Προς το περιεχόμενο

Δημόσιος δρόμος, πάρκιν σποτ, καφάσια, μαδέρια


kezm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Έχεις πρόβλημα αντίληψης της ελληνικής γλώσσας, δεν εξηγείται αλλιώς.

συμφωνώ πως έχεις εσύ πρόβλημα στην γραμματική σου καθώς και στην αντίληψη σου....

 

1. Μέσα μεταφοράς και μηχανήματα που δεν έχουν πινακίδες κυκλοφορίας ή τμήματα τους χαρακτηρίζονται ως εγκαταλελειμμένα εφόσον:

 

Αυτό γράφεται και έτσι.

 

Μέσα μεταφοράς. Μηχανήματα που δεν έχουν πινακίδες. Τα τμήματά τους. Χαρακτηρίζονται  ως εγκαταλελειμμένα.

 

το και ειναι συμπλεκτικός σύνδεσμος γραμματικά και έχει τις εξής λειτουργίες:

 

 

α) Προσθετικός· έχει τη σημασία του «και επίσης», «και επιπλέον», η οποία ήταν και η αρχική σημασία του ως επιρρήματος

 

β) Επιδοτικός· έχει τη σημασία του «ακόμη και»:

 

γ) Εναντιωματικός· συντάσσεται με εναντιωματική μετοχή και μεταφράζεται «αν και» (βλ. και § 132):

 

δ) Απορηματικός· έχει τη σημασία του «άραγε», «ακριβώς», «τέλος πάντων» και μπαίνει ύστερα από ερωτηματική αντωνυμία ή ερωτηματικό επίρρημα: Τί καὶ βούλεσθε, ὦ νεώτεροι;

 

 

ε) Μεταβατικός· μπαίνει στην αρχή περιόδου ή ημιπεριόδου για να μεταβεί ο λόγος από τα προηγούμενα στα επόμενα:

Μετὰ δὲ ταῦτα ἦλθεν ἐξ Ἀθηνῶν Θυμοχάρης ἔχων ναῦς ὀλίγας· καὶ εὐθὺς ἐναυμάχησαν αὖθις Λακεδαιμόνιοι

 

Και στο τέλος, όλα μέλι-γάλα.

 

 

Τη χρήση του και την καταλαβαίνεις απο το περιεχόμενο του λόγου. Στην περίπτωσή μας ειναι προσθετικό.

 

 

Αυτό θα σου γινόταν ακόμη σαφέστερο αν ερωτούσες μόνος σου

 

1) Γιατι δεν αναφέρει ο νόμος οχήματα με πινακίδες αφού νομίζω πως αναφέρει μονο οχήματα χωρίς;

 

2) στην 3η παράγραφο του νόμου όπου λέει: Στην περίπτωση που τα εν λόγω οχήματα φέρουν κρατικές πινακίδες οι κατά τους τόπους αρμόδιοι ΟΤΑ υποχρεουνται να αναζητήσουν εντός 15νθημέρου ........ κτλ κτλ κτλ  <- Γιατί λοιπόν μιλάει για οχήματα που φέρουν κρατικές πινακίδες αφού νόμιζα ότι αποκλείει εξ αρχής αυτά τα οχήματα; μήπως έκανα λάθος κάπου εγώ και τελικά δεν τα αποκλείει;

 

 

Και τέλος γραμματικά επίσης προκύπτει απο την δομή που όλοι ξέρουμε πως η περίοδος έχει Υ,Ρ,Α το αντικείμενο ειναι οι «πινακίδες» το υποκείμενο ειναι τα «μηχανήματα» και το ρήμα ειναι το «έχουν». 

 

Η πρόταση θα σήμαινε αυτό που θες αν γραφόταν ως εξής: 

 

 

1. Μέσα μεταφοράς και μηχανήματα, που δεν έχουν πινακίδες κυκλοφορίας ή τμήματα τους χαρακτηρίζονται ως εγκαταλελειμμένα εφόσον:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πονηρό που κάνουν κάποιοι ειναι που παρκάρουν τα μηχανάκια παράλληλα με το πεζοδρόμιο. Ειναι το νόμιμο και κανεις δε μπορει να τους πει τιποτε. Ε μετά έρχονται με το αμάξι, βάζουν το μηχανάκι κάθετα και παρκάρουν το αμάξι. Και πλέον το κάνουν αρκετοί. Ούτε να κουνησεις το μηχανάκι του άλλου μπορεις, ούτε τιποτε. Απλά respect στην πονηράδα τους και πάω σε άλλη παραλία για παρκάρισμα. Είναι ζήτημα χαρακτήρα. 

 

Εχω δυο τυπους κάτω απο το σπιτι μου που έχουν μονιμη θεση πάρκινκ με αυτο το τροπο.

 

Θα μπορουσα βέβαια να μετακινησω μια φορά το μηχανάκι τους και να παρκάρω εγω και να υποστηριξω μετά οτι εγω βρηκα απλά μια άδεια θέση, αλλά έχουμε πανηγύρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει να βγει ο άλλος τι γίνεται; Μπορεί να καλέσει τροχαία ή όχι επειδή δεν έχει άδεια το πάρκινγκ;

 

Αν το πάρκινγκ είναι νόμιμο με νόμιμη πινακίδα που αναγράφει τον αριθμό αδείας τότε μπορεί η τροχαία να δώσει κλήση, αν όχι η τροχαία δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Ασχετο με το τόπικ αλλά σε τριτοκοσμικιά χώρα ζούμε και έτσι θα είναι γιατί δέν υπάρχουν υποδομές απο την αρχή που φτιάχτηκαν τα σπίτια και οι δρόμοι...  

Σιγά μην σκεφτόνταν πρίν 50 χρόνια πώς ο καθένας θα είχε και απο ένα η δύο οχήματα. 

 

Στην Ιαπωνία νομίζω πως δεν σου επιτρέπουν να αγοράσεις αμάξι εάν δεν έχεις κάποιο δικό σου χώρο για να το παρκάρεις. (δεν είμαι σίγουρος γι αυτο αλλα κάπου το είχα διαβάσει νομίζω) 

 

sorry OP για το offtopic..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) στην 3η παράγραφο του νόμου όπου λέει: Στην περίπτωση που τα εν λόγω οχήματα φέρουν κρατικές πινακίδες οι κατά τους τόπους αρμόδιοι ΟΤΑ υποχρεουνται να αναζητήσουν εντός 15νθημέρου ........ κτλ κτλ κτλ  <- Γιατί λοιπόν μιλάει για οχήματα που φέρουν κρατικές πινακίδες αφού νόμιζα ότι αποκλείει εξ αρχής αυτά τα οχήματα; μήπως έκανα λάθος κάπου εγώ και τελικά δεν τα αποκλείει;

Γιατί οι κρατικές πινακίδες (aka πινακίδες κρατικών υπηρεσιών, ξέρεις αυτές που είναι με κόκκινα αντί για μαύρα γράμματα) είναι υποσύνολο των πινακίδων κυκλοφορίας και όχι ταυτόσημος όρος. Αλλά φαίνεται είσαι πολύ απασχολημένος να μας αποδεικνύεις πόσο περιζήτητος είσαι για παρέα για να προσέξεις τέτοιες λεπτομέρειες.

 

Και τέλος γραμματικά επίσης προκύπτει απο την δομή που όλοι ξέρουμε πως η περίοδος έχει Υ,Ρ,Α το αντικείμενο ειναι οι «πινακίδες» το υποκείμενο ειναι τα «οχήματα» και το ρήμα ειναι το «έχουν».

Το τι προκύπτει από αυτά που γράφεις είναι ακόμα πιο ξεκάθαρο αλλά δε θα το πω γιατί πιπέρι στο στόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πάρκινγκ είναι νόμιμο με νόμιμη πινακίδα που αναγράφει τον αριθμό αδείας τότε μπορεί η τροχαία να δώσει κλήση, αν όχι η τροχαία δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Και πάλι κλείνεις κάποιον όμως, μπορεί να χρειαστεί κάτι έκτακτο και να μη μπορεί να βγει, δεν θα έχεις τύψεις μετά; Εγώ, όπως έχω ξαναγράψει, δεν παρκάρω αν βλέπω ότι κλείνω κάποιον, δε με πολυνοιάζει αν έχει ή δεν έχει άδεια πάρκινγκ να πω την αλήθεια. Σπίτι του είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι κρατικές πινακίδες (aka πινακίδες κρατικών υπηρεσιών CIA FBI ΚΥΠ ξέρεις αυτές που είναι με κόκκινα αντί για μαύρα γράμματα(αυτές άσχετε μου φίλε ειναι πινακίδες με μειωμένες δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις )) είναι υποσύνολο των πινακίδων κυκλοφορίας και όχι ταυτόσημος όρος. Αλλά φαίνεται είσαι πολύ απασχολημένος να μας αποδεικνύεις πόσο περιζήτητος είσαι για παρέα για να προσέξεις τέτοιες λεπτομέρειες.

 

Το τι προκύπτει από αυτά που γράφεις είναι ακόμα πιο ξεκάθαρο αλλά δε θα το πω γιατί πιπέρι στο στόμα.

Τι λέει πάλι ο τρολλολινο άσε μας ρε φίλε και μην μας πρήζεις με πμ κτλ κάτσε στην άμμο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι κλείνεις κάποιον όμως, μπορεί να χρειαστεί κάτι έκτακτο και να μη μπορεί να βγει, δεν θα έχεις τύψεις μετά; Εγώ, όπως έχω ξαναγράψει, δεν παρκάρω αν βλέπω ότι κλείνω κάποιον, δε με πολυνοιάζει αν έχει ή δεν έχει άδεια πάρκινγκ να πω την αλήθεια. Σπίτι του είναι.

 

Περί τροχαίας ρώτησες, περί τροχαίας απάντησα. Η τροχαία μπορεί να δώσει κλήση μόνο σε σημεία που απαγορεύεται η στάθμευση, όχι σε σημεία που δεν θα πάρκαρε ο zio.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πονηρό που κάνουν κάποιοι ειναι που παρκάρουν τα μηχανάκια παράλληλα με το πεζοδρόμιο. Ειναι το νόμιμο και κανεις δε μπορει να τους πει τιποτε. Ε μετά έρχονται με το αμάξι, βάζουν το μηχανάκι κάθετα και παρκάρουν το αμάξι. Και πλέον το κάνουν αρκετοί. Ούτε να κουνησεις το μηχανάκι του άλλου μπορεις, ούτε τιποτε. Απλά respect στην πονηράδα τους και πάω σε άλλη παραλία για παρκάρισμα. Είναι ζήτημα χαρακτήρα. 

 

Εχω δυο τυπους κάτω απο το σπιτι μου που έχουν μονιμη θεση πάρκινκ με αυτο το τροπο.

 

Θα μπορουσα βέβαια να μετακινησω μια φορά το μηχανάκι τους και να παρκάρω εγω και να υποστηριξω μετά οτι εγω βρηκα απλά μια άδεια θέση, αλλά έχουμε πανηγύρια. 

 

Αυτο ειναι το σωστο παρκαρισμα , παραλληλα .Οχι μονο νομιμο αλλα και λογικο.Ποιος ειναι το λογικο , να το βαλεις καθετα για να το χτυπησει ο αλλος παρκαροντας η φευγοντας ? .Το αστειο ειναι  η επικρατουσα αποψη στην κοινωνια . δηλαδη οτι αυτο ειναι νομιμο αλλα αυτος που το εφαρμοζει ειναι ηθικα υπολογος στους αλλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πληρώνει τέλη και κατά συνέπεια έχει πινακίδες, νομικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, και όριο ακινησία δεν υπάρχει, ο νόμος λέει ότι αν επικολληθει από τον δήμο το ειδικό αυτοκόλλητο και καποπιν ειδοποιηθεί με επιστολή στην οποία δεν απαντήσει, μόνο τότε θεωρείται ακίνητο και αποσύρεται από τις υπηρεσίες του δήμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτο ειναι το σωστο παρκαρισμα , παραλληλα .Οχι μονο νομιμο αλλα και λογικο.Ποιος ειναι το λογικο , να το βαλεις καθετα για να το χτυπησει ο αλλος παρκαροντας η φευγοντας ? .Το αστειο ειναι  η επικρατουσα αποψη στην κοινωνια . δηλαδη οτι αυτο ειναι νομιμο αλλα αυτος που το εφαρμοζει ειναι ηθικα υπολογος στους αλλους.

αν αυτο ειναι το νομιμο και λογικο τοτε γιατι ολες οι ειδικες θεσεις για μηχανες ειναι καθετα? 

Αν επρεπε ολες οι μηχανες να ειναι παραλληλα παρκαρισμενες θα θελαμε και την Σεληνη για να χωρεσουν ολα τα οχηματα. Πρεπει να δεις παρκαρισμα σκουτερ στην Ασια :P

ενα παραδειγμα

 

parking_awards_hyundai_matrix.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ πως έχεις εσύ πρόβλημα στην γραμματική σου καθώς και στην αντίληψη σου....

1. Μέσα μεταφοράς και μηχανήματα που δεν έχουν πινακίδες κυκλοφορίας ή τμήματα τους χαρακτηρίζονται ως εγκαταλελειμμένα εφόσον:

 

Αυτό γράφεται και έτσι.

Μέσα μεταφοράς. Μηχανήματα που δεν έχουν πινακίδες. Τα τμήματά τους. Χαρακτηρίζονται ως εγκαταλελειμμένα.

το και ειναι συμπλεκτικός σύνδεσμος γραμματικά και έχει τις εξής λειτουργίες:

α) Προσθετικός· έχει τη σημασία του «και επίσης», «και επιπλέον», η οποία ήταν και η αρχική σημασία του ως επιρρήματος

 

β) Επιδοτικός· έχει τη σημασία του «ακόμη και»:

 

γ) Εναντιωματικός· συντάσσεται με εναντιωματική μετοχή και μεταφράζεται «αν και» (βλ. και § 132):

δ) Απορηματικός· έχει τη σημασία του «άραγε», «ακριβώς», «τέλος πάντων» και μπαίνει ύστερα από ερωτηματική αντωνυμία ή ερωτηματικό επίρρημα: Τί καὶ βούλεσθε, ὦ νεώτεροι;

 

 

ε) Μεταβατικός· μπαίνει στην αρχή περιόδου ή ημιπεριόδου για να μεταβεί ο λόγος από τα προηγούμενα στα επόμενα:

Μετὰ δὲ ταῦτα ἦλθεν ἐξ Ἀθηνῶν Θυμοχάρης ἔχων ναῦς ὀλίγας· καὶ εὐθὺς ἐναυμάχησαν αὖθις Λακεδαιμόνιοι

 

Και στο τέλος, όλα μέλι-γάλα.

 

 

Τη χρήση του και την καταλαβαίνεις απο το περιεχόμενο του λόγου. Στην περίπτωσή μας ειναι προσθετικό.

Αυτό θα σου γινόταν ακόμη σαφέστερο αν ερωτούσες μόνος σου

 

1) Γιατι δεν αναφέρει ο νόμος οχήματα με πινακίδες αφού νομίζω πως αναφέρει μονο οχήματα χωρίς;

 

2) στην 3η παράγραφο του νόμου όπου λέει: Στην περίπτωση που τα εν λόγω οχήματα φέρουν κρατικές πινακίδες οι κατά τους τόπους αρμόδιοι ΟΤΑ υποχρεουνται να αναζητήσουν εντός 15νθημέρου ........ κτλ κτλ κτλ <- Γιατί λοιπόν μιλάει για οχήματα που φέρουν κρατικές πινακίδες αφού νόμιζα ότι αποκλείει εξ αρχής αυτά τα οχήματα; μήπως έκανα λάθος κάπου εγώ και τελικά δεν τα αποκλείει;

 

 

Και τέλος γραμματικά επίσης προκύπτει απο την δομή που όλοι ξέρουμε πως η περίοδος έχει Υ,Ρ,Α το αντικείμενο ειναι οι «πινακίδες» το υποκείμενο ειναι τα «μηχανήματα» και το ρήμα ειναι το «έχουν».

 

Η πρόταση θα σήμαινε αυτό που θες αν γραφόταν ως εξής:

1. Μέσα μεταφοράς και μηχανήματα, που δεν έχουν πινακίδες κυκλοφορίας ή τμήματα τους χαρακτηρίζονται ως εγκαταλελειμμένα εφόσον:

Σόρρυ αλλά είσαι τελείως λάθος. Ακολουθεί αναφορική πρόταση η οποία συνδέεται με το υποκείμενο της κύριας πρότασης το οποίο συνδέεται με το συμπλεκτικό ΚΑΙ με ένα άλλο ουσιαστικό/υποκείμενο.

 

Για να εννοούσε αυτό που εννοείς εσύ, θα έπρεπε η πρόταση να είναι

 

"Μέσα μεταφοράς ή μηχανήματα που δεν έχουν πινακίδες κυκλοφορίας ή τμήματα τους χαρακτηρίζονται ως εγκαταλελειμμένα εφόσον:"

 

Με εναλλακτικές πιθανότητες δεν χρησιμοποιείς τον συμπλεκτικό σύνδεσμο και, αλλά τον διαχωριστικό/διαζευκτικό σύνδεσμο ή.

 

Και όταν πριν το αναφορικό "που" δεν υπάρχει κόμμα, σημαίνει ότι το που έχει την έννοια του αναγκαίου προσδιορισμού σε αυτό που αναφέρεται, το οποίο στην συγκεκριμένη πρόταση συνδέεται με το ΚΑΙ, οπότε το που αναφέρεται ΚΑΙ στα δύο προηγούμενα ουσιαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...