Προς το περιεχόμενο

Δημόσιος δρόμος, πάρκιν σποτ, καφάσια, μαδέρια


kezm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σενάριο είναι χιλιοπαιγμένο στις περιοχές του κέντρου με πρόβλημα παρκιν. Κλασσική περίπτωση πονηρίδη γείτονα που για να καπαρώσει θέση πάρκιν κάτω από το σπίτι του επιστρατεύει καφάσια, πεθερές, και γενικότερα ό, τι άλλο βρει.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε τύπο που διαθέτει 4 αυτοκίνητα (τα δύο είναι σαράβαλα και κυριολεκτικά ακίνητα πάνω από χρόνο) και μόνο μια θέση πυλωτής! ΑΟΥΤΣΣΣ!!!!!

 

Κάθε μέρα λοιπόν ο Θεούλης, κάνει τράμπα το αμάξι της πυλωτής με ένα αμάξι που είναι αραγμένο στο δρόμο με αποτέλεσμα η/οι θέση/εις αυτές στον δρόμο να είναι μονίμως κατειλημμένες από αυτόν. Η κολόνια αυτή τραβάει χρόνιαααααα, αλλά επειδή τον τελευταίο καιρό εκτελώ και χρέη διαχειριστή στην πολυκατοικία, λαμβάνω πολλά παράπονα από ιδιοκτήτες/ένοικους που έχουν στραβώσει με την φάση. Δεν ξέρω λοιπόν τι να κάνω… και τα 4 αυτοκίνητα φαίνεται να έχουν πινακίδες.

 

Αρχικά σκεφτόμουν να τον πιάσω και να προσπαθήσω να του εξηγήσω ότι αυτό που κάνει δεν είναι ωραίο, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να βάλει μυαλό (του είχε γίνει νύξη στο παρελθόν από τον προηγούμενο διαχειριστή). Άσε που αν κάποιος γείτονας τρελαθεί και θέλει να του κάνει ζημιά, αυτός μπορεί να κατηγορήσει εμένα. Κι εγώ μετά θα πω τι; Ξέρεις ο κύριος από το Δ1 και η κυρία από το Α3 μου κάνουν συνεχώς παράπονα για σένα, άρα αυτοί στην έκαναν;;;;

Από την άλλη αν τον πιάσουμε όλοι μαζί, μπορεί να το θεωρήσει ως "επίθεση" και να έχουμε άλλα...

 

έχει εμπειρία κανείς από ανάλογα περιστατικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν παιρνω μερος σ αυτο το topic γιατι θα μου ανεβει το αιμα στο κεφαλι..
ΜΟΝΟ με σφαλιαρες λυνονται αυτα τα θεματα!!Με τπτ αλλο στο λεω..Δν το παιζω μαγκια αλλα εχω προσπαθησει τα παντα!!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καφασια μαδερια καρεκλες και πεθερές και λοιπα μαιμουδιλίκια στο πεζοδρόμιο φευγουν απευθειας στον κοντινότερο κάδο και παρκαρω... Επισης εχω παρει σκαλωσιά που ειχε αφημενη εργολάβος επι 1 χρόνο (ενω ερχόταν μαξ μια φορά το μηνα και δουλευε στην οικοδομή λόγω ελλειψης ρευστού) και την εχω δώσει σε γύφτο δωρο. 

Οποιος εχει αντιρηση καλούμε την αστυνομία για καταληψη οδοστρωματος και το λύνουμε αμεσα.

 

Το γειτονα σου θα τον εκανα καταγγελία στο δήμο, το οτι εχει πινακίδες δε λεει κατι... εχει τελη πληρωμένα; ασφαλεια (μπορεις να το δείς ονλαιν αν ειναι ασφαλισμένο); και παλι δεν επιτρεπεται ακινησία τοσο πολυ καιρό. (μην περιμενεις να κανει και πολλα ο δημος αν εισαι στην αθηνα, ειναι αισχροι...)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην περιοχή που είμαι, πάσχουμε από παράνομα πάρκινγκ. τώρα ένας το πήγε παραπέρα, εκτός από τους γνωστούς κερ...δες που παίρνουν μηχανή μόνο και μόνο για να καπαρώσουν θέση για το αυτοκόνητο τους, ένας έφτιαξε μία μεταλλική κατασκευή και έχει στερεώσει πάνω του το γνωστό «no parking» . πήγα να το παρω από εκεί αλλά ζυγίζει ένα τόνο. την επόμενη φορά όμως θα παρω και έναν αλλο μαζί μου και θα πάει κάδο με τη μία.

και άλλη περίπτωση ένας έχει 4 ερείπια μηχανές , μόνο σκελετό και ρόδες χωρίς καν λάστιχα και τα βγάζει σε όλο το δρόμο προκειμένου να παρκάρει όποτε γουστάρει τα 2 αυτοκίνητα του.

επίσης, κάτι δημόσιοι υπαλληλοι από κάτω από μένα , μιας και εκεί είναι τα κεντρικά διανεμητήρια των ΕΛΤΑ, καπαρώνουν ένα ολόκληρο πεζοδρόμιο κάθε πρωί. αν κάποιος εκτός ελτά βάλει το δικό του, αμέσως παίρνουν τηλέφωνο το δήμο και έχει κόψει πρόστιμο. εννοείται αυτούς δεν τους έχουν γράψει ποτέ.

άλλος άνοιξε ράμπα στην αυλή του η οποία έχει μήκος μόνο 2 μέτρα και πλάτος 1. εννοείται πως δε χωράει αμάξι να μπει. εν τούτοις το αφήνει πάνω στη ράμπα του απ'εξω εφόσον κανείς δεν τολμάει να βάλει το δικό του. 

Άλλος επεκτεινε τη ράμπα του που χωρούσε ένα αυτοκίνητο, σε διθέσια.  

και επίσης ένας έχει 3 αυτοκίνητα. ένα audi A4 QUATTRO, JEEP WRANGLER αρχαίο και ένα citroen gs χωρίς πινακίδες το οποίο έχει για μπαλαντέρ. το βγάζει για να βάλει ένα από τα 2 προηγούμενα. εννοείται πως το citroen το σκεπάζει αμέσως για να μη φανεί πως δεν έχει πινακίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έβαζε μαδέρια, θα του τα πέταγα προκλητικά την ώρα που θα ήταν κάτω έτσι για να με έβλεπε και αν είχε αντίρρηση θα τον πέταγα και αυτόν στον κάδο, αλλά με τα σαραβαλάκια αλλάζει το πράγμα. Και όχι ένα ρε φίλε... 3 σεντάν τύπου πασσάτ!!!!!!!!

 

 

Πως μπορώ να δω αν έχει πληρωμένα τέλη ή ασφάλεια ή και πλαστή πινακίδα ακόμη;

 

 

Πραγματικά θέλω να αποφύγω την βία (αν και μέσα μου πιστεύω ότι με τέτοιους κακομαθημένους πάντα εκεί καταλήγει το πράγμα) και κοιτάω να δω αν υπάρχει κάποια νομική δικλείδα ή κάποιος άλλος έξυπνος χειρισμός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καφασια μαδερια καρεκλες και πεθερές και λοιπα μαιμουδιλίκια στο πεζοδρόμιο φευγουν απευθειας στον κοντινότερο κάδο και παρκαρω... Επισης εχω παρει σκαλωσιά που ειχε αφημενη εργολάβος επι 1 χρόνο (ενω ερχόταν μαξ μια φορά το μηνα και δουλευε στην οικοδομή λόγω ελλειψης ρευστού) και την εχω δώσει σε γύφτο δωρο. 

Οποιος εχει αντιρηση καλούμε την αστυνομία για καταληψη οδοστρωματος και το λύνουμε αμεσα.

 

Το γειτονα σου θα τον εκανα καταγγελία στο δήμο, το οτι εχει πινακίδες δε λεει κατι... εχει τελη πληρωμένα; ασφαλεια (μπορεις να το δείς ονλαιν αν ειναι ασφαλισμένο); και παλι δεν επιτρεπεται ακινησία τοσο πολυ καιρό. (μην περιμενεις να κανει και πολλα ο δημος αν εισαι στην αθηνα, ειναι αισχροι...)

 

όταν θα βρεις το αμαξι σου τυχαια γδαρμενο, παρε με τηλ να παμε στο δικαστηριο που εχω και περιμενω να γινει 15 χρονια...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν θα βρεις το αμαξι σου τυχαια γδαρμενο, παρε με τηλ να παμε στο δικαστηριο που εχω και περιμενω να γινει 15 χρονια...

 

σε ολο το δρόμο εχει καμερες απο σπιτια και μαγαζια, ας το κάνει οποις κοταει... θα μου το βαψει ολοκληρο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έβαζε μαδέρια, θα του τα πέταγα προκλητικά την ώρα που θα ήταν κάτω έτσι για να με έβλεπε και αν είχε αντίρρηση θα τον πέταγα και αυτόν στον κάδο, αλλά με τα σαραβαλάκια αλλάζει το πράγμα. Και όχι ένα ρε φίλε... 3 σεντάν τύπου πασσάτ!!!!!!!!

 

 

Πως μπορώ να δω αν έχει πληρωμένα τέλη ή ασφάλεια ή και πλαστή πινακίδα ακόμη;

 

 

Πραγματικά θέλω να αποφύγω την βία (αν και μέσα μου πιστεύω ότι με τέτοιους κακομαθημένους πάντα εκεί καταλήγει το πράγμα) και κοιτάω να δω αν υπάρχει κάποια νομική δικλείδα ή κάποιος άλλος έξυπνος χειρισμός!

δυστυχώς στη συνείδηση του , δεν κάνει καμία παρανομία , επομένως κάνει την πονηριά, έχει και την ικανοποίηση πως δεν κάνει κάτι παράνομο. Ό,τι και να κάνεις , δε θα καταφέρεις απολύτως το οτιδήποτε. Το΄ζωο δε θα γίνει άνθρωπος επειδή κάποιος κάποια στιγμή του έβαλε τις φωνές. για τις πινακίδες να τις τσεκάρεις μόνο αν καλέσεις την τροχαία και πεις πως έχεις υποψία για πλαστές. λογικά θα ερθουν και θα τις ελέγξουν στο σύστημα τους. και πάλι αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιεί τα έξω απο την πολυκατοικία του αυτοκίνητα για να καπαρώνει συνεχως τη θέση της πυλωτής της πολυκατοικίας αυτός. Αυτό κατάλαβα από την περιγραφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι δεν επιτρεπεται ακινησία τοσο πολυ καιρό. 

 

Αυτό από που προκύπτει; Κάποιος νόμος; Και ποιος καιρός είναι "τόσος πολύς"; 

 

Υπάρχει κάποιος νόμος που να σε υποχρεώνει να κινείς τακτικά το όχημά σου, ή έστω να το μετακινείς και να του αλλάζεις θέση πάρκιν ανά διαστήματα, ενώ είσαι νόμιμα παρκαρισμένος και με πληρωμένα τέλη + ασφάλεια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα το γραψω καλοπροαιρετα αλλα μολις βρειτε το θάρρος να λέτε ευθεως στον άλλον αυτο που σας πειράζει και γιατι οχι να τον προειδοποιησετε κιολας τοτε θα λυθουν τα μισα απο τα θεματα που νομιζετε οτι έχετε. B)

 

Τι έγραψες ρε φιλε οτι αμα πας να του πεις μπορει μετα να του κανει κανεις καμια ζημιά και να κατηγορησει εσενα? ωραια ας το κανει αμα έχει τα κοτσια με μηνυση. Και μετα τον περιμένει μηνυση για ψευδη καταμηνυση και αποζημιωση για αποκατασταση της φημης σου. Νομιζουν μερικοι οτι έτσι ειναι και μπορουν να κάνουν του κεφαλιού τους χωρις να σκέφτονται πρωτα?!

 

ΥΓ Κανεις δεν προκειται να του κανει ζημια βεβαια για αυτο το λογο ... φανταστικα σενάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιεί τα έξω απο την πολυκατοικία του αυτοκίνητα για να καπαρώνει συνεχως τη θέση της πυλωτής της πολυκατοικίας αυτός. Αυτό κατάλαβα από την περιγραφή

 

Εγώ πάλι κατάλαβα ότι η θέση της πυλωτής του ανήκει, δεν θα μπορούσε να εννοεί κάτι άλλο όταν γράφει "έχουμε έναν τύπο που διαθέτει 4 αυτοκίνητα και μόνο μία θέση πυλωτής".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καταλαβα οτι απλα ο τυπος εχει 4 αυτοκινητα και οι υπολοιποι εχουν σπαστει με την ''καταληψη'' του δρομου.Σαν πονηριδηδες που ειναι δεν θα τους χαλαγε να μπει μπροστα ο διαχειριστης σε καμμια παρεξηγηση, ενω αυτοι θα σφυριζουν αδιαφορα και θα πινουν φραπε , ελπιζοντας να γινουν χαλιφηδες στην θεση του χαλιφη


Εγώ πάλι κατάλαβα ότι η θέση της πυλωτής του ανήκει, δεν θα μπορούσε να εννοεί κάτι άλλο όταν γράφει "έχουμε έναν τύπο που διαθέτει 4 αυτοκίνητα και μόνο μία θέση πυλωτής".

 

Αν δεν του ανηκει αλλα ειναι ο πιο γρηγορος της γειτονιας ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...