώ

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Στο site λεει : Αριθμός αίτησης  1234567890  Εγκεκριμένη Χ €  Ισχύς: 06/2019 έως 11/2019 .
Η νέα αίτηση πρέπει να γίνει απο 1/12/2019 και όχι κάποια ημερομηνία μέσα στον τωρινό μήνα έτσι ;  Δεν είναι για μένα και δεν έχω ιδέα από το ΚΕΑ γι αυτό ρωτάω... Σας ευχαριστώ

Η νέα αίτηση θα γίνει 5-6 Δεκεμβρίου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...