Προς το περιεχόμενο

Ανακαίνιση διαμερισματος


green gordon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτανουν ανετότατα με οικονομικά υλικά από Leroy Merlin κλπ. 6000 που λένε πιο πάνω για κουζίνα ούτε στο πατρικό μου δε δώσαμε που την κάναμε από ξύλο καρυδιάς και είναι 7-8 μέτρα και βάλε. Επίσης το μπάνιο με 3500 θα πρέπει να έχει επίχρυσες βρύσες....

 

Επισης επειδή πρόσφατα αγοράσα και ανακαίνισα σπίτι προς ενοικίαση θα προτείνω να παίρνεις ξεχωριστά προσφορές Παρα από ένα συνεργείο όλα. Δηλαδή, έναν πλακατζή, έναν υδραυλικό, έναν ηλεκτρολόγο ένα μπογιατζή κλπ.

Προσωπικά σκοπεύω να αγοράσω ακόμα ένα μικρό (έως 50τμ) και να το ανακαίνισω με budget 5000 και βάσει σχεδίου μου μπορώ να τα καταφέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ερώτηση ήταν πόσο κοστίζει, όχι πόσο δεν κοστίζει.

 

Εγώ πιστεύω πως δεν υπάρχει "αντιπροσωπευτικό δείγμα".

 

Υπάρχει ο μέσος όρος και για να πάρεις κάτι αξιοπρεπές πάντα υπάρχει μια ενδεικτική τιμή. 'Οπως μια σοκολάτα κάνει 1-2 ευρώ έτσι και μια τουαλέτα (λεκάνη - καζανάκι) κάνει 100-200 ευρώ. Μπορείς να βρεις σε καλές μάρκες και με 20-40 ευρώ λεκάνη (πχ Roca).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ο μέσος όρος και για να πάρεις κάτι αξιοπρεπές πάντα υπάρχει μια ενδεικτική τιμή. 'Οπως μια σοκολάτα κάνει 1-2 ευρώ έτσι και μια τουαλέτα (λεκάνη - καζανάκι) κάνει 100-200 ευρώ. Μπορείς να βρεις σε καλές μάρκες και με 20-40 ευρώ λεκάνη (πχ Roca).

 

Όλα αυτά που περιγράφεις δεν έχουν σχέση με το "αντιπροσωπευτικό δείγμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιπροσωπευτικό δείγμα δεν είναι η μέση αξία ενός προϊόντος με αξιοπρεπή ποιότητα?

 

Όχι βέβαια, αντιπροσωπευτικό δείγμα είναι αυτό που χρησιμοποιείται κατά κόρον, ασχέτως τιμής και ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες δεν είναι εύκολα μετρήσιμο και δεν βοηθάει. Ποιό το νόημα να αναλύσουμε την ορθότητα της ορολογίας μου από στατιστική άποψη ενώ έχεις καταλάβει τι εννοώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτανουν ανετότατα με οικονομικά υλικά από Leroy Merlin κλπ. 6000 που λένε πιο πάνω για κουζίνα ούτε στο πατρικό μου δε δώσαμε που την κάναμε από ξύλο καρυδιάς και είναι 7-8 μέτρα και βάλε. Επίσης το μπάνιο με 3500 θα πρέπει να έχει επίχρυσες βρύσες....

 

Επισης επειδή πρόσφατα αγοράσα και ανακαίνισα σπίτι προς ενοικίαση θα προτείνω να παίρνεις ξεχωριστά προσφορές Παρα από ένα συνεργείο όλα. Δηλαδή, έναν πλακατζή, έναν υδραυλικό, έναν ηλεκτρολόγο ένα μπογιατζή κλπ.

Προσωπικά σκοπεύω να αγοράσω ακόμα ένα μικρό (έως 50τμ) και να το ανακαίνισω με budget 5000 και βάσει σχεδίου μου μπορώ να τα καταφέρω.

Οταν λες 7-8 μετρα εννοεις τετραγωνικα η την πλευρα που μπηκαν ντουλαπια νεροχυτης κ.τ.λ.

Παντως και εγω πιστευω οτι ειναι ταλεντο αυτο μερικοι ανθρωποι μπορουν και επικοινωνουν με τους μαστορες(ξερουν και τι παιζεται)και καταφερνουν πραγματα σε καλυτερες τιμες απο οτι αλλοι.Πιστευω οτι αν δεν το εχεις καλυτερα να μην ανακατευτεις γιατι μπορει και να αρρωστησεις γιατι δυστυχως ολοι προσπαθουν(η σχεδον ολοι) να σε κοροιδεψουν(κλεψουν κ.τ.λ).

Απο την δικη μου εμπειρια που με αρρωστησε μακρια απο τεχνικους που σας λενε οτι μπορουν να κανουν τα παντα απλα δεν γινεται(ο καταλληλος τεχνικος για την καθε δουλεια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι προσπαθουν να κλέψουν ή να ανεβασουν την τιμη. Αν δουνε οτι δεν ξερεις και κανεις ερωτησεις ακομα χειροτερα. Κοντεψα να αρρωστησω εγω με τις μαλακιες που μου καναν με τα αλουμινια.(μονο στα λεφτά δεν τσακωθηκαμε)

 παραπονα και απ τον πλακα και απ τον υδραυλικο. Μετρια δουλειά και ανεβαζαν τιμες στο τελος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι απο απορία χωρίς να με αφορά άμεσα το θέμα... υπάρχει για αυτά τα πράματα κάποια μεγάλη εταιρεία πχ τα η "allianz" των ανακαινίσεων με υπαλλήλους κτλ ή ειναι υπόθεση να βρεις "τυχαίους" μάστορες ελεύθερους επαγγελματίες δηλαδή που να ειναι κοντά στην περιοχή σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχει τεχνικές εταιρίες αλλά προφανώς θα σε χρεώσουν παραπάνω γιατί θα κόψουν απόδειξη συν οτι θα πρέπει κι αυτοί να βγάλουν κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες 7-8 μετρα εννοεις τετραγωνικα η την πλευρα που μπηκαν ντουλαπια νεροχυτης κ.τ.λ.

Παντως και εγω πιστευω οτι ειναι ταλεντο αυτο μερικοι ανθρωποι μπορουν και επικοινωνουν με τους μαστορες(ξερουν και τι παιζεται)και καταφερνουν πραγματα σε καλυτερες τιμες απο οτι αλλοι.Πιστευω οτι αν δεν το εχεις καλυτερα να μην ανακατευτεις γιατι μπορει και να αρρωστησεις γιατι δυστυχως ολοι προσπαθουν(η σχεδον ολοι) να σε κοροιδεψουν(κλεψουν κ.τ.λ).

Απο την δικη μου εμπειρια που με αρρωστησε μακρια απο τεχνικους που σας λενε οτι μπορουν να κανουν τα παντα απλα δεν γινεται(ο καταλληλος τεχνικος για την καθε δουλεια).

Η κουζίνα πάει πάντα τρεχούμενο μέτρο.

 

Έχεις δίκιο πάντως σε αυτό που αναφέρεις. Τους μάστορες λίγοι άνθρωποι μπορούν και τους χειρίζονται. Εγώ δόξα το θεό είμαι ένας από αυτούς. Πρέπει ωστόσο να κανείς ξεκάθαρο τι θέλεις, τι δε θέλεις και πως ακριβώς το θέλεις, ενώ τυράκι είναι πάντοτε και το ότι τα λεφτά πέφτουν μετρητά μετά το τέλος του έργου. Προκαταβολή δε δίνω ούτε για αμάξι (ή ας είμαι ειλικρινής δίνω <200€ στα αμάξια που έχω πάρει ως τώρα) σε μάστορα θα δώσω; οποίος συμφωνεί έρχεται, οποίος διαφωνεί ας βρει κανένα κορόιδο...

Επίσης δεν παίρνω ποτέ μα ποτέ αλλοδαπούς μάστορες, νομίζω ότι κρύβουν κάτι και ότι θα μου κάνουν λαδια... καλύτερα να πληρώσω 10% παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο παρά να τρέχω μετά. Και ποτέ μα ποτέ δουλειά με φίλους (άλλο το να βάψω εγώ ένα σπίτι μαζί με τα κολλητάρια μου και να φάνε τα λεφτά σε μπύρες κ πίτσες)...

Όταν κ αν ξεκινήσω το εγχείρημα που έγραψα παραπάνω (σπίτι στην Αθήνα κ ολοκληρωτικη ανακαίνιση με <20000€) θα ανοίξω κάποιο θέμα για να βοηθήσω τυχόν ενδιαφερόμενους (σκοπός μου είναι βασικά να φτιάξω ένα Airbnb που θα μου κάνει γρήγορη απόσβεση)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Κάτι ακούστηκε για μεγάλη φορολογία στα airbnb νομίζω.

Ε πολλά λένε διαρκώς. Αν αλλάξει η κατάσταση το νοικιάζω κανονικά και τελείωσε η υπόθεση, απλά θα αργήσω να βγάλω τα λεφτά μου αλλά ταυτόχρονα θα έχω κ λιγότερο τρέξιμο. :)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...