Προς το περιεχόμενο

Ποιος πληρώνει το πρόβλημα στον λέβητα φυσικού αερίου (ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής)


johnzach

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι ιδιοκτήτης που νοικιάζω.

 

Τέτοια ζημιά όπως την αναφέρει ο ts είναι έξοδο του ιδιοκτήτη.

 

Το ρίξιμο των ευθυνών στον ενοικιαστή επειδή απλά άκουγε θόρυβο στον λέβητα και τον απενεργοποίησε είναι άκυρο.

 

Κανονικά έπρεπε με το που άκουσες τον θόρυβο να ειδοποιήσεις τον ιδιοκτήτη και να τον ρωτήσεις τι να κάνεις αν είναι να κλίσεις τον λέβητα.

 

Γενικώς όσο περνάνε τα χρόνια και δυσκολεύει η κατάσταση τέτοια προβλήματα μεταξύ ιδιοκτητών-ενοικιαστών για τις ευθύνες διαφόρων φθορών και αν μιλάμε για βλάβες λόγω συνηθούς χρήσης ή μη συνηθούς, εντείνονται ολοένα και περισσότερο.

 

Καλά ξεμπερδέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη τη περιπτωση,καλυτερα θα ηταν μισα μισα με τον ιδιοκτητη.Παρομοια περιπτωση οπως του TS με τον καυστηρα,εγινε σε σπιτι που νοικιαζει η μανα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη τη περιπτωση,καλυτερα θα ηταν μισα μισα με τον ιδιοκτητη.Παρομοια περιπτωση οπως του TS με τον καυστηρα,εγινε σε σπιτι που νοικιαζει η μανα μου.

Και αν αύριο μεθαύριο σπάσει ο καυστήρας που έχει 1500 πάλι μισά μισά;

 

Αυτά είναι έξοδα ιδιοκτήτων, τέλος, ας φρόντιζε ο εγκαταστάτης να προβλέψει τις καιρικές συνθήκες, απο αυτόν να ζητήσετε αποζημίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπαλκονι ειναι μερος για να καθεσαι να πινεις καφε ,και οχι χωρος εγκαταστασης καυστηρα,με οτι αυτο συνεπαγεται ...ο χωρος για τον καυστηρα ειναι κατω στο λεβητοστασιο(οπου θα ηταν πιο δυσκολο να παγωσει!!!) ,ολα τα αλλα ειναι εξυπναδες ,οπως και η μη  μονωση των σωληνων με υαλοβαμβακα η οποια θα τις εμποδιζε και να παγωσουν ,αλλα ολα αυτα οπως ειπε ενα παλικαρι ποιο πανω ειναι "ψιλα γραμματα" παει ο καθε ξυπνιος και στηνει καυστηρα στο μπαλκονι και οποιον παρει  ο χαρος ...στο θεμα μας ,ο φιλαρακος δεν πρεπει να δωσει δεκαρα τσακιστη ,ειναι εξοδο του ιδιοκτητη ,γιατι ειναι ζημια (απο κακη εγκατασταση-τσαπατσουλια)και οχι φθορα ,που στο συγκεκριμενο πραγμα (καυστηρας) παλι ο ιδιοκτητης το πληρωνει και φθορα να ειναι,ο ενοικιαστης ειναι υποχρεωμενος να πληρωνει μονο την καταναλωση του αεριου που κανει,αν επιμεινει να πληρωσεις τοτε φευγοντας παρε και τον καυστηρα μαζι γιατι θα ειναι "δικος σου" πια και οχι δικος του ,γιατι αν ηταν "δικος του" θα επρεπε να τον πληρωσει αυτος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν αύριο μεθαύριο σπάσει ο καυστήρας που έχει 1500 πάλι μισά μισά;

 

Αυτά είναι έξοδα ιδιοκτήτων, τέλος, ας φρόντιζε ο εγκαταστάτης να προβλέψει τις καιρικές συνθήκες, απο αυτόν να ζητήσετε αποζημίωση.

Οχι δεν ειναι,γιατι ο εγκαταστατης και οι δικοι μου τον εβαλαν στο μπαλκονι αλλα οταν εκανε κρυο,τον εσβησε ο ενοικιαστης τελειως.Αμα τον αφηνε ανοιχτο ισα να δουλευει,δεν θα γινοταν η ζημια.Σε αλλο σπιτι ο καυστηρας εμεινε ανοιχτος να μη παγωσει αλλα παρολο που με το κρυο οι σωληνες ειχαν θεμα,τους ξεπαγωσαμε και ολ α καλα.Γι αυτο το λογο θα επρεπε να πληρωσει κανονικα ο ενοικιαστης γιατι αυτος εκανε τη ζημια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες ρε συ Nikolas14? Πρώτον, δεν μπορεί ο κάθε ενοικιαστής να γνωρίζει όλες αυτές τις τεχνικές λεπτομέρειες, τις οποίες οι περισσότεροι από εμάς τις μάθαμε αφού εμφανίστηκε το πρόβλημα. Να αφήνουμε δηλαδή κάθε βράδυ το λέβητα στο 25 και την βρύση του ζεστού ανοιχτή, μήπως τυχόν και ξανακάνει απότομα πολύ κρύο το βράδυ και παγώσουν τα πάντα; 

 

Εγώ προσωπικά ας πούμε και τέρμα κλειστός να είναι όλο το βράδυ ο λέβητας δε με πειράζει. Δεν πέφτει τόσο πολύ η θερμοκρασία, λόγω καλής εσωτερικής μόνωσης. Παρ' όλα αυτά, αναγκάστηκα να ανεβάζω συνέχεια τη θερμοκρασία ακόμα και το βράδυ, μόνο και μόνο για να μην σταματήσει να δουλεύει και παγώσουν όλα. Έκαψα δηλαδή περισσότερο αέριο χωρίς να το χρειάζομαι (οικονομική επιβάρυνση), μόνο και μόνο επειδή αυτός που έκανε την εγκατάσταση, έκανε μάπα δουλειά και δεν φρόντισε να μονώσει σωστά όλες τις σωληνώσεις. 

 

Είναι δυνατόν με -7 να παγώνει η εγκατάσταση θέρμανσης ενός σπιτιού; Μην τρελαθούμε τώρα. Τέρμα σβηστό να το είχα επί 2 μέρες, θα έπρεπε όταν αποφασίσω να το ανοίξω, να δουλεύει άψογα. Σιγά την πτώση θερμοκρασίας. Προσπαθείτε να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα, επειδή οι μπακάλιδες τεχνικοί ακούνε locomondo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν ο ενοικιαστής έλειπε για τις μέρες αυτές από το σπίτι, θα έπρεπε να έχει τη θέρμανση ανοιχτή για να μην παγώσει?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω ένα μικρό hijack;

 

Μου χρεώθηκε στο λογαριασμό κοινοχρήστων +30 ευρώ για αντικατάσταση κυκλοφορητή και αυτόματου πλήρωσης για το καλοριφέρ. Μάλιστα στο λογαριασμό πάνω αναφέρεται ως "δαπάνες ιδιοκτητών" - αν και δεν έχω ξανασχοληθεί ως τώρα να δω αν πρέπει να πληρώσω κάτι, απλά τα πλήρωνα. Εδώ όμως δε μ' αρέσει που μου χρεώθηκε μιας και δεν έχω χρησιμοποιήσει καν το καλοριφέρ τον 1,5 χρόνο που μένω εδώ (κυριολεκτικά, 0 ώρες) μιας και ζεσταίνομαι με θερμοπομπούς, A/C και τζάκι, οπότε δυσκολεύομαι να το χαρακτηρίσω και ως "φυσιολογική φθορά απ' τη χρήση".

 

Τι να κάνω; Μιλάω με τον ιδιοκτήτη και του ζητάω να αναλάβει, ή τα θεωρώ πάγια έξοδα του καλοριφέρ (όπως π.χ. και τη συντήρηση) ασχέτως του αν το χρησιμοποιώ ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να κάνω ένα μικρό hijack;

 

Μου χρεώθηκε στο λογαριασμό κοινοχρήστων +30 ευρώ για αντικατάσταση κυκλοφορητή και αυτόματου πλήρωσης για το καλοριφέρ. Μάλιστα στο λογαριασμό πάνω αναφέρεται ως "δαπάνες ιδιοκτητών" - αν και δεν έχω ξανασχοληθεί ως τώρα να δω αν πρέπει να πληρώσω κάτι, απλά τα πλήρωνα. Εδώ όμως δε μ' αρέσει που μου χρεώθηκε μιας και δεν έχω χρησιμοποιήσει καν το καλοριφέρ τον 1,5 χρόνο που μένω εδώ (κυριολεκτικά, 0 ώρες) μιας και ζεσταίνομαι με θερμοπομπούς, A/C και τζάκι, οπότε δυσκολεύομαι να το χαρακτηρίσω και ως "φυσιολογική φθορά απ' τη χρήση".

 

Τι να κάνω; Μιλάω με τον ιδιοκτήτη και του ζητάω να αναλάβει, ή τα θεωρώ πάγια έξοδα του καλοριφέρ (όπως π.χ. και τη συντήρηση) ασχέτως του αν το χρησιμοποιώ ή όχι;

Το πληρώνεις κανονικά με τα κοινοχρηστά σου και το αφαιρείς από το ενοίκιο. Γι'αυτο και γράφει δαπάνες ιδιοκτητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι δαπανη ιδιοκτητη ειτε την πληρωνει αυτος ειτε την πληρωνεις εσυ και αφαιρεις το ποσο απο το επομενο ενοικιο

Το πληρώνεις κανονικά με τα κοινοχρηστά σου και το αφαιρείς από το ενοίκιο. Γι'αυτο και γράφει δαπάνες ιδιοκτητών.

 

Σας ευχαριστώ. Κάτι ξέρει κι η εταιρεία που βγάζει τα κοινόχρηστα και τα γράφει ξεχωριστά, απ' ότι φαίνεται. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως είναι έξοδο του ιδιοκτήτη

 

Άκουσε έναν δυνατό θόρυβο ο άνθρωπος και για λόγους ασφαλείας το έκλεισε..

Αν άκουγε θόρυβο δεν τον έκλεινε και πάθαινε μεγαλύτερη ζημιά μετά σίγουρα ο ιδιοκτήτης θα του έλεγε πως φταίει επειδή δεν τον έκλεισε ενώ άκουγε τον θόρυβο..

 

Τελικά αυτό ο θόρυβος ξέρουμε ή υποθέτουμε από τι μπορεί να ήταν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...