Προς το περιεχόμενο

Καινούργια Vs Παλαιά σπίτια


ronaldofenomeno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νοσταλγία ftw. Στα θέματα θερμομόνωσης, δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Ρίξτε μια ματιά στα ενεργειακά πιστοποιητικά και θα καταλάβετε. Σε γενικές γραμμές, τα κτήριά μας είναι ΟΟΟΟΟΛΑ κατασκευασμένα λάθος (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων). Γι' αυτό και βράζουν το καλοκαίρι, ενώ παγώνουν το χειμώνα. Την εποχή της αφθονίας, τότε που δεν υπήρχαν έννοιες όπως βιοκλιματικός σχεδιασμός και ενεργειακή απόδοση, χτίζαμε χωρίς να λάβουμε καν υπόψιν τις κλιματολογικές συνθήκες, τις τοπικές θερμοκρασίες και ανέμους, την τροχιά του ήλιου, τη χρήση εργαλείων όπως η φύτευση ή το νερό, ούτε καν την εμπειρία από τις αρχές σχεδιασμού της λαϊκής αρχιτεκτονικής, πόσο μάλλον την τεχνολογία για παθητική ψύξη ή θέρμανση, αφού λεφτά υπήρχαν και ο πλανήτης έμοιαζε να αντέχει επ' άπειρον. Και δεν είναι θέμα χρημάτων, αλλά επιλογών. Ποτέ δεν είναι αργά, όμως.


Εμένα μου αρέσει που η κουζίνα ήταν ξεχωριστό δωμάτιο στα παλιότερα σπίτια, δεν θα την ένωνα με το καθιστικό. Δεν ξέρω τι εξυπηρετεί αυτό και γιατί έχει επικρατήσει.

Αστικοποίηση, έλλειψη χώρου.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νοσταλγία ftw. Στα θέματα θερμομόνωσης, δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Ρίξτε μια ματιά στα ενεργειακά πιστοποιητικά και θα καταλάβετε. Σε γενικές γραμμές, τα κτήριά μας είναι ΟΟΟΟΟΛΑ κατασκευασμένα λάθος (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων). Γι' αυτό και βράζουν το καλοκαίρι, ενώ παγώνουν το χειμώνα. Την εποχή της αφθονίας, τότε που δεν υπήρχαν έννοιες όπως βιοκλιματικός σχεδιασμός και ενεργειακή απόδοση, χτίζαμε χωρίς να λάβουμε καν υπόψιν τις κλιματολογικές συνθήκες, τις τοπικές θερμοκρασίες και ανέμους, την τροχιά του ήλιου, τη χρήση εργαλείων όπως η φύτευση ή το νερό, ούτε καν την εμπειρία από τις αρχές σχεδιασμού της λαϊκής αρχιτεκτονικής, πόσο μάλλον την τεχνολογία για παθητική ψύξη ή θέρμανση, αφού λεφτά υπήρχαν και ο πλανήτης έμοιαζε να αντέχει επ' άπειρον. Και δεν είναι θέμα χρημάτων, αλλά επιλογών. Ποτέ δεν είναι αργά, όμως.

Αστικοποίηση, έλλειψη χώρου.

Σε μικρά σπίτια - διαμερίσματα το καταλαβαίνω, αλλά το κάνουν και σε μεγάλα σπίτια που άνετα θα μπορούσαν να φτιάξουν την κουζίνα ένα ξεχωριστό μεγάλο δωμάτιο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μικρά σπίτια - διαμερίσματα το καταλαβαίνω, αλλά το κάνουν και σε μεγάλα σπίτια που άνετα θα μπορούσαν να φτιάξουν την κουζίνα ένα ξεχωριστό μεγάλο δωμάτιο!

Τα μεγάλα σπίτια-διαμερίσματα είναι λίγα. Η πλειονότητα των διαμερισμάτων που κατασκευάστηκαν τις τελευταίες δεκαετίες είναι από 70 έως 110τμ με 2 έως 3 υ/δ. Υποθέτω ότι για τα μεγάλα με σαλοκουζίνα, απλώς παίζει μόδα-συνήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοκατοικία δομημένη το 63 και ανακαινισμένη το 1980 και το 2009 vs μεζονέτα του 2001. Δαγκωτό άσσος.

 

Στη μεζονέτα υπαρχει αυλή, πάρκινγκ αλλα το πανύψηλο ταβάνι δεν υπαρχει και νιώθω ότι πνίγομαι, στη μεζονέτα ακούω τα κωλοσκυλα των γειτόνων πρωί μεσημέρι βράδυ και είμαστε τελείως μακριά απο τον αστικό ιστό. Στην μονοκατοικία, γωνιακό σπιτι στους δυο πιο κεντρικούς δρόμους της πόλης σχεδόν απόλυτη ησυχία. Μωσαϊκό του 63 > πλακάκι του 2001.

 

Φύγαμε με τη γυναίκα απο την μονοκατοικία του 63 οπου ζουςαμε για τη μεζονέτα, σημερα αποφασίσαμε τα λεφτά που θα ρίχναμε να πέσουν στο ηλικιωμένο σπιτι. Η διαφορα; Η μονοκατοικία φτιάχτηκε απο την οικογένεια μου με προσοχή η μεζονέτα αγοράστηκε. Τα δυο σπίτια χωρίζουν ακριβώς 38 χρόνια και η μεζονέτα εχει 2,5 φορές την αξία της μονοκατοικίας (95.000 vs 230.00, εκτίμηση Δεκέμβρη 2016) και 1,5 φορα τους χώρους της. Την πολυτέλεια της ωστόσο την αγνοεί.

 

Αν είχα χρονο και χρήμα θα έφτιαχνα σπιτι απο το μηδέν συνδυάζοντας την πολυτέλεια περασμένων δεκαετιών με την πρακτικότητα και τις ανεςεις/χώρους του σημερα. Σίγουρα δεν θα αγόραζα έτοιμη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαλόνι κούζινα με πάσο είναι πολύ πρακτικό. Δεν χρειάζεσαι τραπέζι κουζίνας γιατί τρως στο πάσο, δεν χάνεις επαφή με τους καλεσμένους σου επειδή πας στην κουζίνα να φτιαξεις το οτιδήποτε, δεν νιώθεις μοναξιά όταν μαγειρέυεις/καθαρίζεις στην κουζίνα και έχεις άπλα.

Τα ψηλά ταβάνια δεν τα συμπαθώ όπως πολλοί από εσάς. 2,80-3μ το πολύ, με τίποτα τα 3,30-3,40 των παλιών σπιτιών. Ανεβαίνω στο τρισκαλακι και αλλάζω λάμπα, κρεμάω κουρτίνες, κλπ. Δεν μου βγαζουν καμια "αρχοντίλα" που λέτε τα παλιά σπίτια, ίσα ίσα μου βγάζουν μια κατάθλιψη. Και μιλάω για τα "καλά" παλιά του 50-60, αυτά που έχουν και δωμάτιο υπηρεσίας μέσα. Είναι άθλια και σιχαμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H oικοδομικη επιστημη (καλο ?) προχωραει .Νεοι μηχανικοι, νεα (οικολογικα ) υλικα κλπ.Απο κει και περα οτι  ριχνεις παιρνεις.Αν στην παλια μονοκατοικια εχουν ριξει 40 ποντους τοιχους και το μονδερνο διαμερισμα εχει παγκο κουζινας απο γρανιτη αλλα τοιχους απο τσιγαροχαρτο..υπαρχει θεμα  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που όσο πιο ψηλό το ταβάνι τόσο μεγαλύτερη κατανάλωση για θέρμανση και ψύξη...

 

Λεπτομέρειες...

 

Η απόσταση μεταξύ δαπέδου και ταβανιού, αρκεί να είναι τόση, ώστε να χωράει η μεγαλύτερη εφεύρεση τού ανθρώπινου μυαλού. Ό,τι περισσότερο, είναι απλώς σπατάλη χώρου:

 

 

post-201720-0-10926700-1483876978_thumb.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που όσο πιο ψηλό το ταβάνι τόσο μεγαλύτερη κατανάλωση για θέρμανση και ψύξη...

 

Ναι αλλα το ψηλο ταβανι δειχνει τον χωρο μεγαλυτερο απ'οτι ειναι . :-) Επισης η αλλαγη γλομπου θα ικανοποιησει τους φαν των extreme sports .Οπως την βρισκει , με λιγα λογια , ο καθενας  :P

Τι θα ηθελα να εχει ενα σπιτι.. ? Χολακι για να να βγαζεις τα παπουτσια πριν μπεις στον κυριο χωρο.

Σαλόνι κούζινα με πάσο είναι πολύ πρακτικό. Δεν χρειάζεσαι τραπέζι κουζίνας γιατί τρως στο πάσο, δεν χάνεις επαφή με τους καλεσμένους σου επειδή πας στην κουζίνα να φτιαξεις το οτιδήποτε, δεν νιώθεις μοναξιά όταν μαγειρέυεις/καθαρίζεις στην κουζίνα και έχεις άπλα.

.

Και με το πασο υπαρχει θεμα,θα πρεπει να την βγαζουν ολοι με σκαμπο.Αν μπορουσα θα εφτιαχνα μια τετοια διαρυθμιση που θα επετρεπε να χωσω κοντα στον τοιχο ενα μοναστηριακο τραπεζι με ωραια φωτιστικα απο πανω.Ουτε μεσα στην κουζινα ουτε τραπεζαρια διπλα στους καναπεδες και πανω απο χαλια οπως εχουν μερικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι αλλα το ψηλο ταβανι δειχνει τον χωρο μεγαλυτερο απ'οτι ειναι . :-)

 

Κι όταν φεύγουν παραπάνω χρήματα για θέρμανση, στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα... :P

 

Ειδικά όταν μιλάμε για δική σου ιδιοκτησία η οποία θα σε ψιλοσκίζει σε φόρους και για πώληση θα σου βγάλει την παναγία, καλό θα ήταν να μην σε ξεσκίζει και για θέρμανση ψύξη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όταν φεύγουν παραπάνω χρήματα για θέρμανση, στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα... :P

 

 

Βασικα το σημαντικο ειναι να το εχεις σκεφτει το πραγμα .Και πριν προλαβει καποιος να πει..ε σιγα το δυσκολο τωρα , θα πω οτι οταν ειχαμε δει καποια ψιλοκαινουργια σπιτια για να νοικιασει ο αδελφος μου,ειδαμε τραγικα λαθη.Δηλαδη να μην  ξερεις που να βαλεις ενα διπλο κρεβατι και μια απλη τηλεοραση σε μια κρεβατοκαμαρα,γιατι απο την μια πλευρα ειχες πορτα, απο την αλλη τζαμοπορτα, απο την αλλη μεγαλη εντοιχισμενη ντουλαπα και δεν συμμαζευεται.

 

Επανερχομαι λοιπον στην θερμανση.Απωλειες εχεις και οταν η διαρυθμιση ειναι ανοικτη.Ειδες τι ζητησε η νοικοκυρα πιο πανω,να μην νιωθει εγκλωβισμενη και να βλεπει τους καλεσμενες (και τα παιδια) οταν μαγειρευει.Πηγαινε εσυ να την πεισεις οτι το σωστο θερμικο αποτελεσμα ερχεται με μικρα κλειστα δωματιακα  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα λέει...Και όχι, στην περίπτωσή μου θα ήταν καλό να ήταν ενιαίος χώρος γιατί θα ζεσταινόταν με το ενεργειακό. Τώρα απλά μένει κρύα η κουζίνα επειδή σιγά μην αναψω κλιματιστικό να τη ζεστάνω. 'Οταν θέλω να κάνω κάτι εκεί μέσα ντύνομαι σαν γριά ρωσίδα της Σιβηρίας και τουρτουρίζω στη μοναξιά μέχρι να τελειώσω.

Τώρα πάω δίπλα στο τζάκι να κεντήσω στην κουνιστή πολυθρόνα μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...