Προς το περιεχόμενο

Ποιος πληρώνει το πρόβλημα στον λέβητα φυσικού αερίου (ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής)


johnzach

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) δεν είμαι ιδιοκτήτης

 

2) ο λέβητας δεν ειναι στο μπαλκόνι ο γενικός ειναι.

 

3) ακόμη και αν ο λέβητας ειναι τοποθετημένος σε περιοχή που δεν προβλέπεται απο τους σχετικούς κανονισμούς ειναι άσχετο θέμα ως προς την περίπτωση μας. Μπορεί να κάνει άλλη μηνυση πάνω σε αυτό.

 

Στην περίπτωση όμως που η βλάβη προκλήθηκε απο τον ενοικιαστή το ότι ο λέβητας δεν ειναι εγκατεστημένος σε προβλεπόμενο μέρος δεν παίζει κανένα ρόλο.

 

ΠΧ έστω σου νοικιάζω αυτοκίνητο.

 

Έστω δεν έχω άδεια να στο νοικιάσω και το κάνω παράνομα.

 

Εσύ χαλάς το αυτοκίνητο που σου έδωσα σου κάνω μήνυση. Την κερδίζω. 

 

Άσχετα αν παράνομα στο νοίκιασα χωρίς άδεια εσύ συνεχίζεις να είσαι υπαίτιος για βλάβη της περιουσίας μου.

 

Το ότι εγώ το νοικιάζω χωρίς άδεια ειναι άλλη δίκη για την οποία και θα καταδικαστώ. 

O λεβητας στο μπαλκονι είναι.. Ο γενικός εννοώ διακόπτης ρεύματος.. φυσικα και οι διακοπτες ειναι ολοι μεσα στο σπίτι.. Εκλεισα τον διακοπτη που ανταποκρίνεται στο μπαλκόνι όπου ο λέβητας είναι τοποθετημένος στον τοίχο.. Αλλα και αυτό τι σχέση έχει ρε παιδια? γτ όταν γίνεται διακοπή ρεύματος χαλάνε η λέβητες? Εγω το εκλεισα γτ έκανα σαν να σπάνε πέτρες 4 η ώρα το βράδυ.. στην τελική το ανοίγο τώρα και κάνει ακριβώς ότι έκανε και πριν το κλείσω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

O λεβητας στο μπαλκονι είναι.. Ο γενικός εννοώ διακόπτης ρεύματος.. φυσικα και οι διακοπτες ειναι ολοι μεσα στο σπίτι.. Εκλεισα τον διακοπτη που ανταποκρίνεται στο μπαλκόνι όπου ο λέβητας είναι τοποθετημένος στον τοίχο.. Αλλα και αυτό τι σχέση έχει ρε παιδια? γτ όταν γίνεται διακοπή ρεύματος χαλάνε η λέβητες? Εγω το εκλεισα γτ έκανα σαν να σπάνε πέτρες 4 η ώρα το βράδυ.. στην τελική το ανοίγο τώρα και κάνει ακριβώς ότι έκανε και πριν το κλείσω.. 

λέβητας στο μπαλκόνι;; λολ 

 

Τεσπα εγώ δεν σε κατηγορώ για κάτι απλά σου λέω αν φταις εσύ για την ζημιά κόβοντας το ρεύμα τότε το πληρώνεις εσύ αν δεν φταις τότε το πληρώνει ο ιδιοκτήτης δεν λέω ότι με το ζόρι φταις εσύ απλά ειναι κάτι που θα πρέπει να το ψάξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την εγκατασταση αεριολεβητα,η εταιρια παροχος,εβαλε προδιαγραφες ο λεβητας να ειναι μπαλκονατος,και οχι μονο αυτο,αλλα και ακαλυπτος.δλδ αν ζητησεις συνδεση απο την εταιρια,και ο μηχανικος εγκαταστατης σου παει σχεδια για εσωτερικη εγκατασταση ή μπαλκονατη με κουβουκλιο,αποριπτεται η αιτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρες το ρίσκο και έκλεισες τον διακόπτη απο κάτι το οποίο δεν ήξερες πως λειτουργεί. Ανέλαβε λοιπόν τις ευθύνες σου και να πληρώσεις τη ζημία. Έλεος δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πήρες το ρίσκο και έκλεισες τον διακόπτη απο κάτι το οποίο δεν ήξερες πως λειτουργεί. Ανέλαβε λοιπόν τις ευθύνες σου και να πληρώσεις τη ζημία. Έλεος δλδ.

 

Πριτς!:P

Σιγά μην έπρεπε να έχει και πτυχίο μηχανικού για να κλείσει τον γενικό τη στιγμή που άκουγε μέσα στη νύχτα ήχους δυσλειτουργίας... Υπάρχει κάποια οδηγία που μου απαγορεύει να κλείσω το γενικό του ρεύματος στο σπίτι αν κρίνω πως κάτι δεν λειτουργεί σωστά???

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πριτς! :P

Σιγά μην έπρεπε να έχει και πτυχίο μηχανικού για να κλείσει τον γενικό τη στιγμή που άκουγε μέσα στη νύχτα ήχους δυσλειτουργίας... Υπάρχει κάποια οδηγία που μου απαγορεύει να κλείσω το γενικό του ρεύματος στο σπίτι αν κρίνω πως κάτι δεν λειτουργεί σωστά???

κλεινοντας τον διακοπτη σταματησε τη λειτουργια των καλοριφερ, με αποτελεσμα να παγωσει ο σωληνας και να μην μπορει να λειτουργησει πλεον η θερμανση. για να μην παγωσει λοιπον ο φιλος απο το κρυο, πηρε το σεσουαρ και αρχισε να ζεσταινει τον σωληνα που στη συνεχεια εσπασε. και μαλλον εσπασε και εσωτερικα του λεβητα σωληνας παλι λογω της παυσης λειτουργιας του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πριτς! :P

Σιγά μην έπρεπε να έχει και πτυχίο μηχανικού για να κλείσει τον γενικό τη στιγμή που άκουγε μέσα στη νύχτα ήχους δυσλειτουργίας... Υπάρχει κάποια οδηγία που μου απαγορεύει να κλείσω το γενικό του ρεύματος στο σπίτι αν κρίνω πως κάτι δεν λειτουργεί σωστά???

η πιο απλα κρυωνες εβαλες αεροθερμο επεσε η ασφαλεια !! :)

 

@ TS 

 

αν γινει αλλαγη και την πληρωσεις εσυ μολις φυγεις φωναξε τεχνικο να τον βγαλει να τον παρεις μαζι σου και βαλτου τον παλιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

η πιο απλα κρυωνες εβαλες αεροθερμο επεσε η ασφαλεια !! :)

 

@ TS 

 

αν γινει αλλαγη και την πληρωσεις εσυ μολις φυγεις φωναξε τεχνικο να τον βγαλει να τον παρεις μαζι σου και βαλτου τον παλιο 

 

Πάντως αν πρέπει να τον αλλάξουν εντελώς, δε νομίζω πως κάνει μόνο 1000...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Αύριο θα έρθει τεχνικός και αν είναι μικρό το ποσό που χρειάζεται για επιδιόρθωση θα το φτιάξω εγώ και θα φύγω με την ησυχία μου να βρω άλλο σπιτι μετά την εξεταστικη. Αν είναι μεγάλο το πρόβλημα, θα δείξει..  δεν θα πληρώσω να το αντικαταστήσω, πάγιο στοιχείο του σπιτιού. εγώ του είπα πως αν δεν μου το φτιάξει θα φύγω και μου ειπε να φύγω. Να δω μετά που θα πρέπει και να το φτιάξει και να βρει άλλον ενοικιαστή (που σε καμιά περίπτωση δεν θα δεχτεί να δίνει αυτά που δίνω εγώ εδώ και 3 χρόνια χωρίς καμιά μείωση ενοικίου σε περιόδους κρίσης που όλοι όσοι νοίκιασαν την ίδια χρονιά με μένα ήδη το έχουν ρίξει 15 - 25% το ενοίκιο τους). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄εμέ είναι έξοδο του ιδιοκτήτη. Ο γενικός θα μπορούσε να πέσει ούτως ή άλλως, για τη βλάβη ευθύνονται κατά βάση οι ακραίες καιρικές συνθήκες κι ίσως ο λέβητας να μην ήταν καλά συντηρημένος ή κακής ποιότητας. Σε μια γνωστή μου που συνέβη κάτι παρόμοιο, τη ζημιά ανέλαβε ο ιδιοκτήτης. Και φυσικά περιμένεις να δεις τι θα σου πει κι ο ειδικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

σε περιπτωση που φυγεις μην του δωσεις τα ενοικια που αναλογουν στην εγγυηση που εχεις δωσει δηλαδη αν εχεις δωσευ ενα μηνιατικο τον τελευταιο μηνα μεσα μην του τον δωσεις


Κατ΄εμέ είναι έξοδο του ιδιοκτήτη. Ο γενικός θα μπορούσε να πέσει ούτως ή άλλως, για τη βλάβη ευθύνονται κατά βάση οι ακραίες καιρικές συνθήκες κι ίσως ο λέβητας να μην ήταν καλά συντηρημένος ή κακής ποιότητας. Σε μια γνωστή μου που συνέβη κάτι παρόμοιο, τη ζημιά ανέλαβε ο ιδιοκτήτης. Και φυσικά περιμένεις να δεις τι θα σου πει κι ο ειδικός.

Γενικα οτιδηποτε παει σε φυσιολογικη φθορα επιβαρύνει τον ιδιοκτητη και πρωτο και καλυτερο ΒΑΨΙΜΟ που ολοι τρεχουν να το βαψουν πριν φυγουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οτιδηποτε παει σε φυσιολογικη φθορα επιβαρύνει τον ιδιοκτητη και πρωτο και καλυτερο ΒΑΨΙΜΟ που ολοι τρεχουν να το βαψουν πριν φυγουν

Ε, το βάψιμο είναι κάπως αμφίβολο. Π.χ. η ξαδέρφη μου, στο σπίτι που νοίκιαζε για 5 χρόνια έβαψε τους τοίχους ένα έντονο τυρκουάζ, το οποίο δεν καλύπτεται εύκολα. Γι αυτό όταν έφυγε το έβαψε άσπρο (και χρειάστηκαν 3 χέρια). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εν λογω περιστατικο σηκωνει αρκετες ερμηνειες ως προς το αν ηταν τυπικη φθορα ή ζημια που προερχεται απο κακη χρηση.
Πχ και οι πετρες (πρεπει να) ξερουν οτι σε χαμηλες θερμοκρασιες πρεπει να αφηνεις τη βρυση να σταζει ζεστο νερο ωστε να μενει σε λειτουργια ο καυστηρας. Ειναι τοσο γνωστο οσο και οτι δεν αφηνεις ανοιχτα τα ματια μιας ηλεκτρικης κουζινας οταν δεν την χρησιμοποιεις γιατι θα την καψεις και θα παρεις και φωτια. Οσο λοιπον δεν μπορει να ισχυριστει ο ενοικιαστης ως φυσιολογικη φθορα της κουζινας το να αφησει ανοιχτα τα ματια και να την καψει, αλλο τοσο δεν μπορει να το κανει και για τον καυστηρα οταν τον αφηνει σβηστο μεσα στην παγωνια. Θεωρω δε, αυτονοητο οτι οταν νοικιαζεις κατι (εν προκειμενω καυστηρα ΦΑ) ξερεις και να το χρησιμοποιεις σωστα. Αν οχι, τοτε ρωτας να μαθεις. Κι αν δεν ρωτας να μαθεις, τοτε τα σπασμενα κακης χρησης δεν τα επωμιζεται ο ιδιοκτητης εκτος αν προβλεπεται κατι διαφορετικο στο συμφωνητικο.

Απο την αλλη αν σπασει μια σωληνα , πχ υδρευσης, λογω παγωνιας δεν μπορει ο ιδιοκτητης να ισχυριστει οτι δεν ειχα ανοιχτες βρυσες αρα θα φτιαξω τις σωληνες εγω. Ειναι τυπικη φθορα για την οποια επιβαρυνεται αυτος. Ο καυστηρας ομως δεν ειναι ιδια περιπτωση και υπαρχει know-how γυρω απο την προστασια των καυστηρων -αν δεν απατωμαι αναφερεται και στα manual-, για να αποφευγονται τετοιες στανταρ ζημιες (αλλιως δεν θα υπηρχε ΦΑ σε βορειοτερες χωρες απο την Ελλαδα, αφου θα χαλαγε ο κασυτηρας 5 φορες το χρονο. Αλλα εκει απλως ΞΕΡΟΥΝ να χρησιμοποιουν τον καυστηρα και δεν χαλαει...). Αρα ο χρηστης του καυστηρα οφειλει να γνωριζει τα βασικα, κατ'εμε.

Οπως καταλαβαινετε υπαρχουν 2 οψεις στο νομισμα, εν προκειμενω.

Για αυτο, σε πρωτη φαση μην ειστε και τοσο απολυτοι-βεβαιοι-σιγουροι οτι πρεπει να επιβαρυνθει ο ιδιοκτητης την ζημια. Αν ημουν στη θεση του ενοικιαστη, θα ημουν πολυ διστακτικος να παω δικαστηρια πχ, γιατι δεν νομιζω οτι ειναι τοσο απλο οσο παρουσιαζεται απο ορισμενους. Χωρις να λεω οτι ο ιδιοκτητης εχει 100% δικιο.

ΥΓ. Το αν ο καυστηρας στο μελλον θα χρησιμοποιηθει απο αλλον ενοικιαστη και εν τελει θα παραμεινει στην κατοχη του ιδιοκτητη, δε σημαινει οτι μπορω να παω να τον σπασω με ενα σφυρι και να απαιτησω να τον φτιαξει ο ιδιοκτητης. Επειδη αναφερθηκε ως επιχειρημα το λεω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...