Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, wandersoul είπε

Καλησπέρα.

Είμαι δικαιούχος ΚΕΑ ως ιδιοκτήτης. Μπορώ να νοικιάσω κάποιο άλλο σπίτι ή γραφείο στο ονομά μου χωρίς να υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την αίτηση; 

Σκέφτομαι δηλαδή πως από τη στιγμή που λαμβάνω το επίδομα αυτό, η λογική λέει ότι δε μπορώ να νοικιάσω κάποια άλλη στέγη, ή να έχω δευτερεύουσα κατοικία στο όνομά μου.

Είναι απαραίτητη η δήλωση της ενοικίασης στην επόμενη φορολογική δήλωση ή φαίνεται αυτομάτως στο σύστημα, καθώς γίνεται ηλεκτρονικό συμβόλαιο;

Ευχαριστώ.

Δεν υπαρχει λογικη σε αυτα απλα μαθηματικα ειναι.Δικαιουσαι το επιδομα γιατι το πραγματικο η τεκμαρτο σου εισοδημα δεν ειναι πανω απο 9.000(ενας απο τους ορους ειναι αυτος οταν ειναι μονοπροσωπο τωρα αν ειναι οικογενεια αλλαζουν).Αν με το να νοικιασεις ενα σπιτι το περναει φυσικα και το χανεις.Λογικα αν το ξεπερνας με τις δηλωσεις που θα κανουμε θα φανει και θα κοπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Ποιος ο λόγος, που θες να το κάνεις αυτό ?

Μένουμε 3 πρόσωπα σε μια γκαρσονιέρα, οπότε δεν είναι και το πιο βολικό πράγμα του κόσμου. Η ερώτησή σας όμως δεν απαντάει τη δική μου. 

16 ώρες πριν, Dannie είπε

Δεν υπαρχει λογικη σε αυτα απλα μαθηματικα ειναι.Δικαιουσαι το επιδομα γιατι το πραγματικο η τεκμαρτο σου εισοδημα δεν ειναι πανω απο 9.000(ενας απο τους ορους ειναι αυτος οταν ειναι μονοπροσωπο τωρα αν ειναι οικογενεια αλλαζουν).Αν με το να νοικιασεις ενα σπιτι το περναει φυσικα και το χανεις.Λογικα αν το ξεπερνας με τις δηλωσεις που θα κανουμε θα φανει και θα κοπει.

Επειδή δεν είμαι γνώστης των φοροτεχνικών θεμάτων, υπάρχει περίπτωση να νοικιάσεις οτιδήποτε, χωρίς να δηλωθεί στη φορολογική; Επίσης ρώτησα αν υπάρχει διαφορά μεταξύ ενοικίασης επαγγελματικής στέγης και κατοικίας. Η ενοικίαση επαγγελματικής στέγης θεωρείται τεκμαρτό ή όπως αλλιώς το λένε εισόδημα; Ευχαριστώ

Επεξ/σία από wandersoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, wandersoul είπε

Μένουμε 3 πρόσωπα σε μια γκαρσονιέρα, οπότε δεν είναι και το πιο βολικό πράγμα του κόσμου. Η ερώτησή σας όμως δεν απαντάει τη δική μου. 

Επειδή δεν είμαι γνώστης των φοροτεχνικών θεμάτων, υπάρχει περίπτωση να νοικιάσεις οτιδήποτε, χωρίς να δηλωθεί στη φορολογική; Επίσης ρώτησα αν υπάρχει διαφορά μεταξύ ενοικίασης επαγγελματικής στέγης και κατοικίας. Η ενοικίαση επαγγελματικής στέγης θεωρείται τεκμαρτό ή όπως αλλιώς το λένε εισόδημα; Ευχαριστώ

Δεν μπορεί κάποιος από τους άλλους 2 να κάνει ενοικίαση στο όνομα του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Στις 03/20 λήγει η κάρτα στην οποία μπαίνει το επίδομα.

Αυτό σημαίνει τέλος Μαρτίου;

Πρέπει να μεταβώ στην τράπεζα ή σου στέλνουν αυτοί καινούρια; Είναι prepaid Πειραιώς.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ το χρηματικό κομμάτι πιστώθηκε σήμερα(πρώτη φορά), το επιπλέον ποσό που πάει στην κάρτα δεν έχει εμφανιστεί.

Παρατηρείται συνήθως χρονική διαφορά ή να επικοινωνήσω με τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αιτηση για το κεα στις 19/02 και στην κατασταση αιτησης λεει εγκεκριμενη . Αλλα στις 28/02 που ηταν να μπει δεν ειδα τιποτα ουτε πρεπαιντ.  Υπαρχει καθυστερηση?εχει συμβει σε αλλον? Κανονικα απο την εγκριση δεν πιστωνεται απο τον πρωτο μηνα δλδ φεβρουαριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Υπαρχει κωλημα με την ιδιοτητα εαν ειναι καποιος μεταπτυχιακος. φοιτητης? Μπορει να φανει....? θα εχω κωλημα.....και εαν εχω κωλημα τι θα γινει......? καποιο feedback

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια.

μολις ειδα οτι μου εβαλαν το ΚΕΑ αλλα μονο 100 ευρω στον λογαριασμο. στην καρτα δεν εβαλαν τιποτα!!!!

ξερει κανεις κατι? μηπως τα αλλα θα μπουν αυριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, vagoskid76 είπε

καλησπερα παιδια.

μολις ειδα οτι μου εβαλαν το ΚΕΑ αλλα μονο 100 ευρω στον λογαριασμο. στην καρτα δεν εβαλαν τιποτα!!!!

ξερει κανεις κατι? μηπως τα αλλα θα μπουν αυριο?

Θα εμφανιστούν λίγο αργότερα. Κοίτα ξανά το βραδάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γνωριζει κανεις αν θα δοθει παραταση για το κεα για οσους ειναι να κανουν νεα αιτηση τον απριλιο? εμενα ληγει αυριο και δεν ξερω τι πρεπει να κανω! μαλιστα ειχα κλεισει ραντεβου πριν 15 μερες σε κεντρο κοινοτητας οπου κανω την αιτηση εκει αναγκαστικα αλλα το κεντρο κοινοτητας ειναι κλειστο λογω των μετρων.τι θα γινει με εμας?

ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/3/2020 στις 1:34 ΜΜ, vagoskid76 είπε

καλησπερα παιδια.

μολις ειδα οτι μου εβαλαν το ΚΕΑ αλλα μονο 100 ευρω στον λογαριασμο. στην καρτα δεν εβαλαν τιποτα!!!!

ξερει κανεις κατι? μηπως τα αλλα θα μπουν αυριο?

το ιδιο και μενα , καρτα τιποτα ουτε εχω παρει την πρειπαιντ

Επεξ/σία από George56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...