Προς το περιεχόμενο

Ποιος πληρώνει το πρόβλημα στον λέβητα φυσικού αερίου (ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής)


johnzach

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Το σωστο ποιο είναι να πληρώνουν οι ενοικιαστες συντηρήσεις που δεν έκανε ποτε ο ιδιοκτητης ; αυτό είναι το σωστο για σενα ;

H συντήρηση ενός λέβητα γίνεται πχ κάθε χρόνο. Αν είσαι νέος ενοικιαστής πράγματι το βρίσκω άδικο να πληρώσεις εσύ κι όχι ο προηγούμενος.

 

Όταν λέμε συντήρηση δεν εννοούμε να έχει βγάλει βλάβες, απλά τον κλασικό καθαρισμό κτλπ που κάνουν κάθε χρόνο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θέμα μας δεν αφορά το τι θα έκανες εσύ, ούτε τις ειδικές συμφωνίες έξω από τα συνηθισμένα, το θέμα μας αφορά ποιο είναι το σωστό. Και το σωστό είναι πως τη συντήρηση(και πιο συγκεκριμένα τη συντήρηση που η ανάγκη της προκύπτει από τη χρήση) για οτιδήποτε την πληρώνει ο ενοικιαστής. Το σωστό είναι ο ενοικιαστής να πληρώνει για τη συντήρηση του λέβητα κάθε χρόνο, ο ενοικιαστής να πληρώνει για τη συντήρηση των κλιματιστικών, ο ενοικιαστής να πληρώνει για τον καθαρισμό της καμινάδας, κτλ.

 

Το τι δέχεσαι και τι δεν δέχεσαι εσύ, οι "ζημιές που θα βγάλει" στις οποίες αναφέρθηκες, είναι εντελώς αδιάφορα και άσχετα με αυτό που συζητάμε.

 

 

Και τι πάει να πει αυτό? Μείωση τιμής έκανε, όχι παροχών.

 

Την ετήσια συντήρηση του λέβητα πάντως, ορθώς την πληρώνεις εσύ σαν ενοικιαστής.

Δεν αντιλέγω απλά σου λέω ρε συ πως σκέφτονται... Εγώ την πληρώνω 5 χρόνια ναι.

H συντήρηση ενός λέβητα γίνεται πχ κάθε χρόνο. Αν είσαι νέος ενοικιαστής πράγματι το βρίσκω άδικο να πληρώσεις εσύ κι όχι ο προηγούμενος.

 

Όταν λέμε συντήρηση δεν εννοούμε να έχει βγάλει βλάβες, απλά τον κλασικό καθαρισμό κτλπ κτλπ που κάνουν κάθε χρόνο...

Χαβαλέ κάνουν και παίρνουν τα 50 και το ξέρεις... Απλά έχεις εγγύηση σε κάποια εξαρτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συντήρηση ενός λέβητα γίνεται πχ κάθε χρόνο. Αν είσαι νέος ενοικιαστής πράγματι το βρίσκω άδικο να πληρώσεις εσύ κι όχι ο προηγούμενος.

 

Όταν λέμε συντήρηση δεν εννοούμε να έχει βγάλει βλάβες, απλά τον κλασικό καθαρισμό κτλπ που κάνουν κάθε χρόνο...

 

Συμφωνω. Λογικο αυτό που λές.

 

Τον 2ο χρονο αφου τον εχω χρησιμοποιήσει θα τον πληρώσω εγω στα κοινόχρηστα

 

τον 1ο όμως όχι. Δεν το δέχομαι και προτείνω να μην το δεχεται και κανεις από εσάς

και μπαινει ο άλλος και μου λεει ότι γράφω άσχετα πράγματα. Με προκαλεί δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια το τι βρίσκω άδικο εγώ δεν θα παίξει ρόλο στο τι θα γίνει τελικά... :P

 

Aμα πηγε και έμπλεξε με κανεναν τρελό και παράλογο ... δεν παιζει ρολο. Απλα να ξέρει για επομενη συνεργασια ότι υπάρχουν και συνεργάσιμοι άνθρωποι που δεν κοιτάνε να στην παιξουν την πουστιά. Για αυτό εξαρχής κάποια πραγματα πρεπει να ξεκαθαρίζονται και γραπτά. Εγω ειχα άλλο θεμα .... ενώ αρχικα ειχε συμφωνησει μετά ξαφνικά αλλαξε γνωμη και τα άλλαζε. Και νομιζε ότι θα βγει από πάνω με τσαμπουκά. Τσαμπουκάδες δεν περνάνε. Σε μενα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν εσυ τι παριστάνεις εδώ που κρινεις αν αυτά που γράφω εγω είναι άσχετα ή σχετικα ;

 

Μηπως εισαι ελεγκτης;

 

Το σωστο ποιο είναι να πληρώνουν οι ενοικιαστες συντηρήσεις που δεν έκανε ποτε ο ιδιοκτητης ; αυτό είναι το σωστο για σενα ;

 

πες μας και την ιδιοτητα σου μετά να λυθει τελειως το μυστηριο. Γιατι με αυτά που γράφεις αντικειμενικος δεν εισαι.

 

Είναι αστειο να μπεις σε ένα σπιτι και να πάς να ανοίξεις το καλοριφέρ και να μην ανοιγει επειδή δεν το έχει έτοιμο και συντηρημένο σωστα και να σου πει εσενα θα πρέπει να το πληρώσεις. Αυτό έγραψα. Μάλλον δεν το διάβασες. Την πρώτη φορά την δαπάνη την πληρώνει ο ιδιοκτητης... ο ενοικιαστης τωρα μπηκε ... θα πληρώσει συντηρηση σε ένα σπιτι που δεν έχει κατσει ουτε μια μέρα ή μηπως θα πληρώσει καθαρισμο τζακιου το οποιο δεν εχει καθαριστεί εδώ και χρονια ;

 

Χαζους ψάχνεις ε ; εγω δεν είμαι όμως ... για αυτό χαλιεσαι.

 

Άντε περιμενω απαντηση τωρα να μου πεις τα "σωστα" .... από τη δικη σου σκοπιά πάντα βέβαια.

 

Εγώ εντοπίζω αυτόκλητα τις μαλακίες που γράφονται και τις επισημαίνω, αφιλοκερδώς πάντα, ούτε διορισμένος είμαι, ούτε αιρετός, ούτε τίποτα τέτοιο. Σε κάλυψα περί της ιδιότητας μου, ή χρειάζεσαι περαιτέρω διευκρινίσεις?

 

Επίσης για να μαθαίνεις η συντήρηση του λέβητα γίνεται κάθε χρόνο προληπτικά, και μάλιστα ο κύριος λόγος είναι για την επίτευξη της μέγιστης οικονομίας καυσίμου. Δεν γίνεται όταν προσπαθείς να ανοίξεις το καλοριφέρ και δεν ανοίγει, αν συμβεί κάτι τέτοιο υπάρχει βλάβη, και η αποκατάσταση βλαβών είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη.

 

Επίσης δεν θυμάμαι να έγραψα ποτέ ότι ο ενοικιαστής με το που νοικιάζει πρέπει να πληρώσει τη συντήρηση στα πάντα, αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα, εγώ απάντησα στον φίλο που ρώτησε αν είναι σωστό που πληρώνει ο ίδιος σαν ενοικιαστής τις συντηρήσεις εδώ και 5 χρόνια.

Δεν αντιλέγω απλά σου λέω ρε συ πως σκέφτονται...

 

Και εγώ σου λέω τι να τους απαντάς όταν σου λένε τέτοιες μαλακίες. Όσες μειώσεις ενοικίου έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια δεν τις έχουν κάνει από την καλή τους την καρδιά, ούτε γιατί μείωσαν τις παροχές τους, τις έκαναν γιατί ήξεραν πως οι τιμές των ενοικίων έχουν πέσει, πως αν τους φύγει ο νοικάρης δεν θα μπορέσουν να βρουν άλλον με τα ίδια χρήματα. Δεν στέκει σαν επιχείρημα το "σου μείωσα το ενοίκιο, οπότε πλήρωνε μόνος σου τις ζημιές".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ εντοπίζω αυτόκλητα τις μαλακίες που γράφονται και τις επισημαίνω, αφιλοκερδώς πάντα, ούτε διορισμένος είμαι, ούτε αιρετός, ούτε τίποτα τέτοιο. Σε κάλυψα περί της ιδιότητας μου, ή χρειάζεσαι περαιτέρω διευκρινίσεις?

 

Επίσης για να μαθαίνεις η συντήρηση του λέβητα γίνεται κάθε χρόνο προληπτικά, και μάλιστα ο κύριος λόγος είναι για την επίτευξη της μέγιστης οικονομίας καυσίμου. Δεν γίνεται όταν προσπαθείς να ανοίξεις το καλοριφέρ και δεν ανοίγει, αν συμβεί κάτι τέτοιο υπάρχει βλάβη, και η αποκατάσταση βλαβών είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη.

 

Επίσης δεν θυμάμαι να έγραψα ποτέ ότι ο ενοικιαστής με το που νοικιάζει πρέπει να πληρώσει τη συντήρηση στα πάντα, αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα, εγώ απάντησα στον φίλο που ρώτησε αν είναι σωστό που πληρώνει ο ίδιος σαν ενοικιαστής τις συντηρήσεις εδώ και 5 χρόνια.

 

 

Και εγώ σου λέω τι να τους απαντάς όταν σου λένε τέτοιες μαλακίες. Όσες μειώσεις ενοικίου έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια δεν τις έχουν κάνει από την καλή τους την καρδιά, ούτε γιατί μείωσαν τις παροχές τους, τις έκαναν γιατί ήξεραν πως οι τιμές των ενοικίων έχουν πέσει, πως αν τους φύγει ο νοικάρης δεν θα μπορέσουν να βρουν άλλον με τα ίδια χρήματα. Δεν στέκει σαν επιχείρημα το "σου μείωσα το ενοίκιο, οπότε πλήρωνε μόνος σου τις ζημιές".

Φυσικά και δεν στέκει, σου λέω τι λένε μερικοί όχι όλοι!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι οτι ο TS έχει ήδη φύγει απο τι σπίτι αυτό και κάθεστε και μαλώνετε για το ποιος να πληρώσει 6 καρτέλες :P

Ποιός τα λέει για τον τς; εμείς που μένουμε στο ενοίκιο να μη ξέρουμε; Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα, όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πληρώνεις κανονικά με τα κοινοχρηστά σου και το αφαιρείς από το ενοίκιο. Γι'αυτο και γράφει δαπάνες ιδιοκτητών.

 

Νέα απορία πάνω σε αυτό.

 

Από που - ποιον ορίζεται αυτή η διαδικασία; Υπάρχει νόμος; 

 

Διότι επί της ουσίας θα πρέπει να εισπράξω εγώ για λογαριασμό της εταιρείας διαχείρισης χρήματα από τρίτο. Τα κοινόχρηστα αφορούν τον διαχειριστή και εμένα. Οι δαπάνες ιδιοκτητών αφορούν τον διαχειριστή και τον ιδιοκτήτη. Εγώ τι δουλειά έχω να πληρώσω στην εταιρεία υποχρέωση κάποιου τρίτου;

 

Χτες μιλούσα με τον πατέρα γι αυτό το θέμα (δικηγόρος κι αυτός, αν και συνταξιούχος) και μου έλεγε ότι αυτά είναι "κόλπα" των εταιρειών διαχείρισης για την διευκόλυνσή τους και καλύτερα να καταθέσω ολόκληρο το ενοίκιο κανονικά και στα κοινόχρηστα να πληρώσω μόνο ότι μου αναλογεί, παρά να κάνω τον μεσάζοντα για λογαριασμό του διαχειριστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς. Αυτό είναι το σωστό. Αλλά στην Ελλάδα αν δεν κάνουμε έστω και τα απλά πράγματα με μπακάλικο και μεσοβεζικο τρόπο, δεν ησυχαζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

 

Έψαχνα κάτι για λέβητες φυσικού αερίου και έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα που είχε δημιουργηθεί εδώ και μήνες.

 

Το επαναφέρω, απλά και μόνο επειδή διάβασα εγκληματικά και ανεκδιήγητα πράγματα τόσο σε τεχνικό επίπεδο όσο και σε νομικό (αστικής ευθύνης).

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι: αν δεν υπάρχει emergency situation (φωτιά, κίνδυνος σωματικής ακεραιότητας, κλπ) είναι ανεπίτρεπτο να κατεβάζει το Γενικό διακόπτη ο ενοικιαστής, απλά επειδή έτσι πιστεύει ότι πρέπει. ΟΛΕΣ οι συσκευές έχουν τρόπο λειτουργίας και κυκλώματα προστασίας, κλπ.

 

ΠΑΝΕ ΟΙ ΠΑΛΙΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΑΜΕ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΑ ΡΕΥΜΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΤΑ ΒΟΥΛΗΣΗ.

 

Το κατέβασμα Γενικού είναι εγκληματικό σε τεχνικό επίπεδο, ειδικά για συσκευές που πιθανόν είναι σε μια ενδιάμεση κατάσταση ενεργοποιημένη.

 

Π.Χ. ΕΝΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΠΙΤΟΙΧΙΟΥ ΛΕΒΗΤΑ, έχει κύκλωμα προστασίας για τα κρύα βράδια, το οποίο κυκλοφορεί το νερό για να μη παγώσει, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΛΟΓΩ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΤΗΣ ΟΙΚΙΑΣ.

 

Αυτό σημαίνει ότι η επιλογή ενός ενοικιαστή να κατεβάσει το Γενικό «επειδή έτσι πίστευε», χωρίς όμως να είναι ειδικός, φέρει σαφή ευθύνη στη βλάβη που προέκυψε.

 

Σε επίπεδο ευθύνης, είναι προτιμότερο να μην κατεβάσεις το Γενικό και να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη, ο οποίος αν δεν ξέρει, θα λάβει οδηγίες από ειδικό. Έτσι αμέσως μεταφέρεται η ευθύνη στον ιδιοκτήτη και ούτε μπορεί να σε κατηγορήσει ως ενοικιαστή ότι έκανες κάτι που δεν έπρεπε.

 

Δυστυχώς, στην ελληνική κουλτούρα είναι κοινότυπο ο καθένας να ανεβοκατεβάζει Γενικούς κατά το προσωπικό γούστο, πιστεύοντας ότι γίνεται επειδή απλά έχει πρόσβαση στον πίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...