Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, rus είπε

Tα όποια επιδόματα δινονται ειναι μικρα και δε μπορουν να υποκαταστησουν ενα μισθο.

Μετανάστης ο άλλος παει απο αναγκη, όχι για να γνωρισει νεους τοπους. Αλιμονο αν δεν υπηρχε δωρεαν παιδεια, τοτε θα σπουδαζαν μονο τα παιδια των πλουσιων.

Πώς δε μπορούν; Αν δουλεύεις ημιαπασχοληση μια χαρά μπορούν

Και με το αστείο ποσό του βασικού μια χαρά υπάρχει σύγκριση, γλιτώσεις και τι άγχος και τα έξοδα που προκύπτουν από τη δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Πώς δε μπορούν; Αν δουλεύεις ημιαπασχοληση μια χαρά μπορούν

Και με το αστείο ποσό του βασικού μια χαρά υπάρχει σύγκριση, γλιτώσεις και τι άγχος και τα έξοδα που προκύπτουν από τη δουλειά

Για πόσα λεφτα μιλας δηλαδη?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ο παντρεμένος με 2 παιδιά, πχ δουλεύει μαύρα και άρπα 400€ από το κεα. Άσχημα είναι ??

Καταρχήν να πουμε ότι για να παρεις κεα πρεπει να εισαι παμφτωχος. Να μην εχεις εισοδημα, ουτε ακινητα, ουτε καταθεσεις.

Ώστε ο απορος με 2 παιδια παιρνει καθαρα 400ε? Και τα θεωρεις πολλα? Ξερεις τι εξοδα εχουν τα παιδια? 400ε είναι πολύ λιγοτερα από τον βασικο που ειπε ο άλλος φιλος.

Η μαυρη εργασια υπαρχει παντου, αλλα επειδή πχ. γινονται τροχαια δεν απαγορευεις την οδηγηση.

Δε καταλαβαινω τη λογικη καποιων, η πολιτεια δινει εστω αυτα τα ψιλα για να βοηθησει τις οικογενειες,  αλλα πρεπει να κοπουν διοτι μπορει να παιρνουν και μαυρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, rus είπε

Καταρχήν να πουμε ότι για να παρεις κεα πρεπει να εισαι παμφτωχος. Να μην εχεις εισοδημα, ουτε ακινητα, ουτε καταθεσεις.

Ώστε ο απορος με 2 παιδια παιρνει καθαρα 400ε? Και τα θεωρεις πολλα? Ξερεις τι εξοδα εχουν τα παιδια? 400ε είναι πολύ λιγοτερα από τον βασικο που ειπε ο άλλος φιλος.

Η μαυρη εργασια υπαρχει παντου, αλλα επειδή πχ. γινονται τροχαια δεν απαγορευεις την οδηγηση.

Δε καταλαβαινω τη λογικη καποιων, η πολιτεια δινει εστω αυτα τα ψιλα για να βοηθησει τις οικογενειες,  αλλα πρεπει να κοπουν διοτι μπορει να παιρνουν και μαυρα? 

Πρέπει να κοπούν γιατί εμείς δεν έχουμε τα αντίστοιχα κριτήρια να τα πάρουμε.. Ελλαδιτσα for ever η Αγελάδα του γείτονα να ψοφήσει και ο κάδος που θα πετάω τα σκουπίδια μου να μην είναι ούτε απέναντι.. να μετακινείτε ανάλογα προς τα που φυσάει ο αέρας.. αλλά οκ αν είσαι Έλληνας και πεινάσεις και με έχεις ανάγκη εκεί θα εχω "φιλότιμο" και θα σου κρεμάσω στον κάδο και λίγο χθεσινό φαγητό.. 

Ευτυχώς υπάρχουν λίγες εξαιρέσεις .. ελαχιστες..

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, rus είπε

Καταρχήν να πουμε ότι για να παρεις κεα πρεπει να εισαι παμφτωχος. Να μην εχεις εισοδημα, ουτε ακινητα, ουτε καταθεσεις.

Ώστε ο απορος με 2 παιδια παιρνει καθαρα 400ε? Και τα θεωρεις πολλα? Ξερεις τι εξοδα εχουν τα παιδια? 400ε είναι πολύ λιγοτερα από τον βασικο που ειπε ο άλλος φιλος.

Η μαυρη εργασια υπαρχει παντου, αλλα επειδή πχ. γινονται τροχαια δεν απαγορευεις την οδηγηση.

Δε καταλαβαινω τη λογικη καποιων, η πολιτεια δινει εστω αυτα τα ψιλα για να βοηθησει τις οικογενειες,  αλλα πρεπει να κοπουν διοτι μπορει να παιρνουν και μαυρα? 

Το αν είναι πολλά η λίγα τα 400€, το συγκρίνουμε με τους ΜΙΣΘΟΥΣ που δίνονται στην αγορά. Πόσο είναι αυτοί ? Οι γνωστοί σου πόσο παίρνουν στο χέρι ?

Τώρα, όσο αφορά τα μαύρα η όχι, άλλο είναι το θέμα. Ένας που δουλεύει μαύρα ΣΤΕΡΕΙ το επίδομα από κάποιον άλλο η ΟΧΙ ? Δηλαδή, Απού μπορεί και απάνω του.

4 ώρες πριν, rus είπε

Tα όποια επιδόματα δινονται ειναι μικρα και δε μπορουν να υποκαταστησουν ενα μισθο.

Μετανάστης ο άλλος παει απο αναγκη, όχι για να γνωρισει νεους τοπους. Αλιμονο αν δεν υπηρχε δωρεαν παιδεια, τοτε θα σπουδαζαν μονο τα παιδια των πλουσιων.

Συμφωνώ σε ΟΛΑ.

Η ένσταση μου είναι μόνο να μην παίρνει κάποιος το επίδομα με εικονικό τρόπο.

3 ώρες πριν, rus είπε

Καταρχήν να πουμε ότι για να παρεις κεα πρεπει να εισαι παμφτωχος. Να μην εχεις εισοδημα, ουτε ακινητα, ουτε καταθεσεις.

Ώστε ο απορος με 2 παιδια παιρνει καθαρα 400ε? Και τα θεωρεις πολλα? Ξερεις τι εξοδα εχουν τα παιδια? 400ε είναι πολύ λιγοτερα από τον βασικο που ειπε ο άλλος φιλος.

Η μαυρη εργασια υπαρχει παντου, αλλα επειδή πχ. γινονται τροχαια δεν απαγορευεις την οδηγηση.

Δε καταλαβαινω τη λογικη καποιων, η πολιτεια δινει εστω αυτα τα ψιλα για να βοηθησει τις οικογενειες,  αλλα πρεπει να κοπουν διοτι μπορει να παιρνουν και μαυρα? 

Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν συζητώ ούτε για κόψιμο ούτε για μείωση επιδομάτων. Να βρεθούν τρόποι αφενός να περιοριστεί η μαύρη εργασία και αφετέρου να κοπούν οι εικονικοί επιδοματουχοι.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Το αν είναι πολλά η λίγα τα 400€, το συγκρίνουμε με τους ΜΙΣΘΟΥΣ που δίνονται στην αγορά. Πόσο είναι αυτοί ? Οι γνωστοί σου πόσο παίρνουν στο χέρι ?

400ε μπορει να μη φτανουν ουτε για το ενοικιο. Ποσο είναι ο μισθος στην αγορα για καποιον με δυο παιδια?

19 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Τώρα, όσο αφορά τα μαύρα η όχι, άλλο είναι το θέμα. Ένας που δουλεύει μαύρα ΣΤΕΡΕΙ το επίδομα από κάποιον άλλο η ΟΧΙ ?

Γιατι κανεις αυτή την ερωτηση σε μενα, και μαλιστα με κεφαλαια? Σου ειπα οτι ειμαι υπερ της μαυρης εργασιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ας δίνατε κανα διχιλιαρο στην Εισφορά Αλληλεγγύης και κανα 1000αρικο στο ΚΟΤ και μετά το παίζετε ανθρωπιστές..... εγώ όσες περιπτώσεις ξέρω κανονικά δεν θα έπρεπε να το πάρουν. 

Νομίζετε ότι τα επιδόματα τα πληρώνουν οι κακοί Γερμανοί; Ή ότι έχει λεφτοδεντρα;

Νομίζω πως μπορείτε να καταθέσετε λεφτά στο Ελληνικό Κράτος ακόμη και αν δε σας φορολογεί,  για ρίχτε μια το 55% του εισοδήματος σας να δω κάτι...θέλω να δω τα γουρλωμένα μάτια σας όταν βρεθείτε με λιγότερο από το 50% του μισθού σας για να παίρνει το κάθε καρυδιάς καρύδι επιδοματακι. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giotis1982 είπε

Καλά ας δίνατε κανα διχιλιαρο στην Εισφορά Αλληλεγγύης και κανα 1000αρικο στο ΚΟΤ και μετά το παίζετε ανθρωπιστές..... εγώ όσες περιπτώσεις ξέρω κανονικά δεν θα έπρεπε να το πάρουν. 

Νομίζετε ότι τα επιδόματα τα πληρώνουν οι κακοί Γερμανοί; Ή ότι έχει λεφτοδεντρα;

Νομίζω πως μπορείτε να καταθέσετε λεφτά στο Ελληνικό Κράτος ακόμη και αν δε σας φορολογεί,  για ρίχτε μια το 55% του εισοδήματος σας να δω κάτι...θέλω να δω πως τα γουρλωμένα μάτια σας όταν βρεθείτε με λιγότερο από το 50% του μισθού σας για να παίρνει το κάθε καρυδιάς καρύδι επιδοματακι. 

Το θέμα είναι να το παίρνουν οι ΠΙΟ φτωχοί πολίτες. Το παίρνουν αυτοί η αυτοί που κάνουν τους πιο φτωχούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπει στο τρυπάκι στο ίδιο thread να αντιπαρατεθω για αυτό το θεμα. Με λίγα λογια, ΝΑΙ οι περισσότεροι το παίρνουν με μπινια, ΝΑΙ υπάρχουν πολλά τερτίπια για να το πάρει κάποιος που δεν δικαιούται, ΝΑΙ το σύστημα έχει κενα(όπως πχ με την δωρεάν παραχώρηση όπου ένας γονιός κάνει δωρεάν παραχώρηση στο παιδί ένα μέρος του σπιτιού και δικαιούται και αυτός) ΑΛΛΆ από την άλλη ΠΡΈΠΕΙ να υπάρχει ελάχιστο εγγυημένο εισοδημα 1000%.Ενας 50χρονος που έχει μείνει άνεργος και δεν τον παίρνει κανείς για δουλειά πως θα ζήσει? Μια μάνα μόνη με δύο παιδιά? Μην μηδενιζουμε τα πάντα. Γνωρίζω προσωπικά άνθρωπο που αν δεν είχε αυτά τα 200 ευρώ τον μήνα και τα 70 του ενοικιου θα έμενε σε παγκάκι σήμερα, και λόγω ηλικίας δεν τον παίρνει κανείς για δουλειά ούτε καν για φυλλάδια. Το ότι πρέπει να γίνονται έλεγχοι και ΣΩΣΤΕΣ διασταυρωσεις είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Δεν είναι το δίνουμε σε όλους Η το κόβουμε από όλους. Δεν είναι άσπρο ή μαύρο το συγκεκριμένο θεμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Εχω μπει στο τρυπάκι στο ίδιο thread να αντιπαρατεθω για αυτό το θεμα. Με λίγα λογια, ΝΑΙ οι περισσότεροι το παίρνουν με μπινια, ΝΑΙ υπάρχουν πολλά τερτίπια για να το πάρει κάποιος που δεν δικαιούται, ΝΑΙ το σύστημα έχει κενα(όπως πχ με την δωρεάν παραχώρηση όπου ένας γονιός κάνει δωρεάν παραχώρηση στο παιδί ένα μέρος του σπιτιού και δικαιούται και αυτός) ΑΛΛΆ από την άλλη ΠΡΈΠΕΙ να υπάρχει ελάχιστο εγγυημένο εισοδημα 1000%.Ενας 50χρονος που έχει μείνει άνεργος και δεν τον παίρνει κανείς για δουλειά πως θα ζήσει? Μια μάνα μόνη με δύο παιδιά? Μην μηδενιζουμε τα πάντα. Γνωρίζω προσωπικά άνθρωπο που αν δεν είχε αυτά τα 200 ευρώ τον μήνα και τα 70 του ενοικιου θα έμενε σε παγκάκι σήμερα, και λόγω ηλικίας δεν τον παίρνει κανείς για δουλειά ούτε καν για φυλλάδια. Το ότι πρέπει να γίνονται έλεγχοι και ΣΩΣΤΕΣ διασταυρωσεις είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Δεν είναι το δίνουμε σε όλους Η το κόβουμε από όλους. Δεν είναι άσπρο ή μαύρο το συγκεκριμένο θεμα. 

Συμφωνώ, ΑΠΟΛΥΤΑ.

Αυτή είναι η λογική του επιδόματος ΚΕΑ και για αυτό το λένε ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ εισόδημα. Για να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις όπως να ζει ο άλλος σε παγκακι. ΔΕΝ είναι όμως για να ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ κάποιος το εισόδημα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fastnq2 είπε

Εχω μπει στο τρυπάκι στο ίδιο thread να αντιπαρατεθω για αυτό το θεμα. Με λίγα λογια, ΝΑΙ οι περισσότεροι το παίρνουν με μπινια, ΝΑΙ υπάρχουν πολλά τερτίπια για να το πάρει κάποιος που δεν δικαιούται, ΝΑΙ το σύστημα έχει κενα(όπως πχ με την δωρεάν παραχώρηση όπου ένας γονιός κάνει δωρεάν παραχώρηση στο παιδί ένα μέρος του σπιτιού και δικαιούται και αυτός) ΑΛΛΆ από την άλλη ΠΡΈΠΕΙ να υπάρχει ελάχιστο εγγυημένο εισοδημα 1000%.Ενας 50χρονος που έχει μείνει άνεργος και δεν τον παίρνει κανείς για δουλειά πως θα ζήσει? Μια μάνα μόνη με δύο παιδιά? Μην μηδενιζουμε τα πάντα. Γνωρίζω προσωπικά άνθρωπο που αν δεν είχε αυτά τα 200 ευρώ τον μήνα και τα 70 του ενοικιου θα έμενε σε παγκάκι σήμερα, και λόγω ηλικίας δεν τον παίρνει κανείς για δουλειά ούτε καν για φυλλάδια. Το ότι πρέπει να γίνονται έλεγχοι και ΣΩΣΤΕΣ διασταυρωσεις είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Δεν είναι το δίνουμε σε όλους Η το κόβουμε από όλους. Δεν είναι άσπρο ή μαύρο το συγκεκριμένο θεμα. 

Άρα επειδή το κράτος είναι ανίκανο ας φορολογήσει και στο 90%. Μόνος σου το λες οτι οι ποιο πολλοί δεν πρέπει να το πάρουν. 

Και εγώ γνωρίζω άνθρωπο που χρωστάει 11 χιλιάρικα στη ΔΕΗ και του το έκοψαν. Δε μπορεί να κάνει τίποτα στη ζωή του είναι με το ένα πόδι στον τάφο, ούτε δουλειά ούτε τίποτα. 

Γιατί του το έκοψε η ΔΕΗ αν πήρε απο ΕΜΕΝΑ μόνο περίπου 6 χιλιάρικα στα τελευαία 8 χρόνια; (Έχω θερμοσυσσωρευτές και πληρώνω τα μαλλιά της κεφαλής μου, δεν αργώ ποτέ πάνω απο 20 μέρες να τον πληρώσω ΟΛΟ το λογαριασμό)

Γνωρίζω και άλλον που δε δηλώνει τίποτα και μασουλάει ότι επίδομα υπάρχει. Κάθε τρεις και λίγο είναι με τη γυναίκα του Σ/Κ. Εγώ πληρώνω 2κ ΕΕΑ κασέρι , δε μιλάω για την εφορία γιατί θα φρίξεις. Εγώ να μην πάω τη γυναικούλα μου ένα Σ/Κ; Είμαι έξαλλος όχι με τον φτωχό , αλλά με τον πονηρό. Ο φτωχός δε μου φταίει σε τίποτα ,ο πονηρός όμως μου φταίει στα πάντα. 

Ο φτωχός συνήθως είναι και τίμιος άνθρωπος , μόλις βρει δουλειά θα ορθοποδήσει , ο πονηρός ΔΕ θέλει να ορθοποδήσει. Στην τελική χαλάλι οι φόροι αλλά ρίξτους σε επενδύσεις ,όχι σε επίδομα, να ανοίξουν δουλειές να πάνε όλοι αυτοί που περιγράφεις, που κατά 99% ΔΕ θέλουν να ζουν με επίδομα.

Και τέλος πάντων έχουμε γεμίσει σοσιαλισμό με λεφτά άλλων. Πρέπει να τελειώσει το παραμύθι. Φόρος στους ΠΑΝΤΕΣ άσχετα αν βγάζεις 5κ όλο το χρόνο ή 0% φόρος σε όλους και ζούγκλα.

Έρχετε ο κάθε πικραμένος από όλο τον πλανήτη και του παρέχουμε τα πάντα. Μάντεψε ποιος τα πληρώνει.

Φαντάσου τώρα να ερχόταν το κράτος-πατερούλης (όπως έρχετε σε εμένα) σε αυτόν που παίρνει ΚΕΑ και να του έλεγε "Ααα φίλε συγγνώμη , θα σου έδινα 400 αλλά έχει 55% φόρο , πάρε 180..."

Και δε φτάνει που ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΦΡΑΓΚΟ ! ΦΡΑΓΚΟ καταλαβαίνεις; Το 50%+ δηλώνει κάτω από το αφορολόγητο , έχουν και απαιτήσεις λόρδου. 

Συγγνώμη για το έντονο ύφος , δε φταις εσύ , εγώ φταίω που το ανέχομαι και δεν ανεβαίνω στο αεροπλάνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giotis1982 είπε

Άρα επειδή το κράτος είναι ανίκανο ας φορολογήσει και στο 90%. Μόνος σου το λες οτι οι ποιο πολλοί δεν πρέπει να το πάρουν. 

Και εγώ γνωρίζω άνθρωπο που χρωστάει 11 χιλιάρικα στη ΔΕΗ και του το έκοψαν. Δε μπορεί να κάνει τίποτα στη ζωή του είναι με το ένα πόδι στον τάφο, ούτε δουλειά ούτε τίποτα. 

Γιατί του το έκοψε η ΔΕΗ αν πήρε απο ΕΜΕΝΑ μόνο περίπου 6 χιλιάρικα στα τελευαία 8 χρόνια; (Έχω θερμοσυσσωρευτές και πληρώνω τα μαλλιά της κεφαλής μου, δεν αργώ ποτέ πάνω απο 20 μέρες να τον πληρώσω ΟΛΟ το λογαριασμό)

Γνωρίζω και άλλον που δε δηλώνει τίποτα και μασουλάει ότι επίδομα υπάρχει. Κάθε τρεις και λίγο είναι με τη γυναίκα του Σ/Κ. Εγώ πληρώνω 2κ ΕΕΑ κασέρι , δε μιλάω για την εφορία γιατί θα φρίξεις. Εγώ να μην πάω τη γυναικούλα μου ένα Σ/Κ; Είμαι έξαλλος όχι με τον φτωχό , αλλά με τον πονηρό. Ο φτωχός δε μου φταίει σε τίποτα ,ο πονηρός όμως μου φταίει στα πάντα. 

Ο φτωχός συνήθως είναι και τίμιος άνθρωπος , μόλις βρει δουλειά θα ορθοποδήσει , ο πονηρός ΔΕ θέλει να ορθοποδήσει. Στην τελική χαλάλι οι φόροι αλλά ρίξτους σε επενδύσεις ,όχι σε επίδομα, να ανοίξουν δουλειές να πάνε όλοι αυτοί που περιγράφεις, που κατά 99% ΔΕ θέλουν να ζουν με επίδομα.

Και τέλος πάντων έχουμε γεμίσει σοσιαλισμό με λεφτά άλλων. Πρέπει να τελειώσει το παραμύθι. Φόρος στους ΠΑΝΤΕΣ άσχετα αν βγάζεις 5κ όλο το χρόνο ή 0% φόρος σε όλους και ζούγκλα.

Έρχετε ο κάθε πικραμένος από όλο τον πλανήτη και του παρέχουμε τα πάντα. Μάντεψε ποιος τα πληρώνει.

Φαντάσου τώρα να ερχόταν το κράτος-πατερούλης (όπως έρχετε σε εμένα) σε αυτόν που παίρνει ΚΕΑ και να του έλεγε "Ααα φίλε συγγνώμη , θα σου έδινα 400 αλλά έχει 55% φόρο , πάρε 180..."

Και δε φτάνει που ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΦΡΑΓΚΟ ! ΦΡΑΓΚΟ καταλαβαίνεις; Το 50%+ δηλώνει κάτω από το αφορολόγητο , έχουν και απαιτήσεις λόρδου. 

Συγγνώμη για το έντονο ύφος , δε φταις εσύ , εγώ φταίω που το ανέχομαι και δεν ανεβαίνω στο αεροπλάνο.

Δεν μπορώ να πω ότι λες κάτι λάθος. Έχω κάποιες παρατηρήσεις. Το Ελ.εγγ.εισοδημα είναι ευρωπαικη οδηγία, στο πλαίσιο μιας κοινής πολιτικής στην Ευρώπη για την ακραία φτώχεια. Και εγώ και εσύ να γίνουμε πρωθυπουργοι ΔΕΝ κόβεται. Όλα στην Ελλάδα είναι θέμα εφαρμογής. Παραπλήσιο παράδειγμα το κτηματολόγιο.Οι περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες το έχουν ΧΡΌΝΙΑ τώρα. Στην Ελλάδα χρόνια δινονταν κονδύλια να γίνει, είχαν γίνει προσπάθειες να εφαρμοστεί και πάντα υπήρχε κωλυμα.Τωρα που έφτασε ο κομπος στο χτένι οι κυβερνήσεις το κάνουν αρων αρων τελείως πρόχειρα. Όπως έγινε και με το Κέα και όπως θα γίνει (spoiler alert) με τις καινούριες ταυτότητες και με το περιουσιολογιο. Θα γίνουν δουλειές του ποδαριού και εκεί θα υπάρχουν κενά. Θα βλέπεις τον γείτονα σου να έχει τρία αυτοκίνητα στην αυλή και στο περιουσιολογιο να δηλώνει άστεγος και 3.53€ καταθέσεις. Γνωρίζω αρκετά από φορολογικά και έχω κάνει ένα φεγγάρι σε δημόσια υπηρεσία που είχε να κάνει με αυτά που συζηταμε για να ξέρω ότι με δύο τρεις συγκεκριμενες μπινιες αύριο κάποιος μπορεί να παίρνει 3 επιδόματα και να μην πληρώνει ούτε ευρώ φόρο. Οπότε δεν είναι θέμα ΑΝ θα γίνει κάτι, δεν έχουμε λόγο πλέον αποφασίζουν άλλοι για αυτό. Το θέμα είναι να γίνει σωστά(από τους αρμόδιους) για να μην υπάρχουν αδικίες. Δεν μπορεί 3 χρόνια μετά την έναρξη του Κέα και ακόμα να βγαίνουν διευκρινίσεις, είναι τραγικό. 

Επεξ/σία από fastnq2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άραγε πόσοι από αυτούς που περνούν επιδόματα σκέφτονται καθόλου ότι αυτά τα λεφτά παρθήκαν διά τις βιας (με την μορφή βαριάς φορολογία) από τους σκληρά εργαζόμενους?

Επεξ/σία από mkp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mkp είπε

Άραγε πόσοι από αυτούς που περνούν επιδόματα σκέφτονται καθόλου ότι αυτά τα λεφτά παρθήκαν διά τις βιας (με την μορφή βαριάς φορολογία) από τους σκληρά εργαζόμενους?

Kαι οι μισθοι των δυ παλι από αυτους παρθηκαν. Και οι μισθοι των πολιτικων και των παρατρεχαμενων τους το ιδιο.

4 ώρες πριν, giotis1982 είπε

Έρχετε ο κάθε πικραμένος από όλο τον πλανήτη και του παρέχουμε τα πάντα. Μάντεψε ποιος τα πληρώνει.

Αν μιλας για τους μεταναστες-προσφυγες-λαθρο-ασυνοδευτα παιδια κλπ. τα λεφτα τα δινει η Ευρωπη. Τι εννοεις "τους παρεχουμε τα παντα"? Τρωμε τα λεφτα και αυτοι μενουν σε αθλιες συνθηκες. Οσο για τα  επιδοματα, τα παιρνουν μονο οι νομιμα φορολογουμενοι στη χωρα.

 

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...